STP Timișoara Forum: Oradea - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Oradea

#421 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 04 septembrie 2020 - 13:24

Raven, doua întrebări:

1. Poza asta e din Oradea? (Asa scria la descrierea ei)
2. Dacă da, de ce nu îl înjura nimeni pe Bolojan pentru palmierii aia din poză? Am înțeles de la scumpii mei concetățeni (timișoreni) ca e un kitsch total sa ai palmieri într-un oraș unde ei nu cresc în mod normal...hoardele de jurnaliști imbecili erau în gură non-stop cu "palmisoara" și alte porcarii atunci când Robu i-a " plantat" prin oraș.

Am "șters" eu persoana din poza, dar ce ma interesează se vede foarte bine:

Imagine postata


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#422 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1094
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 septembrie 2020 - 14:00

poate ca palmierul apartine terasei respective

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: 06 septembrie 2020 - 07:18

2

#423 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 septembrie 2020 - 18:40

Simplu:

1. ori apartin terasei, cum bine spune colegul mai sus, si sunt privati
2. ori, daca aveam si noi o cladire amenajata ca si in poza de mai sus, inainte de a avea palmieri, cred ca nici dracu numai comenta... Dar la noi a fost invers.
6

#424 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 05 septembrie 2020 - 11:19

Tu esti veșnic nemulțumit de orice, absolut orice s-ar întâmpla în oraș...deci sigur ai fi avut de comentat.

Nu se gândește nimeni ca poate, cine știe, poate patronul terasei de acolo ar fi fost în trecere prin Timișoara în anii trecuți și a văzut palmierii lui Robu și i s-au părut interesanți. E doar o speculație de-a mea.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-2

#425 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 septembrie 2020 - 06:47

:))) deci recunosti si tu ca Timisoara a devenit model pentru kitsch?
2

#426 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 06 septembrie 2020 - 15:13

Mai citește încă o dată ce am scris.

Hai, am încredere în tine că a doua oara va fi cu noroc și înțelegi exact ce am zis.

Dacă nu, aia e...


Sent from my iPhone using Tapatalk
-7

#427 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 07 septembrie 2020 - 11:57

Așa este, noroc cu Lae inovatorul, nu a mai văzut orădeanul palmieri la terase decât în Timișoara datorită Unicului Cârmaci.
2

#428 Useril este offline   Raven 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 18 octombrie 15

Postat 07 septembrie 2020 - 13:45

Raspunsul e unul foarte simplu. Palmierii respectivi sunt ai terasei respective. Pana la urma e investitia lor, banii lor si alegerea lor, nu vad de ce ar fi o problema asta.
1

#429 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 07 septembrie 2020 - 19:43

Nu e absolut nimic în neregula. Sunt convins ca ar fi fost la fel dacă i-ar fi pus și Bolojan pe marginea unui bulevard.
Chiar m-aș fi mirat sa ai vreo opinia negativă despre ceva, orice, care se întâmplă pe la voi. Nu sunteți buricul pământului degeaba!

Pe unii de pe aici îi bântuie Robu și în somn, săracii de ei. După ce va câștiga și al treilea mandat cred ca se lasă cu perfuzii pentru ei.

Pun șampania la rece de pe-acum!


Sent from my iPhone using Tapatalk
-1

#430 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 07 septembrie 2020 - 20:12

Se agită micuțul acum înainte de alegeri!

Poate reușește sa scoată din faliment aeroportul...bineînțeles cu niște subvenții din bani publici! Asta înseamnă că aeroportul nu este atractiv pentru companiile private, dar aia e, pomana e binevenită!

Filmarea e pe contul lui de Facebook.

Imagine postata

Nu știam ca va candida pentru consiliul județean...pe cine lasă la primărie?

https://www.facebook...i8rW8QvmRSQf0g3


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#431 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 07 septembrie 2020 - 20:28

La primarie il lasa pe viceprimar si lasa in urma un post pentru care nu trebuia sa faca nimic ca sa il obtina din nou. Dar dupa 12 ani un om ca el, cu viziune, realizeaza cat potential este pe partea fondurilor europene (unde exceleaza incontestabil, pe cifre, nu pe simpatii/antipatii) si la judet. Deci se baga in lupta cu UDMR care are acum judetul si astfel poate duce si in alta zona capacitatea si performantele sale.

La noi cuvantul de ordine e mediocritate si autosuficienta. Nu suntem vai si-amar dar suntem ani lumina de unde am putea fi. Asta e, fiecare oras cu destinul sau :)

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 07 septembrie 2020 - 20:28

0

#432 Useril este offline   Raven 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 18 octombrie 15

Postat 07 septembrie 2020 - 22:21

Uite, Bolojan nu a pus palmieri si nici nu o sa puna palmieri pe marginea bulevardelor, noi suntem mai amarati pe la Oradea, trebuie să mergem la Timișoara sa vedem palmieri. Dar nu iti inteleg postarile tale penibile, infantile si ridicole la adresa orașului nostru... Te-ai gasit sa pui o poza cu un palmier al unei terase, sa ne arăți ca ce? Daca avea cactus în loc de palmier, sau orhidee sau orice altceva, cu ce te consola pe tine asta? Ti se pare ca ma intereseaza ce face Robu cumva? Din partea mea sa ramana primar pana la adânci bătrâneți ca imi e absolut indiferent. Altceva mai ai de spus, înafară de refularile tale de copil de 7 ani, pe sectiunea orașului Oradea? Mai scuteste-ma de aerele tale de superioritate ca nu e cazul...
7

#433 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 septembrie 2020 - 03:56

Anul acesta nu s-a mai pus nici un palmier pe bulevarde, de catre Primaria TM.
0

#434 Useril este offline   Bogvd 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 08 septembrie 2020 - 08:34

CataM ori faci pe troll-ul ori exagerezi la faza cu palmierii.
Opozitia fata de bolojan nu e la fel de puternica ca cea fata de robu pt simplu motiv ca unul are face lucrurile cu cap si celalalt nu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
2

#435 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1094
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 08 septembrie 2020 - 10:04

uneori am impresia ca, CataM e chiar Robu :lol: :welcome:
7

#436 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 09 septembrie 2020 - 19:27

Dacă as fi fost Robu probabil îl lăudăm și eu pe ăsta din Oradea, ca doar sunt colegi. Cred că am dreptul să îmi exprim un punct de vedere. Bun sau prost, este al meu.

Că, colegul orădean este mai sensibil și emotiv, și suferă de mania persecuției, asta deja e altă poveste. Sper să supraviețuiască...sau să-și facă propriul forum unde sunt acceptate doar pupaturile în c_urul marelui cârmaci de la primărie.

Pe forumul ăsta nu e cazul, din fericire. Sper că am voie să nu fiu mega impresionat și să dau pe spate de realizările lui Bolojan (văzute la fata locului, nu în postări și articole plătite pe fb și în ziare online). Cat despre cetățenii din Oradea, numai de bine...sunt români la fel de buni sau de proști ca și restul românilor din țară, dar nu despre ei vorbim aici.

Unii colegi îl înjura pe Robu, eu îl critic pe Bolojan...și viata merge înainte.

S-ar putea sa ajung zilele următoare pe la Oradea, promit ca ma duc sa vizitez (din nou) Piața Unirii și strada aia mișto făcută...sper ca nu îmi mai rup mașina pe străzile adiacente pieței Unirii. Dacă e cazul, revin cu poze.

Hai sa fim sănătoși!


Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#437 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 09 septembrie 2020 - 19:35

Am văzut știrea asta:

https://m.ebihoreanu...tii-158654.html


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#438 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 09 septembrie 2020 - 21:24

Ca ne impresioneaza sau nu, unele statistici sunt efectiv frustrante in comparatie si inexplicabile pe de alta parte...cladirile istorice + turismul.

Pe programul de sprijin pentru proprietarii de cladiri istorice bilantul e urmatorul la Oradea:
- 20 cladiri finalizate
- 14 cladiri in santier
- 44!! cu dosare pregatite pentru licitatie

Cifre oficiale...deci sunt 34 de cladiri in cativa ani, si asta doar in zona lor centrala. Pai va imaginati cum ar fi aratat zona Cetate din Timisoara cu 20 de cladiri in plus facute cu sprijinul primariei? La noi bilantul e Z E R O si justiificarea e ca nu au proprietarii un certificat seismic pe care legea nu il cere!

La turism...ok Oradea per total e mai plictisitoare ca nu are efervescenta, tineretul si studentii Timisoarei. Dar sunt din oficiu un oras mai turistic avand resursa cu apele termale. Dar pe langa asta au pariat pe patrimoniu incredibil de mult si au luat un avant incredibil cu cladirile, muzee etc.

Comparati urmatoarele puncte, ca sa vedeti diferente de ani lumina:
- brandul de oras (la noi nici nu exista asa ca aici nimic de comparat :)) ), clipuri de prezentare etc.
- paginile de social media (FB si Instagram): o coerenta a mesajului bazat pe brandul orasului, la noi o harababura
- paginile web, sincer ca interfata mi se pare la ambele pagini urata...dar la noi nu exista nici macar UN traseu turistic ca sugestie...nimic, nexam!
- oamenii care conduc turismul in oras, aici doare, doare tare:

La Oradea un om competent cu ani buni de experienta in administratie (Mihai Jurca), cautati cateva articole despre ce viziune are cu turismul si la ce nivel vorbeste despre asta...a facut demersuri pentru declararea orasului statiune de interes national, a coordonat proiectul cu brandul etc...pe scurt un om competent. La noi o doamna fost caraus de trepied la televiziunea facebook a primarului (gen, doamne fereste si chestia asta!), cu zero legatura cu turismul, pusa efectiv in functie pe zero merite reale, cu rezultate mediocre ca sa nu spun execrabile...iar ca sa faceti comparatia intre interviurile de pe net cu Jurca...urmariti in acest clip https://www.youtube....RTimi%C5%9Foara la min. 3:54:40 cum vorbeste coordonatoarea pe turism a orasului Timisoara, viitoare capitala culturala europeana...despre oras...la intrebarea ce oferta are Timisoara, ...: "oferta Timisoarei exista, lucram la promovare"... WTFFF? nimic despre CE e oferta, care oricum cam nu exista de fapt, nimic nimic. " Saracul ghid Satmari era total inconfortabil cu ineptiile domnitei...care e PA RA LE LA cu tema asta...ca sa nu mai zicem ca recent doamna Corina Macri, presedinte HORECA pe Timis a spus si ea, elegant, ca fetita incearca, da nu are habar efectiv. E penibil, mult prea penibil si cred ca oricarui om normal astfel de chestiuni ii induc o rusine, o rusine ca pot funciona asa unele lucruri...

Deci da, in concluzie Oradea e cea cu pregatiri de capitala culturala...noi cu mediocritatea, resemnarea si speranta ca o veni si la noi cineva competent, cel putin pe cele 2 chestiuni de mai sus!
2

#439 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 11 septembrie 2020 - 19:24

Și cu toate astea, atâtea și atâtea lucruri minunate și nemaiîntâlnite cu bani grei pe Facebook plătite...nu a câștigat titlul de capitală europeana a culturii! Am câștigat-o noi.

Chiar sa fie toți cei din juriu niște idioți/corupți/ignoranți/hateri la adresa Oradiei?! Nu cred.

Mai degrabă cred că au știut să delimiteze foarte bine propaganda și pr-ul de realitățile din teren. Restul sunt povesti de adormit copiii.

Vorba unui clasic în viata: ghinion!


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#440 Useril este offline   Raven 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 18 octombrie 15

Postat 11 septembrie 2020 - 21:02

Oradea nu a participat la această ediție. Hai sa fim realiști, nu înghiți Oradea, si nu înghiți oradenii, si pe nimeni cine încearcă să se compare cu Timișoara, deși nu cred ca m-am pus sa compar niciodată Oradea cu Timișoara sau cu alt oraș, tu încerci mereu sa faci asta. Btw, Oradea a avut mai multe locuințe finalizate anul trecut decât Timișoara, strict ca orase, 1761 fata de 1651.
Referitor la capitala culturală, stiu pe surse, ca trebuia sa câștigati voi, deși Clujul era cel care ar fi meritat, v-au desemnat câștigători tocmai ca să vă mai ridice putin orașul, sa nu creasca asa de mult decalajul fata de Cluj. Asa ati castigat acest titlu, asa ca nu te mai umfla pe aici în pene ca o faci degeaba. ;)

Aceasta postare a fost editata de Raven: 11 septembrie 2020 - 22:20

0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi