STP Timișoara Forum: Linia Expres 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 2 Evaluare topic: -----

#441 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 octombrie 2019 - 20:34

Da. O sa ii rog pe colegii ce se ocupa de asta sa actualizeze traseul. In aplicatii trebuie modificata si linia 9, pana la gara. (a noastra fiind web based e ok, dar voi probabil va trebui sa faceti un update)
0

#442 Useril este offline   Luffy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 04 iunie 20

Postat 26 mai 2022 - 15:24

Vreo idee cand o sa revina E2 la ruta normala (prin Sudului, Prezan, Venus)?
0

#443 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 mai 2022 - 21:39

Inca nu am auzit nimic. Daca modifica colegii tablele de statie, va anunt si pe voi.
0

#444 Useril este offline   Luffy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 04 iunie 20

Postat 03 iunie 2022 - 09:05

Super. Multumesc mult de update! O zi faina in continuare. Statiile arata super okay in sensul nou de la intersectia cu Calea Urseni.
0

#445 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 august 2022 - 17:25

Asa cum am promis, va anunt ca azi am facut noile headere pentru linia E2, deci probabil zilele urmatoare va reveni pe Bulevardul Sudului.
2

#446 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2022 - 18:42

Graficele noi sunt deja pe site, pentru cei interesati.
1

#447 Useril este offline   Luffy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 04 iunie 20

Postat 29 august 2022 - 00:08

Multumesc mult, Florin! Am verificat dupa ce ai mentionat tu si intr-adevar, noul traseu va fi activ de pe 29 august 2022.
1

#448 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 13 octombrie 2022 - 11:39

Oare, e cum zicea cineva,ca forumul nu e sa ne plangem?Pai E 2 e expresul plangerii,si daca te plangi la Sttp, au rezolvat problema,ei au 7 autobuze defecte,cel putin asta fost primul raspuns motivat,dar asta cu calatoria tip sardine e de mult.Tot timpul am fost pro autobuze dar si aici e greu.
Conteaza ca facem n lini si metropolitane,cu autobuze care circula in functie de validari,sa aducem bsni la buget si restul e cancan Intrebarea mea,
Oare cel care se uita la validari mai merge din cand si pe un traseu la care se primeste reclamatii cu duiumu??

Aceasta postare a fost editata de brioti: 13 octombrie 2022 - 11:47

0

#449 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 octombrie 2022 - 19:50

Ca sa dau un raspuns transant, pentru partea de decontare pe baza de validari, pentru numarul enorm de linii M, plangerile ar trebui sa fie formulate pe forumul SMTT, daca ar exista asa ceva. Practic politica de transport in comun o face SMTT, STPT fiind doar un operator ce trebuie sa execute intocmai si la timp comenzile venite de la ei.
0

#450 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 436
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 aprilie 2023 - 10:44

Voiam să semnalez o problemă cu orarul acestei linii și o problemă mai generală și care mi se pare în același timp extrem de acută.

Am vrut să iau E2 până la mall de la Casa Tineretului. M-am uitat pe aplicația Cityradar să văd când vine, m-am dus cu câteva minute înainte de ora stabilită și bineînțeles autobuzul nu a venit nici după ce am stat 10 min. Probabil trecuse mai devreme, deci e clar că nu respecta programul din aplicație sau aplicația nu avea orarul corect. Nu am putut sa aflu pentru că nu exista un tabel cu orarul în acea stație. Am luat-o pe jos spre Olimpia.
In statie la Olimpia două tabele cu E2 unul pe stâlp unul în stație lipit pe acel panou. După care circula autobuzele nimeni nu știe. Am presupus că după cel de pe panou pentru că acolo venea mai rar.

Știu că există un orar pe site, care spre că este actualizat, dar nu înțeleg cum în 2023 exista asemenea probleme. De ce nu exista orar în toate stațiile? (Nu vorbesc despre afișaj electronic, care necesita investiții). De ce sunt mai multe orare?
Dacă orarele sunt vandalizate/furate, de ce nu se caută alte soluții. Acele panouri mari, pironite în trotuar, sunt și foarte ușor de vandalizat și foarte inestetice. Este extrem de supărător să vezi că sunt probleme care totuși au rezolvare fără mari eforturi financiare sau logistice dar nu pare că se vrea.
Mai exista vreo aplicație oficială sau pe care STPT-ul o recunoaște că având orarul actualizat și corect?

P.S: In Piața Crucii, la fel, lipește orarul. Dacă nu cunoști orașul, pare că pe acolo trecea cândva un tramvai.

Am apreciat în schimb harta cu traseele actualizate.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 19 aprilie 2023 - 10:45

1

#451 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2023 - 21:36

Orare actualizate gasesti pe pagina web STPT.
Chiar azi am incarcat grafice noi printre care si pentru E2. Cu Chrome insa, avem o problema si asta datorita cash-ului acestui browser, ce daca nu e golit poate sa iti afiseze pdf-uri vechi. (sigur ca se poate seta ca acesta sa se goleasca la inchiderea browserului, dar nu stiu cati stiu sau vor sa faca asta) De asta am si adaugat in headerul paginii cu graficele recomandarea de a da refresh (F5) sau chiar de a goli cash-ul browserului. Nu stiu daca si in Mozila apare problema asta (ele fiind cam pe acelasi calapod), dar in Edge nu e cazul, cum la fel nu era nici in IE care din pacate nu mai e disponibil in Windows 10/11. Personalul e destul de redus, deci pana se propaga noile table de statie in toate locatiile (peste 500) poate dura chiar zile, de aici si inadvertente intre ce e pe site si ce e on statii.
0

#452 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 19 aprilie 2023 - 21:59

Florin fara suparare...dar problema asta nu e de azi, luna aceasta, ba nici anul acesta.
Tu tot pomenesti de orare actualizate....dar degeaba.

Apreciez ca raspunzi pe forum, desi realitatea bate teoria la greu.

Am mai semnalat si eu probleme la autobuzul spre aeroport si altii au mai semnalat altele...

Faza cu graficele pe hartie ar fi trebuit stopata de mult. Era normal sa fie afisaje electronice in statii si o aplicatie care sa mearga in timp real. Nu bazaconiile care pot fi inatalnite zilnic.

Ma rog, nici statii nu prea putem spune ca avem. Unele sunt parcari, cu tupeu....fara sa fie luate masuri concrete si de durata ori sunt sparte trotuarele si vai mama lor... Singurul indiciu ca acolo ar fi statie e tocmai graficu ala nenorocit prins pe un stalp :Facepalm_emote_gif:

Majoritatea oamenilor au smartphone, inclusiv multi batrani. Iar cei ce nu au telefon smart sunt 50% sanse sa nu aibe ochelarii sa se holbeze pe graficele destul de minuscule.

Evident ca regia nu consta intr-o singura persoana si mi clar ca multe lucruri se fac de mantuiala si se merge pe burta!
1

#453 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2023 - 09:34

Indiferent de faptul ca ai sau nu panouri de afisare in statie, trebuie sa ai si graficul (Time table) in format fizic (chiar cred ca e obligatoriu din punct de vedere legal). Am vazut chestia asta si in Germania, Ungaria, la Praga sau Bratislava, etc. Chiar am pus la vremea respectiva poze cu astfel de table de statie pentru a compara modul lor de prezentare cu al nostru. 500 de panouri nu vom avea niciodata, astfel incat sa fie acoperite toate statiile (nici nu pot sa imi imaginez cat ar costa bransamentele electrice pentru alimentarea atator statii). Oricum, vorbim de lucruri total diferite, eu zicand de hartiile A3 din statii pe cand tu vorbesti de aplicatii sau mai stiu eu ce alte gadgeturi, cand de fapt conteaza chiar aceasta planificare dupa care ar trebui sa se circule in conditii ideale. Sigur ca aceste conditii nu exista si atunci abia te folosesti de gadgeturi ca telefonul sau panoul cu LED ca sa vezi ce abateri sunt fata de aceste grafice tiparite pe hartie.
Deci, ca sa fiu pe aceasi lungime de unda: trebuie sa ai o teorie scrisa pentru ca realitatea sa aiba pe cine bate. :)
1

#454 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 20 aprilie 2023 - 12:13

Sunt de acord, ca de e necesar sa fie tabele....sa fie. Da cand am asteptat 45 de minute autobuzul, nu vorbim de o abatere oarecare. Si de fiecare data cand am avut de folosit autobuzul nu stiu cum s-a facut da ceva nu a coincis. Scuze si ghnioane putem invoca de fiecare data dar ar fi frumos ca aceste "abateri" sa nu fie normalitatea zilnica. Zic si eu!
1

#455 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2023 - 21:38

Pai, discutia noastra era despre tablele de statie si am plecat cu ea de la intrebarea lui alex_19 privitoare la o sursa oficiala pentru graficele dupa care se circula. Am raspuns la intrebare si nu mi-am propus sa caut scuze sau justificari pentru nerespectarea acestor grafice, nefiind cu nimic responsabil eu de asa ceva. Treaba mea e doar sa pun pe site pdf-urile ce le primesc de la serviciul Planificare Circulatie. Stiind ca exact aceste pdf-uri se printeaza A3 se infoliaza si se pun in statii, consider ca sunt cea mai oficiala sursa pentru cineva ce doreste aceasta informatie. (chiar as zice ca ajung mult mai rapid si mai sigur pe site decat in statii) A, ca sunt abateri de cateva minute sau de zeci de minute, asta e alta discutie si o problema la care nici eu, nici tu nu cred sa avem vreo solutie reala, aplicabila imediat.
1

#456 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 25 aprilie 2023 - 08:25

Vezi postareaalex_19, la 19 aprilie 2023 - 10:44, a spus:

...
Mai exista vreo aplicație oficială sau pe care STPT-ul o recunoaște că având orarul actualizat și corect?
...


În aplicația csuki noi putem să afișăm orarele oficiale STPT la zi pentru liniile care au acest pdf.
La apăsarea butonului "Afișează orarul oficial" se deschide direct pagina pentru stația de plecare selectată.

Link către csuki găsiți chiar pe pagina de aplicații a STPT: STPT_apps

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: csuki_phones.png

0

#457 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 31 iulie 2023 - 19:38

Acest comentariu este contra folosirii transportului in comun!Recunosc ca in ultimii doi ani nu prea am folosit transportul in comun.Ceea ce am trait azi ma determina sa il folosesc pe viitor cat mai rar posibil!Concret: azi voiam sa folosesc transportul in comun de la Casa Tineretului pana in Calea Aradului(E2).M-am documentat pe pagina RATT(!) si la ora 18.42 era pe grafic la Casa Tineretului.Am ajuns in statie la ora 18,35 si am asteptat pana la ora 19,30 cand a venit un autobuz articulat.Tinand cont ca e zi lucratoare cred ca cam prea mare timpul de asteptare in statie!Am sunat la dispecerat pentru informatii unde binenteles nu a raspuns nimeni! Or fi prea ocupati!Deci pe viitor nu cred ca voi mai apela la acest serviciu comunitar!Cred ca daca mergeam pe jos eram cu cateva minute inainte la destinatie!Parerea mea: transportul in comun in Timisoara nu e de incredere!sa il foloseasca cei care nu au alternative(biciclete,mopede,masini etc) eu nu il voi mai folosi.Se bate moneda pe cresterea gradului de utilizare,pai nu asa se face.In acest mod si poate sunt si altele nu se va ajunge la acest deziderat.
Va doresc o zi adecvata! fara nicio consideratie!

1

#458 Useril este offline   sica 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 23 mai 20

Postat 03 august 2023 - 14:40

Ii bataie de joc ce se intampla pe E2 in ultimele zile. Timpul de asteptare ii de aproximativ o ora. Azi si pe timp de canicula, stau batrani si asteapta ca prostii Eu dupa 45 de minute de asteptare, am luat un taxi ca sa pot ajunge la timp.
Nu inteleg ce fac soferii la capat de linie, la Aem. Ori trecut 3 autobuze si or ramas toate acolo. Eu asteptam la giratie sudului si nici macar unul nu s-o intors. Si sa nu uit, nici trafic nu era in oras, nu era ora de varf.
Praf mijlocul de transport in comun in Tm.
0

#459 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 august 2023 - 20:46

Pai, nu stiu daca asta e scuza, dar sti ca sensul giratoriu de la AEM este inchis autobuzul fiind obligat sa il paraseasca luand-o spre Spumotim? E2-ul o ia pe Stan Vidrighin pana la intersectia cu strada din spatele LIDL (vad ca nu are nume pe harta) unde o ia la stanga ca sa ajunga pe Rebreanu. Chiar si la ora 21 (azi) era coloana pe banda a doua, acolo unde se aduna masinile ce vor sa vireze stanga, adica toti cei ce nu pot utiliza sensul de la Domasnean pentru a o lua pe Rebreanu. As zice ca datorita devierii asteia, la ore de varf poate pierde minute bune in coloana de masini de acolo.

In rest, ce pot spune e ca sunt planificate 3 autobuze, dimineata fiind si un varf ce suplimenteaza linia pana pe la ora 14. Azi au fost doua electrice si un Conecto G ca trenuri, var fiind tot un G.
0

#460 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 489
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 03 august 2023 - 20:57

O altă chestiune care merită să fie semnalată, după părerea mea, e faptul că stația din dreptul primei clădiri a Continentalului (pentru care există și marcaje realizate+refugiu, tot tacâmul, practic) este rareori folosită de șoferii de pe E2, majoritatea preferând să oprească doar în capătul ,,oficial" (Cred că de 2 ori, din 12 ocazii, pe parcursul ultimelor 3 săptămâni a oprit Expresul în acea stație).Există posibilitatea ca acea stație să devină obligatorie?Este mult mai la îndemână față de capăt.

Încă un lucru ce mi s-a întâmplat, de data asta, doar o singură dată, a fost ca Expresul să o ia direct pe Bd. Liviu Rebreanu, prin spatele magazinului Lidl, în una din primele zile de lucrări în sens (Mie personal mi-a convenit această decizie a șoferului, deoarece am scutit ocolul prin cartierul Soarelui).Mai pot exista astfel de ,,surprize"?
Mulțumesc.
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi