STP Timișoara Forum: Decolmatarea Canalului Bega - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Decolmatarea Canalului Bega (finalizata pe raza orasului Timisoara) Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 martie 2010 - 17:44

Vezi postareaWegmann, la 6 Mar 2010, 10:56, a spus:

@Chagall: Cel mai apropiat santier naval e la Zrenjanin. Problema oricum ramane transportul lor la Timisoara. Cat timp Bega sarbeasca nu e decolmatata nu exista legatura directa la Dunare, de oriunde ar veni vasele.
@Bogdan: 36 de ani ti se pare mult? Tramvaiele noastre sunt mai vechi si ar mai circula mult si bine daca ar fi intretinute (eventual chiar modernizate). Ma rog, alta poveste...


De curiozitate, cati ani au tramvaiele noastre?

In fine, chiar daca sunt mai noi sau nu, mie vaporasele din Venetia mi se par mai rablagite decat tramvaiele noastre, poate e de vina si motorul mult mai galagios, nu stiu ...
0

#62 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 martie 2010 - 17:47

Vezi postareamile, la 6 Mar 2010, 12:37, a spus:

Din cate stiu eu, fondurile nu s-au accesat, ci niste "institutii olandeze" (lobby olandez) s-au ocupat cu "procurarea"a 80% din banii necesari (estimati) nerambursabili pentru decolmatare (stim ca olandezii sunt mari iubitori de canale navigabile), insemnand vreo 14 milioane euro, iar statul roman urmand sa vina cu vreo 3 milioane, care trei milioane vin foarte greu, existand la un moment dat si amenintarea cu retragerea celor 14 mil daca nu demareaza lucrarile propriu zise. Spre comparatie, va dau niste date luate din presa. Este vorba de canalul Bucuresti-Dunare. Acest canal a fost executat in proportie de 65-70 % pana in 1989. Dupa '89 lucrarile au fost sistate si neluandu-se masuri de conservare, lucrarile realizate s-au depreciat in timp stabilindu-se ca la ora actuala ar fi undeva la 50% inca bune iar pentru terminarea acestui canal cu toate cele necesare, ar fi nevoie de... 500 milioane de euro...deci de 166 de ori mai mult decat "necesarul" nostru...Cand Ceausescu a demarat constructia canalului, avea in vedere transportul produselor "gigant" fabricate la Bucuresti pentru export, pentru ca era mult mai usor pe apa decat pe sosele, insa, acum ne mai existand aceasta industrie grea, nu se mai justifica canalul...ori guvernul liberal aflat pana nu demult la putere, prin vocea lui Orban, ministrul transporturilor, a repus problema canalului pe agenda de zi, ca si cu al treilea aeroport al Bucurestiului in zona de sud a Capitalei (ca si cand Bucurestiul este buricul pamantului si tot mapamondul aterizeaza/decoleaza la/din Bucuresti),...daca totusi vor continua lucrarile la canal, ele se vor face in mod primordial pentru detinatorii de iahturi luxoase care nu vor mai fi nevoiti sa mearga cu masina pana la Constanta ca sa se urce pe iaht, ci se vor imbarca de "acasa".... care au deja terenul achizitionat la malul canalului...
M-as bucura mult sa aveti dreptate si sa nu dureze mult pana vom vedea vaporase de transport in comun pe Bega, dar si in acest demers, populatia trebuie pregatita psihic, prezentandu-i-se din timp avantajele,... debarcaderele sa fie estetice, atractive si facute cu acces usor, pe langa picioarele podurilor, etc..., cu panouri de afisare ca la tramvaie care sa fie vizibile de pe pod, nu numai de pe debarcader,etc....
Si sa nu uitam ca este singurul canal navigabil din tara in interiorul unui oras....facut pe timpul austriecilor si inchis definitiv (sper ca nu) pe timpul lui Ceausescu in 1967...va dati seama ce lovitura a fost pentru acei oameni care foloseau din copilaria lor vaporasele ca sa vina la Timisoara, ma refer aici la cei din Utvin, Sanmihaiul Roman, Dinias, Rauti, Uivar, Pustinis, Otelec, ... peste noapte brusc a venit un ordin de la Bucuresti ca se inchide navigatia pe Bega, acest "ordin" a fost dat expres pentru Timisoara.... personal am calatorit de doua-trei ori chiar in 1966-67 pe vaporasul "Randunica" de la Dinias la Timisoara si retur...si mai am cateva "secvente" in memorie...


Pai bun, dar tot fonduri accesate sunt, la fel s-a intamplat si cu GTZ-ul, ei au fost intermediarul intre primarie si nemti.

Cat despre statii, s-au facut destul de multe workshop-uri si tot felu de propuneri, sa speram ca se va tine cont de cele mai reusite
0

#63 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 martie 2010 - 18:06

Vezi postareaBogdan BMB, la 6 Mar 2010, 17:44, a spus:

De curiozitate, cati ani au tramvaiele noastre?

In fine, chiar daca sunt mai noi sau nu, mie vaporasele din Venetia mi se par mai rablagite decat tramvaiele noastre, poate e de vina si motorul mult mai galagios, nu stiu ...



Hansele au fost produse pana in '68-'75, iar Wegmann pana in '83 parca...
0

#64 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 06 martie 2010 - 19:46

Vezi postareacseh_17, la 6 Mar 2010, 18:06, a spus:

Hansele au fost produse pana in '68-'75, iar Wegmann pana in '83 parca...

Off-topic: De unde si pana unde Hansele au fost construite din '68-'75? Poate vrei sa zici intre '60(in '59 a fost facut primul 3401) si '68, iar Wegmann-urile din '73(3501) si pana in '76(3561 ultimul).
0

#65 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 martie 2010 - 14:00

Scriam acum cateva zile ca primaria nu este in stare sa construiasca doua pasarele peste Bega, dar doua poduri pentru trafic auto,... postez mai jos niste poze cu pasarela din Iosefin din dreptul strazilor Crizantemelor si Gelu...
Daca o asemenea lucrare nu-si permite Timisoara, atunci inseamna ca... se "fura" foarte mult...ce-am face daca prin Timisoara ar trece Tisa (vezi Szeged-ul) sau Dunarea (vezi Novi Sad-ul)...am traversa cu bacul...sau inotand...


Imagine atasata: pasarela__1_.JPGImagine atasata: pasarela__2_.JPG


Imagine atasata: pasarela__3_.JPGImagine atasata: pasarela__4_.JPG
0

#66 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 martie 2010 - 15:15

In cazul Szeged-ului, e chiar nasol, fiindca ei au doar 2 poduri peste Tisa. <_<
0

#67 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 martie 2010 - 20:28

Vezi postareaChagall, la 8 Mar 2010, 15:15, a spus:

In cazul Szeged-ului, e chiar nasol, fiindca ei au doar 2 poduri peste Tisa. :D


Chiar am studiat harta Szegedin-ului (asa se numeste in romana) si ai dreptate. Insa nu stiu cat de aglomerate sunt podurile respective dar vad pe harta ca 80 % din oras este pe o parte a Tisei (partea dreapta) si 20 % pe cealalta parte ( Ujszeged) si astfel nici nu este nevoie de o traversare densa si zilnica a raului, fata de Timisoara care se intinde aproximativ in proportii egale pe ambele maluri ale Begai ... si trebuie retinut si urmatorul aspect referitor la populatie, Timisoara avand 320 000 locuitori iar Szegedinul, 165 000 locuitori....
M-am uitat si pe hartile vechi si am vazut ca exista un pod CF pe Tisa, undeva aproape de gara si care probabil a fost bombardat in al doilea razboi mondial si pe care se facea candva legatura intre Timisoara si Szeged fie prin Arad, fie prin Jimbolia, Kikinda. Deocamdata aceasta legatura nu poate fi refacuta din cauza acestui pod nerefacut nici in ziua de azi. Ceva vorbe am auzit pe ici-colo dar nimic concret.
0

#68 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 16 martie 2010 - 15:17

Stiu ca iarna trecuta(2008-2009) acolo era inghetat bocna, se dadeau cu patinele in golf, fiindca golfu si bega erau separate de pamant, iarba, trestii.
Iarna asta(2009-2010) a inghetat, dar nu ca anul trecut, fiind dupa curatare :lol:
0

#69 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 aprilie 2010 - 19:38

Curatarea canalului Bega, pe ultima suta de metri in Timisoara. Asteptam vaporasele!

Joi, 08 04 2010

Decolmatarea Begai a ajuns pana aproape de iesirea din oras. Muncitorii de la Ape Banat lucreaza, in aceasta perioada, la curatarea canalului, in zona Solventul.

„Inca putin si terminam decolmatarea Begai pe sectorul Timisoara. Aceasta va continua, insa, pana la granita cu Serbia, conform proiectului”, a declarat Titu Bojin, directorul Administratiei Bazinale de Apa Banat.
Muncitorii lucreaza in paralel si la reamenajarea malurilor Begai. „Sunt multe locuri unde au cazut dalele, s-a rupt grinda. Urmeaza sa mai vina bani pentru aceste amenajari”, a mai spus Bojin.

Valoarea totala a investitiei in operatiunea de decolmatare a intregului canal, pana la granita cu Serbia, este de 17 milioane de euro, 19% din aceasta suma este alocata de Guvernul Romaniei, prin Ministerul Mediului, iar restul banilor vin de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei. La decolmatare se lucreaza cu aproximativ 200 de oameni, pe o lungime de 43 de kilometri, adica de la Timisoara, pana la frontiera cu Serbia.

Cand vin vaporasele pe Bega?

Primaria Timisoara a anuntat, recent, ca dupa finalizarea lucrarii de curatare a canalului Bega, va achizitiona doua vaporase care sa asigure transportul pe canal. De-a lungul malurilor vor fi amenajate piste pentru biciclete, alei de promenada si vor fi instalate corpuri de iluminat de cea mai buna calitate. Toate acestea fac parte dintr-un proiect mai amplu de revitalizare a malurilor canalului Bega, proiect ce va fi pus in practica de catre Primaria Timisoara in urmatorii ani.

Sursa: http://www.agenda.ro...vaporasele.html
0

#70 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 12 aprilie 2010 - 16:02

Ultima distractie pe Bega: pedalatul pe lebada hidrobicicleta.

E mare, in forma de lebada, poate transporta 2-3 persoane si face deja deliciul timisorenilor dornici de o plimbare pe Bega. Nici nu s-a incheiat curatarea canalului ca a si aparut prima hidrobicicleta.

La sfarsitul saptamanii pe apele Begai, in zona Pietei Maria putea fi vazuta o hidrobicicleta in forma de lebada uriasa si cativa tineri care dadeau de zor la pedale. Distractia era in toi, iar timisorenii iesiti la promenada pe malurile Begai s-au oprit curiosi sa ii priveasca.

Un intreprinzator s-a grabit sa inaugureze hidrobicicleta cu care ii imbie pe toti cei dornici de o plimbare. Acesta povesteste ca, pe langa lebada, a pregatit deja si alte hidrobiciclete in forma de delfini, mai multe caiace si canoe, pe care le va lansa in scurta vreme la apa.

Reprezentantii firmei sustin ca au obtinut aprobarile necesare, iar toate hidrobicicletele sunt aduse din strainatate si sunt foarte sigure, pentru ca nu se rastoarna. Copiii se vor putea plimba doar cu veste de salvare si obligatoriu cu insotitor.

Pentru inceput, aventurile cu hidrobicicleta au loc in portiunea cuprinsa intre podul de la Piata Maria si pasarela de la Parcul Copiilor, dar traseul poate fi extins chiar pana la Badea Cartan. "Lebada" se inchiriaza cu 20 de lei ora. Vi se taie chitanta si se lasa drept garantie buletinul de identitate.

Statia de plecare este acum in curs de amenajare. Aceasta se gaseste la pontonul galben, peste drum de gradina banateana, iar plimbarile vor fi de dimineata pana seara, atat in zilele lucratoare, cat si in week-end.
agenda.ro

videclipuri cu lebada de pe bega
0

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 aprilie 2010 - 18:46

Mie imi pare ca e foarte simplu sa cazi de pe "lebada" respectiva (se observa intr-o poza ca cei trei stau intinsi lejer, fara a-si respecta locul special amenajat). Totusi Bega nu e un lac de agrement, putin adanc unde singura problema, daca cazi, e ca te uzi. La prima problema de genul asta, "intreprinzatorul" va avea probleme serioase. :eusa_think:
0

#72 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 12 aprilie 2010 - 20:24

Ma intreb cum va fi cand se infiinteaza transportul public pe Bega.
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 aprilie 2010 - 20:28

Iti dai seama cam ce haos va fi: barcute, hidro-biciclete, caiac-canoe, vaporase, hidrobuze, etc. :eusa_think:
0

#74 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 aprilie 2010 - 20:37

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 aprilie 2010 - 20:28, a spus:

Iti dai seama cam ce haos va fi: barcute, hidro-biciclete, caiac-canoe, vaporase, hidrobuze, etc. :eusa_think:

+ Cocoana cu iahtul lui luxos, facand valuri.
0

#75 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 aprilie 2010 - 20:56

Da, am uitat de el. :eusa_think: Cred ca "lebada" isi ia zborul cand vine Cocoana.
0

#76 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 12 aprilie 2010 - 22:39

Eu oricum inca nu m-am prea prins care sunt planurile primariei. Bega ar putea fi un fel de "inlocuitor de metrou". O conexiune rapida pe axa est-vest. Insa cu doua vaporase...
0

#77 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 aprilie 2010 - 22:55

Ce-i mai rapid, sa mergi cu 10km/h cu vaporeto sau cu 90km/h cu metroul?
0

#78 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 aprilie 2010 - 14:56

Da i-a spune-mi tu mie ce-i mai ieftin?

SA sapi km de tunel si sa cumperi garnituri de metrou, sau sa cumperi 2 vaporetto? :eusa_think:

Si spun fara indoiala ca aspectul "cat costa?" a fost mai in prim-plan decat "cum ar fi mai bine?"
0

#79 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 aprilie 2010 - 15:37

Cred ca Wegmann se referea la faptul ca, vaporasele, la fel ca si metroul, vor scapa de grija traficului auto. Ceea ce este adevarat, dar sa nu uitam de traficul "acvatic" care va exista. In plus, cred ca sistemul de taxare la vaporase va fi asemanator cu cel de la metrou, adica mai intai platesti, dupa aia circuli. Astfel vor disparea calatoriile frauduloase (cel putin la vaporase).
Metroul circula pe mai multe magistrale, insa vaporasele nu vor avea decat o singura "magistrala" si anume Bega. Persoanele care nu locuiesc in apropierea Begai, probabil nu vor apela foarte des la acest mijloc de transport.
0

#80 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 13 aprilie 2010 - 16:21

Corect, insa daca (teoretic candva) se va elibera tronsonul CFR am avea deja o cruce. Axa nord-sud (tren urban) si vest-est (vaporetto). Btw, un vaporetto in Venetia atinge viteza de 24 km/h (13 noduri). Suficient pt. Timisoara, daca tineti cont ca nu sta la semafor. Iar canalul de la uzina hidroelectrica pana la podul Modos e doar ceva mai mult de 7 km.
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi