STP Timișoara Forum: infoTrafic STPT (RATT) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

infoTrafic STPT (RATT)

#341 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 20 septembrie 2023 - 15:42

Din 25 septembrie troleibuzele de pe linia M14 vor fi înlocuite de autobuze, iar traseul va fi modificat de la stația I.I. de la Brad până la Belvedere.
Lucrările de extindere la 4 benzi în Dumbrăvița vor dura ceva timp.
Va apărea în infoTrafic noul traseu cu autobuzele live?
Pdf-urile M14 vor fi modificate cu traseul scurtat?
0

#342 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 septembrie 2023 - 23:41

Bineinteles, deci da e raspunsul pentru ambele intrebari.
0

#343 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 21 septembrie 2023 - 00:44

Merci!
0

#344 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 29 septembrie 2023 - 10:46

M14 nu mai apare live în infoTrafic web.
0

#345 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 septembrie 2023 - 21:05

Sper ca acum in week end sa se rezolve.
0

#346 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 02 octombrie 2023 - 12:55

infoTrafic web este jos.
0

#347 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 octombrie 2023 - 18:01

Am restartat Apache-ul acum si e ok. A fost o problema in Take Ionescu azi si nu a mers nimic, nici pagina noastra web, trotm, velotm, cityradar, dar a rezolvat RDS destul de prompt. Probabil din cauza asta a ramas blocat.
Probabil pe maine vom avea si linia M14 actualizata, adica mutata la autobuze.
0

#348 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2023 - 18:26

Avem M14 in apk si pe web, am adugat la observatia lui Cosmin M38 in apk deoarece nu era acolo. (habar nu am cum de ne-a scapat noua, dar nici sesizari in sensul acesta nu am avut)
0

#349 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 25 octombrie 2023 - 19:10

De pe la ora 17:30 infoTrafic web e jos.
0

#350 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 octombrie 2023 - 11:35

Dupa ora 21 a rezolvat RDS problema in zona.
0

#351 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 28 octombrie 2023 - 13:23

MTC de pe linia M14 par a nu fi localizate în unele zile în infoTrafic, inclusiv astăzi.
Se poate remedia problema asta?
0

#352 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 octombrie 2023 - 20:01

Sigur ca se poate, doar ca nu e o problema software ci tine de starea echipamentelor imbarcate, adica problema e in curtea garajului ca sa zic asa. Daca OBC nu e functional, vehiculul nu apare in dispecerizare si fiind doar unul singur, practic nu apare nimic acolo.
Chiar acum cand scriu, pe M14 este planificat GNU, a carui OBC apare ca neconectat inca din luna mai:

Citeaza

CONECTO AUTOBUZ GNU 1226 Schimb INCHIS 91023 172.21.6.22 23/05 19:02:36 *Deconectat EF=239 Lipsa sursa principala de tensiune 22/05/2023 20:22


Desigur, acest vehicul (la fel ca multe altele) nu va fi afisat nici pe panouri :( Nici dispecerul nu il poate vedea si controla, doar daca il contacteaza telefonic sa-l intrebe unde se afla. -_-

Imagine atasata: m14.jpg
1

#353 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 18 noiembrie 2023 - 11:06

Server down
0

#354 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 noiembrie 2023 - 20:14

Da. RDS a avut o avarie in zona cu termen de rezolvare ora 13. Am fost plecat si nu stiu cand au rezolvat, dar vad ca acum e ok totul.
1

#355 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 19 noiembrie 2023 - 16:00

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 august 2023 - 10:17, a spus:

Azi am reusit sa verific din cpanel daca trebuie sa mearga pe telefonul tau sau nu si acolo apare ca merge:

Atasament oneplus.jpg

Oricum, poti incerca sa instalezi aplicatia cu ajutorul kitului pe care l-am incarcat aici.

Atasament 100.apk



Funcționează perfect și pe Android 13, sub MIUI 14, Redmi Note 11. Mulțumesc! O aplicație foarte simplă, foarte utilă, legătură directă la baza de date de care se folosesc și sofisticatele.
1

#356 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 19 noiembrie 2023 - 16:14

infoTrafic STPT (RATT) e foarte OK, prin simplitate. Ceea ce am folosit mai mult a fost și mai este (când nu le cade serverul incredibil de longeviv) TransTim, cea mai inteligentă aplicație. Gândită de cunoscători. Restul aplicațiilor de pe piață sunt greoaie, stupide (cum poți planifica ceva în traficul ăsta?) și naive (idem), gen cityradar sau csuki. TransTim e cea mai inteligentă aplicație, nu e nevoie de mai mult, păcat că nu mai este finanțată, întreținută, aplicată!!!

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 20 noiembrie 2023 - 10:46
Motiv editare: edit. Rog utilizati denumire aplicatii corecte, nume corecte, alias-uri membri corecte, etc.

0

#357 Useril este offline   csuki 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 14 iunie 22
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 19 noiembrie 2023 - 18:26

Vezi postareafleetwood, la 19 noiembrie 2023 - 16:14, a spus:

infoTrafic STPT (RATT) e foarte OK, prin simplitate. Ceea ce am folosit mai mult a fost și mai este (când nu le cade serverul incredibil de longeviv) TransTim, cea mai inteligentă aplicație. Gândită de cunoscători. Restul aplicațiilor de pe piață sunt greoaie, stupide (cum poți planifica ceva în traficul ăsta?) și naive (idem), gen city radar sau ciuciu. TransTim e cea mai inteligentă aplicație, nu e nevoie de mai mult, păcat că nu mai este finanțată, întreținută, aplicată!!!


Aplicația noastră se bazează pe informații oferite de infoTrafic web, de aceea notificăm aici avarii pe care le observăm la infoTrafic web.

Cu toții avem preferințe și în ceea ce privește alegerea aplicației pe care o folosim ca să ajungem mai lesne la destinație.
Csuki a fost într-adevăr greoi - încă ne mirăm că a fost folosit de timișoreni în versiunile inițiale, dar cu ajutorul recenzilor negative și a ideilor utilizatorilor l-am îmbunătățit, iar acum avem modul mult mai simplu de utilizare: modul hartă.

Dacă sunteți dispus să ne spuneți de ce credeți că aplicația csuki este naivă, v-am fi recunoscători. Preferabil în topic-ul "csuki - Android app", ca să fie la subiect.
Să ne numiți aplicația "ciuciu" ni se pare o idee nepotrivită pentru un forum. Poate la o bere, dacă ne-am cunoaște mai bine.
2

#358 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 03 decembrie 2023 - 12:41

FlorinRatt zice că Csuki e ciuciu (sau că ciuciu e Csuki - eu am spus ciuciu, Florin a editat din nu știu ce motiv), de unde reacția nervoasă a unor creatori anonimi. TransTim, cea mai inteligentă aplicație, a fost total închisă, între timp. Nu știu ce putere are ciuciu prin STPT-RATT, o tot instalez/dezinstalez, are chiar și QR lipit prin stații - mult zgomot pentru nimic. Ciuciu le răspunde doar în mod obraznic userilor nemulțumiți de răpitul timpului, absolut degeaba. Excesul de putere stupidă se vede în eliminarea totală a TransTim. Algoritmul, softul, aplicația le avea aproape pe toate, trebuia, eventual, adăugate doar niște cireșe pe tort... tipul de mijloc de transport (pentru ajutorarea persoanelor cu deficiențe locomotorii, cărucioare etc), informații legate de retragerea la garaj la ora x, întoarcerea în altă buclă. Planificarea unui drum între A și B e iluzorie ca salvare a timpilor de așteptare. Sigur, ciuciu are grafice. Cred că nu e vorba de masterat, e vorba de doctorat în nimic, după agresivitate. Domnilor ciuciu, eu sunt un critic anonim, am voie să fiu anonim, nu arunc produse pe piață. Voi o faceți. Cum vă cheamă, ce studii aveți, cam pe unde lucrați, domnilor ciuciu? Pe FlorinRatt îl rog să fie obiectiv. TransTim, cea mai inteligentă aplicație, e moartă.
-2

#359 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 decembrie 2023 - 13:49

Stai putin sa inteleg bine! Deci tu scri aici ca eu ti-am editat postarea scriind ciuciu in loc de csuki? Sper ca glumesti... :uimit2:
Probabil nu citesti sectiunea de infrastructura, altfel ai sti de unde vine toleranta zero pentru "rebotezarea" unor membri, a unor politicieni, etc. -_- Asta se aplica, desigur, si in cazul de fata, adica "rebotezarea" unei aplicatii. (pe moment nu ti-am mai editat ultima postare, sa vada lumea despre ce e vorba)

Citeaza

TransTim, cea mai inteligentă aplicație, a fost total închisă, între timp


Cum adica a fost inchisa? Doar nu crezi cu adevarat ca STPT sau altcineva a putut sau a vrut sa o inchida :uimit2: Adica lucrez impreuna cu Mihai, il ajut sa ia serverul la reparat, sa-l montam dupa ce a fost reparat, dar i-am si sabotat cumva?
Aceste aplicatii isi iau date de pe serverul ce ofera open data pentru aplicatii, acesta fiind in administrare privata, el doar fiind instalat fizic in sala serverelor STPT. Serverul a avut o defectiune hardware grava si IT-istii ce se ocupa de el (Vlad si Mihai, co-dezvoltatori si ai TransTim printre altele) au reusit sa-l repare. Sperăm ca maine sa revina online din nou. Desigur că din cauza acestei probleme, mai multe aplicatii mobile nu au avut cum sa functioneze, urmand sa isi revina imediat ce serverul va furniza date din nou. Exact pe acest server este conectat si cityradar, TransTim, Transport Public - Timisoara, tot de pe el primea date si app pentru iOS a lui Christi Cseh, deci se va observa usor cand serverul va fi online din nou, toate acestea urmand sa functioneze din nou.

In concluzie, te rog sa nu mai faci afirmatii sau acuzatii de genul asta (cea mai grava fiind: "excesul de putere stupida" :wacko: ) fara a sti absolut nimic despre cum si de unde isi iau date aceste aplicatii mobile, cum si de ce functioneaza sau nu acestea. Deasemenea e foarte simplu: consideri ca o aplicatie e "ciuciu", e naiva, etc, nu o folosesti, eventual ii dai un rating mic (asa cum au facut mii de oameni cu apk infotrafic ratt atunci cand am lansat-o, tinand cont doar de frustrarile lor personale cauzate de RATT). Personal nu am acordat niciodata un rating mic unei aplicatii de orice fel oferita in Google Play. Pur si simplu am dezinstalat-o daca nu imi era utila, nu imi placea design-ul, sau modul de utilizare.
4

#360 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29729
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 decembrie 2023 - 13:35

Update!
In acesta dimineata s-a intervenit din nou la server, acum fiind functional. Deci, daca aveti aplicatiile de care vorbeam instalate, puteti incerca daca acum au date de la server.
Bineinteles si Cityradar e functional acum.
0

Arata acest topic


  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi