STP Timișoara Forum: Linia Expres 4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 4 Evaluare topic: -----

#121 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 septembrie 2016 - 19:09

Nu stiu ce sa spun. Acum 3 ani cant am fost personal cu acea linie, a trebuit sa astept al 2-lea autobuz, pentru ca in primul pur-si-simplu nu am incaput, si si asa am stat in picioare.

Treburile astea au intodeauna 2 taisuri, si doua perspective.
0

#122 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2016 - 19:15

Clar. Nu am sustinut ca aia de la BKK sunt nebuni si umbla tot timpul cu autobuzele goale... Probabil la 7 lei ar circula mai des si E4, dar in mod sigur, pretul ar starni o revolta si probabil in scurt timp ar aparea operatori privati la 5 lei. ;)

P.S. Doar anul acesta am fost de vreo 5-6 ori la aeroportul din Budapesta si 200E pleca cu maxim 10 calatori inauntru, autobuzul fiind articulat. In schimb, parcarea era plina cu masini de abia gaseai un loc liber dupa ce faceai vreo doua ture.
1

#123 Useril este offline   Electron 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 11 septembrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Cluj-Napoca
  • Interese:...

Postat 18 noiembrie 2016 - 19:43

Buna seara,

Imi indicati va rog daca amplasamentul actual al statiei E4 de la aeroport corespunde cu ce arata Google Earth in poza atasata?

Multumesc.

Imagine atasata: Statie aeroport Timi2.jpg
0

#124 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 noiembrie 2016 - 20:13

Nu. Autobuzul nu ajunge in zona aceea a parcarii. Statia este aici: Imagine atasata: Statie aeroport Timi2.jpg (vezi marcajul cu rosu)
Pe un stalp, peste drum de statie, este si un panou de afisare ce indica timpii de asteptare.
0

#125 Useril este offline   iverson 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 16 decembrie 16

Postat 19 decembrie 2016 - 09:57

Buna Ziua. Imi puteti spune daca in data de 24 Decembrie E4 va circula normal (conform orarului de Sambata) ? Trebuie sa ajung la aeroport pana in ora 19.20 sa astept pe cineva. Si ma interesa daca cursele de la Bastion de la orele 17:30 sau 18:30 se vor efectua .
0

#126 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 decembrie 2016 - 13:01

Chiar daca ar fi sarbatoare, s-ar circula cu program de duminica, care din cate vad e acelasi cu cel de sambata.
0

#127 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 12 mai 2017 - 20:00

Este chiosc de bilete/carduri la aeroport?
0

#128 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 mai 2017 - 20:28

Bilete RATT se vand la chiscul de presa din aeroport. Carduri nu.
0

#129 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 03 aprilie 2018 - 12:26

Orarul stației finale lipsește intenționat din graficul liniei E4 către Aeroport ?

În plus, mie nu mi-e clar ce-i „Aeroport Civil I și II” comparat cu „Cartier Aeroport” comparat cu „UM Aeroport” și nu prea se potrivesc cu site-ul de planificare.

Ar fi poate mai clar ca ultima stație să fie explicit „Aeroportul internațional Traian Vuia”, sau măcar „Aeroport TSR”.

Aceasta postare a fost editata de dante: 03 aprilie 2018 - 12:32

0

#130 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 aprilie 2018 - 18:29

"Site-ul de planificare" nu e al nostru... E realizat de Raoul. Cele mai exacte date sunt in tablele de statie in format pdf, de pe site.
Cel ce realizeaza graficele, incarca la final aceste date pe server, dar ele ar trebui incarcate si pe serverul de unde isi ia aplicatia/aplicatiile datele si asta se uita de multe ori.
De aici inadvertentele intre tablele de statie si ce afiseaza aplicatiile.
2

#131 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 27 februarie 2019 - 18:57

Este legal ca nici un autobuz care vine spre oras sa nu ia calatori din oras? Daca astepti 11 sau M11 si vine E4, nu te lasa sa te urci. Adica nici nu ai cum, ca nu opresc in statii. Ori mult inainte, ori mult dupa, nu cumva sa mearga vreun calator cu el cateva statii. O sa pun pe cineva sa ma filmeze cum sunt refuzat si ma duc la protectia consumatorului. Am abonament general.
0

#132 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 februarie 2019 - 22:00

Ti se va spune din partea stptpt ca aceasta linie plus alte cateva asemanatoare au regim special si nu opresc in statiile din oras...

Acelasi lucru l-au avut in cap si cu M11 si M14 uitand ca este vorba de firobuze si atunci astea nu se pot depasi unul pe altul, respectiv metropolitanele pe cele urbane...
0

#133 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 27 februarie 2019 - 22:14

Dar un autobuz express (E) nu e unul metropolitan (M), e ca si cum nu ti-ar permite sa urci in E8 la Iului Maniu ca 'vezi Doamne' ai 33-ul la dispozitie. E absurd.
2

#134 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2019 - 11:09

Daca E4 are statie acolo, atunci trebuie sa permita si coborirea dar si imbarcarea pasagerilor. Daca nu are statie, nu are de ce sa permita coborirea. Deci, spre exemplu, la statia Politia Judeteana sau Renasterii nu ar trebui sa opreasca deloc, chiar daca are acolo troleul 11 statie; E4 nu are. Insa la Badea Cirtan ar trebui sa permita imbarcarea, chiar daca este penultima statie spre Bastion.

Sugerez o reclamatie la STPT si chiar la primarie. Regulamentul pentru efectuarea de transport public glasuieste asa:

Citeaza

ART. 24
Operatorii de transport/transportatorii autorizaţi vor efectua serviciul de transport public local de persoane prin curse regulate cu respectarea următoarelor condiţii:

(..)
23. să asigure condiţiile de execuţie a transportului în condiţii de regularitate, siguranţă şi confort
(sublinierea imi apartine)


Citeaza

ART. 29
Conducătorii mijloacelor de transport au următoarele obligaţii:

(..)
f) să nu oprească mijloacele de transport în vederea îmbarcării/debarcării călătorilor în afara staţiilor;
j) să deschidă, în staţii, toate uşile mijlocului de transport pentru îmbarcarea/debarcarea călătorilor.


Daca soferii opresc chiar la intrarea/iesirea din statie, se cheama ca sunt intr-o zona "gri" relativ la articolul 29.f., care spune clar ca trebuie sa se opreasca IN STATIE, nu la 10 metri de ea; plus ca astfel cauzeaza disconfort calatorilor care asteptau in mijlocul peronului, incalcind astfel si Art. 24., cauzind disconfort.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 28 februarie 2019 - 11:09

6

#135 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2019 - 10:57

Eu n-am patit niciodata ca M14-le sa nu ma lase sa ma urc in el de ex. la Petru si Pavel si sa vin cu el spre 700 (urcare in oras spre oras). In schimb treaba asta cu opritul extrem extrem de in fata, chiar dupa statie, am vazut-o chiar si la troleibuze urbane, fara nicio legatura cu statutul de Metropolitan/Expres. Cred ca unii soferi o fac dinadins pentru a nu deschide usa 1 nici pentru urcare (mai ales pe timp de iarna). Un alt motiv ma gandesc ca ar vrea sa tina banda 1 blocata ca sa fie sigur ca se mai poate incadra in trafic. Oricum, una peste alta, mi se pare o porcarie: timpul de stationare oricum se prelungeste, calatorii fiind nevoiti sa "alerge" dupa troleibuz, de asemenea si disconfortul calatorilor.
0

#136 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 29 ianuarie 2023 - 13:14

Sa vina turistii! Ce fain e cu E4. M-am uitat pe infotrafic pe site, dar degeaba. Am zis sa merg putin inainte(10 min)
pentru cat era programat.

Efectiv nu are nici un program. Orele se schimba aleator si eu stau ca prostu si astept in statie. Vai s-amar!

De asemenea, la aeroport statia lui e acolo in spate si nu e nici un indicator sau cel putin mie nu mi se pare marcata corespunzator zona cum iesi din terminalul international. In statie nu sunt instructiuni cum sa achizitionezi bilet in rom/eng. Aterizeaza un strain si habar nu are cum functioneaza sistemul de plata....

Cand am mai venit odata de la aeroport cu autobuzul. Nu am stat in statie ca era soare si m-am tras la umbra. Era sa pierd autobuzu, pana m-am ridicat de pe banca si am fugit la el 20m, ca de abia a stat 15 secune in statie. Alti cascati care nu stiu unde e statia...nici nu au timp in caz ca il vad sa ajunga daca is in dreptul terminalului de sosiri.

Si da la cat de prost merg lucrurile, nici macar banii de bilet nu ii merita. Am tot asteptat, ca gandu ca acum vine...acum vine. Astfel au trecut mai bine de 40 de min...mai bine o luam pe jos. :machine-gun: :nervos:

Asa nici nu iti mai vine sa folosesti mijloacele de transport.

Bonus sunt statiile demme de 2023! - capat Ghiroda

Imagine atasata: capat-ghiroda.jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 29 ianuarie 2023 - 13:20

2

#137 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 ianuarie 2023 - 19:02

Eu recomand consultarea graficelor in format pdf de pe site, iar infotrafic doar pentru timpii de steptare eventual. Statiile din Ghiroda trebuie amenajate si intretinute de primaria de acolo, nu e treaba STPT sau SMTT.

In apropierea statiei de autobuz (unde ne-au permis si ne-au asigurat alimentare administratia aeroportului) avem un panou de afisare in statie si din cate vad in sistem, e functional. Initial recomanda si cumpararea biletelor de la info centrul din sala de asteptare, dar acum vad ca au mai lasat pe el doar mesajul: "For transfer to the main Railway Station use bus E4b. To reach the city center take bus E4 "

Citeaza

FRM:0............
FRM :
NUMAR_CADRU : 0
NUMAR_CAMPURI : 3
POZITIE : Justify
MOD : Normal
FONT : Arial 7
TIMP_AFISARE : 6
TEXT1 :
TEXT2 : D 29 Ian 2023
TEXT3 : 19:08



FRM:1............
FRM :
NUMAR_CADRU : 1
NUMAR_CAMPURI : 3
POZITIE : Justify
MOD : Scroll entry
FONT : Arial 7
TIMP_AFISARE : 9
TEXT1 : Telverde pt. persoane cu dizabilitati: 0800410415.
TEXT2 :
TEXT3 :



FRM:8............
FRM :
NUMAR_CADRU : 8
NUMAR_CAMPURI : 3
POZITIE : Justify
MOD : Normal
FONT : Arial 7
TIMP_AFISARE : 6
TEXT1 : Vizitati www.stpt.ro
TEXT2 :
TEXT3 :



FRM:5............
FRM :
NUMAR_CADRU : 5
NUMAR_CAMPURI : 3
POZITIE : Justify
MOD : Scroll
FONT : Arial 7
TIMP_AFISARE : 6
TEXT1 : Expres 4
TEXT2 : UM Aeroport
TEXT3 : 19:13



FRM:4............
FRM :
NUMAR_CADRU : 4
NUMAR_CAMPURI : 3
POZITIE : Justify
MOD : Normal
FONT : Arial 7
TIMP_AFISARE : 5
TEXT1 : Expres 4b
TEXT2 :
TEXT3 : 19:55



FRM:9............
FRM :
NUMAR_CADRU : 9
NUMAR_CAMPURI : 3
POZITIE : Justify
MOD : Scroll
FONT : Arial 7
TIMP_AFISARE : 5
TEXT1 : Pentru sesizari,accesati www.stpt.ro
TEXT2 :
TEXT3 :



FRM:12............
FRM :
NUMAR_CADRU : 12
NUMAR_CAMPURI : 3
POZITIE : Justify
MOD : Scroll
FONT : Arial 7
TIMP_AFISARE : 7
TEXT1 : For transfer to the main Railway Station use bus E4b. To reach the city center take bus E4
TEXT2 :
TEXT3 :



0

#138 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 436
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 ianuarie 2023 - 19:09

Si atunci de unde poate afla un turist sau un cetățean oarecare care vrea să meargă la aeroport cu autobuzul la ce oră să fie în stație la punctele cardinale ca să-l prindă?
1

#139 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 ianuarie 2023 - 19:12

Pai tocmai scriam mai sus: http://stpt.ro/download/download.html
Butonul "ORARE / Timetables" de pe pagina web. Acolo sunt graficele actualizate permanent. Tot pe pagina principala, butonul "Planifica-ti traseul" duce catre cityradar, ce isi face treaba bine, fiind conectat direct la Radfleet si la datele de acolo.
0

#140 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 ianuarie 2023 - 19:37

Si eu sunt de parere ca lipsesc sagetile indicatoare catre statia de autobuz, cel putin asa era cand am mai mers la Aeroport mai ales ca statia este cumva dupa colt si nu se vede de cum iesi din sala de asteptare.

Iar legat de lipsa peronului la statii de autobuze, pe nimeni nu intereseaza cui apartin acele statii cu balti insa toti vor trage concluzia ca apartin Timisoarei. In consecinta sefii SMTT/STPT ar trebui sa-i anunte atat pe Fritz (sau pe consilierii lui) cat si pe primarul/viceprimarul Ghirodei (daca lor le apartine statia/statiile sa ia masuri, eventualsa mearga la fata locului si sa vada cu ochii lor!... In zi de ploaie!...


LE Mi-aduc aminte de Aeroportul din Barcelona, terminal 2, unde autobuzele aveau statii/opriri exact in fata aerogarii, coborai din autobuz si dupa 8 - 10 metri (atata era de lat trotuarul) intrai in aerogara. Opreau mai multe linii si cumva fiecare linie avea locul ei de-a lungul trotuarului. Tot de-a lungul acelui trotuar dar ceva mai inapoi era statia de taximetre care erau asezate pe doua randuri si erau luate mereu primele iar cineva de serviciu iti indica de pe care rand sa iei taxiul, in mod alternativ.
Practic transportul in comun avea prioritate fiind localizat in fata aerogarii si nu dupa colturi si la distanta.
La noi si taximetrele au fost tinute in urma cu cativa ani in spatele unei cladiri de nu le vedea nimeni iar in fata se plimabau alea cu suprataxa. Acum si celelalte au venit in P1, cumva la vedere cand iesi din aerogara.
Iata diferente de viziuni intre conducerile celor doua aeroporturi!
2

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi