STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 132
  • 133
  • 134
  • 135
  • 136
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#2661 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 februarie 2022 - 12:49

Nu am zis eu asta.
Primăria trebuia să coordoneze și să asigure anunțurile necesare dar și STPT nu am verificat daca au făcut anunțuri.
0

#2662 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 27 februarie 2022 - 17:50

Ce deranj au facut? Ce au blocat?
0

#2663 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 februarie 2022 - 20:23

Am verificat pe pagina de FB a STPT si comunicatul nu a anuntat si efectele imediate ale punerii pe apa a vaporaselor: blocarea traficului in zona Dambovita in sambata trecuta (ieri), la ore la care traficul este destul de intens pentru ziua de sambata.
De obicei procedurile acestea se anuntau in media si se efectuau chiar la ore in care nu afecteaza traficul zonei prea mult.

Postarea RATT STPT:
STPT - RATT
25 februarie la 10:34 ·
Transportul public de pe Canalul Bega își reia activitatea începând cu data de 1 martie 2022. Cele 7 vaporașe au andocat pe platforma special amenajată în depoul Dâmbovița în luna decembrie a anului trecut, intrând în revizie tehnică. Vaporașele destinate transportului public vor fi scoase la apă în data de 26 februarie, urmând să fie supuse testelor de rutină până în 1 martie, dată la care va fi reluat transportul public pe Bega, pe tronsonul navigabil stația Ardealul – stația Mihai Viteazul. Mai multe detalii despre traseu, stații și graficul de circulație sunt afișate în stațiile de pe Canalul Bega și pe site-ul oficial al STPT (www.stpt.ro – secțiunea Orare).
De la 1 martie va fi mărit și numărul bicicletelor din sistemul VeloTM, în cele 34 de stații special amenajate în Timișoara. Mai exact, peste 300 de biciclete vor fi puse la dispiziția celor care doresc să le folosească ca alternativă de transport în Timișoara, după ce acestea au fost supuse reviziei tehnice, în cadrul atelierului din depoul Dâmbovița.


Politia locala care a coordonat blocajul nu a comunicat nimic pe facebook.

La fel si https://www.facebook.com/primariatm nu a anuntat nimic.

E urat ca nepasarea asta a tuturor, cu impact pe locuitori, sa fie dusa la nivelul acesta.

Aceasta postare a fost editata de rue: 27 februarie 2022 - 20:25

0

#2664 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2022 - 21:23

Pai da. Anuntul acesta l-am postat si eu pe site dar si aici, pe pagina anterioara. Practic cam atat era treaba STPT sa anunte, pentru operatiune in sine platindu-se firme specializate ce insotesc transportul agabaritic. Banuiesc ca acestia iau avize si aprobari, cerand si politiei blocarea unor drumuri pe durata operatiunii.
0

#2665 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 28 februarie 2022 - 16:39

Cît au mers cu ele pînă la Bega?
200 de metri?

ce mare blocaj au facut?
0

#2666 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2022 - 09:50

Citeaza

Ioan Goia si-a dat demisia de la sefia Societatii Metropolitane de Transport Timisoara
OT
2

#2667 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 03 martie 2022 - 11:23

Vezi postareatimis2, la 28 februarie 2022 - 16:39, a spus:

Cît au mers cu ele pînă la Bega?
200 de metri?

ce mare blocaj au facut?


Pe harta sunt 800 m de la depou la Bega, capatul Dambovita.
Au fost blocate bulevardul Dambovita, Budai Deleanu, Banatu/Andreescu, Ardealu, Barac. De fapt tot acesul dinspre Freidorf si acea suburbie avea doar Calea Sagului cu ocol sa ajunga spre centrul Timsioarei.
1

#2668 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 martie 2022 - 17:25

Vezi postareamile, la 18 martie 2022 - 11:24, a spus:

Din punctul meu de vedere este clar ca avem/am de-a face cu un sef marioneta, un yes-man docil...




Si iata cum vin informatii noi pe aceasta tema.
Chiar daca vin din partea lui Dobra (pe filiera politica), totusi niste chestiuni "tehnice" de organizare ale SMTT sunt reale.
Avem explicatia si de ce s-a infiintat SMTT-ul (uitasem in timp de aceste motive), de ce STPT-ul este subordonat SMTT-ului, schema mare a angajatilor SMTT (plin de sefi...).
Din text: SMTT-ul s-a infiintat ca o structura superioara STPT-ului pentru a se putea accesa fonduri europene pentru ca STPT-ul nu o putea face pentru ca avea datorii mari catre Finante. Poate va aduceti aminte de acele lucruri si anchete cand goe era in fruntea ratt-ului.

Scriam in urma cu o luna-doua ca dupa parerea mea urmeaza STPT s-o ia pe drumul Colterm-ului si Gygyman6 s-a suparat pe mine...
Cum poate functiona bine o asemenea structura grosolana (SMTT >+ STPT) in beneficiul cetatenilor?


https://www.opiniati...-cap/17/03/2022
2

#2669 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 martie 2022 - 22:28

:rad_masa:

Clar, am si plans atunci XD.

Dar eu imi aduc aminte ca a-ti spus despre tema asta ceva, si eu doar am zis parerea mea si cum vad lucrurile. Ca una este o utilitate indispensabila, iar alta un serviciu care mai are si alternative. Fara apa calda iarna mai greu, fara transport public... ma mai descurc. Acolo cerd ca bateam.

In rest, credeti ce doriti, eu va dau un bax de heineken in 2025 daca pana atunci se intampla ce spuneti. Dar gargara, ca are regia datorii vad ca este folosita de mult de orice tabara care se afla in opozitie. Datorii care l-e are orice societate de transport de oriunde. La noi pare mai evident pentru ca inafara de aceste ciurucuri nu am avea cu ce sa ne certam pe planul politic, ca nu ne remarcam cu vreo invazie, ca altii :so pe iei:
0

#2670 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 martie 2022 - 23:50

Datoria ratt-ului la acea vreme nu era o datorie subtire ci era vorba de TVA neachitat la finante, TVA legat de lucrarile de modernizare la linia cale.
Si parca se vorbea si de ceva fier vechi, respectiv sinele vechi scoase de pe trasee.

Nu stiu ce s-a intamplat in continuare, s-a achitat datoria sau s-a musamalizat (partial)?
0

#2671 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2022 - 00:51

Da stiu, era vorba si de sechestru pe tramvaiele vechi si cam pe tot ce mai detinea regia la cea vreme si cu toate astea nu s-ar fi acoperit datoria. Culmea toate culminau cu sfarsitul mandatului lui Cihandu, care era clar ca nu mai castiga inca un mandat, dar dadea bine pentru cel ce avea sa vina din urma...

Cum am spus, astfel de datorii exista si la altii cu greutate, noi cam atat avem si de aia n-i se pare ca este ceva extraordinar. Si sa nu ne mintim, poate sa vina de maine, cea mai cinstita si organizata administratie, care iar face si pe japonezi gelosi. Felul in care functioneaza platile, garantiile si multe altele, ar pune in fata 2 posibilitati: 1. fie toata lumea suporta greul unei austeritati in care toti tragem sa platim niste datorii dar serviciile functioneaza la un minim care sa nu aduca nici o pierdere si asta inseamna ca orice scumpire a vreunei resurse ar aduce taieri si mai mari in viitor, dar la finalul carora sa ne laudam ca suntem corecti si ca nu mai are nimeni de ce sa se lege. 2. fie mergem in continuare fara vreo taiere, dar datoriile nu s-ar stinge imediat, ar dura mult mai mult, lucru care lasa mereu posibilitatea ca in campaniile electorale sau discutiile politice, sa se arunce mereu vina ca cineva nu le-a platit.

Absolut tot ce s-a facut, a fost pe datorie, nu face nimeni din bugetul local 3/4 din infrastructura pentru tramvai si iti da si garantie 50 de ani pe ea. Despre aia este vorba, si cum am spus, daca vroiam modernizarea aia atunci, o pupam probabil cand va reintroduce Constanta tramvaiele inapoi.

Ca fapt divers, prea multe nu s-au schimbat la noi in ultimii 100 de ani cel putin. In perioada interbelica de exemplu, la Bucuresti se faceau lucrari la drumuri cu dedicatie, si era mare bataie pe pretul pietrei cubice. In timp ce altii ridicau zgarienori s-au faceau vapoare de lux sa strabata lumea, romanul de rand era martor la circuri pe maruntisuri...
1

#2672 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 19 martie 2022 - 11:08

A fost numit director interimar la SMTT un tânăr domn absolvent de Geografie, fara o experiență de management și care s-a perindat pe câteva locuri de munca neimportante până în toamnă 2021 când a ajuns in SMTT.
Observ o indolenta din partea celor care au aceste decizii.
Părerea mea este că și în această privință se merge într-o direcție nefericită.

Aceasta postare a fost editata de rue: 01 aprilie 2022 - 17:25

1

#2673 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 martie 2022 - 22:56

Pe site aveti noua componenta a CA, conform cu AGA nr 9 din 16 martie.
0

#2674 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1378
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 martie 2022 - 14:48

parca citisem ca SMTT are doar cateva zeci de angajati, deci nu cred ca erau multe variante de a alege un interimar care sa fie pe placul celor din Primarie - doar am vazut cu totii ce "meciuri" erau acolo. macar au luat pe cineva din interior in loc sa numeasca un politician sau ruda de politician care nu a mers in viata lui cu troleibuzul


mai important este ca cei din CA sa organizeze repede concurs pentru toate posturile

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 22 martie 2022 - 14:48

0

#2675 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 martie 2022 - 18:42

Eu ziceam de CA-ul STPT, ca acesta s-a schimbat saptamana trecuta. Actualul director al STPT este cu titlu provizoriu, dupa plecarea d-lui Bitea, deci sigur ca va fi concurs si aici.
Si CA-ul este unul provizoriu, avand mandat de 4 luni deocamdata. Gasiti toate hotararile AGA pe site. Sunt 12 doar din sedinta din 16.03.2022.

Ar fi fost buna ceva mai multa stabilitate, ca asa, cu atatea provizorate si interimate, parca devine si transportul public ceva... provizoriu, ce functioneaza de azi pe maine. :(
1

#2676 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 22 martie 2022 - 21:37

Dintre toți cei posibili din interior a fost ales unul carea a aterizat în toamna 2021.
Un fel de căpitan la 15 ani...
1

#2677 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 aprilie 2022 - 11:12

Citeaza

Ca urmare a lucrărilor de reabilitare la Calea Stan Vidrighin ce vor demara în luna aprilie,
traseul tramvaielor care tranzitează zona în reabilitare va fi modificat după cum urmează:
- se suspendă linia 4 tramvai pe perioada lucrărilor;
- linia 8 tramvai va avea următorul traseu, tur-retur: pe tronsonul Gara de Nord - Piața Nicolae
Bălcescu va circula pe traseul actual, apoi va circula pe strada Independenței (traseul comun cu
linia 7) - strada Drubeta- bulevardul Liviu Rebreanu (traseu comun cu linia 9) - AEM - Ciarda
Roșie. Pe perioada derulării lucrărilor, linia 8 va fi suplimentata cu o unitate,
- liniile de tramvai 6a si 6b vor fi suplimentate cu câte 2 unități. Astfel, vor circula câte 3 unități
pe fiecare sens,
- linia 1 și linia 2 tramvai vor fi suplimentate cu câte o unitate.
Totodată, având în vedere închiderea circulației de pe Calea Bogdăneștilor pe tronsonul
strada Grigore Alexandrescu - Balta Verde, cât și a intersecției Balta Verde, traseul liniei 5 va fi
modificat după cum urmează:
Traseul dus: Piața 700 (stația de tramvai) -strada Coriolan Brediceanu (stația de tramvai)- Calea
Bogdăneștilor (stația de tramvai) - apoi, pe traseul deviat: strada Franyo Zoltan - Piața Sf.
Nicolae - strada Suceava - strada Aprodul Movilă - strada Ioan Negulici - strada Bârzava - strada
Semicerc - strada Amzei - Calea Bogdăneștilor, apoi pe traseul existent: Ronaț - strada Casian
Munteanu - strada Alexandru Nicolai Nekrasov - strada Cireșului - strada Roșiori - strada
C.A.Rosetti - strada Pictor Theodor Aman - strada Moise Doboșan - strada Ciocârliei - strada
C.A.Rosetti - strada Cireșului - I.M.L.
Stații dus: “Piața 700” - stația de tramvai, “Circumvalațiunii” - stația de tramvai, “Calea
Bogdăneștilor” - stația de tramvai, “Hașdeu” - stație nouă, în carosabil, situată pe strada Aprodul
Movilă, după intersecția cu strada B.P. Hașdeu, “Uta” - stație nouă, în carosabil, situată pe strada
Ioan Negulici, după intersecția cu strada Martir Colonel Ioan Uta, “Alexandru Lăpușneanu” -
stație nouă, în carosabil, situată pe strada Ioan Negulici, după intersecția cu strada Alexandru
Lăpușneanu, “Alexandrescu” - stație la ieșirea de pe strada Amforei pe Calea Bogdăneștilor,

“Madona”, “Muller-Guttebrunn”, “Războieni”, “Ronaț”, “Cireșului”, “C.A.Rosetti”, “Banul
Severinului”, “Grigore Ureche”, “Rarău”, “Ciocârliei”, “I.M.L.”.
Traseu întors: I.M.L. - strada Cireșului - strada Alexandru Nicolai Nekrasov - strada Casian
Munteanu - Calea Bogdăneștilor - strada Amzei - strada Semicerc - strada Bârzava - strada Ioan
Negulici - strada Aprodul Movilă - strada Suceava - Calea Bogdăneștilor (stația de tramvai) -
Strada Coriolan Brediceanu (stația de tramvai) - Piața 700 (stația de tramvai).
Stații întors: “I.M.L.”, “Cireșului”, “Ronaț”, “Războieni”, “Muller-Guttebrunn”, “Madona”,
“Alexandrescu” - stație la intrare pe strada Amforei de pe Calea Bogdăneștilor, “Alexandru
Lăpușneanu” - stație nouă, în carosabil, situată pe strada Ioan Negulici după intersecția cu strada
Alexandru Lăpușneanu, “Uta” - stație nouă, în carosabil, situată pe strada Aprodu Movilă, după
intersecția cu strada Martir Colonel Ioan Uta, “Hașdeu” - stație nouă, în carosabil, situată pe
strada Aprodul Movilă, după intersecția cu strada B.P. Hașdeu, “Calea Bogdăneștilor” (stația de
tramvai), “Circumvalațiunii” (stația de tramvai), “Piața 700” (stația de tramvai).


Imagine postata
1

#2678 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 aprilie 2022 - 15:11

Era vorba ca de luni incep lucrarile si pe str 1 Decembrie 1918 (si) la hidroizolatia sinelor... timp de o saptamana parca. In comunicat nu vad nimic in acest sens legat de linia 6. Se spune doar ca linia 6 va fi suplimentata.
0

#2679 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 aprilie 2022 - 20:01

Pai, probabil nu va fi afectata circulatia tramvaielor. Ieri am trecut pe acolo si avand inscriptia "Interventie RATT" in parbriz, muncitorii m-au lasat sa trec. Era decopertat tot asfaltul, pana la beton, dar se putea circula cu atentie. In fata mea era un tramvai si a trecut fara probleme si el.
0

#2680 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 01 aprilie 2022 - 20:05

Acum doua zile pe 1 decembrie era "inchisa" circulatia masinilor (doar prin indicatoare), desi majoritatea tot mergeau, era doar decopertat asfaltul. Tramvaiele circulau in continuare
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 132
  • 133
  • 134
  • 135
  • 136
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi