STP Timișoara Forum: Linia 19 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 19 Linie defintata

#61 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 septembrie 2014 - 19:48

Nu uita ca E3 e de fapt prelungirea liniei 3. Probabil de aici si graficul mai ciudat.
2

#62 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 20 septembrie 2014 - 21:17

Expresul 3 e intr-adevar o line ciudata mai ales cand e combinata cu autobuzul 3, la care numai vrea primaria sa-l puna ca rol de Tramvai, sa circule prin Freidorf ca intotdeauna linia 3 are un traseu superb traversat de Tramvai nu de Autobuz. Cea mai buna priveliste o are numai tramvaiul de pe linia 3, nu se compara cu celelalte linii de Tramvai din Timisoara care circula pe langa multe fabrici (ex: 4,8 in traseu normal). Bine, acum ca am stabilit toate lucrurile, il rog pe moderatorul care imi posteaza raspunsul meu, sa mute tot ce tine de tramvaiul 3 in topicul Linia 3 in pagina Tramvaie. Multumesc, pentru intelegere.
0

#63 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 septembrie 2014 - 10:42

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 septembrie 2014 - 19:48, a spus:

Nu uita ca E3 e de fapt prelungirea liniei 3. Probabil de aici si graficul mai ciudat.


Si de aici , dar nu numai . Oricum ar fi multe de modificat in privinta transportului in comun din Timisoara , dar neavand un parc adecvat orice propunere este imposibil de implementat . La marimea Timisoarei si nevoile orasului am avea nevoie de un parc dublu . Nu inteleg de a trebuit casarea tututror troleibuzelor si autobuzel vechi ce inca mai puteau functiona .
0

#64 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 septembrie 2014 - 11:06

Nu mai puteau funcţiona. Şi aşa, mulţi ani de zile au circulat în baza unei înţelegeri între primărie şi poliţia rutieră. Reprezentau pericol public imediat. Ştiu ce spun.
Nu mai pomenesc de faptul că erau dotate cu motoare Euro 1 sau chiar non Euro.

Nu mai scrieţi doar de dragul propriei publicităţi. Orarele se stabilesc de către primărie de comun acord cu intreprinderile sau comunităţile vizate. De ex. de când merge până la Abator, linia 3 este foarte aglomerată. În schimb, linia E3 este sub-solicitată, exceptând sensul spre gară, sens pe care preia foarte mulţi călători care folosesc deobicei linia 19. Nu este nevoie ca orarul să satisfacă nevoile de gargară ale unora.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 21 septembrie 2014 - 11:18

0

#65 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 septembrie 2014 - 11:25

Corect! Orarele trebuie sa satisfaca Primaria, conducerea RATT, cel cu mintea odihnita care a debitat-o si nu in ultimul rand soferii...
Nicicum calatorul... :Facepalm_emote_gif:
4

#66 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 septembrie 2014 - 11:32

Mă faci pentru ca să mă râd. Dacă ar fi să ne luăm după Măria Sa Călătorul, mtc-urile ar trebui să vină câte 3 în fiecare minut, şi să oprească în faţa casei (blocului) fiecăruia. Dacă s-ar putea, să-l şi urce la etaj, până în faţa uşii.
Şi toate astea, evident, fără să plătească.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 21 septembrie 2014 - 11:35

4

#67 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 septembrie 2014 - 12:04

Ce poti sa mai ceri RATT-ului cand multi din cei care se afla in aceasta institutie au impresia ca rolul unei regi de transport in comun este de a-i multumii in primul rand pe ei . Domnule emilut , vara viitoare te subventionez eu si te iau de manuta si te duc intr-o "vizita de lucru" prin Europa , dar nu ain Europa de Vest , ci ceva mai aproape de noi gen Ungaria , Cehia si Polonia sa mai scoti si dumneata capul in lumea reala . Ca nu e prima data cand dai raspunsuri asa cu un aer de superioritate .
5

#68 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 septembrie 2014 - 14:20

Vezi postareaemilut, la 21 septembrie 2014 - 11:32, a spus:

Mă faci pentru ca să mă râd. Dacă ar fi să ne luăm după Măria Sa Călătorul, mtc-urile ar trebui să vină câte 3 în fiecare minut, şi să oprească în faţa casei (blocului) fiecăruia. Dacă s-ar putea, să-l şi urce la etaj, până în faţa uşii.
Şi toate astea, evident, fără să plătească.



Nu stiu de ce dar am impresia ca asa vad lucrurile toti lucratorii de la RATT (exista probabil si mici exceptii ca-n orice domeniu)...si probabil ca acest lucru se trage de sus, de la seful-sefilor...

Se uita mereu un lucru esential si anume ca RATT-ul este creat ca sa fie in slujba timisorenilor si nu invers...in slujba timisorenilor insa NU in sensul celor scrise mai sus cu o evidenta exagerare...adica asa la misto...

Daca lucrurile vor merge in continuare in actuala directie, de reducere de linii, de frecvente tot mai reduse, de punerea pe primul plan al angajatilor RATT si pe locul 3 al calatorilor si necesitatilor lor, ei bine, toate astea vor duce la cautarea si gasirea altor variante de transport ale timisorenilor si renuntarea la transportul in comun, acesta ramanad in picioare doar pentru a deservi persoane varstnice in mod gratuit si care nu prea au alte variante de deplasare...
8

#69 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 septembrie 2014 - 22:36

Vezi postareaemilut, la 21 septembrie 2014 - 11:32, a spus:

Mă faci pentru ca să mă râd. Dacă ar fi să ne luăm după Măria Sa Călătorul, mtc-urile ar trebui să vină câte 3 în fiecare minut, şi să oprească în faţa casei (blocului) fiecăruia. Dacă s-ar putea, să-l şi urce la etaj, până în faţa uşii.
Şi toate astea, evident, fără să plătească.



Hai sa fim realisti! RATT-ul de azi este o regie care mai mult care cartofi decat calatori (si la propriu si la figurat). Se incurajeaza calatoria pensionarilor la piata si inapoi, se acorda gratuitati aiurite in stanga si in dreapta. Se muta liniile la saptamana, si cu desfiintatul suntem la ordine de zi, iar la majoritatea soferilor si vatmanilor li se rupe in dos de vehicolul pe care il conduc, astfel parcul este rarit tot mai mult pe zi ce trece... Ei, daca de la aceasta regie cer prea mult cand cer ca un cartier de marimea zonei Girocului sa fie unita de centru cu o linie directa (pe cat posibil, nu suntem absurzi), sau ca o linie care trece prin zona sa aibe un
orar decent, dupa care sa te poti oarecum orienta, si sa nu fie random... ei atunci cred ca problema NU este la mine...


Ce sa zic de ceilalti, care viseaza taxarea pe statii, sau ora, bilete electronice si prin SMS, statii de transbordare, si mai cate si mai cate... :Facepalm_emote_gif:
8

#70 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 septembrie 2014 - 07:46

Vezi postareaqew, la 21 septembrie 2014 - 12:04, a spus:

Ce poti sa mai ceri RATT-ului cand multi din cei care se afla in aceasta institutie au impresia ca rolul unei regi de transport in comun este de a-i multumii in primul rand pe ei . Domnule emilut , vara viitoare te subventionez eu si te iau de manuta si te duc intr-o "vizita de lucru" prin Europa , dar nu ain Europa de Vest , ci ceva mai aproape de noi gen Ungaria , Cehia si Polonia sa mai scoti si dumneata capul in lumea reala . Ca nu e prima data cand dai raspunsuri asa cu un aer de superioritate .

Interpretare eronată a postării mele.
Mai bine v-aţi interesa de nivelul subvenţiilor în statele menţionate, prin comparaţie cu cea primită de RATT. Conducerea regiei este obligată (din motive pecuniare) să ţină seama de factorul "profitabilitate". Din această cauză, s-a redus până la limita suportabilităţii de către călători (uneori şi dincolo de ea) numărul unităţilor care deservesc traseele. Tot din acest motiv, utilajele care se defectează rămân "la gard", adică nu se mai repară din lipsă de piese de schimb. Se angajează câte 10 şoferi, din care 9 pleacă după două luni. Sunt de înţeles. Cine ar lucra în atare condiţii (materiale şi salariale) pt 800 de lei net pe lună?
Domnul primar pare mai interesat de achiziţia palmierilor decât de cea a tramvaielor. Cu două vagoane modernizate pe an, nu se face primăvară. Între timp, pot deceda altele 10. Vă las să calculaţi în cât timp se va reface complet parcul de tramvaie în acest ritm.
Problema referitoare la "mulţumirea angajaţilor" este foarte prost pusă. Posibil să vi se pară curios, dar şi noi respirăm, vorbim, mâncăm sau ne îmbrăcăm, ca şi angajaţii fabricilor de pantofi - de pildă. Avem şi noi ridicola pretenţie de a trăi decent, dacă se poate.
Spre deosebire de cei care produc pantofi, noi ne desfăşurăm activitatea direct sub ochii voştri, astfel încât suntem în permanenţă expuşi blamului oricărui beţivan căruia i se pare că venim prea rar prin staţii. Nu e cazul tuturor, evident. Am folosit o exprimare niţel mai plastică.
Sfatul meu. Înainte de a ridica piatra, cercetaţi niţel despre ce anume vorbiţi.
PS. Nici pe departe nu este în intenţia mea să par superior, pt simplul motiv că nici nu sunt şi nici nu mă simt în acest fel. Doar doresc să punctez anumite aspecte, pe care consider că nu le cunoaşte tot poporul. Dacă aveţi ceva de reclamat, faceţi-o pe adresa conducerii. Domnii de la birouri nu au habar de realitatea din teren, stau la căldurică şi concep strategii uneori absurde. Noi suntem cei care se aleg cu scaltoacele. Pentru că (normal), e mult mai uşor să-i dai în cap unui simplu executant, decât să te iei la harţă cu primăria. NU?
"E usor a scrie versuri/ Cand nimic nu ai a spune"!!!

Vezi postareacseh_17, la 21 septembrie 2014 - 22:36, a spus:

iar la majoritatea soferilor si vatmanilor li se rupe in dos de vehicolul pe care il conduc, astfel parcul este rarit tot mai mult pe zi ce trece...

Bravo Kriszty. Acum te recunosc. Dacă aduci şi dovezi în sprijinul afirmaţiilor tale, ai de la mine un suc. Că berea nu este pt copii.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 23 septembrie 2014 - 12:07

4

#71 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 septembrie 2014 - 10:42

In criticile mele la adresa RATT-ului ajungeam de cele mai multe ori la seful-sefilor pentru ca in orice institutie totul pleaca de la seful cel mare, cat de capabil este acesta sa conduca si sa gaseasca cele mai bune solutii atat pentru angajatii proprii cat si pentru clientii institutiei sau firmei...Ori...

In cazul nostru, fiind vorba de o institutie publica, seful acesteia ar trebui sa se ia la tranta cu primarul in cazul in care ideile celor doi sunt divergente si in cazul in care seful are "idei"...mergand pana la demisie...Ori, din cate vad nu se intampla deloc asa, seful RATT-ului fiind un yes-man in fata primarului...Daca nu esti in stare sa-ti aperi institutia pe care o conduci, da-ti demisia pentru ca stai degeaba acolo, iti incurci si proprii angajati si ii incurci si pe calatorii pe care ar trebui sa-i deservesti...

N-am vazut in ultimii 5 ani nici o atitudine pozitiva iesita in evidenta a sefului RATT...Ori cu el, ori fara el, lucrurile merg in aceeasi directie...cetoasa...
3

#72 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 septembrie 2014 - 11:04

Mile, :beer2:
Aş dori să exemplific cele scrise mai sus prin următoarele. În luna aprilie ac, fostul meu autobuz a fost indisponibilizat datorită a 4 geamuri sparte. 2 laterale + cele 2 de la uşa 3. Nu din vina mea, ci din cea a unui şofer de troleibuz care uitase să coboare troleele şi a tras după el toată reţeaua de contact. Fiind în spatele lui, firul de cupru mi-a lovit din lateral autobuzul în mod repetat. Până au sosit geamurile, din autobuz a mai rămas doar carcasa. Sute de alte piese aparţinând de instalaţia electrică + de diferite sisteme mecanice au dotat autobuzele care se defectaseră între timp.
Astfel încât, utilajul meu a devenit adăpost pt şobolani. Şi nu e singurul.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 23 septembrie 2014 - 11:14

3

#73 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 septembrie 2014 - 11:40

Ti-am dat like nu in contrapartida ci pentru ca ma doare sufletul legat de intamplarea total nefericita descrisa de tine...o stupiditate...

Am trait asemenea situatii insa la scara mult mai mica cand un coleg mi-a spart geamul din tavan al cabinei motostivuitorului pe care lucrez si care a fost inlocuit pana la urma cu unul original iar un alt coleg a "reusit" sa sparga geamul din spate al aceluiasi motostivuitor (pe care era prins si stergatorul) si care n-a mai fost inlocuit cu unul original ci cu un plexic-glass care se matuieste pe zi ce trece...si scade vizibilitatea...
1

#74 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 septembrie 2014 - 12:02

Mile, te rog să mă crezi, nu pentru like-uri scriu aici. Am unde scrie, căcălău. Nu fac faţă. Însă, mi-ar place ca şi alţii să fie la curent cu situaţia din RATT. Şi să nu se mai ostenească în a arunca cu acuze în stânga şi-n dreapta. Nu la tine mă refer.
Aşa cum eu nu obişnuiesc să-mi bag nasul în treburile (joburile) altora, am minima cerinţă ca nici alţii să nu-şi bage nasul acolo unde nu au habar de ce se întâmplă.
:beer2:
1

#75 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 septembrie 2014 - 12:15

Imi cer scuze daca asa am dat de inteles...Intaream ideea, daca era nevoie, ca acea postare m-a atins si ca nu am dat like ca sa fie 1 la 1,...Aceasta specificare era (si) pentru ceilalti colegi...
1

#76 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 septembrie 2014 - 12:21

Nici vorbă de scuze, mile. Tu eşti un tip cu care mă pot înţelege oricând, în baza argumentelor logice. De alţii vorbeam.
1

#77 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 septembrie 2014 - 15:32

Vezi postareaemilut, la 23 septembrie 2014 - 07:46, a spus:


Bravo Kriszty. Acum te recunosc. Dacă aduci şi dovezi în sprijinul afirmaţiilor tale, ai de la mine un suc. Că berea nu este pt copii.



Prin a incerca sa maschezi o realitate evidenta, te minti in primul rand pe tine... Cum bine spuneai, tu iti vezi de munca ta, de autobuzul tau... Noi intr-o zi vedem paote 10+ soferi/vatmani.

Realitatea e cruda, si acceptarea ei, de multe ori doare... Insa fiecare cu realitatea lui, mai mult sau mai putin distorsionata.
3

#78 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 martie 2015 - 12:28

Ce se mai aude de linia 19? Ne-am agitat la inceput mult cu 12 si alt echestii, si pana la urma tot nimic. :eusa_think:


P.S. Nu inteleg de ce e inchis topicul, ar trebui deschis.
1

#79 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2015 - 13:54

E o linie care nu mai exista, cel putin in acest moment. Daca incep ceva miscari privind readucerea ei in functiune, il redeschidem.
0

#80 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 martie 2015 - 14:16

Atunci trebuie inchise si topicele cu 12 si 13... -_-
1

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi