STP Timișoara Forum: Timisoara 2023 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Timisoara 2023 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#741 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 02 noiembrie 2023 - 22:28

Nu știam că există un complex al Timișoarei față de Cluj, poate de superioritate. Altfel într-adevăr, Clujul nu are clasa Timișoarei din punct de vedere urbanistic, nici măcar a Aradului sau Oradei. Are în schimb avantajul unui centru universitar mai mare, un catchment area mai larg, o administrație ceva mai bună și un mediu politic mai influent.
Cred totuși că pe termen lung avantajele Timișoarei se vor dovedi mai importante, mă refer aici în principal la poziționare orașului pe hartă, care facilitează investițiile cu capital străin (duble față de Cluj) și posibilitatea de extindere nelimitată. Clujul deja se simte limitat de relief, e un oraș sufocat, cu trafic de București și prețuri la imobiliare de Paris.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 03 noiembrie 2023 - 10:48

2

#742 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 noiembrie 2023 - 11:24

Pai ne-au depasit pe multe chestii : sunt hub de transport si logistic aerian mult mai mare. Mult mai multe companii in zona IT spre SW in timp ce la noi s-a mers pe automotive, salarii mai mari datorita IT, preturi mai mar. Crestere de populatie mai mare in ultimii ani pe zona metropolitana ceea ce combinat cu limitarea de spatiu a dus la aglomerare si preturi record la imobiliare. Pe Horeca si evenimente sunt mult peste noi pentru ca au si infrastructura necesara.

Partea culturala mult peste noi - am avut mare noroc ca le-am luat Capitala Culturala, acolo au fost mai smecheri cei din Timisoara si au profitat de anumite limitari sau probleme ale clujenilor. Posibil sa fi fost si influente politice.
1

#743 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 03 noiembrie 2023 - 12:46

Vezi postareaElphax, la 03 noiembrie 2023 - 11:24, a spus:

Pai ne-au depasit pe multe chestii : sunt hub de transport si logistic aerian mult mai mare. Mult mai multe companii in zona IT spre SW in timp ce la noi s-a mers pe automotive, salarii mai mari datorita IT, preturi mai mar. Crestere de populatie mai mare in ultimii ani pe zona metropolitana ceea ce combinat cu limitarea de spatiu a dus la aglomerare si preturi record la imobiliare. Pe Horeca si evenimente sunt mult peste noi pentru ca au si infrastructura necesara.

Partea culturala mult peste noi - am avut mare noroc ca le-am luat Capitala Culturala, acolo au fost mai smecheri cei din Timisoara si au profitat de anumite limitari sau probleme ale clujenilor. Posibil sa fi fost si influente politice.


Pe partea culturala, CJ nu sta mai bine ca TM.
Pe aerian, nu inteleg surprinderea unora ca aeroportul din CJ are trafic de psageri mai mare ca TM dat fiind pozitia geografica a ambelor aeroporturi.
La cargo, volumul e cam acelasi pe ambele aeroporturi iar la parcuri logistice, Timis e in fata CJ la nr de mp2.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#744 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 noiembrie 2023 - 14:20

Vezi postareaCalliope, la 02 noiembrie 2023 - 22:28, a spus:

Nu știam că există un complex al Timișoarei față de Cluj, poate de superioritate. Altfel într-adevăr, Clujul nu are clasa Timișoarei din punct de vedere urbanistic, nici măcar a Aradului sau Oradei. Are în schimb avantajul unui centru universitar mai mare, un catchment area mai larg, o administrație ceva mai bună și un mediu politic mai influent.
Cred totuși că pe termen lung avantajele Timișoarei se vor dovedi mai importante, mă refer aici în principal la poziționare orașului pe hartă, care facilitează investițiile cu capital străin (duble față de Cluj) și posibilitatea de extindere nelimitată. Clujul deja se simte limitat de relief, e un oraș sufocat, cu trafic de București și prețuri la imobiliare de Paris.


Felul în care se raportează timișorenii, mai nou, este exact în ideea unui complex față de Cluj. Lumea este agasată de reclamă constantă că la Cluj totul este minunat. Realitatea e gonflata dar nu complet neadevărată. Există multe capitole la care se sta mai bine, mai ales pe zona de urbanism prietenos și inițiativă civică.
În plus, acest complex creează ideea că tot ce se întâmplă în oraș e prost și urât și nu mai merită niciun efort.
Un exemplu bun este și anul acesta de capitală culturală. Sunt foarte mulți cetățeni și formatori de opinie care spun că nu se întâmplă nimic în oraș sau că e prost dar nu ies din casă. Deși realitatea evidentă este alta.
Din păcate, un oraș nu poate prospera fără o componentă civică solidă. Și asta se reflectă în tot participare la evenimente, curățenie stradală etc.
Faptul că se vandalizează în fiecare noapte mobilierul de pe malul Begăi ține de factorul uman.
Clujenii sunt mândri de orașul lor. Noi doar suntem supărați că alții zic de Cluj că e mai bine dar la o adică ne c*cam pe ea Timișoara. (metaforic vorbind, bineînțeles)
Că să nu mai vorbim de unele mentalități total retrograde ale unei părți din comunitate vizavi de lucruri care în alte orașe există de ani.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 03 noiembrie 2023 - 22:25

1

#745 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 03 noiembrie 2023 - 16:12

Cand am vrut sa zbor in Malta, a trebuit sa merg la Cluj, sa dorm la Turda, sa parchez masina o saptamana langa aeroport. Am lasat acolo o cazare, o cina, cateva patiserii luate dimineata in graba din Turda, sa ajungem la timp la aeroport si parcarea langa aeroport. Cred ca atunci au fost 400 lei, sau cel putin 300.
Cand am vrut festival, am mers la Cluj, am cazat tot in centru la Turda, ca ne-am decis tarziu si nu am rude prin CJ.
Asa ca am fost deja la al doilea Untold acolo si la un Neversea anul trecut la CT. La Timisoara am prins namolul de la Flight, cel putin in prima zi, in ultimii 2 ani.
Nu cred ca a fost batalia asa mare din toata tara sa vada artistii de la Flight in Timisoara, asa cum se intampla la CJ.
Acum au reclama cu sala polivalenta unde se tine ceva retro festival, aia de langa stadionul mare si frumos.

DPDV al transportului public, cel putin in centru CJ observi cum se inghesuie dimineata autobuzele ca si intr-un oras vest european.
La noi E1 sau E8 sau 14 circula intr-o zona crepsculara, asa cum indica si afisajul, ca vine in 12 minute si apoi dupa 5 minute ca vine in 25.
0

#746 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2465
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 03 noiembrie 2023 - 19:19

Patrimoniul sub reflectoare – Lumi reînviate

Citeaza

„Patrimoniul sub reflectoare – Lumi reînviate” este un spectacol de muzică și poezie care aduce în prim-plan poveștile copilăriei, ale tinereții studenției și amintiri ale familiei, invitând publicul într-o călătorie deosebită. Trecutul și prezentul se contopesc într-o manieră inedită cu ajutorul tehnologiilor digitale și de realitate augmentată, ce vor crea un spectacol deosebit pentru publicul prezent, reînviind amintiri, imagini și momente din viața familiei Jecza și nu numai

Evenimentul este realizat în parteneriat cu Fundația Triade și va avea loc duminică, 05 noiembrie 2023, de la ora 19:00, în interiorul Muzeul Jecza (Calea Martirilor 1989 51/45, Timișoara). Participanții se vor bucura bucura de muzica clasică interpretată de către Alexandra Guțu, Marcel Tolcea și amintirile din anii studenției și amintirile de viață cu Smaranda Vultur și de poeziile lui Robert Șerban, ca parte a proiectului Patrimoniul sub reflectoare.

https://form.123form...s-sh-05-11-2023

https://spotlight-ti...lumi-reinviate/

Spotlight Heritage Timișoara / Patrimoniul sub reflectoare este o inițiativă culturală digitală a Universității Politehnica Timișoara realizată în parteneriat cu Muzeul Național al Banatului, parte a Programului Cultural Timișoara 2023 Capitală Europeană a Culturii. Proiect cultural co-finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, Consiliul Județean Timiș, Ministerul Culturii, EEA and Norway Grants.

0

#747 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2465
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 04 noiembrie 2023 - 18:55

Bal vienez, filme, spectacole, expoziții de artă! Timișoara2023, în noiembrie

Citeaza

În luna noiembrie, Timișoara invită locuitorii și turiștii să exploreze artă și cultură, de la mic la mare. De la expoziții și festivaluri de film până la concerte de muzică clasică și spectacole de teatru, există câte o manifestare culturală pentru toate gusturile

Un eveniment important în universul muzicii clasice este Summit-ul „Classical ME”, aflat la cea de-a două ediție, ce se va desfășura între 4 – 6 noiembrie la Timișoara Convention Center. Cu tema „Metodele inovatoare pentru sustenabilitatea industriei muzicii clasice”, evenimentul se concentrează pe identificarea strategiilor durabile pentru menținerea și dezvoltarea muzicii clasice. Programul summit-ului cuprinde concerte, conferințe informative cu teme de actualitate prezentate de experți în domeniul muzicii, ateliere și masterclass-uri, precum și oportunități de networking pentru muzicieni și pasionații de muzică.

Tot pe data de 4 noiembrie, începând cu ora 13:00, la Timișoara Convention Center va avea loc evenimentul „Armonizarea inovației digitale cu muzică clasică” unde Beat Fehlmann va explora strategia digitală inovatoare a Deutsche Staatsphilharmonie, care redefinește implicarea în muzică clasică în era digitală.

Din seria evenimentelor muzicale, pe dată de 9 noiembrie, Sala Multifuncțională CJT va găzdui evenimentul „Cântece de dragoste și jale” – Retracing BARTÓK. La nu mai puțîn de cinci ani de la ultima reinterpretare a cântecelor culese de Bela Bartok în Banat și Transilvania, violistul Mat Maneri și pianistul Lucian Ban revin în Timișoara, aducându-l cu ei pe legendarul John Surman, o figura cheie a jazz-ului european din ultimii 50 de ani, alături de basistul american Brad Jones, recunoscut la nivel global.

În sfera artelor vizuale, luna această vine cu câteva expoziții ce merită să fie vizitate, iar una din ele este „Timișoara în viziunea arhitectului șef, Székely László”. Acest demers propune o incursiune în universul arhitectural al lui Székely László și în al clădirilor emblematice din Timișoara. Evenimentul este găzduit în Casă Maghiară, una dintre ultimele clădiri construite conform planurilor arhitectului, situată pe Bulevardul Revoluției nr. 8, și este deschisă publicului până pe dată de 13 decembrie.

Expoziția „Regele Bronz”, care mai poate fi vizitată până pe 12 noiembrie, aduce în atenția publicului parcursul sculptorului Peter Jecza în căutările sale artistice, incluzând atât sculpturile deja recunoscute, cât și schițe nevăzute. La aproape 15 ani de la trecerea să în neființă, Galeria Jecza, numită în onoarea să, își asumă responsabilitatea de a prezența moștenirea să artistică.

Tot în această categorie regăsim și „La limitele reprezentării”, o nouă expoziție de sculptură și instalație de sunet ce își propune să exploreze un teritoriu mai puțîn cunoscut, concentrându-se pe periferia istorică a unor grupuri culturale semnificative din punct de vedere istoric și etnic. Diversitatea culturală din regiunea Banatului și Transilvaniei, o tema cheie în cadrul Timișoarei – Capitală Europeană a Culturii 2023, va fi ilustrată prin intermediul operelor artistice create de artiști originari din această zona. Este deschisă pentru vizionare până pe dată de 30 noiembrie – în zilele de miercuri și joi, la Cazarmă U și Sinagogă din Cetate.

Până pe 15 noiembrie, Centrul Regional de afaceri al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș (CRAFT) va găzdui expoziția „CineEuroConnect: A Collaborative Film Museum”. Această inițiativa inovatoare a atras contribuții semnificative din partea profesioniștilor din industria filmului și a pasionaților de cinema din țară și din străinătate, reunind acești iubitori de filmul într-un singur loc.

În perioada 10 noiembrie – 5 decembrie, Memorialul Revoluției va găzdui cele 40 de lucrări din colecția de afișe istorice a Muzeului Național Maghiar în cadrul expoziției „Transformare – Schimbare – Re/evoluție, 1988-1990 în artă afișului maghiar”. Aceste lucrări sunt prezentate publicului că urmare a cooperării cu Memorialul Revoluției din Timișoara.

Mult așteptatul „TAIFAS – Festivalul de film și Cultură Balcanică” aduce filmul din Balcani mai aproape de inimile noastre, conectând comunități diverse și sprijinind noii cineaști. Prima ediție, sub titlul „Noi începuturi”, are loc în perioada 5 – 12 noiembrie, la Cinema Victoria.

Din categoria filmului de patrimoniu, atât Centrul Regional de Afaceri (CRAFT), cât și Galeria 1 a HEI- House of European Institutes din Bastionul Maria Theresia, vor găzdui în perioada 10-12 noiembrie „Heritage Film Festival” parte a proiectului CineEuroConnect: A Collaborative Film Museum & Heritage Film Festival. Pe lângă selecția de filme, festivalul va cuprinde o serie de evenimente printre care și o dezbatere privind importantă patrimoniului în procesul creativ contemporan cu experți internaționali din domeniul filmului.

0

#748 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2465
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 05 noiembrie 2023 - 11:38

„Canopy”, instalație uriașă, în premieră pentru Timișoara

Citeaza

La Universitatea Politehnica Timișoara s-a inaugurat „Canopy”, o instalație uriașă, realizată de artistul britanic Steve Messam, în premieră pentru Timișoara

Sculptura temporară gonflabilă realizată de artist este parte din proiectul UPT Campus Creativ, platformă de regenerare socială și culturală, lansat în anul în care Timișoara este Capitală Europeană a Culturii.

Artistul de origine britanică, Steve Messam, celebru pentru instalațiile sale spectaculoase care ne provoacă să vedem clădirile și spațiile familiare într-un mod total diferit, a ajuns pentru prima oară în România, ca invitat al programului UPT Campus Creativ. Steve a expus printre altele la Bienala de artă de la Veneția și la cea din Shanghai, iar în 2021 a primit titlul de „Artistul vizual al anului”, acordat de Newcastle Journal Culture Awards.

„Mă simt onorat să fiu invitat să creez ceva în Timișoara în timp ce orașul poartă titlul de Capitală Europeană a Culturii. Mi-a plăcut să descopăr cultura locală și să explorez povestea arhitecturală a orașului. Fie că te-ai născut și ai crescut într-un loc, fie că ești un vizitator trecător, este important să ridici privirea și să admiri ce te înconjoară. Există întotdeauna ceva nou și interesant de descoperit în arhitectura locului”, spune Steve Messam.

Steve a creat sculptura temporară gonflabilă Canopy, care evidențiază un exemplu excelent al stilului brutalist, clădirea Electro, proiectată de Petre Swoboda la sfârșitul anilor ’60, clădire ce a servit drept ancoră a modernității, semnalând intrarea în domeniul științei și al raționalității.

„Una dintre direcțiile programului UPT Campus Creativ este și de a aduce arta mai aproape de studenți. Mai mult de atât, prin invitația către Steve, am vrut să atragem atenția asupra campusului ca spațiu fizic și să subliniem nevoia urgentă de intervenție. Steve a reușit să încapsuleze această dorință a noastră și sperăm ca toți trecătorii să ridice privirea din telefonul mobil și să accepte invitația de a percepe într-un mod diferit spațiul cu care sunt obișnuiți”, adaugă Alex Luca, coordonatorul proiectului.

Canopy poate fi admirată, pe intrarea Electro, până în 10 decembrie.

1

#749 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 05 noiembrie 2023 - 12:49

Vezi postarearue, la 03 noiembrie 2023 - 16:12, a spus:

DPDV al transportului public, cel putin in centru CJ observi cum se inghesuie dimineata autobuzele ca si intr-un oras vest european.
La noi E1 sau E8 sau 14 circula intr-o zona crepsculara, asa cum indica si afisajul, ca vine in 12 minute si apoi dupa 5 minute ca vine in 25.


Pt ca transportul in comun la CJ se bazeaza aproape exclusiv pe autobuze si troleibuze si ca in zona centrala, pe ferdinand sau in mihai viteazu sunt statiile centrale.
In schimb la TM, ai linii de tramvai aproape in tot orasul.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#750 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 05 noiembrie 2023 - 14:31

In Timișoara tramvaiul trebuia să fie cel mai rapid mijloc de transport public, dar nu este. E poate doar mai sigur.
La CJ se va face metroul.
0

#751 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 05 noiembrie 2023 - 14:31

La Paris nu exista tramvaie.
0

#752 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 05 noiembrie 2023 - 23:27

Nu putem compara sistemul de metrou din Paris sau Londra care și ei la suprafață se bazează pe autobuze cu ce avem noi pe aici...
0

#753 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 noiembrie 2023 - 09:19

daca am face in TM linii exclusiv pentru autobuze/trolee si taxi ar sari lumea de cur in sus ca nu mai pot merge cu masina personala in oras.
cred ca cel mai bine am incerca sa copiem modelul Viena. au linii si de tramvaie/autobuze/trolee destul de bine definite si care par sa aibe prioritate in trafic fata de ceilalti.
0

#754 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 06 noiembrie 2023 - 10:27

Vezi postarearue, la 05 noiembrie 2023 - 14:31, a spus:

In Timișoara tramvaiul trebuia să fie cel mai rapid mijloc de transport public, dar nu este. E poate doar mai sigur.
La CJ se va face metroul.


Da da. Peste 20 de ani.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#755 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 noiembrie 2023 - 12:20

Vezi postarearue, la 05 noiembrie 2023 - 14:31, a spus:

La Paris nu exista tramvaie.

Tocmai că le-au reintrodus de câțiva ani.
0

#756 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 06 noiembrie 2023 - 14:56

Eu nu le-am intalnit anul asta.
Cautand pe google maps vad ca e un T3a si un T3b pe zona perfierica la sud de Paris.
https://www.google.c...=nzq9Ibpxrqw3xM


Merci!
0

#757 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2465
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 06 noiembrie 2023 - 17:27

Seară cu Ioan Holender, în Aula Magna a Universității de Vest din Timișoara

Citeaza

Aula Magna a Universității de Vest va găzdui în 9 noiembrie, de la ora 18:00, evenimentul intitulat „Scena și culisele – ieri și azi”, al cărui invitat special va fi baritonul, impresarul artistic și longevivul director al operei de stat din Viena, Ioan Holender, o personalitate a lumii muzicale clasice cunoscută în întreaga lume. Sever Voinescu, redactorul-șef al revistei „Dilema veche”, va fi moderatorul acestei întâlniri, în care muzicianul născut la Timișoara, astăzi în vârstă de 88 de ani, va relata povești fascinante din lumea operei și din viața sa

Ioan Holender, un artist cu o vastă cultură, în bună parte dobândită într-un oraș central-european cunoscut în mare măsură pentru muzica clasică, este membru a comunității academice a UVT, distins cu titlul de Doctor Honoris Causa a universității timișorene, și va fi protagonistul evenimentului care face parte din proiectul „Timișoara Ideas Fest”, parte a programului cultural Timișoara – Capitală Europeană a Culturii 2023.

Cei care doresc să participe trebuie să completeze un formular de înscriere la adresa https://docs.google....Bv97Cg/viewform.

0

#758 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2465
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 07 noiembrie 2023 - 19:23

Teatrul Național din Timișoara devine pentru următoarele zile capitala europeană a teatrelor publice

Citeaza

Naționalul timișorean găzduiește, în perioada 9 – 12 noiembrie, Conferința Internațională a Convenției Teatrale Europene. Peste 80 de reprezentanți ai celor 59 de teatre membre din peste 35 de țări au confirmat prezența la evenimentul teatral

„Share”, titlul acestei ediții a Conferinței Internaționale de Teatru, împărtășește principiile Teatrului Național din Timișoara privind cercetarea noilor realități europene, dialogul și colaborarea, definindu-se ca purtătoare a mesajului profesionalismului, schimbului de idei și de experiențe și, în ultimă instanță, ca purtătoare a mesajului democratic și umanist.

Teatrul Național din Timișoara este membru al Convenției Teatrale Europene din anul 2010, această ediție a Conferinței Internaționale fiind a doua pe care o organizează, la șapte ani după prima întâlnire europeană a teatrelor din Europa la Timișoara.

De asemenea, reprezentanții celor 35 de teatre europene vor fi alături de spectatorii din Timișoara la trei spectacole ale Teatrului Național: „Exod”, regia Oskaras Koršunovas – joi, 9 noiembrie, ora 19, la Sala Mare, „Vocile orașului” – Central Park, coregrafia Pál Frenak – vineri, 10 noiembrie, ora 19, la Sala 2 și „Povestea acelor oameni care într-o seară s-au adunat în jurul unei mese” în regia lui Radu Iacoban – sâmbătă, 11 noiembrie, ora 19, la Sala Mare.

1

#759 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2465
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 08 noiembrie 2023 - 19:47

Memorialul Revoluței din Timișoara și Muzeul Național al Ungariei organizează expoziţia Transformare – Schimbare – Re/evoluție 1988-1990

Citeaza

Memorialul Revoluței din Timișoara și Muzeul Național al Ungariei organizează vernisajul expoziţiei „ Transformare – Schimbare – Re/evoluție, 1988-1990 în arta afișului maghiar”, vineri 10 noiembrie la ora 15.00

Expoziția va putea fi vizitată în perioada până în 05.12.2023, zilnic între orele 10-18. Afișul, ca document istoric, cu toate limitele sale, este un martor palpabil al acestor schimbări. Putem spune că asistăm la renașterea afișului artistic cu temă politică.

Exprimarea directă prin utilizarea unor simboluri binecunoscute (secera și ciocanul, steaua roșie, turla bisericii sau steagul) așezate într-un context diferit accentuează caracterul mobilizator, propagandistic al mesajului transmis.

15 martie 1988 deschide șirul de proteste ce au avut loc în capitala Ungariei în această perioadă Mulțimea (aproximativ 15-20.000 de persoane) – s-au scandat pentru prima data lozinci pentru libertatea presei, libertatea de întrunire și democrație.

A urmat demonstrațiile contra construirii hidrocentralei ungaro-cehoslovace pe Dunăre 27 mai 1988, 12 septembrie 1988, 30 octombrie 1988, demonstrația contra planului de sistematizare a satelor din Republica Socialistă România 27 iunie 1988, comemorarea a 30 de ani de la executarea lui Imre Nagy 23 octombrie 1988, „Atât a fost a fost deajuns 1945-1989” 15 martie 1989.

„Trăiască China Liberă” 7 iunie 1989, „Reînhumarea simbolică a lui Imre Nagy și a martirilor Revoluției din 1956 16 iunie 1989, „Picnicul paneuropean 19 august 1989,

„Praga 1968” ianuarie – august 1989, „Primul 23 octombrie liber” 23 octombrie 1989 și „Timișoara suntem cu tine” 22 decembrie 1989.

Șirul protestelor, demonstrațiilor, adunărilor ce nu mai sunt dispersate de organele polițienești, ce au din ce în ce mai mult doar rol observator, face ca perioada de tranziție politico-economică să fie una pașnică.

Proiectul face parte din Programul cultural national „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023” și este finanțat prin programul Inside, derulat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii.

1

#760 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2465
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 09 noiembrie 2023 - 17:53

Expoziție de sculptură la Centrul Reformat Noul Mileniu

Citeaza

Fundația Interart Triade, Muzeul Național de Artă Contemporană al României și Centrul Reformat Noul Mileniu Timișoara organizează vineri, 10 noiembrie, la ora 17,00, vernisajul expoziției Campo Santo

Expoziția este realizată într-un format inedit, cu o puternică dimensiune simbolică. Astfel, Campo Santo explorează limitele și posibilitățile de a expune sculptura.

„Instalația propune un excurs ce revizitează tema reprezentării și a dublului, legate de chiar originile sculpturii, dar și funcția sa funerară implicită și intimitatea sa permanentă cu arhitectura”, a transmis Sorina Jecza, președinte Fundația Interart Triade.

Expoziția este curatoriată de Călin Dan și Celia Ghyka, după un concept semnat de Călin Dan și o producție aparținând lui Andrei Suhan de la Atelier Feronier.

Instalația cuprinde lucrări semnate de George Apostu, Pavel Bucur, Gheorghe Coman, Roman Cotoșman, Bela Crișan, Doru Dumitrescu, Céline Emilian, Dan Gavriș, Petre Grăjdeanu, Peter Jacobi, Péter Jecza, Ernest Kovács, Alexandru Nancu, Vladimir Predescu, Napoleon Tiron, Paul Vasilescu și Benno Werth.

Vernisajul va avea loc la Centrul Reformat Noul Mileniu din zona Fabric, iar expoziția va rămâne expusă publicului în acest spațiu, în perioada 10 – 30 noiembrie 2023.

Expoziția este deschisă în cadrul proiectului Encounters for Sculpture al Fundației Interart Triade, care face parte din Programul cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii 2023” și este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte.

1

Arata acest topic


  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi