STP Timișoara Forum: Amazonia Aquapark - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Amazonia Aquapark (inculude și fostul Termalum SPA) Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 aprilie 2023 - 19:19

Si eu sunt curios de afluxul de clienti. Interesant ca nu am gasit informatii despre cum a fost ieri (sambata) si azi (duminica).

Pe de alta parte am gasit informatii despre aquaparkurile din Ungaria ca in acest sezon vor creste preturile din cauza scumpirii energiei in general.

Despre ziua de vineri, este posibil ca multi amatori nu au aflat de deschidere, altii s-au speriat ca va fi imbulzeala si nu s-au dus din prima zi. Abia peste cateva luni se va putea trage o concluzie mai clara, sunt clienti sau nu prea.
0

#102 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 aprilie 2023 - 08:58

am vazut imagini de la persoane care au fost in weekend, destul de putina lume
probabil s-a speriat lumea de preturi, cei care chiar au auzit ...
0

#103 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1098
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 aprilie 2023 - 09:49

+ momentul ales n-a fost cel mai potrivit. Eu as fi deschis de Paste sau de 1 mai cand are lumea liber. Nu ti-e tot una cand la deschidere iti vin putini oameni.
0

#104 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 aprilie 2023 - 09:50

Și eu am discutat cu prieteni care au fost în weekend:
  • aceștia chiar erau încântați că a fost puțină lume, fiindcă se așteptau să fie aglomerație
  • au spus că apa era cam rece pentru gustul lor

În ceea ce privește buluceala de la orice "mare deschidere" de la noi, eu de aceea nu m-am dus în acest weekend. Poate și alții au gândit la fel...
0

#105 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 03 aprilie 2023 - 10:18

Daca puneau deschiderea de Pastesau 1 Mai era un risc pentru ca multi au activitati specifice : biserica, mese in familie, mers la parinti/rude, concedii in diverse locatii etc.
A mers cine chiar si-a dorit sa faca asta. Daca apa in bazine nu este suficent de calda sa nu simta un disconfort cei mai frigurosi (am avut senzatia asta in piscina cu valuri de la Debrecen, la interior - daca nu doreau sa te simti chiar ca la mare, mai pe refresh), o sa fie o mare deficienta dpdv al anumitor categorii de clienti.
Sa nu uitam ca tarifele sunt generic mari si marea majoritate a familiilor resimt scumpirile si sub forma asta, taind anumite cheltuieli care nu sunt musai!
Daca se va mentine acest trend, dupa o luna e posibil sa vedem o "asezare" a tarifelor percepute, sa apara pachete mai convenabile pentru anumite categorii: familii, senior, copii, anumite ore ale zilei, discount pentru cei ce rezerva anticipat online.
Daca nu vor face asta, cu oricata reclama ar veni, prezenta o sa fie redusa, sau sporadica.

Aceasta postare a fost editata de rue: 03 aprilie 2023 - 10:19

0

#106 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 03 aprilie 2023 - 10:32

Am fost eu in weekend in formula de 5 (3 copii sub 14 si 2 adulti) si am luat urmatoarele bilete pt.4 ore: 3x acces Aquapark (copii), 1x acces Aquapark adult si 1x Acces full adult (Aquapark/Termal/Spa) pentru care am platit 375 lei (cu parcare inclus).
Pentru mancare am platit pentru toti 250 de lei (5 persoane), iar la iesire am mai platit 10 lei de persoana pentru ca am depasit cele 4 ore :) In total: 675 lei distractia.
Asta a fost partea financiara, iar acum sa trecem la recenzia propriu-zisa :)
Locul nu a fost aglomerat, ci destul de lejer, as putea spune ca a fost chiar bine din punctul acesta de vedere.
Aquapark: nu este la nivelul Nymphaea (Oradea), sau Therme (Bucuresti) din punct de vedere al optiunilor de distractie, dar eu zic ca este decent, iar pentru copii este minunat .. in special ca acum totate accesorile functioneaza cum ar trebui :)) Are si un mic bazin cu apa mai calda care se extinde in exterior, iar restul se poate vedea din poze (am incercat sa cuprind cat mai mult). Exista si o zona de sezlonguri la nivel de unde se poate vedea intreaga priveliste, in rest la nivelul Aquapark-ului sunt un fel de scaune largi (nereglabile).
Parcarea: Cu bariera si tichet la cativa zeci de metri distanta de intrarea de la Termalum SPA(strandul UMT).
Intrarea: O incinta spatioasa, intuitiva cu cateva acvarii cu pesti si personal primitor.
Spa: Accesul se face din incinta Aquapark si duce spre un culoar unde se gasesc saune (ifrarosu, finlandeza,etc), camera de liniste, salina, camera cu aburi, dusuri: reci, polare, briza. La etaj este si zona de masaj, dar acestea se platesc separat.
Termal: Aici am avut o mica surpriza, de fapt accesul spre termal duce spre o usa care se deschide in Termalum SPA de langa strandul UMT :))))
Spatiile de depozitare: Clasice, nimic special, accesul cu bratara ca si la majoritatea aquapark-urilor
Vestiarele: Relativ spatioase (mi-au placut) de jur imprejurul spatiilor de depozitare
Toalete, dusuri, zona de uscare: Nimic iesit din comun, dar fiind nou arata bine si nu exista repros
Mancare: foarte gustoasa si cu preturi decente .. ciorba de burta 19 (excelenta), pastrav la gratar 200g 33 lei , salau 35 lei, salata greceasca .. pizza parca 20 de lei si nu mai stiu ce am mai luat, dar toate au fost foarte bune, nu am ce reprosa.

Concluzie: In opinia mea un oras de talia Timisoarei avea nevoie de un Aquapark. Nu este mare, dar destul incat sa satisfaca nevoile locale, eu personal m-am simtit foarte bine, la fel si copii au fost incantati. Preturile nu as vrea sa le comentez, pentru ca si investitia a fost enorma, iar cui nu-i place exista alternative. Eu ma vad frecventandu-l impreuna cu familia de cateva ori pe an (evident nu in fiecare saptamana) :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20230401_164411.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230401_164911.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230401_164937.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230401_164803.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230401_164812.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230401_182737.jpg

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 03 aprilie 2023 - 10:46

14

#107 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 aprilie 2023 - 12:20

In ce zi din weekend ai fost, sambata sau duminica?

Apoi daca in weekend a fost relativ putina lume, ma gandesc ca in timpul saptamanii vor fi si mai putini...




Vezi postareaMHN, la 03 aprilie 2023 - 09:50, a spus:

Și eu am discutat cu prieteni care au fost în weekend:
[list]
[*]aceștia chiar erau încântați că a fost puțină lume, fiindcă se așteptau să fie aglomerație.



Ma intreb daca si investitorul a fost la fel de incantat?
1

#108 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 03 aprilie 2023 - 12:36

Sambata. Da .. aia ma gandeam si eu ca la cate milioane au fost investite, daca are ~500 de vizitatori zilnic, investitia se va amortiza in zeci de ani (>40).
Acum ce sa zic, eu sper sa fie intretinut (ca delasarea e o boala grea a investitiilor de la noi), sa dainuiasca si sa ne serveasca multi ani de acum incolo.
3

#109 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 aprilie 2023 - 13:36

Vezi postareamile, la 03 aprilie 2023 - 12:20, a spus:

Ma intreb daca si investitorul a fost la fel de incantat?

Aceasta este strict treaba sa.
Dar sunt sigur că va găsi modalități de a aduce clienți și în timpul săptămânii sau între anumite ore din timpul săptămânii...
1

#110 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 aprilie 2023 - 14:04

Vezi postareaBogdan_tmtm, la 03 aprilie 2023 - 12:36, a spus:

Sambata. Da .. aia ma gandeam si eu ca la cate milioane au fost investite, daca are ~500 de vizitatori zilnic, investitia se va amortiza in zeci de ani (>40).
Acum ce sa zic, eu sper sa fie intretinut (ca delasarea e o boala grea a investitiilor de la noi), sa dainuiasca si sa ne serveasca multi ani de acum incolo.

Partial e pe fonduri europene, deci nu are toata valoarea de amortizat.
0

#111 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 aprilie 2023 - 14:19

Investitia totala :up_arow: in valoare de 20 milioane de euro din care 5,6 milioane euro fonduri europene nerambursabile.
Doar 14,4 milioane euro are de amortizat.
0

#112 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 03 aprilie 2023 - 18:00

Primul weekend la Amazonia, aquaparkul construit la Timișoara pe fostul stadion UMT VIDEO FOTO

Citeaza

Amazonia, primul centru de wellness, relaxare și distracție acvatic din Banat, s-a deschis în data de 31 martie, după investiții de peste 100 de milioane de lei și lucrări complexe care au durat 21 de luni

Complexul Amazonia construit pe fostul stadion UMT, pe o suprafață de peste 4.3 hectare, și-a deschis porțile vineri, 31 martie. A urmat un week-end plin în care timișorenii s-au putut bucura de bălăceală. Dacă în prima zi a fost mai puțină lume, sâmbătă și duminică aquaparkul a fost luat în primire de numeroși timișoreni. Ce mai mulți au fost duminică. Toate cele trei zone: Aquapark, Termal și Spa, au avut căutare. Este încă o perioadă de reglaje, spun reprezentanții Amazonia.

Când vine vorba de partea negativă, numeroși timișoreni s-au plâns de tarifele de intrare. Cei de la Amazonia susțin însă acestea sunt normale având în vedere investiția și costurile de funcționare a aquaparkului.

Prețurile diferă în funcție de zonele de acces și durata dorită. Acestea încep de la 20 de lei pentru copii și 40 de lei pentru adulți, pentru zona Termal cu acces timp de patru ore, respectiv 40 de lei pentru copii și 70 de lei pentru zona Aquapark.

Tariful maxim care oferă acces pentru o zi întreagă la toate zonele, respectiv Aquapark și Termal pentru copii + Spa pentru adulți, este de 70 de lei pentru copii și 130 de lei pentru adulți în timpul săptămânii, respectiv 80 de lei pentru copii și 150 de lei pentru adulți în weekend.

Patru tobogane cu trasee diferite

Zona Aquapark se întinde pe 7.500 metri pătrați și are un bazin de 300 metri pătrați cu adâncime maximă de 40 centimetri, dedicat copiilor de până în 10 ani, echipat cu tobogane și jucării acvatice; un bazin care are patru tobogane cu trasee diferite și înălțimi de la trei până la nouă metri; bazinul mare de relaxare cu o suprafață de 750 metri pătrați prevăzut cu două instalații de tip râu leneș, 58 de locuri de hidromasaj, zece șezlonguri pentru masaj cu aer, cinci vulcani de aer, instalații de masaj cervical și jacuzzi, grotă, perdea de apă și iluminat cromoterapeutic; respectiv un bazin interior/exterior prevăzut, de asemenea, cu diferite instalații de aer și hidromasaj.

Apă termală cu calități terapeutice

Zona Termal este prevăzută cu trei bazine – un bazin interior cu apă termală, un bazin interior cu apă clară, respectiv un bazin exterior cu apă termală. Temperatura apei termale este de 37-39 grade, iar izvoarele sunt săpate la o adâncime de peste 100 metri. Apa termală din această zonă are calități terapeutice dovedite pentru diverse afecțiuni și poate fi folosită pentru tratament balnear.

Zona Spa

Zona Spa are o suprafață de peste 1.000 metri pătrați și este dotată cu baie de aburi, dușuri tematice, salină, trei tipuri de saună – finlandeză, cu aburi sau infraroșu -, curte interioară cu saună exterioară, sală de relaxare, șapte săli pentru terapii asiatice - pachete complete de terapii asiatice autentice, masaje balineze de relaxare, tonifiere a corpului, precum și masaj tailandez pentru viitoare mămici sau reflexoterapie, cosmetică naturistă și masaj facial japonez.

1

#113 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 07 aprilie 2023 - 19:46

Problema este temperatura, atat in bazine cat si afara.
Apa mult prea rece, temperatura aerului ok, dar mult prea rece in combinatie cu apa.
Dar am nimerit apa rece si la Oradea si la unguri.. Sa speram ca a fost o problema temporara legata de temperatura..altfel pretul nu se justifica.
Orsicum deschiderea a fost un fail, au reusit sa ajunga la 3 stele in review-uri, sper ca investitorul trage ceva concluzii...
5

#114 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 aprilie 2023 - 10:31

Eu am fost ieri (duminică) și nu mai era rece apa.
Era chiar caldă și a fost destul de multă lume. Nu arhiplin dar multă lume.
3

#115 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 14 aprilie 2023 - 09:50

Posibil, eu am fost in prima zi.
Orsicum au scos review-urile de pe Facebook, asta spune multe despre cum gandesc.
1

#116 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 aprilie 2023 - 19:11

Sunt curios ce s-a mai intamplat legat de clientela in aceste peste doua saptamani de la deschidere in care am avut si 3 weekenduri dintre care unul acum de Paste cu 4 zile libere? A mai fost recent careva dintre colegi la Amazonia?
1

#117 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 18 aprilie 2023 - 13:30

Am fost eu luni după masă (17 Aprilie) doar în secțiunea cu Aquapark. A fost multă lume, parcarea nouă fiind plină.
1

#118 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 25 aprilie 2023 - 17:46

Dezvoltatorul proiectului aquapark Amazonia din Timișoara contractează un credit de la Garanti BBVA pentru a susține dezvoltarea proiectului

Citeaza

Garanti BBVA a acordat companiei Prompt Real Estate Solution un credit de investiții în valoare de 5,9 milioane euro pentru a susține extinderea aquaparkului Amazonia, care va deveni cel mai mare complex de acest gen aflat în administrație privată, din partea de vest a țării

Prin construirea complexului Amazonia au fost create 150 de locuri de muncă.

Deschiderea oficială a aquaparkului Amazonia a avut loc finalul lunii martie. Lucrările de construcție au durat 21 de luni.

1

#119 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 aprilie 2023 - 08:13

* Lucrările de construire

Altfel, acest credit de investiții confirmă faptul că vor continua cu faza a II-a (hotel, tobogane exterioare, etc.)
3

#120 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29699
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2023 - 18:56

Am reusit sa fac azi o poza a laturii dinspre strandul nostru:

Imagine atasata: 20230502_090535-2.jpg
6

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi