STP Timișoara Forum: Linia 19 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 19 Linie defintata

#41 Useril este offline   aryn 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06 septembrie 14

Postat 14 septembrie 2014 - 20:11

Nici eu nu fac pe ofițerul Ministerului Public, dar trebuie să se înțeleagă că trebuie să se asigure mijloace înlocuitoare pentru o linie suspendată, în speța noastră 19. Așa cum s-a creat ad-hoc linia de autobuz 8, care deservea porțiunea de traseu inaccesibilă tramvaiului omonim.
Sau motivul este cumva că în cartierul aferent Căii Girocului ar fi/sunt/vor fi cetățeni de mâna a doua? Mica Moldovă? Despre asta să fie vorba? Cine poate și știe îl rog să mă lămurească și pe mine. Ca să știu și eu cu cine am de-a face. Mulțumesc.
1

#42 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 septembrie 2014 - 20:14

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 septembrie 2014 - 20:03, a spus:


Daca se vor finaliza lucrarile si RATT considera ca aceasta linie este rentabila, ea va fi activata din nou.



Aici e buba... Aparent nici linia 3 nu a mai fost rentabila... Aceste politici put de la mijloc... Si put serios.

In orice caz, nu pot fii doar deacord cu cele scrise de colegu' mai sus, legat de abonament. Perfect deacord, ca RATT nu este obligat specifice ca pentru N linii tariful este X pe luna. Insa nici general vorbind nu-mi ar conveni sa platesc X lei pentru 20 sau 25 de linii. Sper ca se intelege unde bat...
1

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2014 - 20:28

Partea cu cartiere de mana a doua e atat de aiurea incat nici nu are rost sa o comentez. :Facepalm_emote_gif:
Probabil s-a considerat ca exista suficiente legaturi cu zona centrala in conditiile unui trafic infernal in timpul lucrarilor. Parerea mea, deci nu o lua ca pe un raspuns oficial din partea regiei. Daca doresti asa ceva, se poate depune o solicitare in acest sens la biroul de relatii publice.
0

#44 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 septembrie 2014 - 20:34

Deci da, cu introducerea statiei Constantin Prezan pe E3 (care doar E numai e), si revenirea pe vechiul traseu, de pe Saguna, puteam vorbii de o alternativa... Insa asa, ....
1

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2014 - 20:40

Alternativa se considera orice tip de conexiune, nu doar una directa.
0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 septembrie 2014 - 20:49

Mi se pare ciudat faptul ca in urma unor lucrari la canalizare pe strada Ardealului s-a desfiintat LINIA 3 de tramvaie...

In urma lucrarilor de la pasajul Leonardo da Vinci se desfiinteaza LINIA 19 de firobuze...

O fi o coincidenta sau se lucreaza dupa un plan diabolic?...

Si nu cred ca vin cu niste teorii conspirationiste...Este vorba de niste fapte reale...
1

#47 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 septembrie 2014 - 20:51

Linia 3 e o poveste complicata, acolo a avut si starea infrastructurii de a juca un rol important.

Eu cred ca linia 19 nu se desfiinteaza. Insa problema pe care ne-o punem noi este una ilogica. Asa cum la liniile 4-8 etc s-a intordus 8/, se putea alege si pentru 19 o inlocuire mai simpla...
1

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2014 - 20:51

Eu zic sa asteptam sa vedem ce se intampla la finalizarea santierului.
0

#49 Useril este offline   InF3rNO0o 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 24 decembrie 11

Postat 15 septembrie 2014 - 00:56

Pe linia 3 ar merge un proiect cu fonduri europene reabilitate completa strada plus linie. Mai ales ca am inteles ca ai dreptu sa cumperi si niste tramvaie noi daca reabilitezi linia. (tramvaiele cumparate in Cluj pe fonduri europene)

Aceasta postare a fost editata de InF3rNO0o: 15 septembrie 2014 - 00:56

2

#50 Useril este offline   aryn 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06 septembrie 14

Postat 15 septembrie 2014 - 15:10

O dată cu reînceperea anului școlar, se simte tot mai acut „suspendarea” liniei 19. Pe cei care susțin că linia trebuie să rămână suspendată, îi invit la o oră la care elevii se duc la școală sau se întorc, folosind transportul în comun. Mai ieșiți domnilor din birouri și luați contact cu realitatea!
3

#51 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 15 septembrie 2014 - 15:44

Sper sa termine cat de cat pasajul Michelangelo. Trebuie neaparat sa-l termine pana pe data de 29 Septembrie 2014, ca sa aiba acces si expresurile 3,7 si 8 care circula prin zona Universitatii (B-dul Vasile Parvan).
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 septembrie 2014 - 17:06

Vezi postareaaryn, la 15 septembrie 2014 - 15:10, a spus:

Pe cei care susțin că linia trebuie să rămână suspendată, îi invit la o oră la care elevii se duc la școală sau se întorc, folosind transportul în comun. Mai ieșiți domnilor din birouri și luați contact cu realitatea!

Daca asta era un atac subtil la adresa mea, sa sti ca te-ai inselat in mai multe privinte:
-nu sustin ca trebuia sa fie sau sa ramana suspendata linia 19, ci doar incercam sa explic de ce cred ca s-au luat aceste masuri
-nu particip (si nu pot influenta) cu nimic la luarea unor astfel de decizii
-nu fac munca de birou

Daca crezi ca e mai interesant doar sa-ti susti punctul de vedere fara ca nimeni sa iti raspunda, putem face si asta. :(
2

#53 Useril este offline   aryn 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06 septembrie 14

Postat 15 septembrie 2014 - 17:24

Remarcam situația de pe teren de astăzi. Dacă se poate vorbi despre un atac, viza persoanele din conducere care din diferite motive, comoditate-megalomanie-prostie, au un plan concertat de a spori nemulțumirea călătorilor („votanților”) împotriva unei primării sau alteia, împotriva unui primar sau altuia, împotriva unui candidat sau altuia. Ce rost ar putea avea amânarea punerii în circulație a unei linii până în momentul inaugurării fastuoase a unui pasaj decât cele 3 motive indicate mai sus? Oamenii nu vor uita umilințele la care au fost supuși când li s-a cerut să se înghesuie într-un mijloc sau altul, din cauza suspendării sine die a unei linii. Dacă și când aceste persoane vor înțelege că sunt direct răspunzătoare de moralul oamenilor „rău-serviți” (îmi pare rău, nu pot scrie „deserviți”) de liniile RATT-ului, deja se va face un pas uriaș înainte.
0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 septembrie 2014 - 17:29

Ok. Am inteles eu gresit.
2

#55 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 septembrie 2014 - 00:22

Nimeni nu doreşte suspendarea unui traseu. Însă, RATT neavând încă în dotare elicoptere, linia 19 se va redeschide atunci când troleibuzele vor avea pe unde circula. Iar darea în folosinţă a bretelelor aferente pasajului nu depinde de RATT, nici cât negru sub unghie.
0

#56 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 16 septembrie 2014 - 19:59

Daca nu se adauga linia 19 pe traseu, iti voi spune o combinatie: 1. Sa iei linia 15, cobori in statia Traian Grozavescu. 2. De la Traian Grozavescu iei Expresul 7 pana la Pod A. Saguna. Exista intotdeauna o varianta ca sa ajungi in centru cu transportul in comun :ok: . Asta doar daca nu se va baga 19-le pe traseu :so pe iei: .
0

#57 Useril este offline   aryn 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06 septembrie 14

Postat 16 septembrie 2014 - 19:59

Vezi postareaemilut, la 16 septembrie 2014 - 00:22, a spus:

Nimeni nu doreşte suspendarea unui traseu. Însă, RATT neavând încă în dotare elicoptere, linia 19 se va redeschide atunci când troleibuzele vor avea pe unde circula. Iar darea în folosinţă a bretelelor aferente pasajului nu depinde de RATT, nici cât negru sub unghie.

Cred că sunt în asentimentul tuturor călătorilor, atunci când îmi doresc reluarea curselor pentru linia 19. Din ceea ce am văzut și auzit de la șoferii Dvs. și ei așteaptă de-suspendarea lui 19. Înțelegem cu toții că RATT nu este implicat în vreun fel în lucrările de cosmetizare a orașului, probabil cele mai importante din ultima decadă (sau de la Revoluție, dacă doriți). Din păcate, stilul haotic în care se lucrează ne face pe toți (pe mine, cel puțin) să pierdem din vedere scopul principal al acestor lucrări și vedem doar neplăcerile și disconfortul creat. Este plauzibilă și explicația că mai multe mijloace pe traseu pot îngreuna și mai mult un trafic aproape imposibil în orele de vârf. Este adevărat și că mai multe mijloace în orele de vârf consumă mai mult combustibil. Totuși, linia 19 și 15 fiind linii colectoare pentru transportul din/în Giroc, Liviu Rebreanu, Martirilor sunt la fel de importante amândouă datorită punctului lor terminus, pentru 19 aflându-se în apropierea Catedralei, Operei. Astea sunt lucruri pe care cu siguranță le știți, dar am vrut cumva să explic (dacă era nevoie) de ce am intervenit în această discuție. Stațiile RATT vor deveni intramodale în 1 lună (?) sau 4 luni sau 6 luni (punându-ni-se la dispoziție biciclete-300 sau alte mijloace alternative), dar până atunci ca și până se vor da în folosință bretelele noi, alde ăștia de ne plângem, vom găsi un mijloc alternativ de transport. Nu luați, vă rog, drumul Coltermului și ascultați ce spun oamenii, ascultați-i cu adevărat. Vă mulțumesc pentru răbdarea de a citi acest mesaj și vă urez din tot sufletul tot ceea ce vă doriți Dvs.
7

#58 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 septembrie 2014 - 22:10

Citeaza

Nu luați, vă rog, drumul Coltermului și ascultați ce spun oamenii, ascultați-i cu adevărat.
... :coolspeak: ... :respekt: ...
0

#59 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 septembrie 2014 - 18:53

Vezi postareaRobert201, la 16 septembrie 2014 - 19:59, a spus:

Daca nu se adauga linia 19 pe traseu, iti voi spune o combinatie: 1. Sa iei linia 15, cobori in statia Traian Grozavescu. 2. De la Traian Grozavescu iei Expresul 7 pana la Pod A. Saguna. Exista intotdeauna o varianta ca sa ajungi in centru cu transportul in comun :ok: . Asta doar daca nu se va baga 19-le pe traseu :so pe iei: .


Si pretul ? Mi se pare cea mai mare prostie ca nu avem bilete pentru 30 de minute sau 1 ora . Si linia 19 este necesara , degeaba se comenteaza ca nu . Si ar fi necesare mult mai multe linii , unele chiar dublate pe anumite portiuni .
Normal ca nu mai sunt autobuze,ca s-au casat fara cap . In loc sa se pastreze si cele vechi care mai puteau duce , si altfel am fi avut un parc mai numeros , s-a considerat casarea lor si fortarea celor noi . De asemena linia 19 s-ar putea reintroduce putin schimbata sa nu mai mearga la IC BRatioanu ci sa faca stanga pe langa filarmonica trece pe la catedrala si intoarce la Regina Maria . E3 asa cum e acum e destul de inutila , punerea ei la jumate de ora interval ar face-o mai utila . Sau lasi asa E3 si introduci 19-le la interval de 20 de minute , E3 il pui la 40 , si asa da bine ca interval .
0

#60 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 septembrie 2014 - 19:23

Deci eu cred ca E3 este cea mai random linie pe care am intalnit-o pana acum. Si credeti-ma ca mai ales in DE, am circulat cu X linii de autobuz. Si aici ma refer la orar.


Bun, veti spune ca in vest nu e ca in est, si etc. Ei, daca traiesti aici, vei observa ca nici aici nu se iau toate deciziile strict cu cap. Am intalnit linii cu o singura cursa pe zi, si aia la ore total tampite, fara vreo legatura cu orice in jur, si care cara mai mult aer, sau linii care au un traseu in care dubleaza unele statii pe acelasi sens, din pura tampenie...

Insa un orar mai random ca si cel al lui E3 din TM, nu am vazut. Daca te uiti pe panou, nu poti creea nici un fir de logica elementara...


Si da, 19-le e si va fii util!
1

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi