STP Timișoara Forum: Accidente - incidente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (113 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 111
  • 112
  • 113
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Accidente - incidente Accidente, incidente si deraieri care implica tramvaie Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#2241 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 septembrie 2021 - 08:27

Vezi postareaGygyman6, la 22 septembrie 2021 - 07:59, a spus:

Din cate inteleg din videoclip, cel care a venit cu Armonia din spate a intrat ca berbecul in curba si a sarit macazul. Era si a-l doilea tramvai coada, probabil s-a grabit sa prinda verde, cum se mai obisnuieste peacolo.

mie mi se pare ca mergea drept. probabil s-a schimbat macazul pe directia inainte dupa ce a trecut primul tramvai
0

#2242 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 27756
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 22 septembrie 2021 - 08:54

Era pe linia 8, deci nu cred ca voia sa mearga inainte, doar daca s-ar fi retras.
0

#2243 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 22 septembrie 2021 - 14:24

„A fost un incident in care au fost implicate doua tramvaie, de pe liniile 4 și 8. Se pare ca unul dintre vatmani a schimbat gresit macazul, acțiune ce a dus la coliziunea dintre cele doua tramvaie. După incident au început verificările pentru identificarea vatmanului care a schimbat gresit macazul”, au transmis cei de la STPT pentru Tion.
0

#2244 Useril este offline   Andrei_ 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 15 mai 20

Postat 22 septembrie 2021 - 20:57

Despre Wegmann-ul lovit săptămâna trecută la Gara de Nord se știe ceva? Atașez o fotografie făcută de mine.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: 3523-1.jpg

0

#2245 Useril este offline   brioti 

• Membru activ
  • Postari: 477
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 22 septembrie 2021 - 20:59

Cred ca e corect "iesirea spre centru""fiindca putea sa fie si spre Dambovita/Freidorf
0

#2246 Useril este offline   Bobby 

• Membru activ
  • Postari: 1045
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 septembrie 2021 - 23:30

Vezi postareaAndrei_, la 22 septembrie 2021 - 20:57, a spus:

Despre Wegmann-ul lovit săptămâna trecută la Gara de Nord se știe ceva? Atașez o fotografie făcută de mine.

Nasol, era ultimul Wegmann neArmonizat care mai circula, exceptand cel Turistic.L-am prins de multe ori pe L4 in vremurile bune cand avea si remorca.
Dpmdv pana la sosirea Armoniilor cred ca a fost una din cele mai bune garnituri (ca si confort) pe care regia le avea.

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 22 septembrie 2021 - 23:32

0

#2247 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

• Membru activ
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 septembrie 2021 - 23:34

Si am tot spus eu, daca tot #3523 e ultimul ramas, sa nu il mai scoata pe linii, sa il tina pentru muzeu, ca doar doar il busesc si pe asta. Si am avut dreptate...
0

#2248 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 704
  • Inregistrat: 23 februarie 09

Postat 24 septembrie 2021 - 18:52

Exact asta ma gandeam si eu, ca fiind ultimul, riscul ca in cazul unui accident sa nu mai avem niciun Wegmann pentru muzeu e mare. 3546 nu se pune, deoarece a fost modificat pentru a deveni vagon turistic.
Vad ca e lovit in fata, si din ce imi amintesc, regia a pus la pastrare mai multe fete de Wegmann-uri atunci cand le-au trimis la "Armonizat", deci s-ar putea sa beneficieze de un transplant de fata cum a avut in trecut 3534 si probabil sa ramana mai apoi retras pentru muzeu.

Cat despre accidentul de la R. Carol, mi se pare destul de clar.
Pe ambele sensuri au trecut cate 2 tramvaie pe acelasi "verde", ceea ce deja e la limita. Cel care a plecat ultimul (si a si deraiat pana la urma cauzand accidentul, Armonia de pe L8), a plecat mult mai tarziu decat celelalte. Clar, s-a grabit sa prinda verdele si a accelerat. Probabil era in acceleratie cand a trecut pe sub sanie si si-a schimbat singur(a) macazul pe directia "inainte" fara sa vrea si fara sa isi dea seama. Alternativa ar fi sa fi existat un al 3-lea vagon in spate (pe L2 sau L7) care sa ii schimbe macazul, dar in filmare nu se vede.
0

#2249 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8401
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 26 septembrie 2021 - 12:20

Vezi postareaPaul85, la 24 septembrie 2021 - 18:52, a spus:

(...)

Cat despre accidentul de la R. Carol, mi se pare destul de clar.
Pe ambele sensuri au trecut cate 2 tramvaie pe acelasi "verde", ceea ce deja e la limita. Cel care a plecat ultimul (si a si deraiat pana la urma cauzand accidentul, Armonia de pe L8), a plecat mult mai tarziu decat celelalte. Clar, s-a grabit sa prinda verdele si a accelerat. Probabil era in acceleratie cand a trecut pe sub sanie si si-a schimbat singur(a) macazul pe directia "inainte" fara sa vrea si fara sa isi dea seama.

(...)

Exact asta s-a si intamplat. Vatmanul era unul nou, din ultimele cursuri.
0

Arata acest topic

• (113 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 111
  • 112
  • 113
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi