STP Timișoara Forum: A1 Autostrada Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Timisoara - Arad - Nadlac - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (146 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A1 Autostrada Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Timisoara - Arad - Nadlac 581km

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 iunie 2009 - 20:40

:coolspeak: 270 de milioane €, deci 8,4 milioane €/ km. Exagerat ca de obicei.
0

#42 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 23 iunie 2009 - 21:04

Sunt curios daca in aceasta suma intra si podul peste Mures.
0

#43 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 25 iunie 2009 - 13:27

o harta ar fi binevenita :eusa_think: as vrea sa vad cum o construiec pe langa timisoara
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 iunie 2009 - 21:41

Asta am putut gasi deocamdata:

Imagine atasata: autostrada_timisoara_arad.jpg

Ne ocoleste la distanta autostrada :angry: Destul de ciudat.
0

#45 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 iunie 2009 - 21:55

Foarte bine, macar orasul se va putea extinde in directia aceea si nu vom fi limitati de autostrada. Ne ajung 2 bariere in oras (Bega si calea ferata), autostrada ne-ar fi mai lipsit sa treaca prin Lipovei-Padurea Verde-Aeroport.
0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 iunie 2009 - 22:08

Hmm...nu stiu daca e chiar asa grozav sa mai mergi 10-15 km pana la autostrada. Camioanele care fac aprovizionarea orasului vor circula in continuare pe drumurile nationale de la autostrada pana in oras. Sate din Germania au acces mai rapid (mai aproape) la autostrada decat va avea Timisoara. :angry:
Practic e mai corect spus: "autostrada Lugoj-Arad", autostrada neavand nicio legatura cu Timisoara.
0

#47 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 iunie 2009 - 11:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 Jun 2009, 23:08, a spus:

Hmm...nu stiu daca e chiar asa grozav sa mai mergi 10-15 km pana la autostrada. Camioanele care fac aprovizionarea orasului vor circula in continuare pe drumurile nationale de la autostrada pana in oras. Sate din Germania au acces mai rapid (mai aproape) la autostrada decat va avea Timisoara. :(
Practic e mai corect spus: "autostrada Lugoj-Arad", autostrada neavand nicio legatura cu Timisoara.


Chagall are dreptate, autostrada sta foarte bine cum sta acuma. Odata pozitionata foarte aproape de oras, ea impiedica dezvoltarea acestuia.

Marfa/camioanele - tocmai in ideea asta se construiesc o gramada de centre logistice/hale de depozitare - marfa venita de pe autostrada cu tirul va fi descarcata in acele hale, apoi se vor folosi camionetele pentru aprovizionarea buticurilor ....

Nu uitata ca autostrada desi se numeste Tm-Ar nimeni sau aproape nimeni nu o va folosi pentru o distanta asa scurta. Ea va servi traficului de tranzit pe rutele lungi, astfel DN-ul va fi mult decongestionat si va fi "o placere" sa mergi pe el.
0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iunie 2009 - 11:29

Vezi postareaBogdan BMB, la 27 Jun 2009, 12:09, a spus:

Odata pozitionata foarte aproape de oras, ea impiedica dezvoltarea acestuia.


De ce? Sunt o gramada de orase in Germania unde autostrada trece prin ele avand iesiri pe care poti ajunge foarte usor in nordul, sudul, vestul, estul orasului (chiar iesirile de pe autostrada fiind denumite astfel. Exemplu: "Ludwigsburg Nord"). Singura limitare este de viteza pe sectoarele respective (exemplu Regensburg - 100km/h).

Uite ce frumos trece autostrada prin Praga, chiar aducand facilitati orasului, nu impiedicand dezvoltarea (totul e sa fie facuta cu cap, ceea ce la noi s-ar putea sa fie intr-adevar o problema :( )

Imagine atasata: DSCF2214.jpg Imagine atasata: DSCF2215.jpg

Autostrada A81 la Ludwigsburg (dau exemplul asta deoarece am umblat pe acolo):

Imagine atasata: a81.jpg In stanga jos se vede o scala de 1km, ca sa puteti sa va faceti o idee despre distante.
0

#49 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 iunie 2009 - 11:37

Odata construita autostrada, acel drum european (Arad-Timisoara) incet, incet va disparea, nu se vor mai face investitii in el deloc, la fel se va intampla si cu tronsonul Timisoara-Recas-Lugoj, probabil si de aceea s-a tergiversat atat de mult refacerea ei. La fel s-a intamplat in Ungaria si in multe alte tari cu soselele paralele cu autostrada, dupa terminarea autostrazii au fost pur si simplu abandonate.

Florin.B RATT, o astfel de structura suspendata costa enorm de mult, strica aspectul intregului cartier, plus noxelele emanate de trafic. Aceasta solutie nu este deloc cea mai fericuta alegere. Din cate stiu, si la noi in tara exista un astfel de tronson de autostrada, in jurul Pitestiului s-a realizat acum cativa ani in urma, centura orasului pe patru benzi, total suspendata, in regim de autostrada, pe o lungime de 15,2 km. La foarte putin timp de la deschidere, localnicii au facut nenumarate sesizari in privinta zgomotului si a prafului, pentru ca nu mai pot sa stea deloc cu geamurile deschise.

Imagine atasata: Cent1.jpgImagine atasata: Cent2.jpgImagine atasata: Cent3.jpg]

Off-topic:
Ca tot am amintit de Pitesti, ca fapt divers, fiti atenti cum arata acum centrul Pitesti-ului :(
Ma intreb oare de unde a avut un oras de talia Pitestiului atatia bani de au reusit atat de multe sa realizeze in doar cativa ani?

Imagine atasata: Centru_pitesti.jpg
0

#50 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 iunie 2009 - 16:36

Chiar arata frumos in aceasta poza centrul Pitestiului, dar eu am fost acolo pe jos si nu m-a impresionat in mod deosebit (in afara de fantana muzicala). Tot aspectul centrului e stricat de blocurile comuniste.
0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iunie 2009 - 16:47

Vezi postareaChagall, la 27 Jun 2009, 12:37, a spus:

La foarte putin timp de la deschidere, localnicii au facut nenumarate sesizari in privinta zgomotului si a prafului, pentru ca nu mai pot sa stea deloc cu geamurile deschise.

Pot sa spun cu mana pe inima, ca din locul de unde am facut pozele nu se auzea niciun sunet de pe autostrada suspendata (si era ceva circulatie pe acolo, fiind vineri). La Pitesti in mod sigur nu era la inaltimea aia. :lol:

Iata si amplasarea A3 la Regensburg:

Imagine atasata: reg.jpg
0

#52 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 iunie 2009 - 19:28

Florine, nimeni nu a spus ca nu exista astfel de autostrazi/bulevarde suspendate sau chiar semi-ingropate prin alte orase. Cateva exemple care imi vin in minte: Genova, Viena, Belgrad ...

In primul rand sa nu uitam ca ea nu va fi suspendata - deci va opri dezvoltarea orasului, cum a spus si Chagall, costa foarte mult o asemenea structura si nu imi imaginez o eventuala ridicare a ei in cazul in care orasul ajunge pana acolo. Ca sa fiu mai concret - uita-te la frasuneala celor din primarie/CFR cu ridicarea caii ferate pe estacada in centrul orasului, dar la exteriorul lui ...

In al 2-lea rand, oricum o privesti, are aspect industrial. Eu unul nu suport aceste suprastructuri, arata foarte urat. Singura varianta ok sunt cele ingropate de tot sau partial - ex Belgrad in care autostrada taie orasul prin mijloc. Oricum nu le vad rostul prin oras, e o sursa de poluare in minus.
0

#53 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 27 iunie 2009 - 19:34

Sa vedem daca exista si ceva planificare pentru drumul de acces. O sosea cu patru benzi ar rezolva problema.
0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iunie 2009 - 20:11

Parca vad ca pe acest drum de acces (daca el sau autostrada vor exista vreodata :lol: ) va fi un trafic groaznic, gen M0 de la Budapesta.
0

#55 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 29 iunie 2009 - 13:54

in imaginea cu Regensburg se vede cum autostrada a oprit dezvoltarea orasului , la S de oras sunt doar sate ...
0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 iunie 2009 - 18:04

Daca ar fi asa simplu sa opresti extinderea unui oras.... multi construiau mai demult asemenea autostrazi :(
Daca voi credeti ca trebuie sa existe doar orase de la 2.000.000 de locuitori in sus e ok, dar eu prefer sa locuiesc intr-un oras ca Regensburgul (131.000 locuitori in 2007), asa limitat de A3 cum e el, decat in unul ca Bucuresti <_< .
0

#57 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 iunie 2009 - 18:36

Esti foarte tare, Bucurestiu este in starea asta tocmai din cauza multelor decizi luate prost.

Am mai invatat cate una alta pe la scoala, o autostrada chiar daca nu opreste (sugruma) un oras, il poate "mutila" prin atragerea investitilor de tip industrial in apropierea zonelor de locuit rezultand o varza totala cum este acum de exemplu calea Lugojului (la o scara mai mica)

EDIT: nu spune nimeni ca trebuie sa ne extindem la nesfarsit si ca ar trebui sa ajungem la 2 milioane, dar in cazul in care un oras este oprit din dezvoltarea lui naturala, investitiile private se orienteaza spre alte orase in dezvoltare care ofera unele facilitati si astfel orasul decade dpdv economic. In cazul celor din vest nu este aceasi situatie deoarece acolo toate orasele s-au oprit din extindere (ma refer la orase de marimea tm)

Aceasta postare a fost editata de Bogdan BMB: 29 iunie 2009 - 18:45

0

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 iunie 2009 - 19:06

Vezi postareaBogdan BMB, la 29 Jun 2009, 19:36, a spus:

Esti foarte tare, Bucurestiu este in starea asta tocmai din cauza multelor decizi luate prost.


Acum sa nu-mi spui ca e in situatia asta datorita zecilor de autostrazi care-i opresc dezvoltarea. <_<

Multam' de calificativ :angry: Eu cred ca mi-am expus corect parerea si am venit cu destule argumente. Parerea ta, cum ca o autostrada franeaza dezvoltarea orasului o respect dar da-mi voie sa nu fiu de acord cu ea.
Cand o sa avem in Romania un oras a carui dezvoltare a fost franata, sugrumata, etc.de prezenta in apropiere a unei autostrazi, atunci mai vorbim.
0

#59 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2009 - 02:36

Haide sa o luam pe rand.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 Jun 2009, 20:06, a spus:

Multam' de calificativ <_<


Nu am prea inteles partea cu "multam de calificativ", nu cred ca am fost ironic la vreo faza, daca da a fost fara sa vreau.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 Jun 2009, 20:06, a spus:

Cand o sa avem in Romania un oras a carui dezvoltare a fost franata, sugrumata, etc.de prezenta in apropiere a unei autostrazi, atunci mai vorbim.


Cand spun ca opreste dezvoltarea, nu ma refer la intreg orasul ci la acea portiune care pur si simplu nu mai are unde sa se duca decat dupa autostrada (cum va fi zona de sud-vest a Aradului) ceea ce nu e ok deoarece o autostrada/inel de circulatie atrage investitii. Eu stiu asa: nu pui o autostrada undeva ca peste 5-10 ani sa o ai in interiorul orasului - asta era ideea. Daca tu ai inteles ca eu cred ca o autostrada opreste dezvoltarea orasului per ansamblu, a fost o mica neintelegere.

Cand am spus de Bucuresti ma refeream la dezvoltarea haotica care o are si odata cu ea si aspectul dpdv urbanistic sau al traficului care nu seamana deloc cu al unei capitale civilizate. Ei nu au construit autostrazi in mijlocul orasului, dar au construit mini-zgarie-nori in centru in conditiile in care infrastructura era oricum depasita.
0

#60 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 30 iunie 2009 - 09:30

Eu zic ca nu-i amplasata chiar atat de rau. Totusi trebuie sa tinem cont de faptul ca acolo este aeroportul care si el se va mai extinde probabil si undeva mai trebuie sa ramana loc si pentru viitoarea centura rutiera si feroviara. Prost facut zic eu e faptul ca nu are iesire direct la aeroport. Oricum e al doilea din tara ca si trafic.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 30 iunie 2009 - 09:37

0

Arata acest topic


  • (146 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi