STP Timișoara Forum: Timisoara - oras turistic - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Timisoara - oras turistic Obiective turistice si turisti Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 februarie 2011 - 12:27

Va propun spre comparatie cele doua locatii (turistice) pentru locomotive. Prima locatie (poza) este din Timisoara (pentru cei ce nu stiu, bul Republicii colt cu Jiul - Circumvalatiunii) iar cea de-a doua este din satul Navas din Spania.
Dupa parerea mea, locatia din Spania este mai buna, vine in intampinarea turistului, dai de locomotiva si fara sa vrei, in schimb la noi ii pusa undeva lateral, poti sa treci pe langa ea fara s-o vezi, usor chiar ascunsa. Pacat. Iar daca am vorbi de calitatea exponatului, locomotiva noastra fiind net superioara. Ma gandesc ca ar trebui sa i se gaseasca o alta locatie mai buna din punct de vedere turistic.
N-am semnalat acest lucru pe principiul ca "tot ce-i dincolo e mai bun" ci pur si simplu asta mi-e parerea.
Poate un loc mai bun decat cel actual ar fi undeva in dreptunghiul format la gara in statia de tramvai, intre statie si treptele de coborare catre peroane, pusa pe un soclu de cca 50 cm, etc...sau alte locatii din oras...Poate aveti idei...

Imagine atasata: locomotiva 1.jpg
Timisoara...



Imagine atasata: locomotiva 2.jpgImagine atasata: locomotiva 3.jpg
Navas


Poza din Timisoara este de pe forum si cred ca este a lui Raoul94.
0

#22 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 februarie 2011 - 16:46

Aparent incredibil...
Hotelurile din Timisoara, cele mai apreciate de turistii straini...

opiniatimisoarei.ro

Citeaza

Hotelurile din Timisoara au cel mai bun raport calitate-pret, potrivit unui studiu realizat de site-ul de rezervari online hotel.info. Serviciile oferite de unitatile hoteliere din Timisoara (clasificate de la 2 la 5 stele inclusiv) au fost evaluate de cei care au rezervat o noapte de cazare cu 8,35, cel mai bun raport pret-servicii din Romania.

Sibiul, capitala culturala a Europei 2007, ocu*pa pozitia a doua in clasament, cu un punc*taj de 7,95. Ho*te*lurile din Bucu*resti s-au clasat pe pozitia a treia (punc*taj 7,33), turistii fi*ind si mai putin multumiti de rapor*tul dintre serviciile oferite si pretul ce*rut de unitatile din Brasov. Orasul de*nu*mit „Salzburg al Transilvaniei” nu a reusit sa se claseze printre primele trei cele mai bune, avand 7,29 de puncte, potrivit hotel.info.

Clasamentul marilor metropole ale lumii este dominat de hotelurile din Hanoi. De remarcat prezenta consistenta in prima jumatate a clasamentului a unor metropole din Estul Europei. Bucurestiul nu a reusit sa patrunda in top 10 la nivel global, situandu-se pe pozitia 11, inaintea hotelurilor din Viena (7,25 punctaj), Madrid (7,17) sau Tokyo (7,06). Hotelurile din „orase-magnet” pentru turism, precum Paris sau Roma nu au reusit sa intruneasca aprecierea clientilor pentru a se clasa in primele 20 la nivel global.

Studiul hotel.info s-a realizat pe baza evaluarilor oaspetilor care au facut rezer*vari dupa plecarea lor, pe baza unui sistem cu puncte (0 pana la 10).

0

#23 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 martie 2011 - 11:48

Banatul este inexistent în oferta turistică a României

ziuadevest.ro

Citeaza

La ediţia din acest an a Târgului Internaţional de Turism din Berlin, desfăşurată în perioada 9 - 13 martie, au fost prezenţi 47 de expozanţi din România. Un manechin, înfăţişându-l pe Ştefan cel Mare, o barcă din Deltă şi un tricolor au fost simbolurile standului românesc, care a atras vizitatori cu ouă bucovinene şi pălincă din Cluj. La toată această desfășurare de forțe, care a încercat să promoveze turismul din România, cel mai rău a fost reprezentat Banatul.

Cei care spun că ”Banatul este fruncea” au dovedit de această dată doar că suntem ”coada”, ca să nu folosim cuvine mai dure. Aceleași autorități locale care stau în fiecare an să numere turiștii și cazările la hoteluri au uitat cu desăvârșire de promovare. Timișoara, care vrea să fie capitală culturală europeană, a pierdut fără drept de apel războiul cu Clujul, care a avut o prezență activă la târg. Banatul și Timișoara au fost reprezentate la Berlin de două agenții din Timișoara: Bega Turism, care a promovat Hotelul Timișoara și Arsenal Park Orăștie și agenția Pasaj și de Carpatair.

Nu avem nici măcar pliante de promovare
”Participarea la Târgul de la Berlin a fost pentru noi un succes. Am promovat Hotel Timișoara și Arsenal Park Orăștie și am găsit interes pentru amândouă. Noi promovăm de mult pachete turistice prin care aducem turiștii străini la Timișoara, îi ducem apoi să se distraze la Orăștie și apoi într-un tur al Transilvaniei”, spune Cristina Gârboni, PR & Sales Manager Hotel Timișoara. ”Am participat anul aceasta și la târgurile de la Viena, Belgrad și Budapesta. La Berlin însă m-a deranjat faptul că standul Românei a fost izolat, alături de standurile Cehiei, Poloniei și Serbiei, într-o hală adiacentă celei principale. Vizitatorii ajungeau mai greu la noi. Banatul a fost cel mai prost reprezentat. Turiștii străini ştiu de Bucovina, de Transilvania și de Marea Neagră. Sunt foarte puțini cei care își dau interesul pentru promovarea Banatului. Pentru participarea din acest an a fost greu să găsim materiale informative despre Banat. Am reușit să obținem de la Primăria Timișoara câteva broșuri de promovare a a orașului, dar nimic despre prosibile trasee turistice în Banat. Anul trecut, când am participat la Târgul de Turism de la Viena, Emil Cristescu (vicepreședintele Bega Group) a sponsorizat realizarea de materiale de promovare a Banatului pentru Asociația Agențiilor de Turism din Banat. Este greu să facem ceva doar noi, fără nici un sprijin de la autorități”, spune Cristina Gârboni.

Turiștii străini nu sunt atrași de Timișoara
Pe plan local, strategia de promovare a turismului lipsește cu desăvârșire. Infocentrul turistic al Primăriei Timișoara promovează orașul doar pe plan local. Astfel, dacă dă Dumnezeu și vin câțiva turiști, pliantele primăriei îi trimit în Piața Unirii, la Domul Catolic, în Piața Victoriei și la Catedrală. Ultimele mari realizări sunt o hartă 3D a centrului Timișoarei și posibilitatea ca turiștii să poată să ia, contra unei sume consistente ca garanție, căști pentru a asculta îndrumările unui ghid turistic în timp ce se plimbă prin oraș. Aceasta doar dacă au norocul să îi apuce dorul de plimbare de luni până vineri, de la 9.00 la 17.00. În rest, cele mai multe agenții de turism preferă să vândă pachete turistice externe și să nu-și bată capul cu promovarea Timișoarei. Că tot nu-i sprijină nimeni.

0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2011 - 12:03

Sunt timisoarean si imi pare rau sa o spun, dar daca as fi turist nu cred ca as alege Timisoara ca destinatie (in mod sigur nici Romania :rad_masa: )
0

#25 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2011 - 13:27

O să încerc să regăsesc statistica, dar citisem undeva că intră anual în România spre 8 milioane de turişti.

Sigur, nu avem infrastructură pentru a-i ţine într-un balon de săpun pe oameni, nu pot să se deplaseze doar hotel-centru-hotel fără să întâmpine o porţiune gri (Sibiul e singura excepţie de care ştiu). Dar pe de altă parte se oferă în România o experienţă mult mai aproape de naturaleţe, de viaţa frustă pe care unii americani şi alte naţiuni "avansate" o uită.

Dacă vă interesează, iată şi o comparaţie făcută de un american stabilit în România:
http://kingofromania...rs-in-my-shoes/
0

#26 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 19 martie 2011 - 14:30

Greu de realizat. Nu doar faptul ca mare parte din orasul vechi e in paragina, insa in jurul orasului nici nu prea ai unde sa duci turistii. Cramele Recas, hai sa zicem si Buzias, dar in rest? Calacea cumva?
0

#27 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 martie 2011 - 14:36

Dar si Buziasul e in paragina...Calacea la fel...Cam tot Banatul si toata tara sunt in paragina...

Aceasta postare a fost editata de mile: 19 martie 2011 - 14:42

0

#28 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2011 - 16:34

Sincer acum, eu unul urăsc turismul ăsta depersonalizat, în care înghesui în 2-3 zile un oraş întreg, indiferent că se numeşte Roma, Budapesta sau Cluj Napoca. Vezi catedrale, bun. Vezi arhitectura, bun. Dar cu ce rămâi după toate astea? Cu nimic, nişte poze de vacanţă şi prostioare. Nimic important, nu te schimbă, nu înveţi ceva cu adevărat real despre locul vizitat. E un turism decerebrat, în care nu contează dacă eşti la Paris sau la Londra, hotelurile sunt toate la fel, avionul e la fel mereu, ghidul turistic îţi arată chestii pe care le-ai vedea şi într-un documentar bine făcut.

Sigur, Timişoara nu are nimic de arătat în sensul ăsta. Dar are palatele de prin centru, are străduţele laterale din zona Unirii, are zone istorice precum Iosefinul şi Traian; circulat pe jos sau cu bicicleta, durează minim o zi. Dărăpănate, cum or fi ele, păstrează totuşi o istorie interesantă pentru ochiul dispus să privească dincolo de aparenţe. Are salba de parcuri şi biserici, mai mereu în weekend la Domul Catolic şi la Catedrala Millenium au loc concerte de orgă sau clasice. Dacă se redeschide Zambara vom reveni în circuitul mondial al muzicii de club, pe lângă evenimentul anual TMBase. Decât să ne batem cu ţări ce ne întrec lejer la arhitectură, poate ar fi o idee să insistăm pe domeniul culinar. Un festival al ţuicii ce are? Străinii care au avut ocazia să guste din băutura românească rămân încântaţi de ea. Un festival al berii locale ce ar avea? Nu mizeria organizată de Timişoreana, ceva care să includă mărci din toată zona de vest (România, Bulgaria, Sârbia şi Ungaria); n-au pus nemţii monopol cu Oktoberfestul lor, încă. La fel, puţină insistenţă pe festivalul gulaşului sau cârnaţilor sau ce naiba o mai fi. Mâncarea foarte naturală este un atu indescriptibil pe care-l deţine România. Un festival de vinuri din zona DGMT ce-ar avea? O prietenă româncă plecată din Moldova spunea că nici măcar nu găsea brânză acceptabilă la englezi, sau orice alte lactate pe care în România le găseşti în orice piaţă. Italienii nu ştiu cât "vând" cu oraşele lor pline de istorie, dar ştiu sigur că oricine merge pe-acolo se îndoapă cu paste şi pizza. Ideea excelentă a Primăriei de a organiza vara concerte în Unirii trebuie continuată şi extinsă - adăugate concerte de filarmonică, piese de teatru în reprezentaţia Teatrului German sau maghiar, tot felul de acţiuni accesibile turistului mediu.

Ăsta e viitorul, turistul tânăr sau mediu ca vârstă care pleacă cu rucsacul în spate, stă la pensiune sau la cineva (nu hotel), însă îşi permite să cheltuie bani în economia locală exact unde are el chef. Iar pe turiştii ăştia nu-i aduci cu pliante despre tripleta plictiselii - Catedrala, Opera şi Unirii.
0

#29 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2011 - 16:40

Mile , ca tot ziceai de locomotiva . Da , poza este a mea .

Parerea mea SF despre asezare ? Cand se va moderniza , reconstrui , construi Gara de Nord , locomotiva ar trebui pusa in centrul garii , cum este acum la intrare de unde procuri biletele , in spatiu acel , pe mijloc , as pune locomotiva pe o bucata de sina , iar deasupra as face un glob de sticla pentru ca sa nu o mai atinga nici un jeg . As pune si 2-3 neoane albastre sau ceva , ar fi absolut minunat !
0

#30 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 19 martie 2011 - 18:22

@ dAlmon: Un festival culinar ar fi o idee perfecta. Eu mai demult am postat o lista. Banatul sta chiar bine, insa orasul in sine e reprezentat cam slabut. Deci ar mai fi loc de mai mult!
0

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 martie 2011 - 22:37

Vezi postareaRaoul94, la 19 martie 2011 - 16:40, a spus:

Mile , ca tot ziceai de locomotiva . Da , poza este a mea .

Parerea mea SF despre asezare ? Cand se va moderniza , reconstrui , construi Gara de Nord , locomotiva ar trebui pusa in centrul garii , cum este acum la intrare de unde procuri biletele , in spatiu acel , pe mijloc , as pune locomotiva pe o bucata de sina , iar deasupra as face un glob de sticla pentru ca sa nu o mai atinga nici un jeg . As pune si 2-3 neoane albastre sau ceva , ar fi absolut minunat !


Chiar foarte buna ideea. Cred ca ar trebui facuta o gaura pe undeva pentru introducerea locomotivei si nu cred ca ar trebui pus un clopot de sticla ci din contra, ar putea turistii si mai ales copii lor chiar sa-si faca poze cu ea si in ea cu ocazia trecerii prin Timisoara... si fiind pusa in interior, boschetarii ar avea sanse mai mici s-o "viziteze"...
Poate or fi instalate locomotive vechi si in alte gari, nu cunosc, insa mi se pare ideea foarte buna mai ales ca urmeaza (de 10 ani) renovarea garii si cu aceasta ocazie s-ar putea rezolva si acest lucru...
Parerea ta SF este foarte realizabila si ar trebui ca o astfel de propunere sa ajunga si la urechile celor in masura a o realiza....

Aceasta postare a fost editata de mile: 20 martie 2011 - 12:54

0

#32 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 20 martie 2011 - 00:13

Vezi postareamile, la 19 martie 2011 - 22:38, a spus:

Chiar foarte buna ideea. Cred ca ar trebui facuta o gaura pe undeva pentru introducerea locomotivei si nu cred ca ar trebui pus un clopot de sticla ci din contra, ar putea turistii si mai ales copii lor chiar sa-si faca poze cu ea si in ea cu ocazia trecerii prin Timisoara... si fiind pusa in interior, boschetarii ar avea sanse mai mici s-o "viziteze"...
Poate o fi instalate locomotive vechi si in alte gari, nu cunosc, insa mi se pare ideea foarte buna mai ales ca urmeaza (de 10 ani) renovarea garii si cu aceasta ocazie s-ar putea rezolva si acest lucru...
Parerea ta SF este foarte realizabila si ar trebui ca o astfel de propunere sa ajunga si la urechile celor in masura a o realiza....


Este foarte buna ideea, in Elvetia, in gara din Laussne, exista o locomotiva cu aburi funcrionala. Turistiii platesc cate 10 euro sa dea drumul la abur, sa sune sirena si sa alimenteze cazanul cu carbune. Locomotiva nu se deplaseaza, dar e tinuta zi de zi sub presiune...
0

#33 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 martie 2011 - 09:04

Cu alte cuvinte, idei sunt, insa lipsesc buna vointa si interesul din partea autoritatilor locale si judetene...
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 martie 2011 - 10:19

Daca proiectul e al unui oarecare si nu e a lui Udrea, nu are nicio sansa. Mai degraba face o telegondola in mijlocul Baraganului decat sa finanteze asa ceva. :coolspeak:
0

#35 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 martie 2011 - 10:36

Pana la urma, guvernul are reprezentanti si in teritoriu.
Astfel, cred ca daca nea' Costica O. ar avea o strategie si ar face putin lobby ar fi imposibil sa nu obtina ceva, oricat de putin.
0

#36 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 aprilie 2011 - 01:01

Timisoara Nightlife



PS: am incercat sa pun originalul de pe vimeo dar nu am reusit :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de MHN: 01 aprilie 2011 - 01:04

0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 aprilie 2011 - 18:39

Super :) Asa ceva ar merge de pus pe panourile din autobuze.
0

#38 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 aprilie 2011 - 19:06

Vezi postareaMHN, la 01 aprilie 2011 - 01:01, a spus:

PS: am incercat sa pun originalul de pe vimeo dar nu am reusit :)

http://vimeo.com/moo...r=&fullscreen=1

Priviti cu atentie min 00:30-00:35, imaginile cu tramvaiul in miscare filmat in partea din fata de la stanga la dreapta face toti banii.
0

#39 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 aprilie 2011 - 20:19

Mda.
Vad ca nu mai este disponibil clipul pe youtube.
Deci ramane doar cel de pe vimeo: http://vimeo.com/21647264

Intrebarea mea despre vimeo viza posibilitatea de a putea rula clipul din cadrul aplicatiei de forum, la fel ca si in cazul youtube.


Legat de imaginile dintre secundele 00:30 - 00:35, probabil au fost colectate cu ajutorul unui dispozitiv steady-cam montat pe autoturism.

Pentru cine este interesat, iata un filmulet rezumat (3 min) de la botezul fiului meu, unde imaginile au fost colectate cu doua camere simultan, dintre care una cu sistem steady:
http://hdv.ro/horia/
parola: ***

Se poate observa cu usurinta o diferenta majora intre cadrele achizitionate cu camera normala si cele de la cea cu sistem steady.

Aceasta postare a fost editata de MHN: 29 iulie 2011 - 01:19

0

#40 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 aprilie 2011 - 20:39

Sa-ti traiasca micutul!
Realizarea clipului este de nota 10. :)
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi