STP Timișoara Forum: Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (105 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii (pasaj finalizat) constructor: PORR | (pod in elaborare)

#61 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 mai 2013 - 11:08

Pai tocmai ziceam ca toate eforturile sa fie canalizate catre Solventu' iar Jiul ramane in stadiul actual pana la ricarea caii ferate pe estacada, daca se va intampla vreodata acest lucru....In mod sigur NU in urmatorii 10 ani.

Daca s-ar construi prioritar pasajul si podul de la Solventu', Pasajul Jiul n-ar mai fi o problema pentru ca traficul prin el s-ar reduce cu 20 - 25 %, ceea ce nu-i putin lucru...

Mi se pare mult mai firesc sa construiesti un punct nou de trecere al acestor "bariere", calea ferata si Bega, decat sa tot largesti pe cele din zona centrala. Trebuie retinut si aspectul ca de la pasajul Jiul, care se afla la nici un kilometru de zona ZERO (Piata Victoriei) a orasului, nu mai avem absolut nici o alta trecere rutiera peste Bega pana la ... Sanmihaiu Roman. Nu este normal asa ceva! O treime din oras (33 %!!!) se intinde dincolo de Pasajul Jiul si aceasta treime nu beneficiaza de o trecere peste Bega si calea ferata!
Mi se pare atat de evident acest MINUS incat n-ar trebui facut nici un comentariu, nici o demonstratie teoretica...de necesitatea unui pasaj si pod in zona Solventu'....
2

#62 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 mai 2013 - 11:47

Vezi postareaChagall, la 28 mai 2013 - 07:15, a spus:

In schimb feroviar ar fi o mare problema. S-ar taia ambele iesiri din gara.


Nu neaparat. Uitate la Buc. unde la lucrarea de pe pasajul Basarb, nu stiu daca s-a oprit circulatia de maxim 2 ori, noaptea...

Si la noi vorbim de ceva mult mai scurt.
1

#63 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2013 - 19:23

Si eu zic ca mai mult ar fi afectata circulatia auto, nu cea feroviara.
2

#64 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 mai 2013 - 19:45

La constructia unui pasaj suprateran peste calea ferata, intr-adevar, nu afectezi circulatia feroviara, dar atunci cind forezi pe dedesupt si umbli la terasament, altfel stau lucrurile.
0

#65 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2013 - 20:58

Totusi, ceva tehnici de lucru trebuie sa fie ca doar si in alte parti se fac lucrari de genul asta nu doar la noi. Au schimbat englezii intr-un week-end cam 50 de kilometri de linie dubla (vazut pe Discovery), deci se poate. :)
0

#66 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 mai 2013 - 21:27

Nah ca mi-a trebuit sa caut pe google. Am gasit o stire care mi-a stricat toata seara. :msg-72:
Cica in 2010 in Bacau, s-a finalizat un pasaj subteran care traverseaza 14 linii de tren!

Detalii (tehnice si financiare), respectiv poze despre intreaga investitie gasiti aici.
0

#67 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 mai 2013 - 00:35

In aceasta seara era blocat accesul la pasajul Jiul. Blocat si nePRESEMNALIZAT unde era varianta de ocolire. :censored: Te trezeai cu drumul blocat si trebuia sa te intorci sa ocolesti prin Piata 700 (ma refer la celalalt capat fata de cel din poza, str. Circumvalatiunii).

Imagine atasata: Pasaj Jiul - 2013.05.29-30.JPG

Nu stiu sigur ce faceau, acest stil de blocare imi aduce aminte de taierea podurilor vechi pt a le schimba. Exclud aceasta varianta, podurile au fost schimbate in 2003. Probabil schimbau doar sinele si au oprit circulatia pt ca cadeau scintei pe sosea.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 30 mai 2013 - 00:37

1

#68 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 08 august 2013 - 11:17


Largirea pasajelor Jiul si Popa Sapca se amana, suntem de-abia la studii de fezabilitat.
Sursa Tion



0

#69 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 08 august 2013 - 15:50

Pai cum se amana?!
Chiar la inceputul anului se spunea ca anul asta vor fi realizate doar studii.
0

#70 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 august 2013 - 19:05

Citeaza

În această toamnă urmează de-abia să fie aprobate noile studii de fezabilitate pentru lărgirea celor două pasaje, precum și cel pentru realizarea unui nou pasaj în zona Solventul.



Poate-i vine mintea la cap primarului si schimba prioritatile, respectiv (1)Pasajul Solventu' si (2)Popa Sapca.
Am mai explicat teoria mea in aceasta privinta, iar daca banii sunt o problema, atunci cu atat mai mult ar trebui atacate cu prioritate cele doua pasaje pomenite la inceputul paragrafului.
Largirea Pasajului Jiului nu va rezolva absolut nimic ci va muta aglomeratia la gara si la semaforul de la Brediceanu.

In schimb, Pasajul Solventu' (impreuna cu podul de peste Bega) ar REDUCE numarul de masini din Pasajul JIUL...Este atat de simplu de inteles si evident pentru oricine, numai pentru Robu NU...

Iar largirea pasajului Popa Sapca este absolut necesara si prioritara pentru ca acolo nu pot trece nici macar doua autobuze simultan. Acel pasaj a fost proiectat pentru dimensiunile CARUTELOR...acum 100 de ani...
Acest pasaj impreuna cu str. Popa Sapca si bulevardul Antenelor largite la 4 benzi ar mai prelua un 8-10 % de pe Calea Aradului...
5

#71 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 septembrie 2013 - 15:07

Citeaza

Pasajele Popa Sapca, Jiul si Solventul vor intra in executie in 2014

„Tocmai am încheiat ultima discuţie cu proiectanţii care au câştigat licitaţia pentru elaborarea studiilor de fezabilitate şi a proiectelor tehnice pentru cele trei subpasaje: Popa Şapcă, Jiul şi Solventul. Am clarificat ultimele aspecte care mai comportau o discuţie şi, în perioada imediat următoare, până la sfârşitul lunii octombrie, ne vor fi predate cele trei studii”, a anunţat, luni, primarul Timişoarei, Nicolae Robu.

Am cerut ca în cadrul studiului pentru lărgirea pasajului Jiul să se analizeze şi impactul pe care l-ar avea asupra intersecţiei o eventuală linie de tramvai pe care să o realizăm între Gara de Nord şi Spitalul de Copii. Linie supraterană. În cadrul sarcinilor pe care specialiştii le au intra şi doar o analiză, nu elaborarea unui studiu pe această idee, privind posibilitatea ca într-o etapă ulterioară, după ce rezolvăm problema subpasajului în speţă, să ducem în subteran două benzi auto şi două benzi care ar urma să fie folosite în comun de către mijloacele auto şi tramvaie, pe Republicii, evident. Am realiza, astfel o legatură foarte rapidă între zona gării şi zona centrală, pe Inelul 1, iar pe de altă parte, am fluidiza traficul şi pe Inelul 2, şi acesta ar fi un scop şi mai important pentru noi. Cand vorbim despre fluidizare pe Inelul 2, mă refer la faptul când strada Jiul va avea la capatul cu Bega un pod nou


În primavară vor fi predate proiectele tehnice pentru toate cele trei subpasaje, şi tot la anul vom organiza licitaţia pentru toate cele trei. În cursul anului 2014 va începe execuția pentru toate cele trei”

Primarul a mai dat asigurări că există deja acordul SNCFR pentru toate aceste soluţii.


tion


Ideea asta cu pod la capatul Jiul s-a mai discutat in mod oficial? Eu unul nu am vazut-o si mi se pare chiar super ok, desi sansele sunt foarte mici. Iar dusul in subteran al benzilor iar nu vad despre ce vorbeste. Acelasi proiect cu ducerea in subteran a liniilor de cale ferata?

Cu licitatia si inceputul executiei in acelasi an am mari dubii.


Detalii suplimentare pe opiniatimisoarei

Citeaza

Edilul a tinut sa sublinieze ca studiile facute de vechea administratie pe aceleasi coordonate sunt total depasite.

“Nu sunt valabile, sunt total depasite. Noi facem 5 benzi, de exemplu, la Jiul, si str Jiul o largim la 4 benzi. Studiile facute intr-o anumita etapa vizau cu totul alte solutii. N-ar avea rost sa se realizeze ceva pe acele studii. Pretul de adjudecare a fost asa de mic incat s-ar fi putut face si cu atribuire directa, nu prin licitatie. Undeva sub 18.000 de euro“, a declarat Nicolae Robu despre noile studii comandate de Primaria Timisoara pentru cele 3 pasaje, dupa organizarea licitatiei.

In ceea ce priveste pasajul de pe Popa Sapca, largirea lui la 4 benzi implica lucrari suplimentare, din pricina canalelor principale ale Aquatim din zona care vor trebui mutate.

“La anul, in primavara, vor fi predate proiectele tehnice pentru toate cele 3 subpasaje, la anul vom organiza licitatia pentru toate cele 3, iar in cursul anului 2014 va incepe executia pentru toate cele 3“, a dezvaluit Nicolae Robu.

Aceasta postare a fost editata de Shhhh: 30 septembrie 2013 - 15:16

0

#72 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2013 - 18:28

Sper totusi ca asta sa se intample dupa ce Michelangelo e functional. -_-
0

#73 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 septembrie 2013 - 18:56

Daca incep Popa Sapca si Jiul in acelasi timp, va fi prapad in oras.
0

#74 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2013 - 19:15

Asta le place! Sa simta alegatoru' ca se face ceva.
1

#75 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 30 septembrie 2013 - 19:23

Daca pana in 2016 sau cand sunt alegerile termina toate cele 3 pasaje eu zic ca va fi reales omu :)
0

#76 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 septembrie 2013 - 19:44

Ce porcarie, la un momentdat visam la asa ceva, iar acum ne-am resemna cu 2 pasaje extinse, care in mod normal ar fi trebuit sa dispara.
0

#77 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 septembrie 2013 - 19:52

Stati linistiti, lucrurile nu vor evolua atat de repede!...


Citeaza

Am cerut ca în cadrul studiului pentru lărgirea pasajului Jiul să se analizeze şi impactul pe care l-ar avea asupra intersecţiei o eventuală linie de tramvai pe care să o realizăm între Gara de Nord şi Spitalul de Copii. Linie supraterană.


Scriam despre o linie de tramvai intre Piata Regina Maria si Gara de Nord acum vreo trei ani in urma dar, evident, nu-mi gasesc acele postari, pentru ca forumul a crescut atat de mare incat cu usurinta te poti rataci...

Doar ca eu sustineam introducerea completa a tramvaiului din fata garii in subteran, atat linia de pe Dragalina dupa ce trece podul cat si noua linie de pe Republicii, cobarata in zona fostelor tribune, acum benzinaria MOL...Evident ca era un proiect scump...

Insa sustin in continuare o legatura de tramvai intre Piata Regina Maria (Spitalul de Copii) si Gara de Nord pentru ca nu este normal ca aflandu-te in tramvai in Piata Regina Maria sa vezi pe geam gara si in loc sa te indrepti cu tramvaiul catre ea, te duci pe la Catedrala, Piata Maria, Piata Mocioni (Sinaia), Bul Regele Carol, Bul Gen. Dragalina si Gara....

Iar in aceasta varianta, unele linii de tramvai ar putea fi doar in trecere pe la gara. Ma gandesc la Linia 3, desfiintata acum 4 ani, pe traseul Freidorf > Gara de Nord > Piata Regina Maria > Gara de Est sau la Linia 10 pusa in circulatie pe traseul Torontalului > Piata Regina Maria > Gara de Nord > Dambovita...





Insa vreau sa va arat o smecherie facuta de Robu (sau consilierii sai) pe Facebook unde a facut un sondaj in legatura cu ordinea prioritatilor dorite de "timisoreni"...
Pe prima pagina avem 3 variante de raspuns iar alte 3 variante sunt pe pagina urmatoare pe care se ajunge cu un click daca te pui sa cauti un pic locul acelui click. Majoritatea nu cauta si astfel raman in discutie primele 3 variante expuse...Este o smecherie ieftina...


Iata despre ce-i vorba,...

Imagine atasata: robu 01.JPG...marcajul rosu imi apartine...

...si dupa click...

Imagine atasata: robu 02.JPG


Normal ar fi fost ca toate cele sase variante sa apara deodata, pe o singura pagina, dandu-li-se sanse egale celor 6 variante!...


Se poate observa ca varianta "castigatoare" a fost urmatoarea...

1) Pasaj Popa Sapca
2) Pasaj Jiul
3) Pasaj Solventu'


Dupa mine varianta corecta ar fi...

1) Popa Sapca
2) Solventu' ...si apoi
3) Jiul

...daca ar mai fi necesar si asta din simplul motiv ca atunci cand se va inchide Jiul pentru lucrari, am avea deja construit Pasajul Solventu' care ar prelua o buna parte din traficul de pe Jiul in perioada santierului, altfel intregul trafic de pe Jiului va trebui preluat de pasajele Brediceanu (sens unic!), Gh. Lazar si Aradului...Este vorba de o logica simpla si nu ar trebui intrebat nimeni, nici macar pe Facebook... Este vorba de o decizie PUR TEHNICA...



LE Uneori chiar nu va inteleg deloc...Daca nu se face, nu-i bine, ca nu suntem buni de nimic,...Daca se doreste sa se faca ceva, atunci iarasi nu-i bine ca ne deranjeaza ba una, ba alta,...
Este vorba de lucrari mari si cum am ramas mult in urma nu avem timp fizic necesar ca sa le facem pe rand...Pe de alte parte nu vor merge lucrarile atat de repede precum le merge GURA...Peste doi ani este posibil sa spunem ca uite, a promis pasajele si n-a facut nimic!...
4

#78 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 30 septembrie 2013 - 20:01

Vezi postareamile, la 30 septembrie 2013 - 19:52, a spus:


Dupa mine varianta corecta ar fi...

1) Popa Sapca
2) Solventu' ...si apoi
3) Jiul

...daca ar mai fi necesar si asta din simplul motiv ca atunci cand se va inchide Jiul pentru lucrari, am avea deja construit Pasajul Solventu' care ar prelua o buna parte din traficul de pe Jiul in perioada santierului, altfel intregul trafic de pe Jiului va trebui preluat de pasajele Brediceanu (sens unic!), Gh. Lazar si Aradului...Este vorba de o logica simpla si nu ar trebui intrebat nimeni, nici macar pe Facebook... Este vorba de o decizie PUR TEHNICA...


:beer2::clap::pace:
DE ACORD CU TINE !!!
0

#79 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 septembrie 2013 - 20:19

@mile: nu ma pricep nici eu de minune la Facebook dar iti promit ca acea "smecherie" nu a fost facuta de Robu sau consilierii lui. Acesta este modul de functionare al FB in momentul in care, la un sondaj, sunt mai mult de 3 optiuni.

Daca nu ma insel, poti chiar sa adaugi optiuni inexistente (posibil sa fie o optiune a celui care creaza sondajul de a permite sau nu acest lucru).
0

#80 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 septembrie 2013 - 21:25

:up_arow: Este posibil sa fie cum zici tu. Eu abia ieri mi-am facut cont pe FB...

Oricum, si in aceste conditii se poate manipula sondajul, oferind pe primele 3 pozitii variantele dorite de initiator ca si castigatoare...

Dupa cum se poate observa, varianta 342, cea mai logica din considerente tehnice, are cele mai putine voturi...Au votat votantii cu sufletul? ...in loc sa voteze cu mintea?... :intrebare:


Intaresc cele spuse mai sus si anume ca santierul de la Solventu' poate incepe oricand, el nederanjand pe nimeni (aspect valabil si pentru Podul Solventu' peste Bega), pentru ca acolo nu exista nici o forma de traversare a CF in prezent insa daca se va construi cu prioritate atunci el va ajuta foarte mult automobilistii la inchiderea mai ales a pasajului Jiul...
0

Arata acest topic


  • (105 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi