STP Timișoara Forum: Skyline - cladirile inalte din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Skyline - cladirile inalte din Timisoara Discutii - cele mai inalte cladiri din oras, comparatii cu alte orase Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 13 octombrie 2019 - 17:21

Și mie îmi place cum se vede panorama de pe pasajul acela... Se vede cam destul de exact diferențele de înălțimi dintre construcțiile mai inalte. Arată bine Voxul dar dacă era puțin mai înaltă era mai spectaculoasă, ma refer si cum se văd luminile alea roșii de pe clădire...

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
1

#82 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 octombrie 2019 - 22:58

Vezi postareacodrut80, la 13 octombrie 2019 - 17:21, a spus:

Și mie îmi place cum se vede panorama de pe pasajul acela... Se vede cam destul de exact diferențele de înălțimi dintre construcțiile mai inalte. Arată bine Voxul dar dacă era puțin mai înaltă era mai spectaculoasă, ma refer si cum se văd luminile alea roșii de pe clădire...

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk


Da, e ok panorama de acolo dar mi-ar plăcea să văd de undeva de unde s-ar vedea cât mai multe clădiri înalte.
Cum ar fi acoperișul de la UVT din Complex, unde, teoretic, s-ar vedea privind spre NV, N și NE: Nokia (~37), Fructus (~51), XCity (~50), VOX (~45), Catedrala Mitropolitană (~90), Centrul Bancar (~49), UBC1 (~61), AGN (~42), UBC3 (~84), UBC2 (~61), Hotel Continental (~51), BRD Complex (~42), ISHO RA (~65), ISHO PD (~70), Cladirea Enel (~42), Biserica Millenium (~66), Turnul de apă (~51).
0

#83 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 14 octombrie 2019 - 09:10

Chiar si silozul de pe Titulescu acela mai inalt... E o construcție destul de înaltă. Dacă mergi pe lângă Bega si ești in apropiere vei vedea clar, că e bine mai înaltă decât turnul de apă care are 50m. Eu stiam că silozul are la 70m

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
0

#84 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 octombrie 2019 - 09:33

Te referi la ala de la plaforma industriala Solventul?
Cred ca e proprietate privata si nu ai voie sa intri sau sa te urci acolo. plus ca nu e un punct central cum e UVT-ul, e tot mai spre periferie si proabil se vede destul de similar ca si de pe podul CFR din Ronat, doar ca e ceva mai inalt.

Am mai incercat si de pe pasarelele de la Gara de Nord si Gara de Est dar nu e cine stie ce.

Undeva mai prin centru ar fi fain, de la etajul 7+ gen UVT, UPT Electro, Hotel Continental, BRD Complex etc. Dar sunt proprietati private si nu poti intra decat daca stii pe cineva ...

Cred ca in afara de podul CFR si poate Sky Restaurant alte locuri publice / usor accesibile cu vedere mai buna nu prea sunt in oras.

De exemplu in alte orase, gen Cluj, Brasov etc e fain ca exista dealuri, aproape de oras de unde poti vedea tot orasul foarte fain, Timisoara e plata ca in palma :)
0

#85 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1389
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 octombrie 2019 - 11:24

nu gasim un student la Poli sa faca poze de la ultimul etaj din Electro ? parca sunt 7 etaje
0

#86 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 octombrie 2019 - 11:32

Poate se uita unul pe acest thread. De la Poli sau UVT :)


Oricum ar fi fain sa se faca niste poze cu un DSLR, sau o camera digitala cu zoom, daca are, nu cu telefonul. Eu faceam de pe podul CFR, cu un obiectiv 70-300 si un Nikon D3100 (body).

Cu telefon nu o sa se vada mai nimic, decat poate cu unul cu zoom optic macar 2x sau 5x+.
0

#87 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 14 octombrie 2019 - 12:35

Sunt 7 etaje dar e destul de înaltă. Eu ma refeream la siloz doar ca și construcție înaltă. Că ai zis că s-ar vedea bine construcțiile înalte din oraș si ai dat exemplu si turnul de apă... Imagine postata

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
0

#88 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 octombrie 2019 - 13:06

Ok, inteleg acuma .. da, cel mai probabil o sa apara si acea structura in campul de vizibilitate, de unde mentionam, la fel si cosurile de fum de la Colterm de pe Pestalozzi etc.
Oricum cred ca ne focusam mai mult pe cladiri nu pe monstruozitati industriale de genul ala :)

Aceasta postare a fost editata de FlaviusITM: 14 octombrie 2019 - 21:25

0

#89 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 14 octombrie 2019 - 18:59

Vezi postareaFlaviusITM, la 14 octombrie 2019 - 13:06, a spus:

Ok, inteleg acuma .. da, cel mai probabil o sa apara si acea structura in campul de vizibilitate, de unde mentionam, la fel si cosurile de fum de la Colterm de pe Pestalozzi etc.
Oricum cred ca ne focusam mai mult pe cladiri nu pe monstrozitati industriale de genul ala :)


Ști că am citi, nu mai știu in ce țară..., au fost silozuri transformate in clădiri rezidențiale. O construcție cu o fațadă renovată si văruită frumos( am văzut fațade de genul îmbrăcate în sticlă, arată bine), i-ar schimba radical aspectul. Dar la momentul de fată, ai dreptate, e monstruozitate, dar face parte din construcțiile orașului, chiar dacă e urâtă.
http://www.hitechped...ogice/2724.html

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 14 octombrie 2019 - 19:06

0

#90 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 14 octombrie 2019 - 19:29

Vezi postareaElphax, la 14 octombrie 2019 - 11:24, a spus:

nu gasim un student la Poli sa faca poze de la ultimul etaj din Electro ? parca sunt 7 etaje.


Nu te lasa profii, Oricum laborator mai sus de etajul 4-5 n-am prins. Holul parca n-avea geamuri.

Vezi postareaFlaviusITM, la 14 octombrie 2019 - 11:32, a spus:

Poate se uita unul pe acest thread. De la Poli sau UVT.


Se uita , inca de la inceput.
La UVT n-am fost mai sus de 3, vad zilele viitoare daca ajung.Imagine postata

La Silozurile de la Solventul chiar daca te-ar lasa sa intri, numa daca esti Imagine postataImagine postata bine si ai curajul sa te cateri pe o scara de pompieri exterioara ruginita, ajungi sus, alta cale nu e.
2

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 octombrie 2019 - 21:15

Solutia: drona.
0

#92 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 octombrie 2019 - 21:48

Da, o dronă ar fi ok, dacă ai și știi să o folosești :)

Am observat că e pe centura aproape de sensul de la Dumbrăvița, un schelet de metal de vreo 10 metri, cu scară metalică, nu știu cum s-ar vedea de acolo, n-am avut curaj să mă urc :) Street View
Mă gândesc că s-ar vedea similar, sau ceva mai bine ca și de la popasul acela de pe centură (Street View), spre Aradului: https://tools.wmflab...19.jpg&flash=no

Mai e și Sky Restaurant, ca și locație ok, unde am putut să fac poze doar cu telefonul că nu m-au lăsat să fac cu DSLR-ul: https://tools.wmflab...19.jpg&flash=no
0

#93 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 14 octombrie 2019 - 22:35

Și institutul de sudură e o clădire înaltă. Se vede cam de oriunde... https://www.emporis....isoara-romania. Un link in care spune că are 43m si ceva.
Le-am scris pe fb să-și mai renoveze și ei clădirea (văd că încă funcționează), o clădire emblematică. Aproape cât Asiromul la înălțime.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
Imagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 14 octombrie 2019 - 23:03

1

#94 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2019 - 23:18

Salut,

Am primit azi niște poze (făcute cu telefonul) cu vedere spre oraș. Pozele au fost făcute din clădirea UVT, de la etajele superioare, de către două persoane, membri în acest forum, care lucrează / studiază la UVT, cărora țin să le mulțumesc.

Am încercat să le unesc în niște imagini panoramice dar din păcate nu se suprapun toate, dar e bine și așa zic eu, măcar avem o idee bună cum arată orașul de acolo.

Imagine atasata: PANO1_900px.jpg

Imagine atasata: PANO2_900px.jpg

Eu zic că se vede destul de fain de acolo. Am indentificat de la stânga la dreapta (dacă nu greșesc), clădiri mai impunătoare: Biserica Elisabetin, Turnul ISIM, Silozul Solventul, UPT Electro, Nokia, Catedrala, Clădirile din City Business Centre, Fructus Plaza, VOX, Centrul Bancar, AGN, UBC1, UBC3, UBC2, Hotel Continental, ISHO ParksideD, ISHO RiversideA, Turnul de apa Fabric, Biserica Millenium, Cosurile de fum Colterm, Turnul Enel, Turnul BRD, Blocul inalt de pe Stefan cel Mare, Vivalia Complex, Uranus Plaza.

Aceasta postare a fost editata de FlaviusITM: 15 octombrie 2019 - 23:31

5

#95 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 16 octombrie 2019 - 08:55

Se vede mișto panorama, cea înspre BRD. Se vede fain ISHO și Iulius Town deoarece se au și înălțimea mai mare și se disting binișor față de întreaga suprafață vizibilă, care e cam uniformă, și e fain și pt că e format un grup de clădiri înalte.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
0

#96 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 17 octombrie 2019 - 08:42

În clădirea Electro am auzit că s-a mai urcat pe acoperiș, dar în mod uzual este închis accesul. De la nivelele superioare problema e că holul e central și laboratoarele pe exterior, astfel încât geamurile de pe holul etajului 6 văd doar înspre est și puțin către sud. Poate reușesc să fac o poză către ISHO când mai trec pe acolo
0

#97 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 17 octombrie 2019 - 15:01

Apropo de skyline, o poza intresanta de la City Of Mara de pe facebook, dar cred ca a facut share de la ATG(firma lor de arhitectura), unde se vede toata linia de cladiri de birouri din zona centrala: CBC, Finante, Fructus, UBC-urile
O sa pun ca sursa ambele pagini de facebook.

Citeaza

Imagine postata


City Of Mara

ATG Studio

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 17 octombrie 2019 - 15:04

5

#98 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1389
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 octombrie 2019 - 22:09

Cred ca asta e cea mai buna locație de a prinde și CBC, Fructus și Iulius
0

#99 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 18 octombrie 2019 - 01:00

Pentru mozi: daca e off topic eu am propus sa faceti un Misc si nu s-a obosit nimeni sa imi dea nici macar un raspuns.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 19 octombrie 2019 - 17:07

0

#100 Useril este offline   Zoltan Cs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 18 octombrie 2019 - 11:34

Imagine postataImagine postata
Ai cafeneaua forumului, acolo poti sa discuti orice:
AICI

2

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi