STP Timișoara Forum: ⌚ Gara de Nord - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

⌚ Gara de Nord

#481 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 11 februarie 2022 - 10:38

:Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif: incredibil...cam am auzit de revizuire in presa am crezut ca e fix invers, ca se schimba proiectul din alucobond in piatra naturala, pentru ca imaginile care circulau erau cele cu porcaria aia de plastic.

Doamne fereste ce obsesie poate exista cu acest material ieftin si atat de depasit...arata oribil alucobondul. Si-asa cladirea aia nu prea ai cum sa o infrumusetezi nicicum, macar cu piatra sa fie.
2

#482 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 februarie 2022 - 22:11

Piata cailor ferate din UE se va liberaliza in urmatorii ani. CFR nu cred ca va avea vreo sansa si va face restructurari majore. La urmatorul val de disponibilzari se pot descotorosii si de Marius Horga, pentru ca tipul habar nu are ca reprezinta o institutie in discutie si i-a totul perosnal. Am fost pus de nenumarate ori in papucii lui, de a trebuii sa multumesc un client fie nehotarat, fie agresiv, fie care vrea sa o scoata el bine la capat si in tot timpul asta am invatat ca cel mai bine este sa ii dai dreptate si sa il lasi sa zica cum vrea el, indiferent daca solutia tehnica finala va fi a mea s-au a lui. Pana la urma nu s-a decis nimic, urmeaza sa se stabileasca ceva, dar lumea va tine minte pozitia de "Gica contra" a CFR de acum. Nu cred ca este ceva politic la mijloc, este pur si simplu stilul inapoiat de a discuta de la noi si asta se vede cel mai bine la est de Carpati unde dai defapt de Romania adevarata. Astept cu nerabdare regionalizarea aceea care vad ca nu mai vine odata, pot ignora prostiile care mai vin de la Bucuresti dar unele sunt chiar apasatoare.
2

#483 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 11 februarie 2022 - 22:20

Am trecut azi pe la gara, la scarile alea dinspre statia de tramvai (unde urci la bombele alea) pe peretele ala pina la inaltimea usii e montat un cadru metalic si placat cu ceva gresie.
cadrul se vede cind intoarce tramvaiul, dinspre peretele ala cu stema CFR.
0

#484 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 12 martie 2022 - 12:48

Ministrul Transporturilor: Investiția în Gara de Nord din Timișoara este blocată
0

#485 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 19 mai 2022 - 11:16

Telenovela Gara de Nord are azi un nou episod, in sedinta CTATU. Dupa ce au primit aviz nefavorabil pentru solutia propusa in precedenta prezentare, revin azi cu o noua propunere. Fiind vorba despre o noua propunere, nu cred ca s-a ajuns la un consens...

Citeaza

AC – „Reabilitare faţade, reparaţii platforme, iluminat, acces intrări în clădirea de călători staţia CF Timişoara Nord şi reparaţii acces peron linia 1 şi la tunel de acces pietonal” str. Gării nr. 2, Timişoara
Documentaţia a fost discutată în CTATU din data de 10.02.2022 – s-a emis Aviz Nefavorabil nr. 04 din 24.02.2022 pentru soluţia prezentată. Beneficiarul revine cu o noua propunere.

1

#486 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 19 mai 2022 - 13:47

Sedinta a fost una scurta, s-a prezentat o noua propunere. In mare s-a eliminat alucobond-ul de pe fatadele exterioare, catre bulevard, si s-a pastrat (intr-o proportie mai mica, daca am inteles bine) pe cea catre peron. In locul lui se va folosi piatra naturala + tencuiala structurata.

Pare o solutie de compromis, un maxim la care ne puteam astepta. Practic CFR isi va mentine fata catre gara, astfel incat sa urmeze aceeasi linie cu alte gari (fiind parte a unui proiect mai mare din ce am inteles), in timp ce noi primim o fatada cat de cat mai ok (nu sunt convins ca e 100% cu cea autorizata initial).

Dupa sedinta precedenta se pare ca au avut loc mai multe sedinte intre constructor/arhitectul CFR si arhitectul-sef, in urma carora s-a ajuns oarecum la aceasta solutie. Ma bucur sa vad, pe de-o parte ca nu s-a cedat presiunilor CFR venite cu un proiect nou, pe ultima suta de metri, fara nicio consultare, iar pe partea cealalta ca a existat o oarecare deschidere si din partea domnului Almajan pentru a nu se bloca complet proiectul.

Acum sa vedem cum continua, poate ne prinde anul viitor in plin santier.

Imagine atasata: gara fatada.jpg Imagine atasata: gara 2.jpg
5

#487 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 mai 2022 - 19:35

Am inclus eu pozele in postare.
Sa inteleg ca se scoate tramvaiul de acolo si se face un parculet? :plemplem:
0

#488 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 20 mai 2022 - 20:00

Cred ca in randare, acel parculet e in spatiul dintre statia de tramvai/profi si cladirea CFR (unde sunt si scarile de iesire de pe peroane). Cel putin eu asa o vad.
0

#489 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 20 mai 2022 - 20:39

ceva o sa fie subteran, ori tramvaiul, ori parculetul ... :)
1

#490 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 mai 2022 - 11:53

Vezi postareaIlieB, la 20 mai 2022 - 20:00, a spus:

Cred ca in randare, acel parculet e in spatiul dintre statia de tramvai/profi si cladirea CFR

Si eu m-am gandit initial la asta, doar ca parca nu e chiar atat spatiu acolo incat sa incapa tot ce se vede in randare.

Vezi postareaElphax, la 20 mai 2022 - 20:39, a spus:

ceva o sa fie subteran, ori tramvaiul, ori parculetul ... :)

...sau va fi parculet suspendat, dupa modelul grădinilor suspendate ale Semiramidei, :lol:
0

#491 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 21 mai 2022 - 12:36

Ce valoare au randarile ca sa genereze astfel de discutii?
0

#492 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 21 mai 2022 - 15:55

Eu nu inteleg unde este nelamurirea? Este vorba despre spatiul din spatele liniilor de tramvai.

Imagine atasata: gara.png
0

#493 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 mai 2022 - 17:50

Nelamurirea (mea) e ca in aceasta imagine nu se vad linii de tramvai, iar parcul pare mai lat decat e spatiul intre cladire si liniile actuale. Poate ma insel eu, sau poate nu le-a pasat de linii la executarea randarii.

Imagine atasata: gara 2.jpg

Daca am deranjat asa tare cu "nelamurirea" mea, rog nu o mai bagati in seama. :(
1

#494 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 mai 2022 - 20:06

Si mie mi-a sarit in ochi acest aspect din prima insa cand am vazut ca Florin l-a evidentiat in postare, am stat deoparte.

Pe de alta parte conform noului proiect intre gara si Solventul liniile vor fi pozitionate pe mijloc si atunci nu se vad in randare dar ar trebui sa se vada carosabilul care va trece prin locul unde sunt acum liniile de tramvai.

Insa ma intreb cum vor lua tramvaiele curba cand aceasta va avea raza si mai mica decat o are acum iar in situatia actuala inca mai iasa tramvaiele de pe linie chiar daca linia/curba a fost reabilitata?
Acel colt de la Policlinica CFR sau ce-o mai fi acolo mi se pare tare strans pentru un tramvai pe mijloc catre Solventu.
2

#495 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 mai 2022 - 10:15

Cum bine ziceai, ar trebui sa se vada carosabilul macar, dar prezenta in randare a celor doua corpuri de iluminat din planul cel mai apropiat, lasa de inteles ca ar fi o alee / trotuar / zona pietonala.
Cel mai probabil randarea a fost facuta doar sa arate bine, fara sa tina cont de infrastructura existenta, asta neinteresandu-i pe cei de la CFR.
0

#496 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 22 mai 2022 - 20:29

Sigur nu se pune CFR sa scoata liniile de tramvai :)
0

#497 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 iunie 2022 - 10:19

Sa vedem cand incepe santierul si mai ales cand se termina...
Era o ocazie ca primaria sa execute un pasaj subteran pe sub Republiciisi legat de pasajul garii (pe sub linii) astfel ca sa dispara complet pietonii din intersectie. Si asta inainte de-a se monta linii noi pentru prelungirea tramvaiului pana la Solventu.
In lipsa pietonilor din intersectie s-ar scurta enorm timpii de semaforizare pentru veficule si s-ar fluidiza traficul, poluare scazuta, etc.



https://debanat.ro/2...lei_371333.html
2

#498 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 25 iunie 2022 - 10:38

La ce gara oribila avem numai bine ca va fi acoperita cu schele pe perioada “capitala culturala”
1

#499 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 26 iunie 2022 - 18:18

mile ce spui tu ar fi foarte OK, dar ce facem cu traficul ? era interesant de facut acum, combinat cu proiectul actual, prelungit tunelul actual ce vine de sub sine pana in statia de taxi undeva
poate ar fi mai simplu de facut dupa ce muta o parte din trafic prin subpasajul Solventul. ar fi de sugerat Primariei sa inceapa studii pentru asa ceva - doar sa se poata pune de acord cu CFR - pentru ca atunci le-ar strica noua amenajare a garii. asa e cand nu se coreleaza astfel de proiecte
1

#500 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 22 august 2022 - 14:42

Na, asta ce-a mai patit? De ce e blocata? Ca parca o dadusera la pace cu fatada...
0

Arata acest topic


  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi