STP Timișoara Forum: Concurs design tramvaie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Concurs design tramvaie

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 martie 2013 - 22:01

Si alte culori, la cerea lui Mile (doar pentru comparatie, fara legatura cu concursul):

Fisier atasat  colors.jpg (534.38K)
Number of downloads: 255
0

#42 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 martie 2013 - 23:01

Da, multumesc mult!

Lipseste doar acel contur ca si la cel galben, in rest ii perfect, varietate de culori prin oras...nu monotonie!...


Numai ca aceste variante pica din cauza aplicarii reclamelor pe partea inferioara a tramvaielor...


Apropo de reclame, daca s-a gandit cineva din cadrul Ratt-ului de aplicare de reclame pe acele aparatori la partea superioara a firobuzelor, atunci cand acest lucru se va putea face, respectiv cand vor fi achitate sau si acum daca nimeni nu-i impotriva?...

Daca ati observat in poze vechi, tramvaiele purtau niste panouri pe "acoperis" pe care erau puse reclame. Acest lucru se intampla inclusiv pe tramvaiele din Timisoara.

Cu reclame pe acele panouri laterale, firobuzele ar deveni "mai colorate" si s-ar incasa si niste bani. Deci iata o sursa de venit suplimentara pentru regie.
0

#43 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 martie 2013 - 00:11

Va referiti la panourile astea? :down: Daca da, ele nici nu stiu daca mai exista, au fost date demult jos si doar vagoanele Rathgeber aveau astfel de panouri.

Imagine postata
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 martie 2013 - 00:40

Nu. Mile spunea de cele similare aflate pe troleibuze.
0

#45 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 23 martie 2013 - 01:17

@dl Florin
Eu cred ca dl Mile se referea si la cele care au fost odata pe tramvaie(ca la 2019, cel din poza lui Gygy).
0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 martie 2013 - 09:56

@Gygyman6 si Viktor

Ma refeream la actualele firobuze si dadeam doar ca exemplu vechile tramvaie din Timisoara (avem poze cu ele si pe forum) si exemple mai recente de prin lume.

Panourile laterale de pe firobuzele noastre au un rol pur estetic de a masca "matele" de pe acoperisul firobuzului si nimic mai mult. In aceste conditii ele pot fi folosite cu succes ca panouri pentru reclame. Deasemenea pot fi date jos pentru pentru a le curata mai usor de reclame vechi daca este cazul. Si astfel, cu reclamele pe ele, firobuzele ar deveni "mai colorate" si s-ar castiga si bani...

Si inca una. N-am aflat oficial din ce motive se vopseste acoperisul tramvaielor in negru. Banuiesc ca pentru a se "acoperi" mizeria lasata de vaselina in dreptul pantografului. O alta solutie pentru mascarea scurgerilor de vaselina ar fi tocmai montarea unor panouri macar in dreptul pantografului, ca si in poza postata de Gygyman6, panouri care pot fi "umplute" tot cu reclame. Astfel intr-un timp relativ scurt investitia se amortizeaza si apoi se merge pe plus. S-ar obtine bani pentru montarea de camere video in tramvaie, de exemplu...sau pentru afisaje electronice, alt exemplu...

Solutii pentru a face bani in plus la RATT exista, trebuie doar sa-ti pui creierul la munca, dar daca RATT-ul nu este o firma privata, atunci de ce sa te mai obosesti ... cautand solutii...Lucram in continuare ca pe vremuri la stat...Nu ne zbatem deloc...

Aceasta postare a fost editata de mile: 23 martie 2013 - 10:08

0

#47 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 martie 2013 - 10:49

Vezi postareaViktor, la 23 martie 2013 - 01:17, a spus:

@dl Florin
Eu cred ca dl Mile se referea si la cele care au fost odata pe tramvaie(ca la 2019, cel din poza lui Gygy).

:up: QED :04:

Mile, solutii pentru facut un ban in plus sunt si chiar se aplica. Hai sa dau cateva exemple:
-statie ITP pentru autobuze, camioane si remorci (cred ca mai e doar o statie autorizata sa faca asa ceva)
-inchiriere masini si utilaje
-inchiriere spatiu/restaurant la baza de agrement
-reclame in vehicule si pe vehicule (si te asigur ca nu sunt bani putini :) )

O sa ridic si problema spatiului pentru reclama de care spuneai tu, dar problema e sa-l considere potentialii clienti suficient de mare si de la vedere si... nu in ultimul rand: sa avem voie sa-l folosim.
0

#48 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 martie 2013 - 11:41

Foarte bine. Atunci, acesti bani obtinuti "in plus" ar trebui directionati catre obiective clare si nu doar pentru a acoperi "pierderile" produse cu transportul calatorilor. Sunt doua povesti diferite...

De exemplu, cu banii obtinuti din ITP (pe langa altele) ar trebui refacut gardul din sarma ghimpata chiar din fata ITP-ului, pe strada Banatul. Problema acestui gard din sarma ghimpata (si pe alocuri lasata la pamant (si) cu un cauciuc auto) am ridicat-o acum 2 ani de zile. Iata ca nu s-a intamplat nimic. Buruienile din aceeasi zona trebuie cosite in sezonul estival si ori de cate ori e nevoie. Trebuie pastrata curatenia in acelasi perimetru. Aceste aspecte nu sunt chiar deosebit de costisitoare dar iata ca nu se fac.

Sau din banii adunati de ITP sa se cumpere cauciucuri noi la autobuzele unde este cazul, desi aceste cauciucuri ar trebui cumparate din banii de bilete si abonamente, pentru ca sunt consumuri rezultate din activitatea de baza a RATT-ului, ca si motorina sau curentul electric...
Apropo, daca ma duc la ITP, sunt respins daca am cauciucuri uzate. La autobuzele RATT-ului care ITP le trece cu cauciucuri uzate???Chiar ca sunt curios sa aflu!...


Oricum, de afara lucrurile se vad extrem de simplu. Banii care se fac in plus, de care pomeniti, parca dispar intr-un sac fara fund din care nu se vede nimic concret.
Daca din banii de pe reclame s-ar repara macazele, respectiv sa se aplice o solutie despre care s-a tot pomenit de-alungul timpului ca acestea sa functioneze odata si odata, ar fi perfect. Dar cum ziceam, nimic concret. Se duc in "subventii" pentru calatorii fraudulosi.

In acest caz, d-voastra vedeti jumatatea plina a paharului, eu in schimb o vad pe cea goala...
1

#49 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 martie 2013 - 12:30

Mile, s-au facut mai multe investitii in ultimul timp. Nu dau o lista aici, dar sunt investitii pe care nu le vede direct calatorul. Cum se directioneaza fondurile o stabileste consiliul de administratie, ei stabilind prioritatile, totusi o mare parte se duc, probabil, pe plata ratelor troleibuzelor. (parerea mea)
0

#50 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 martie 2013 - 12:54

OK, fie!...Doar ca eu nu le vad...si aud mereu la orice problema ridicata ca nu sunt bani si mereu nu sunt bani...nici de aia, nici de aia si nici de aialalta...

Sunt curios daca se va (mai) face ceva cu afisajele electronice la tramvaie sau vom ramane doar cu 3554 si atat?...

Deasemenea, cunosc povestea macazelor doar ca nu o pot accepta. Prin anii '70 cand eram copil, macazele in Timisoara se schimbau automat, doar cele ratate din vina vatmanului(?!) se schimbau cu ranga. Acum dupa 40 de ani, in 2013 cred ca aproape toate macazele se schimba cu ranga si asta dupa atatea investii mari in liniile de tramvai. Este cel putin rusinos acest aspect! Suntem grozavi la a gasi tot felul de "scuze" dar nu suntem deloc capabili sa rezolvam problema. Am citit tot felul de motivatii insa nu le pot accepta! Problema macazelor trebuiau rezolvate de mult! Numai ca cei cu decizii nu umbla cu ranga dupa ei ca si vatmanii.

Tot ce scriu aici nu se indreapta impotriva d-voastra d-le Florin, ci impotriva celora care iau decizii la nivelul RATT-ului si la nivelul orasului...
0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2013 - 14:13

Si cu reclame asa cum a avut in Germania :04:

Imagine postata

Avantaje: chiar daca taxa de neutralizare ar fi mai mica (s-ar incasa mai putini bani de aici), clienti, probabil ar fi mai multi, exact de aceasta. ;)
0

#52 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 martie 2013 - 15:49

Ce se aude de acest subiect? S-a uitat cineva peste schite, s-au exprimat ceva pareri?
0

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2013 - 18:52

O sa intreb. :)
0

#54 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 martie 2013 - 19:49

Ultima varianta e cea mai tare, cu acele reclame in partea de sus. S-ar rezolva elegant problema pantografelor, cu uleiul care se scurge in lateral si arata foarte urat.
0

#55 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2013 - 19:58

Asta-i si parerea mea. :)
0

#56 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 martie 2013 - 10:47

Si a mea!.... :04: ...Inclusiv si la firobuze...

Aceasta postare a fost editata de mile: 26 martie 2013 - 10:49

0

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2013 - 12:54

Da. Ceva de genul asta:

Imagine postata
0

#58 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 martie 2013 - 13:01

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 martie 2013 - 14:13, a spus:

Avantaje: chiar daca taxa de neutralizare ar fi mai mica (s-ar incasa mai putini bani de aici), clienti, probabil ar fi mai multi, exact de aceasta. ;)



Luam mai putin de la mai multi! Vremuri de criza si trebuie sa ne adaptam! Muncim mai mult pentru aceiasi bani sau chiar mai putini...


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 martie 2013 - 12:54, a spus:

Da. Ceva de genul asta:


Reclama-i super insa mov-ul asta parca strica tot. As fi preferat ca firobuzele sa fie albe si atunci mergea orice reclama pe ele... :naughty1: Dar trebuie incercat pe viu.
0

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2013 - 13:12

Teoretic, pe un tramvai cu remorca, am putea avea 8 reclame diferite. E suprafata mai mica, dar mai multi clienti, taxati cu o suma pe care sa si-o poata permite mai usor decat pentru un intreg tramvai. Probabil cei care doresc pe partea cu usile, adica spre statie, ar putea fi taxati suplimentar.
0

#60 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 martie 2013 - 21:29

Un exemplu "viu":


0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi