STP Timișoara Forum: Stiri de interes general - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Stiri de interes general - altele decat despre transportul in comun

#81 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 ianuarie 2015 - 22:33

"Judetul Timis, lasat din nou la coada de Guvern. Timisoara nici nu exista pe lista alocarilor de bani"

Bine ca trimitem 7+ miliarde la Bucuresti din taxe si impozite (conform ANAF TM) si inapoi nu vedem mai nimic... Trebuie sa tinem in carca judetele sarace care au votat in masa PSD...:Facepalm_emote_gif:

Mai multe pe TION
1

#82 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 22 ianuarie 2015 - 23:49

Vezi postareaBobby, la 22 ianuarie 2015 - 22:33, a spus:

"Judetul Timis, lasat din nou la coada de Guvern. Timisoara nici nu exista pe lista alocarilor de bani"

Bine ca trimitem 7+ miliarde la Bucuresti din taxe si impozite (conform ANAF TM) si inapoi nu vedem mai nimic... Trebuie sa tinem in carca judetele sarace care au votat in masa PSD...:Facepalm_emote_gif:

Mai multe pe TION

Sunt de acord cu tine dar asta nu e o noutate...spune-i asta primaritei noastre suvitate si vopsita ca cioara... in 30 de ani aproape de la evenimentele din 1989 am inteles un singur lucru..ORICE as vota acest judet si aceasta regiune va fi tratata ca o vaca de muls pentru buget si ca o carpa de sters pe picioare pentru investitii...pana cand nu vom constientiza ca avem capitala de suflet la Budapesta si la Viena...suntem buni sa "ne faca" miticii...Imperiul ne-a facut oameni...sudul carpatilor ne-a distrus... cum iti explici ca doar in Ardeal si in Banat exista de 150 de ani carte funciara?ce sistem feroviar a fost in aceste parti de tara...ca sa aiba "magnetii" de unde sa mance si gura lor... ceea ce pentru mitici inca e ceva aspirational si infiinteaza agentii guvernamentale care sa scaneze si sa inventarieze..aici era ...stare de fapt. Asta inseamna CIVILIZATIE..si sa nu uitam ca aici niciodata oamenii nu s0au judecat dupa etnie credinta sau neam....daca pe strada bunicilor mei erau si maghiari si germani si oricum toti vorbeau 3 limbi...cand mergeau in vizita...vorbeau limba CASEI in care intrau..daca erau la maghiar in casa vorbeau toti ungureste...daca erau la german...vorbeau germana...toti stiau limbile...dar o faceau din RESPECT...incercatti sa le explicati asta miticilor care "ne fac"...din pacate..
9

#83 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2015 - 09:50

Citeaza

Dezbatere publică
06.02.2015

<br clear="all">Primăria Municipiului Timişoara organizează miercuri, 11.02.2015, începând cu ora 15,00, la sediul municipalităţii, în sala de consiliu de la etajul I, o dezbatere publică pe marginea Proiectului de Hotărâre privind aprobarea Bugetului Local al Municipiului Timişoarape anul 2015.

La dezbatere sunt aşteptate sa participe toate persoanele interesate.

Cei interesati se pot adresa şi in scris, Directiei Secretariat General – Biroul Asistare Consiliul Local, in format electronic - la adresa codruta.orobeti@primariatm.ro, sau prin fax, la nr. 0256/ 220.311.

Şef Serviciu Administraţie Locală
SIMONA DRĂGOI

primaria tm

0

#84 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 februarie 2015 - 17:14

Citeaza

O prima victorie in instanta in lupta pentru preluarea cinematografelor

Citeaza

Scris de A.S. - Primăria Timişoara a apelat la instanţă în încercarea sa de a prelua de la RADEF cinematografele din oraş. Municipalitatea a dat în judecată Ministerul Culturii pentru că cinematografele nu au fost încă predate, deşi autorităţile locale sunt îndreptăţite prin lege să le primească, şi a obţinut o primă victorie în instanţă, la Curtea de Apel Timișoara.

tion.ro
0

#85 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2015 - 22:11

Aha! Si dupa ce le vor prelua ce fac cu ele?
0

#86 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 februarie 2015 - 22:32

Eu as vedea putin diferit viitorul acestor sali. Sunt 9 la numar: Timiş, Studio, Dacia, Arta, Grădina de Vară a Cinematografului Arta, Victoria, Unirea, Freidorf şi Fratelia.

Dintre acestea, de Freidorf nici nu stiam ca exista, la fel si Fratelia, Arta nu cred sa fi functionat de la revolutie incoace, in viata mea nu l-am vazut deschis iar in Victoria functioneaza cabinet si mai stiu eu ce de ani buni. Insa toate au ceva in comun. Zona nu este una neaparat favorabila functionarii unui cinematograf.

Ar mai fi Unirea, insa si aici locatia va deveni curand una nefavorabila, odata cu deschiderea noului mall, care ar trebuii sa aibe si cinema.

INSA, Timis, Studio si gradina de vara, renovate in parteneriat cu una dintre firmele care domina cinematografia in zilele noastre (Hollywood Multiplex, Cinema City, etc.) ar putea fi ceva. Studio nu stiu cate sali are, presupun ca tot una ca si Timis, ceea ce nu este neaparat un lucru bun, insa combinate, si vara impreuna cu cea de vara ar putea oferi 2 vara 3 sali moderne pentru cele mai importante filme. Eu zic ca ar exista clientela.

Ar mai ramane Dacia, care nu ar avea prea multe sanse, datorita mall-ului.
0

#87 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2015 - 23:23

Studio e o singura sala, are insa si balcon, destul de mare.(mai multe randuri decat Capitol, de exemplu)
0

#88 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 martie 2015 - 00:34

Din nou un articol mai degraba provocator decat interesan as spune eu, insa merita citit:

Citeaza

Taximetria în Timișoara, o rușine ”europeană”



ziuadevest.ro
0

#89 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 martie 2015 - 09:28

Am tot mers cu Tudo in Ianuarie si Februarie in perioada gheturilor, n-am avut problemele descrise niciodata.

Ce-i drept, daca schimbi firma lucrurile devin cam naspa. La Taxi Timisoara am nimerit un sofer care de la Hotel Continental pana in Complex a reusit sa incalce doua reguli de circulatie si sa fie tras pe dreapta de politisti. Aproape puteam sa jur ca e si putin "ametit".

Oricum, articolul e scris de Lia Lucia Epure. Tanti asta e de meserie "contra", ca sa zic asa. Stilul ei de scris s-ar fi potrivit perfect pe un blog, nu la un ziar.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 03 martie 2015 - 09:29

2

#90 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2015 - 10:56

Mai e si ideea asta care, sincer sa spun, nu stiu cum de s-a impamantenit, adica cea ca daca platesti 5 lei unui taximetrist (sau 2 lei in cazul RATT), vehiculul deja iti apartine (temporar, desigur) si poti sa-i impui soferului ce muzica sa asculte, ce deodorant sa foloseasca, etc. Astea sunt chestiuni de civilizatie, care nu se pot cumpara cu 5 lei. (cand vor castiga 1500-2000 de euro pe luna, precis vor fi mai stilati, la fel ca soferii/vatmanii nostri) In cazul in care nu poti suporta calatoria cu taximetrul, ramane oricand varianta masinii personale, bicicletei sau a mersului pe jos.
A nu se intelege ca iau apararea taximetristilor, a caror fan nu sunt, deloc, ci mai de graba critic stilul articolului, pe care-l critica si dAImon
1

#91 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 martie 2015 - 13:26

Stiti ce astept eu... Sa se introduca UBER si in TM. Celor care le-a scapat, se pregateste terenul pentru B, si daca prinde ideea va fi extisa.

Doar ca si o paranteza legata de subiect, in DE (unde de altfel tot aceeasi tiganime e la taxiuri, doar ca in loc de Logan avem ultimele E klasse, si in loc de manele bombane muzica turceasca (nu e mare diferenta)), s-au iscat mari proteste in randul taximetristilor care au fost foarte revoltati deoarece clientele le migreaza in favoarea acestui serviciu, mult mai bine controlat decat taximetria, ajungandu-se pana la interzicerea serviciului pentru o scurta perioada.

Pe scurt, atat timp ca taximetristii nu au o concurenta serioasa, se vor crede in continuoare Dumnezeii soselelor, egal de ce tara si ce natie vorbim.
2

#92 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 973
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 03 martie 2015 - 17:57

Deci circul aproape in fiecare zi cu taxiul. Cateodata si cu 2, mai rar si cu 3 taxiuri pe zi. In niciunul nu am simtit vreun miros neplacut, dimpotriva, miros de odorizant. Manele nu am auzit in niciun taxi si nu am intalnit decat UN sofer agresiv, in sensul ca accelera puternic si apoi frana brusc, de aveam impresia ca ne vom ciocni. Ma indoiesc de tot ce scrie in articolul acela
0

#93 Useril este offline   The Legend 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 31 ianuarie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenul si calatoria cu trenul

Postat 06 martie 2015 - 18:05

Stie cineva ceva desprea accidentul de joi(05.03.2015) seara de la Banatul? Cand am trecut pe acolo erau numa doua echipaje de poilitie un TIR si semaforul acela pentru tramvaie culcat la pamant.
0

#94 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 mai 2015 - 17:49

Angajari la RATT, daca e cineva interesat:

Citeaza

Regia Autonomă de Transport Timişoara organizează selecție pentru ocuparea postului de agent intervenție pază și ordine.
Cei interesați vor depune Curriculum Vitae și cerere la Serviciul Resurse Umane din bvd. Take Ionescu, nr. 56, in zilele lucrătoare între 8.00 şi 16.00 sau le vor trimite pe e-mail relatii.publice@ratt.ro.

0

#95 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 14 iulie 2015 - 23:22

Timişoara visează să devină un pol de excelenţă în transportul inteligent. Primăria Timişoara vrea să îşi facă Institut de Cercetări în Sisteme Inteligente de Transport, împreună cu regia proprie de transport – RATT şi cu Universitatea Politehnica. Aceasta va fi una din investiţiile pentru care administraţia locală va încerca să acceseze finanţare pe următoarele programe europene. Un astfel de institut ar urma să lucreze pentru piaţa liberă, spune primarul Nicolae Robu.

Sursa Tion

0

#96 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 octombrie 2015 - 19:12

Nu stiu daca e topicul corect asta, prima data am zis sa scriu in "Flame" dar mi sa parut prea off topic chiar si acolo asa ca scriu aici. Nu stiu cati dintre voi ati bagat de seama dar CET Timisoara a somat ieri si din cate am inteles si astazi, cel putin eu cand am ajuns acasa m-am spalat tot cu apa rece pe maini ca si dimineata deci...

O fi Mercur retrograd saptamanile astea dar cred ca cineva a facuto lata, aseara tanti de la Informatii spunea ca exista o defectiune de ieri de la ora 16, dar se zvoneste ca CET-ul (unei capitale culturale europene) nu si-a platit datoriile si de aceea s-a intamplat ce s-a intamplat.

Acum eu pe net nu am gasit nimica despre acest lucru in desfasurare, asa ca daca stie cineva mai multe il rog sa scrie aici, chiar ma intereseaza ce se intampla. Dupa 10 ore la servici +2 naveta dus si intors am chef de o baie calda si de caldura de la sistemul centralizat in care pompez bani ca multi altii, nu sa stau ca bou cu cratita pe aragaz.

LE: uite ca pana la urma am gasit ceva

Timisoara, fara apa calda dupa ce E.On a oprit furnizarea gazului catre Colterm

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 02 octombrie 2015 - 19:19

0

#97 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 octombrie 2015 - 19:30

La mine in zona a revenit, doar ca nu e calda (probabil lumea nu s-a prins inca si consumul e mic)

La cati Dorei, cate gropi, transee si santuri am in zona, credeam initial ca e o problema tehnica, dar acelasi lucru l-am auzit si eu azi dimineata.

Desigur, le-am umplut tuturor frigiderul cu carne... :censored:
0

#98 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 octombrie 2015 - 19:31

Iar tot azi, Primarul a declarat pe FB ca s-a inteles cu directorul general E.ON, si incepand de maine totul revine la normal. Datoria se va platii in 3 transe.
0

#99 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 02 octombrie 2015 - 23:54

Cât câștigă lunar cei ȘASE directori de la Colterm, societate aflată acum în imposibilitate de a asigura timișorenilor apă caldă.

Sursa PressAlert

Sau poate banii sunt aici ?

0

#100 Useril este offline   Antal 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Temesvár

Postat 07 noiembrie 2015 - 23:24

Cladirea in care se afla sucursala BCR de pe Calea Aradului scoasa la licitatie?

Citeaza

ID LICITATIE: 11364Tip Vanzare:Vanzare Directa 07xx.xxx.xxx afiseaza numarul
Bunuri
Imagine postata Imagine postataBirouri S+P+3E+M - 5222.96 mpImagine postataLocatie: Calea Aradului nr. 11, Timisoara, Judetul TimisPret vanzare directa: 4.500.000 EURCere detaliiTrimite o ofertaFOTOImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataPublicitateDetaliiAmplasament: Proprietatea beneficiaza de o amplasare buna, in zona semi-centrala a orasului Timisoara. Zona este constituita dintr-un mix de blocuri de locuinte cu regim de inaltime maxim P+10E, cladiri de birouri de dimensiuni reduse si spatii comerciale situate la parter de bloc. Traficul auto in zona este intens. In proximitate se afla Iulius Mall la cca. 200 m, Parcul Botanic la cca. 400 m si Spitalul de Urgenta Miliar Victor Popescu la cca. 900 m. Spatiul se preteaza pentru activitati de birouri.
Cladirea beneficiaza de o excelenta expunere comerciala pe una dintre cele mai importante artere ale orasului si are acces la transportul public, liniile locale de autobuz fiind situate la cca. 2 minute fata proprietate, zona fiind tranzitata de liniile de autobuz E1, E2 si E6 precum si de liniile de troleibuz 17 si 18.

Descriere: Cladirea, avand regim de inaltime P+3E+M, cu o suprafata construita de 6.041,36 mp si utila de 5.222,96 mp este compusa din:
Subsol - compartimentat in mai multe incaperi si 2 grupuri sanitare
Parter - compartimentat in mai multe incaperi si 4 grupuri sanitare
Etajul 1 - compartimentat in mai multe incaperi si 3 grupuri sanitare
Etajul 2 - compartimentat in mai multe incaperi si 5 grupuri sanitare
Etajul 3 - compartimentat in mai multe incaperi si 5 grupuri sanitare
Mansarda - compartimentata in mai multe incaperi si 8 grupuri sanitare
Majoritatea compartimentarilor sunt realizate din pereti din gips carton sau sticla cu profile de aluminiu, astfel incat este posibila o recompartimentare a etajelor in functie de necesitati.

Finisaje & Facilitati: Pardoselile sunt partial placate cu granit si gresie, partial acoperite cu mocheta, iar scarile de acces de la intrare sunt placate cu granit. Fatadele sunt partial prevazute cu alucobond, partial prevazute cu tencuieli driscuite. Tavanul este fals casetat si are corpuri de iluminat incorporate. Cladirea este echipata cu o centrala termica proprie cu apa cu schimbatoare de caldura alimentata de Colterm si aparate de aer conditionat. De asemenea, pentru o mai buna functionare, proprietatea este prevazuta cu doua lifturi pentru persoane.

Categoria: Birouri in Timisoara
Cod anunt: 11364
CaracteristiciRegim de inaltime:S+P+3E+MAn constructie:1991Suprafata utila:5.222,96 mpSuprafata construita desfasurata:6.041,36 mpSuprafata teren:1.465 mp (concesiune)

Sursa : executari.com


0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi