STP Timișoara Forum: Noile statui din centru istoric al Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noile statui din centru istoric al Timisoarei SONDAJ Evaluare topic: -----

Poll: Statuile din centrul isotric

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Va plac noile statui din centrul istoric al Timisoarei?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Vi se par potrivite aceste statui pentru centrul istoric?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Care dintre variantele de mai jos considerati mai potrivita pentru centrul istoric?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 07 decembrie 2015 - 14:34

Acum 2 minute am trecut pe langa "televizorul uman", si o echipa de la stirile pro tv interoga lumea despre ele.
0

#22 Useril este offline   Sacratis 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 03 octombrie 14

Postat 08 decembrie 2015 - 12:54

http://stirileprotv....ce-exprima.html
0

#23 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 08 decembrie 2015 - 16:47

Vezi postareaSacratis, la 08 decembrie 2015 - 12:54, a spus:



500.000 lei sau 150 de euro :rad_masa: :rad_masa: buna asta.

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 08 decembrie 2015 - 16:48

0

#24 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 decembrie 2015 - 17:18

Vezi postareafreeflow77, la 02 decembrie 2015 - 14:41, a spus:

Video interesant in care Serban Sturdza explica alegerea statuilor in cadrul anualei de arhitectura: https://www.youtube....h?v=qvb4TR_3Wek

Si un articol pe tema asta http://adevarul.ro/l...1080/index.html

Deci din video inteleg ca sculpturile sociale (ca cele din Alba Iulia) au fost excluse ca si optiune. Parerea mea personala e ca asta a fost un lucru bun, si argumentarea lui Sturdza mi se pare corecta. Aceste statui impanzesc deja foarte multe orase si au devenit banale, chiar kitchoase uneori.

Faptul ca au fost presati de timp si ca au trebuit sa decida rapid ca sa nu piarda fondurile mi se pare de condamnat. Proiectul asta e pe rol de enorm de mult timp si putea fi facut concurs pe tema asta, pentru a avea ceva cu adevarat reprezentativ si original pentru Timisoara. E bataie de joc ca in doi ani nu s-au putut mobiliza pe tema asta... Chiar daca acele statui sociale imi displac, personaje reprezentative ale Timisoarei sau simboluri ale uneor evenimente ca revolutia, recorduri ale orasului etc. ar fi fost potrivite. Poate invata ceva din greseala asta pentru Cetate II, ca loc de statui mai este.

In video se precizeaza si ca nu mai sunt fonduri din proiect pentru statuia "totem" care ar trebui sa fie in fata muzeului de arta dar ca se va plati din fondurile primariei...Statuia in sine nu imi place/displace, dar e destul de lata si are 3m...sunt curios daca nu va strica imaginea palatului...

Si pe baza videoului Eva apare fix la intersectia Alecsandri cu Savoya...as fi preferat coloanele alea care vor fi la capatul dinspre Marasesti acolo...

Recunosc ca si prima mea reactie a fost "WTF!?!?!?!?" cand am vazut ce s-a ales, dar parca am inceput sa le diger. Cred ca totusi oamenii se vor obisnui cu statuile astea si ca vizitatorii le vor gasi cat de cat interesante si nu ridicole cum a fost cazul din Bucuresti cu Traian.


Sunt si nu sunt de acord cu abordarea asta - sau, mai bine spus, o pun in echilibru cu ceea ce a spus dl. Mile dinsus.

Nu putem face mereu arta "pe gustul publicului". Este un drum pernicios sa tot apelam la "bunul simt" comun, si sa facem chestii strict pe intelesul gospodinelor si al muncitorilor de fabrica, care nu pot procesa mental decat chestii evidente. Au entertainmentul lor de duzina in cantitati suficiente deja.

Pe de alta parte, nici s-o dam in arta eterata nu dorim. Chiar sa vedem sculpturi sau arta postmodernista care are nevoie de manual de utilizare inainte sa pricepi ce-i acolo .. nu-i chiar ok nici asa. Trebuie gasita o punte de legatura, un pas inspre umorul cu gust, catre comentariul social facut printr-o caricatura sau o ilustrare care da de gandit, se pot face multe.

Cumva, statuile actuale sunt mai degraba inspre partea de "arta abstracta" a lucrurilor. Nu ma incanta, insa nici nu le pot respinge. Sunt, asa cum bine puncta Freeflow, niste lucruri cu care trebuie pur si simplu sa ne obisnuim.
3

#25 Useril este offline   TM90CBA 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 215
  • Inregistrat: 25 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 decembrie 2015 - 00:40

Vezi postareaSacratis, la 08 decembrie 2015 - 12:54, a spus:



In viitor o sa avem o statuie cu tarzan si maimutica, celebra maimutica. :rad_masa: Noroc cu Cita ca l-a facut celebru pe Johnny Weissmuller... :Facepalm_emote_gif:
0

#26 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 09 decembrie 2015 - 01:00

Vezi postareadAImon, la 08 decembrie 2015 - 17:18, a spus:

...
Pe de alta parte, nici s-o dam in arta eterata nu dorim. Chiar sa vedem sculpturi sau arta postmodernista care are nevoie de manual de utilizare inainte sa pricepi ce-i acolo .. nu-i chiar ok nici asa. Trebuie gasita o punte de legatura, un pas inspre umorul cu gust, catre comentariul social facut printr-o caricatura sau o ilustrare care da de gandit, se pot face multe.

Cumva, statuile actuale sunt mai degraba inspre partea de "arta abstracta" a lucrurilor. Nu ma incanta, insa nici nu le pot respinge. Sunt, asa cum bine puncta Freeflow, niste lucruri cu care trebuie pur si simplu sa ne obisnuim.


Un cod QR ar rezolva problema, macar sa stim ce crede criticul ca a dorit sa exprime artistul.

Televizorul cu picioare imi pare chiar interesant, ma deranjeaza ca inca este intr-o cusca.

Ca sa fiu (din nou) rau, sper ca bustul lui Robu de pe aleea personalitatilor sa fie facut de... Virgil Scripcariu. ;)
2

#27 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 23 decembrie 2015 - 01:08

Imagine atasata: image.jpg
Sursa: Adevarul

De-a telefonul e cea mai reusita statuie. Restul sunt oribile. Asa ceva trebuiau sa puna in tot centrul, nu prostii pe soclu de 2 metri, coloane cu inimi si televizoare cu picioare. In Bratislava, Praga si Cracovia am vazut statui faine si lumea chiar se poza/facea selfie cu ele.

Imagine atasata: image.jpgImagine atasata: image.jpg
Daca tot e asa goala Piata Libertatii puteau s-o umple cu niste bebelusi mutanti :04:
1

#28 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 17 ianuarie 2016 - 22:08

Statuia din Piața Libertății este singura statuie ok. Restul sunt oribile mai ales soclurile

Onești

Imagine postata
3

#29 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 februarie 2017 - 22:14

O solutie de protectie a statuilor care sper sa nu fie utilizata si in alte locuri: Imagine postata

Imagine atasata: Henri Coanda - 2017.02.19 - 01.jpg Imagine atasata: Henri Coanda - 2017.02.19 - 02.jpg

Puteti da linistiti Dislike daca nu va place acvariul.
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2017 - 22:53

OMG! Asa ceva chiar nu am mai vazut... :crazy:
0

#31 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 23 februarie 2017 - 20:25

Imagine postata
2

#32 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 februarie 2017 - 10:08

Bine ca nu l-au facut cu geamuri fumurii..
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi