STP Timișoara Forum: Linia 14 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Linia 14 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#1 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 19 martie 2008 - 21:54

Nu stiu cum sa incep ,caci despre linia 14 as putea sa spun foarte multe ,"fiind in Romania" clasica scuza pentru toate neregulile am considerat ca cel putin deocamdata nu se poate mai bine dar acum o saptamana sau 2 nu mai stiu exact ceva m-a facut sa cobor din firobuz la prima statie de la urcare cu toate ca ma grabeam din cauza unui miros foarte persistent , banuiesc ca de ulei .Cine nu stie asta sigur asociaza mirosul cu altceva , cred ca stiti la ce ma refer, si culmea , nici un boschet in firobuz , doar 2-3 oameni si eu , ma mir ca au ramas mai departe , mie mi-a venit sa vomit.Folosesc linia 14 de multi ani si rar vine cate un firobuz normal pentru ca nu stiu cum vad altii calatori de pe aceasta linie dar toate "conservele" circula pe linia 14 in comparatie cu 11 caci cu 17 , 18 nu se compara , au fost trecute pe autobuze , circula mai bine .E trist , pe 14 e mereu ceva ,ba miroase , ba intra praf in firobuz pe la prelungire , ba "te dau boschetii jos" , "coarnele" pica des , vara e sauna , iarna-i mai frig decat afara.Banuiesc si sper ca firobuzele de pe linia 14 sa fie inlocuite in proportie de 100% .
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 martie 2008 - 14:39

De azi au inceput sa circule noile troleibuze pe linia 19 si de luni vor fii prezente si pe linia 15.
0

#3 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 20 martie 2008 - 16:41

Ati vrut sa scrieti 14 sau ce legatura are cu linia 14 totusi ? Intradevar am vazut astazi unul pe linia 19 .
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 martie 2008 - 17:39

Ideea e ca se incepe introducerea celor noi ( se spunea pe forum ca de fapt nici nu au venit troleibuze noi :P )
0

#5 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 20 martie 2008 - 18:31

Am vrut doar sa stiu , sunt sigur ca daca ati folosi zi de zi linia 14 mi-ati da dreptate si v-ati da seama cat de mare ar fi schimbarea si sper sa fie .Stiam ca au venit firobuzele dintr-un ziar local si cate.
0

#6 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 martie 2008 - 19:12

nu te supara ciup, dar am vazut si ikarusuri 280T pe linia 14 ,care nu sunt asa imputite . Eventual Grafurile (gen nr 16 ;91;92;93) put de numai . Dacurile 217 nu put(poate Dac 117 mai pute , dar singurul troleu din acesta este 71 care este pregatit pentru casat) dar vor fi retrase oricum si dac 317 care sunt in stare buna si curate. Berlieturile pot puti foarte tare din cauza ca sunt tapitate . ORicum poate putii in orice mijloc. Pe linia E2 in mercedes dormea un boschetar si putea...... . Deci....
0

#7 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 20 martie 2008 - 20:50

M-am trezit ca mesaju meu era in aer asa ca l-am modificat .Da alecs ai dreptate sunt si Ikarusuri dar fix intr-un Ikarus am patit ca mergand la facultate normal imi place sa ma imbrac curat s.a.m.d. dar cand am luat loc langa articulatie m-am trezit ca imi venea cate un val de praf in fata la fiecare oprire a troilebuzului , ca in rest venea constant , si atunci mi-am dat seama si ca stateam pe praf in rest Ikarusurile sunt ok nu trebuie bagate in aceeasi oala .Iarna e cald in ele ,vara e trist. Si cu mirosu ...da normal boschetarii sunt "Micro Glade" sutn in troilebuz dar eu patisem sa fie un altfel de miros pe care il asociezi cu altceva :P .
0

#8 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 martie 2008 - 06:41

da,dar mirosul poate ptuii si dupa ce nu se pleaca un boschetar de acolo, deoarece in timpul cand e acolo e insuportabil.ORicum in afara mirosului, cred ca e bine ca aveti articulate , chiar daca cunt vechi ,deaorece se evita aglomeratia. De exemplu pe linia 15 sau 19 circula mai ales berlieturi , iar dimineata stai ca intr-o conserva in ele . E adevarata ca se mai introduc dimineata vreo 2-3 articulate , dar cu celalalte 10 . Anyway, intervalul de circulatie este bun pe linia 14?!
0

#9 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 21 martie 2008 - 11:01

Bineinteles , circula bine , cu toate ca exista si exceptii .
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 martie 2008 - 11:05

Vezi aici in legatura cu troleibuze noi pe linia 14: http://www.ratt.ro/f...ewtopic.php?t=5
0

#11 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 28 martie 2008 - 18:03

In legatura cu linia 14 ,am observat ca atunci cand este aglomeratie si trafic mult pe calea Aradului nu se da pruioritate firobuzului 14 ce vine de pe Tipografilor sau cum ii spune la strada.Chiar azi mergeam spre centru si a stat acolo firobuzul aproximativ 5-7 minute ceea ce e cam mult pentru ca il asteapta traficul de pe Calea Aradului de la parcul botanic.Pana la urma cine credeti ca a avut bunul simt sa dea prioritate firobuzului ...un strain .Nu ma mir.
0

#12 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 30 martie 2008 - 09:58

te referi la sensul giratoriu de la marasti, sau ....?
0

#13 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 30 martie 2008 - 12:02

Se refera la plecarea troleibuzului din statia Antena Radio (Calea Aradului - Mall, spre Marasti).
Bine ca soferii au bunul simt si intra in alveola cam 80% dintre ei, chiar si la aglomeratie. Mai demult nu faceau asa.
0

#14 Useril este offline   catalinul 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 10 aprilie 08

Postat 14 aprilie 2008 - 14:04

Am citit tot felul de discutii pe forum, depre lina 14..... ar putea sa-mi spuna si mei concret, cineva....CAND se vor introduce troleibuzele noi ? Am vazut ca pe celelalte liniii sunt deja inlocuite.... atat as dori DATA INTRODUCERII TROLEELOR NOI ! :?
Iar despre aurolaci....ce-as mai putea spune.... controlorii sa incerce sa-i dea jos, nu sa-i lase sa doarma pe scaune !

as dori un raspuns ! multam
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 aprilie 2008 - 18:15

Ca sa-mi motivez raspunsul ,nu ma opun concret introducerii,dar parerea mea e ca pana nu se rezolva problema aurolacilor nu merite ,deoarece nu odata am vazut cum acestia vadalizau troleeul!
0

#16 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 14 aprilie 2008 - 22:26

cseh_17 a spus:

Ca sa-mi motivez raspunsul ,nu ma opun concret introducerii,dar parerea mea e ca pana nu se rezolva problema aurolacilor nu merite ,deoarece nu odata am vazut cum acestia vadalizau troleeul!

Faptul ca te opui nu rezolva problema aurolacilor :) Boschetarii nu vandalizeaza numai troleibuzele de pe linia 14 ,de exemplu 11 in care mai dorm din cand in cand :o plus ca sondajul ce la deschis Catalinul si intrebarea pe care o pune au deocamdata caracter informativ pentru cei de la RATT care decid daca tin cont sau nu de asta in caz ca afla ca afla de ceea ce se discuta pe forum si ma indoiesc ca nu afla , e vorba mai mult si de cei ce iau decizii.Oricum trebuie avut in vedere mai mult faptul ca oricine merge de foarte multi ani cu troleibuzul 14 si il foloseste frecvent stie ca nu doar eu si Catalinul si care a mai spus ca sunt cele mai "coapte" troleibuze ,sustin asta si mai ales ca intervalul orar la care circula e mare deci putine troleibuze , putine curse , sa ajungi din Lipovei spre gara sau cel putin dupa centru nu ai prea mult de ales decat linia 14. E un motiv foarte bun sa isi doreasca asta ,parerea mea.
0

#17 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 15 aprilie 2008 - 00:17

Mai e problema capacităţii de transport... că un articulat e mai mare decât o Skodă...
0

#18 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 15 aprilie 2008 - 16:21

Dr2005 a spus:

Mai e problema capacităţii de transport... că un articulat e mai mare decât o Skodă...

Bineinteles dar inainte sa se introduce Skodele pe linia 11 preconizam ca nu vor face fata si m-am inselat amarnic pentru ca din cate am vazut pana acum prin oras se descurca foarte bine , nu am vazut nici unu aglomerat plus ca nici pe linia 14 nu mai observ aglomeratia dinainte ,poate dimineata devreme la primele ore ,deci nu vad sa fie o problema nici pe linia 14.
0

#19 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 aprilie 2008 - 16:43

Ciup,
nu ma intelege gresit ,eu nu ma opun ci zic caa ar trebui rezolvata mai repede problema, si chiar m-ar bucura sa vad in oras doar troleibuze noi! Osolutie ar fi achizitionarea de troleibuze articulate (chiar second hand) ca de ex. Vetter.
0

#20 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 15 aprilie 2008 - 16:58

Nu spun ca te opui dar eu din punctul meu de vedere nu vad capacitatea de transport o problema mare in acest caz , daca gresec corecteaza-ma pentru ca decat sa fie aglomeratie si eu prefer sa fie troleibuze mai vechi pe linia 14 dar majoritatea calatorilor care calatoresc pe linia 14 nu frecventeaza forumul , nici macar internetul deci nu sunt in cunostiinta de cauza asa cum suntem noi , ei vad doar ceea ce este la suprafata si sunt sigur ca daca s-ar face un sondaj in randul lor majoritatea si-ar dori o schimbare pe linia 14 oricare ar fi ea dar cel mai mult si-ar dori sa fie troleibuzele mai degajate de calatori in sensul ca sa nu fie aglomeratie sa circule mai des , orice calator vrea asta , nu ? Dar nu e totdeauna posibil .Solutiile nu le gasim noi ci cei care sunt responsabili cu gasirea lor , noi eventual putem contribui cu sugestii sau pur si simplu cu idei si pareri subiective prin sondaje , nu ca ei n-ar face sondaje .Deci ca sa concluzionez ce am inceput sa spun la inceput eu zic ca Merita incercat ceea ce pe linia 11 a fost un succes , nu ?
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi