STP Timișoara Forum: Linia 17 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Linia 17 Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 octombrie 2010 - 14:09

Mai era pe undeva pe aici un topic dedicat cu graficul liniei 17... :)
0

#62 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 08 octombrie 2010 - 15:16

S-a schimbat de atunci, dar insa, exista in statii panouri cu primele 3 plecari si ultimele trei.
0

#63 Useril este offline   AlexIP 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 24 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:forum.softpedia.com

Postat 08 decembrie 2010 - 22:18

Nu stiu daca s-a mai discutat problema asta sau nu, but here goes.

Azi am avut curajul sa ma duc pana la Real cu mijloacele de transport in comun, cu plecare din centru. Trecand peste faptul ca 17 era tot timpul inaintea lui 18 si daca vrei sa ajungi pana la capatul firobuzului trebuie sa mergi pe jos cateva statii sau sa astepti pana vine urmatorul...

Acum vreo ora m-am pus sa astept 17-le in statia de la Agronomie / Real. Vine el 17, semnalizeaza stanga... dupa care se opreste, de partea cealalta a drumului. Si sta. 11 minute, pana a venit din spate E1, pe un vant subtire si rece de se, scuzati expresia, caca lumea pe ea de frig. Inteleg ca are un anumit grafic pe care trebuie sa-l respecte si n-are voie sa duca calatorii mai repede decat prevede norma, dar de ce nu putea sa astepte in statie, cu calatorii inauntru?
0

#64 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 decembrie 2010 - 01:47

Teoretic, pentru a nu bloca Expresul. Deşi, culmea, cu staţia goală şi E1 tot în drum opreşte uneori :rolleyes:
0

#65 Useril este offline   AlexIP 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 24 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:forum.softpedia.com

Postat 09 decembrie 2010 - 10:36

Pai ce treaba are 17-le cu E1? 17 iese de pe drum spre dreapta pe banda dedicata dupa care traverseaza soseaua si intra, din nou, pe banda dedicata unde e si statia. E1 merge drept inainte pana la Selgros, din cate tin minte. Ori fusese anuntat soferul de pe 17 de cel de pe E1 "vezi ca vin in 11 minute, sa nu cumva sa-mi treci prin fata?".
0

#66 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 09 decembrie 2010 - 12:36

Si E1 are statie la capatul lui 17, pe ambele sensuri, soferul ne stiind ca E1 e la 1 min dupa el sau la 10 min. Daca intorcea si stationa in statia de urcare, E1 oprea langa troleibuz, nefiind foarte vizibil. O data am asistat la aceasta situatie, E1 nu s-a observat de troleibuz, troleibuzul avand calatori multi. Cei care erau afara langa troleibuz au vazut neputinciosi cum E1 pleaca. :coolpics:

Dar alta e cauza stationarii troleibuzelor la capat. Cu riscul de a-mi sari in cap multa lume spun asta: daca mtc-ul are plecare la o ora stabilita de gradfic, NU are obligatia de a stationa in pauza in statia de urcare, asa ca foarte bine poate sta in bucla pana cu un minut inaintea plecarii. Poate soferul sa vrea sa manance, sa se scarpine in tihna, nu in plin vaz a zecilor de curiosi. Mtc-ul pleaca la ora x, indiferent ca ajunge cu 10 min inaintea plecari sau cu un minut. Daca ajungea cu un minut inainte de plecare, tot la ora plecarii ar fi urcat calatorii. Dar fiindca era troleibuzul acolo, tentatia e mare! Acum o sa mi-o iau! :rolleyes:

(In Germania autobuzele stau in statia de sosire ori in bucla, pana cu 1 min inainte de plecare, indiferent de vreme, apoi "in ultimul timp" merge in statia de plecare)
0

#67 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 decembrie 2010 - 14:15

Vezi postareadAImon, la 09 decembrie 2010 - 01:47, a spus:

Teoretic, pentru a nu bloca Expresul. Deşi, culmea, cu staţia goală şi E1 tot în drum opreşte uneori :rolleyes:

De cele mai multe ori, autobuzele E1 nu pot intra în buclă din cauza taximetrelor parcate la intrarea în aceasta.
0

#68 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 decembrie 2010 - 14:18

Vezi postareaAlexIP, la 08 decembrie 2010 - 22:18, a spus:

Nu stiu daca s-a mai discutat problema asta sau nu, but here goes.

Azi am avut curajul sa ma duc pana la Real cu mijloacele de transport in comun, cu plecare din centru. Trecand peste faptul ca 17 era tot timpul inaintea lui 18 si daca vrei sa ajungi pana la capatul firobuzului trebuie sa mergi pe jos cateva statii sau sa astepti pana vine urmatorul...

Acum vreo ora m-am pus sa astept 17-le in statia de la Agronomie / Real. Vine el 17, semnalizeaza stanga... dupa care se opreste, de partea cealalta a drumului. Si sta. 11 minute, pana a venit din spate E1, pe un vant subtire si rece de se, scuzati expresia, caca lumea pe ea de frig. Inteleg ca are un anumit grafic pe care trebuie sa-l respecte si n-are voie sa duca calatorii mai repede decat prevede norma, dar de ce nu putea sa astepte in statie, cu calatorii inauntru?

Cum te-ai simţi, şofer fiind şi stând în staţie cu călătorii pe scaune, dacă din 30 în 30 de secunde ar veni câte o persoană să te întrebe: - Domnule, da noi când mai plecăm?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 09 decembrie 2010 - 14:18

0

#69 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 decembrie 2010 - 19:55

Chestia asta are doua taisuri. In timp ce sunt in totalitate de acord cu ce spuneti voi, mai trebuie sa adaug si faptul ca daca soferul vede ca vremea de afara nu este tocmai cea mai prielnica pentru a astepta 10 minute in statie, poate face un "efort" sa ii lase pe calatori inauntru. Repet, asta tine doar de bunul simt si de cum apreciaza soferul situatia. Eu unul nu cred ca as putea sta 10 minute linistit in bucla cand vad ca peste drum o droaie de oameni stau in picioare si dardaie de frig... :)

Aceasta postare a fost editata de NDY: 09 decembrie 2010 - 19:56

0

#70 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 09 decembrie 2010 - 20:01

Daca n-ai fi apucat sa mananci calumea si atunci ai avea timp, crede-ma, ai lasa bunul simt deoparte in favoarea sanatatii tale!
0

#71 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 decembrie 2010 - 20:30

Sincer cand imi vei arata prium lsofer care a murit de foame pentru ca a tras in statie, si a mancat un sandvich cu 20 de persoane in trleu sau autobuz, iti voi da dreptate...

Pana atunci cred ca aici ne impartim CLAR in 2 categorii!
0

#72 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 09 decembrie 2010 - 20:34

Nu toti mananca sandviciuri la servici la troleibuze (chiar daca suna ciudat, stiu asta sigur!) si nu tuturor le convine sa manance din borcan stiind ca e tinta privirilor!
Si peste ce a zis emilut vad ca ai trecut cu vederea!
0

#73 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 decembrie 2010 - 21:16

Vezi postareaNDY, la 09 decembrie 2010 - 19:55, a spus:

Chestia asta are doua taisuri. In timp ce sunt in totalitate de acord cu ce spuneti voi, mai trebuie sa adaug si faptul ca daca soferul vede ca vremea de afara nu este tocmai cea mai prielnica pentru a astepta 10 minute in statie, poate face un "efort" sa ii lase pe calatori inauntru. Repet, asta tine doar de bunul simt si de cum apreciaza soferul situatia. Eu unul nu cred ca as putea sta 10 minute linistit in bucla cand vad ca peste drum o droaie de oameni stau in picioare si dardaie de frig... :)

Unul dintre răspunsurile simpliste, ar putea suna cam aşa: - Nu mă uit, mă fac că nu-i văd. În fond, sunt obligat să respect ora de plecare.
Pe de altă parte, staţionarea în staţie cauzează fricţiuni majore între călători şi şoferi. Personal, prefer cea de a doua variantă.
0

#74 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 decembrie 2010 - 21:19

Vezi postareacseh_17, la 09 decembrie 2010 - 20:30, a spus:

Sincer cand imi vei arata prium lsofer care a murit de foame pentru ca a tras in statie, si a mancat un sandvich cu 20 de persoane in trleu sau autobuz, iti voi da dreptate...

Pana atunci cred ca aici ne impartim CLAR in 2 categorii!

Ţi-ar place să-ţi sufle în ceafă toţi beţivanii în timp ce mănânci? Sau, să ţi se uite în gură, numărându-ţi îmbucăturile, toţi călătorii?
0

#75 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 decembrie 2010 - 15:39

Vad ca deja exagerati. Nu cred ca exista nimeni care sa iti numere imbucaturile, si nici nimeni care sa stea langa tine in timp ce mananci.
Avand in vedere ca am mentionat bunul simt al soferilor, credeam ca este subinteles ca trebuie avut in vedere si bunul simt al calatorilor de a nu intreba din 30 in 30 de secunde cand pleaca in cursa. Dar sa fim seriosi si aici. La "capatul" lui 18 de pe strada Liege, cati il intreaba pe sofer cat mai e pana pleaca? Acolo soferul nu are de ales, trebuie sa stea in statie pana pleaca in cursa.
Si daca ce spune Visor e adevarat, nici macar n-ar mai trebui sa luam in discutie mancatul in vehicul (nimeni nu isi cara intreg arsenalul de mancare la servici; de aia majoritatea oamenilor pe care ii prinde o masa pe drum apeleaza la sandwich-uri).

Din cate am vazut in ultima vreme, s-a intetit "ura" intre soferi si calatori. Cand un calator face aluzie la un lucru despre soferi, acestia imediat ataca, si vice-versa. N-am putea sa discutam cu totii intr-un mod obiectiv si sa recunoastem atat partile bune, cat si cele rele ale soferilor, respectiv calatorilor? :)

Aceasta postare a fost editata de NDY: 10 decembrie 2010 - 15:42

0

#76 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 decembrie 2010 - 16:12

Nu intelegi o chestie, soferul putea foarte bine sa se grabeasca spre capat tocmai pentru a manca, pentru cagraficele troleibuzelor nu au inclusa o pauza de masa, nu s-a grabit special sa-i faca fericiti pe calatori ca vor sari la caldura.
Da, soferii chiar isi aduc "arsenalul" de mancare de acasa. Nu manca nimeni 6/7 zile numai sandviciuri la lucru, spun asta nu din auzite, ci din vazute, asistare, de nenumarate ori!
Si crede-ma sunt calatori cu nemiluita, cei mai multi adolescenti, ocupatie elevi+holbatori si pensionarii. Iar exagerari fara noima, gen "niciun sofer nu a murit de foame", m-a lasat rece.
Nu ti-ar placea sa mananci si sa auzi misto-uri la fiecare gest al tau, sau ce anume vorbesti tu ca sofer la telefon. Poate a avut bunul simt de a vorbi la telefon acolo, pentru a nu deranja calatorii. In orice caz, putea face ce vroia.
In cazul L18 e alta treaba, ca nu exista bucla, dar la L17 daca exista de ce sa nu stea in ea? E perfect legal, tot legal e sa fii in statia de plecare abia la ora de plecare.
Vezi tu, cand e vorba de calatori, soferul ar putea lasa regulamentul de o parte sa-i ajute, dar invers niciodata, ca i se arunca cu regulamentul in cap soferului! Soferul ar trebui si sa respecte regulamentul, dar si sa-l incalce in favoarea unor situatii ale calatorilor.
0

#77 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 decembrie 2010 - 19:34

Tu esti singurul deaici care nu pui in balans ambele situatii, si faci greseala de a nu te uita si din celalat punct de vedere!

Sa fim seriosi, nu mananca la fiecare capat de tura, si nu bea la fiecare capat. Si tot asa nu trage in statie, la fel cum nu cred ca isi va gasi ceva intim de facut pentru fiecare capat de tura! Oricum iti doresc(nu din rautate) sa patesti si tu sa stai nu mai mult de 5 minute intr-un viscol de zapada, cu inim -10 grade afara, si sa vedem cu ai sa reactionezi vazand soferu lca soseste cu 10 minute inainte, nu va face nimic la capat, si va sta sa te tina in frig. Dupa asta sa continuam discutia...
0

#78 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 decembrie 2010 - 21:01

Circul doar cu mtc-uri de cand ma stiu, deci am fost in asemenea situatii, toate anotimpurile, toate temperaturile, toate momentele ale zile, si cand soferii m-au dat jos pana intoarce, fel si fel de situatii!
Normal ca nu imi place sa stau in statie mult, cu mtc-ul in bucla, dar nu comentez de fiecare data cand o patesc ca de ce nu vine mai repede de ora plecarii. Nu are obligatia, e pauza lui, face ce vrea, nu poti pretinde de la cineva sa-si ajute semenii impotriva vointei sale.
Dupa cum am mai spus, vrem ca nemtii, dar acolo autobuzele si tramvaiele stau in bucla/statia de sosire pana in ultimul moment, chiar daca temperaturile reci sunt la ordinea zilei, nu comenteaza nimeni in statii, nu e nimeni agitat.
Tu vrei totul pentru tine: daca mtc-ul are pauza, vrei neaparat soferul sa vina sa te ia (neconform regulamentului), dar pretinzi ca atunci cand fumeaza sau vorbeste la telefon sa respecte regulamentul, iar tu cand vorbesti la telefon (desi e interzis) spui ca nu-l deranjezi.
Sa inteleg ca esti din clasa calatorilor agitati, scaunele preferabile cat mai in fata, cu ochii pe gesturile soferilor/vatmanilor, cu mistouri la greu? :(
Sper ca nu! Ca aceea ii privesc ca pe sclavi pe soferi. Au pretentia ca soferii sa respecte regulamentul, dar cand ei incalca vin cu argumente de te si miri de unde le scoate, numa sa-i lase soferul in pace sa faca ce vor.

Ontopic: Nu mananca la fiecare capat, e adevarat, tocmai de aceea s-a grabit probabil la tura aceea, iar coincidenta, s-a aflat cineva in statie de pe forum. Asta tot!
0

#79 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 decembrie 2010 - 21:08

Vezi postareaVisor, la 10 decembrie 2010 - 21:01, a spus:


Dupa cum am mai spus, vrem ca nemtii, dar acolo autobuzele si tramvaiele stau in bucla/statia de sosire pana in ultimul moment, chiar daca temperaturile reci sunt la ordinea zilei, nu comenteaza nimeni in statii, nu e nimeni agitat.
Tu vrei totul pentru tine: daca mtc-ul are pauza, vrei neaparat soferul sa vina sa te ia (neconform regulamentului), dar pretinzi ca atunci cand fumeaza sau vorbeste la telefon sa respecte regulamentul, iar tu cand vorbesti la telefon (desi e interzis) spui ca nu-l deranjezi.
Sa inteleg ca esti din clasa calatorilor agitati, scaunele preferabile cat mai in fata, cu ochii pe gesturile soferilor/vatmanilor, cu mistouri la greu? :up:




Cred ca la intrebarea asta stii si tu raspunsul... :timeout: :( Si propun sa inchidem aici discutia, pentru ca nu facem nimic constructiv.
0

#80 Useril este offline   iulius 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 12 decembrie 10

Postat 13 decembrie 2010 - 01:56

AlexIp, suntem in decembrie, lumea sa puna mana si sa se imbrace sa nu se mai c..e pe ea ,din cauza frigului.La ora care spui ca s-a intamplat frecventa troleibuzelor este de aproximativ 15 minute, poate mai mult.Asa cum soferul are obligatii are si drepturi.In ce priveste bunul simt......nu conteaza daca esti sofer sau calator......amandoua categorii au ,,uscaturile,, lor
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi