STP Timișoara Forum: Vivalia Grand - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vivalia Grand (V4,V5-finalizate; V6,V7-in constructie; V8-in proiectare) Evaluare topic: -----

#241 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 mai 2021 - 09:05

Cel putin in cazul garajelor despre care facem vorbire, conform anuntului pe care il si postasem, acea constructie se face pe un teren concesionat (banuiesc acum 45 de ani). Cum concesiunile se fac pe 49 de ani, la finalul acesteia, in locul primariei, as demola constructia si as face ce am zis mai sus, fara a mai oferi "proprietarilor" ceva. Dar asta e doar parerea mea.
1

#242 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 mai 2021 - 09:16

Vezi postareaAdrian TM, la 27 mai 2021 - 08:40, a spus:

Cate garaje ai auzit sa fi explodat in Timisoara in ultimii 50 de ani :) ? Relax.
"Macar de ar fi folosite ca si garaj." - Asta o auzeam la greu in campania lui Robu de demolari. Fiecare face ce vrea cu/in proprietatea lui. Nu suntem in anii '50 ca sa fie motiv de demolare faptul ca nu am masina la un moment dat inauntru. Nici chiar daca tin muraturi :). Probabil daca ai avea un garaj ai gandi altfel.

In privinta amendarii: foarte corect ! Asa ar trebui facut si aici e vina autoritatilor. Dar m-as uita prima data la cladiri (unele chiar ale primariei) care-s intr-o stare deplorabila si apoi la garaje (mai putin vizibile).


1. Relax?! Eu doar ziceam in eventualitatea... Ca totul e relax pana se intampla ceva, nu-i asa tot timpul?! ( totul a fost relax si la colectiv )

2. Vei fi surprins, dar chiar am garaj. (si sunt unul din aia 4 care chiar il folosesc, si mai stiu sa matur in fata lui, ba chiar in fata mai multor garaje precum cel de vis-a-vis, unde proprietaru vine doar primavara si toamna cand isi schimba anvelopele si de nu matur eu o mizerie crunta. Si da ma frustreaza cand ii vad pe altii si vin sa parcheze pe trotuar ca li lene sa bage masina in garaj)

Si am vecini care la un moment dat avea 4 masini si niciuna in garaj...totul e ok ca e proprietatea lui.

Dar cum ar fi sa plateasca impozit progresiv?! Daca tot e atata de ignorant fata de altii si nu stie sa imparta spatiul...eu zic ca ar trebui sa plateasca pe masura.

Mie doar sa imi faca piste si tramvaie si alte mijloace de transport....si vorba aia ..."ma c*c pe locurile lui de parcare", da cat timp nu avem prea multe optiuni trebe sa impartim locurile iar situatia de fata nu e ok.

3. Chiar de nu suntem in anii 50, asta nu e motiv sa lasam treburile asa! La mentiunea cu primaria, incerci sa gasesti o justificare pentru halul in care arata garajele?!....gata "m-ai convins" :Facepalm_emote_gif: Hai sa le lasam asa!



Vezi postareaShhhh, la 27 mai 2021 - 08:50, a spus:

Sunt de acord! Primaria ar trebui sa se auto-amendeze, de altfel sunt convins ca o si fac, luna de luna!

Cat despre garajele de acolo sau de oriunde altundeva cred ca cel mai ok ar fi demolarea si refacerea zonei ca parcare. Fostii proprietari ar putea primi un loc de parcare timp de 1 an, apoi plata cu abonament pentru intretinerea zonei.


4. Solutia nu cred ca e sa facem o mare parcare din orasul acesta, de ce nu am amenaja si spatii verzi?! Eu unul as renunta la masina in secunda urmatoare de as avea solutii de transport civilizate si de incredere.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 27 mai 2021 - 09:37

1

#243 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 mai 2021 - 09:28

Vezi postareaAdrian TM, la 26 mai 2021 - 17:57, a spus:

Daca ar fi un garaj din baterie al tau ai mai fi asa mirat?

Imposibil sa am asa ceva. Nu as da banii niciodata pe o astfel de porcarie. Si da, ma mira deorece la mine in zona s-au daramat toate cocinile de genul astora, magazii de gunoaie cu o masina in fata portilor, deoarece nu incapeau inauntru din cauza gunoaielor depozitate acolo.
5

#244 Useril este offline   Adrian TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 17 septembrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 mai 2021 - 14:18

Vezi postareaShhhh, la 27 mai 2021 - 09:05, a spus:

Cel putin in cazul garajelor despre care facem vorbire, conform anuntului pe care il si postasem, acea constructie se face pe un teren concesionat (banuiesc acum 45 de ani). Cum concesiunile se fac pe 49 de ani, la finalul acesteia, in locul primariei, as demola constructia si as face ce am zis mai sus, fara a mai oferi "proprietarilor" ceva. Dar asta e doar parerea mea.


Da, ciudat ca acel anunt specifica ca e un teren concesionat, o fi o exceptie. Concesiunile acum se fac pe 3 ani (si pana recent Robu le facea anual) si da, daca ese vorba despre un teren concesionat atunci e foarte simplu sa soliciti demolarea garajului. Fara batai de cap. Dar daca era teren concesionat toata zona va asigur ca erau de mult rase. Din CF rezulta clar ca sunt si cu teren in folosinta.

Aceasta postare a fost editata de Adrian TM: 27 mai 2021 - 14:42

0

#245 Useril este offline   Adrian TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 17 septembrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 mai 2021 - 14:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 mai 2021 - 09:28, a spus:

Imposibil sa am asa ceva. Nu as da banii niciodata pe o astfel de porcarie. Si da, ma mira deorece la mine in zona s-au daramat toate cocinile de genul astora, magazii de gunoaie cu o masina in fata portilor, deoarece nu incapeau inauntru din cauza gunoaielor depozitate acolo.


Porcarie sau nu, utilitatea garajului o judeca fiecare dupa nevoile sale, cele sub bloc nu le gasesti sub 10.000 EUR si multi doar viseaza la unul.
La dvs. in zona (probabil Soarelui) au fost baterii facute pe teren concesionat de catre primarie in anii 90-2000, omul si-a asumat din start ca este o constructie provizorie, pe un teren concesionat si ca oricand poate fi notificat sa elibereze terenul. Nu este situatia la fel peste tot si asta nu stiu multi.
Iar in legatura cu "cocinile, magazii de gunoaie cu o masina in fata portilor" eu nu as generaliza. Sunte si garaje care sunt folosite si intretinute corespunzator. Nu e si cazul celor de langa VIVALIA, dar acolo primaria e de vina ca nu-i pune la treaba.

Aceasta postare a fost editata de Adrian TM: 27 mai 2021 - 14:30

1

#246 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 27 mai 2021 - 15:49

Primaria nu prea are metode sa puna proprietarii sa-si renoveze cladirile dar mai niste garaje. La unele din garaje primaria nu prea mai stie a cui sunt sau proprietarul este de negasit. Folosite (cu masina) sunt numai cateva.
Cei din zona spun ca s-au construit ilegal si ar trebui daramate. Nu stiu daca este asa.
1

#247 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 mai 2021 - 15:57

@Adrian TM : Eu consider ca sunt unul din cei care intretin si folosesc garajul corespunzator...dar cu parere de rau per general majoritatea sunt cocini!

Faptul ca 25% sunt folosite corespunzator si 75% is cocini, ce inseamna asta per general?! Situatia majoritara formeaza opinia, stereotipul sau cum vrei sa ii spui tu.

Hai sa lasam faptele sa vorbeasca nu vorbe de genu, sa nu generalizam...detaliile fac diferenta.
Al naibii romanu', la o buna majoritate le plac masinile nemtesti, mai putin ordinea sau alte chestii care le-ar putea vedea la nemti.

De obicei se intampla, cand ceva nu e in regula vizibil atunci se trezeste unu sa zica sa nu generalizam. :blink:
1

#248 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 mai 2021 - 16:34

Vezi postareabiciclistu2, la 27 mai 2021 - 15:49, a spus:

Primaria nu prea are metode sa puna proprietarii sa-si renoveze cladirile dar mai niste garaje. La unele din garaje primaria nu prea mai stie a cui sunt sau proprietarul este de negasit. Folosite (cu masina) sunt numai cateva.
Cei din zona spun ca s-au construit ilegal si ar trebui daramate. Nu stiu daca este asa.


Cum nu se stie?! Sa inteleg ca nici impozitu e neplatit de n ani? Pai ce altceva au nevoie ca sa le darame?

Parerea mea e ca e haos in institutiile publice si nu stie stanga ce face dreapta + o gramada de lichioane care plimba hartii fara sa stie ce fac, asta daca vin la lucru. De aceea stau lucrurile asa.
2

#249 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 mai 2021 - 17:00

Vezi postareaAdrian TM, la 27 mai 2021 - 08:58, a spus:

Si mie mi-ar place sa se demoleze anumite blocuri oribile din perioada comunista si sa se contruiasca unele noi, frumoase. Proprietarii (din vechiul bloc) sa primeasca cate un apartament in cele noi, iar dupa un an sa plateasca chirie Imagine postata


Adrian, sigur cati-ar place, dar nu toti sunt in situatia de a promova si accepta. Cu idei din astea comuniste ne intoarcem in anii 50 si scoatem oamenii din propriile case, le luam totul ca sa dam altora in chirie.
Nu stiu cati ani ai, dar iti recomand sa lecturezi mai mult, sau macar sa vizitezi muzeul de la Sighet.
0

#250 Useril este offline   Adrian TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 17 septembrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 mai 2021 - 17:00

Vezi postareamichidutza, la 27 mai 2021 - 16:34, a spus:

Parerea mea e ca e haos in institutiile publice si nu stie stanga ce face dreapta + o gramada de lichioane care plimba hartii fara sa stie ce fac, asta daca vin la lucru. De aceea stau lucrurile asa.

Este un haos maxim si da, habar n-au daca-i intrebi cine e proprietar pe un anumit garaj. Nu comunica ei intre ei (primaria cu cadastrul). Daca ar vrea sa afle proprietarul ar putea simplu, se duc la CF si iau de acolo. Primaria nu are o evidenta clara a garajelor: care sunt cu acte in regula, care nu ... si de aici si ipotenta lor in a aplica eventuale amenzi. E intradevar haos total in situatiilor lor.

0

#251 Useril este offline   Adrian TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 17 septembrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 mai 2021 - 17:02

Vezi postarearue, la 27 mai 2021 - 17:00, a spus:

Adrian, sigur cati-ar place, dar nu toti sunt in situatia de a promova si accepta. Cu idei din astea comuniste ne intoarcem in anii 50 si scoatem oamenii din propriile case, le luam totul ca sa dam altora in chirie.
Nu stiu cati ani ai, dar iti recomand sa lecturezi mai mult, sau macar sa vizitezi muzeul de la Sighet.


Am fost doar sarcastic la propunerea celui care propunea sa le darame(pe motiv ca-s urate) si sa dea primaria loc de parcare timp de 1 an. Am extrapolat doar sugestia lui cu un exemplu la scara mai mare :). Normal ca nu mi s-ar parea firesc, era o gluma.

Aceasta postare a fost editata de Adrian TM: 27 mai 2021 - 17:13

0

#252 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 mai 2021 - 21:44

Vezi postareaAdrian TM, la 27 mai 2021 - 14:28, a spus:


La dvs. in zona (probabil Soarelui)

Dorobantilor/Modern

Iar in legatura cu "cocinile, magazii de gunoaie cu o masina in fata portilor" eu nu as generaliza.

Nu generalizez, dar la noi asa era in cazul a 90% din garaje. Intr-unul chiar isi deschisese unul "service auto", bineinteles fara nicio autorizatie, doua erau luate de proprietarul unui aprozar (a disparut intre timp, fiind inlocuit de un Profi) ce le folosea pe post de magazie, etc.


Acum in locul lor a aparut o parcare decenta, asfaltata, marcata, iluminata noaptea, cu mult mai multe locuri decat ofereau fostele garaje. (nu, nu imi parchez masinile acolo, dar pot lauda aspectul actual, cu mult peste "balcaniada" anterioara). Singurul lucru oarecum suparator, sunt proprietarii ce parcheaza degajat acolo, ei platind impozitul (auto) prin alte judete decat al nostru si nu, nu sunt putini deloc.
4

#253 Useril este offline   Adrian TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 17 septembrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 28 mai 2021 - 08:39

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 mai 2021 - 21:44, a spus:

Acum in locul lor a aparut o parcare decenta, asfaltata, marcata, iluminata noaptea, cu mult mai multe locuri decat ofereau fostele garaje. (nu, nu imi parchez masinile acolo, dar pot lauda aspectul actual, cu mult peste "balcaniada" anterioara). Singurul lucru oarecum suparator, sunt proprietarii ce parcheaza degajat acolo, ei platind impozitul (auto) prin alte judete decat al nostru si nu, nu sunt putini deloc.


Eu nu contest ca in majoritatea cazurilor locul dupa eliberarea de garaje e mai civilizat. Eu contest doar modul in care in anumite cazuri au incercat sa le darame. Cele care sunt construite figurand drept constructii provizorii pe un teren atribuit in concesiune (majoritatea dealtfel) pot fi daramate usor cand le vine randul. Si proabil ca vor fi daramate incet, incet toate ...
Dar sunt si situatii (si putini stiu asta) unde terenul este acordat "in folosinta" adica exact statutul juridic pe care il avem cam toti cu terenul de sub bloc (e al statului si este atribuit in folosinta proprietarilor). Ei aici mascariciul de Robu a incercat sa le rada si pe astea, la fel, fara niciun fel de tentativa de expropriere. Dupa o cautare pe net vad ca in cazul VIVALIA s-ar fi pus totusi problema exproprierii (pe baza negocierilor directe dintre dezvoltatori P.U.Z. si proprietari), dar probabil unii pur si simplu nu au vrut sa le vanda, desigur ca sa aiba unde sa-si tina muraturile in continuare :)
0

#254 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 28 mai 2021 - 09:00

Vezi postareaAdrian TM, la 27 mai 2021 - 17:02, a spus:

Am fost doar sarcastic la propunerea celui care propunea sa le darame(pe motiv ca-s urate) si sa dea primaria loc de parcare timp de 1 an. Am extrapolat doar sugestia lui cu un exemplu la scara mai mare :). Normal ca nu mi s-ar parea firesc, era o gluma.


Am crezut ca te referi la blocuri in sine, nu la garaje. Mea culpa!
Da, daca sunt garaje pe domeniul public, primaria poate sa faca o parcare subterana, dedicata inchirierii pe bani conform costurilor de administrare etc riverannilor (adica celor care au locuinta si masina inmatriculata pe acea adresa de domiciliu, ca si la Bucuresti). Putin probabil sa vedem in urmatorii 10 ani astfel de parcari in cartiere in urmatorii 10 ani.
In mod normal, acelasi lucru se poate intampla cand fac demolari si locuri de parcare de suprafata. Nu as da gratis la nimeni si nimic in parcarile riverane si o parte din spatiu trebuie amenajat ca si piateta pietonala, nu betonata parcare pana sub fereastra blocului.

Aceasta postare a fost editata de rue: 28 mai 2021 - 09:11

1

#255 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2021 - 11:11

A, nu! La mine in zona parcarea e marginita pe trei laturii de spatii verzi si pomi, pe a patra latura fiind un drum asfaltat, deci pana la zidurile blocurilor sunt cel putin 10 metri de spatiu verde.
0

#256 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 04 iunie 2021 - 21:07

S-a vorbit acum ceva zile de aspectul garajelor din zona, de cateva zile au aparut benare cu aspect floral/frunze in ceva locuri dintre garaje, mai ales unde erau demolate:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bogd,viv,dv-04.iun.2021-010.jpg
  • Imagine atasata: bogd,viv,dv-04.iun.2021-011.jpg
  • Imagine atasata: bogd,viv,dv-04.iun.2021-012.jpg

3

#257 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 04 iunie 2021 - 21:39

Probabil ca sa nu se mai arunce gunoiul acolo.
0

#258 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 04 iunie 2021 - 22:10

Vad doar "praf in ochi" cu treaba asta. Din punctul meu de vedere, asta nu e solutie. E clar ca o sa mai ramana garajele acolo mult si bine...
0

#259 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iunie 2021 - 11:12

Daca tot sunt proprietari (??) si nu pot fi daramate, cred totusi ca primaria ii putea obliga (prin amenzi periodice) sa le aduca toate la un aspect uniform, adica sa aiba porti identice si culoare identica a zugravelii exterioare.
P.S. Se vede clar ca nici macar nu sunt utilizate (majoritatea) dupa iarba crescuta in drptul portilor.
5

#260 Useril este offline   Adrian TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 17 septembrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 05 iunie 2021 - 22:44

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 iunie 2021 - 11:12, a spus:

Daca tot sunt proprietari (??) si nu pot fi daramate, cred totusi ca primaria ii putea obliga (prin amenzi periodice) sa le aduca toate la un aspect uniform, adica sa aiba porti identice si culoare identica a zugravelii exterioare.
P.S. Se vede clar ca nici macar nu sunt utilizate (majoritatea) dupa iarba crescuta in drptul portilor.

Exact, asta trebuie făcut până le aduc la starea corespunzătoare. Este o investiție minimă din partea proprietarilor să facă o igienizare minimă a locului.
Dar repet, cam greu să vii tu Primărie şi să ceri să le întrețină/igienizeze când sunt atâtea clădiri (multe încă în centrul oraşului/istorice unde este chiar Primăria (co)proprietar) care arată chiar mai rău.

Și da, sunt la fel de proprietari ca noi/majoritatea toți pe apartamentele (construite înainte de revoluție) unde locuim: ai în proprietate construcția (apartamentul în sine - pereții, cotă parte scările, uscătoria, etc), iar terenul pe care este amplasat apartamentul/blocul este al Statului Român/Primăriei şi este acordat în folosință (verificați CF-ul apartamentului si veți vedea că terenul de sub bloc este al Statului Român/Primăriei şi este acordat în folosință).Dacă erau garaje construite pe teren concesionat (precum majoritatea din oraş) erau demult rase.

Aceasta postare a fost editata de Adrian TM: 05 iunie 2021 - 23:08

0

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi