STP Timișoara Forum: Linia 12 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 12 Linie defintata

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 noiembrie 2012 - 22:18

Am vorbit astazi cu o persoana din interiorul Elbe-i (de la gara), o persoana destul de informata si care nu stia nimic despre evenimentul de maine, respectiv de trecerea prin curtea firmei a firobuzului "aniversar". Mi-a spus ca sansele ca acest lucru sa se intample sunt de sub 10 la suta.

In alta ordine de idei, ma gandesc ca poate a avut loc o intelegere intre dl Robu si dl Cocean (boss-ul de la Elba) la inaugurarea ceasului de la Opera (donat de Elba, parca), unde i-am vazut pe amandoi unul langa celalalt. Este posibil si acest lucru. Poate pentru prima tura se vor deschide portile. Vom vedea maine.
0

#42 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2012 - 00:27

Eu sunt mai curios cum se va trece pe lângă Piaţa Iosefin, din care o jumătate încă e în picioare. Au fost degajate străzile de maşini? şamd
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2012 - 19:35

Nu a trecut pe langa piata ci a intors in dreptul pietei, destul de greu intr-adevar. O sa vezi intr-un filmulet imediat ce-l incarc pe YouTube.
0

#44 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 noiembrie 2012 - 20:20

Vezi postareamile, la 16 noiembrie 2012 - 22:18, a spus:

Am vorbit astazi cu o persoana din interiorul Elbe-i (de la gara), o persoana destul de informata si care nu stia nimic despre evenimentul de maine, respectiv de trecerea prin curtea firmei a firobuzului "aniversar". Mi-a spus ca sansele ca acest lucru sa se intample sunt de sub 10 %.

In alta ordine de idei, ma gandesc ca poate a avut loc o intelegere intre dl Robu si dl Cocean (boss-ul de la Elba) la inaugurarea ceasului de la Opera (donat de Elba, parca), unde i-am vazut pe amandoi unul langa celalalt. Este posibil si acest lucru. Poate pentru prima tura se vor deschide portile. Vom vedea maine.



Iata ca 10 % s-a transformat in 100 %!...Foarte bine!...
0

#45 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 noiembrie 2012 - 11:00

Vezi postareaGoldmember, la 12 noiembrie 2012 - 11:17, a spus:

Am auzit ca au fost remontate macazele din statia Regina Maria (spitalul de copii).Se va reinfiinta lina 12?



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 noiembrie 2012 - 18:15, a spus:

Va avea loc un eveniment surpriza. (veti afla amanunte la momentul potrivit :) ) Pentru asta s-au facut aceste repuneri in functiune a liniei de contact de pe fosta linie 12.




Dar macazele nu s-au folosit. Cel putin la prima tura. Ma gandesc ca nici la celelalte ture.
Oare nu s-a stiut ca se va circula pe diesel?... :eusa_think:
0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 noiembrie 2012 - 11:42

Pai, cam pe la mijlocul turei primarul a anuntat ca are o intalnire la ora 12 soferul primind dispozitie sa se grabeasca. Automat s-a renuntat la a mai pierde timp cu repunerea troleelor. La turele urmatoare nu stiu cum s-a procedat.
0

#47 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 august 2014 - 18:55

Apropo de discutiile despre aceasta tema... Spunea emilut ceva despre renovat de linii, se are in plan reintroducerea, sau a existat vreo idee? Eu cred ca inca e oricum prea devreme sa vorbim despre prelungirea lui 11 si 14, mai ales ca la 11 inca sunt lucrari calumea in derulare pe Lugojului...
0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 august 2014 - 19:00

Daca e prea devreme sa vorbim de 11 si 14, e si prea tarziu sa mai vorbim de 12. :D
Lasand gluma la o parte, daca se are in vedere suplimentarea in viitor a acestor linii, fara perspective de crestere a parcului, ce sens ar avea reactivarea acestei linii pentru cateva luni, dupa care vehiculele ar fi insuficiente si linia ar ajunge suspendata din nou.
1

#49 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 decembrie 2014 - 11:41

Care va fi traseul noii linii "12"?
Din câte am înţeles de la un şofer de troleibuz, va circula între capătul liniilor 15 şi 19 (Lidia) - p-ţa Bălcescu. Am văzut că s-au montat deja firele pe Pârvan, pe ambele sensuri.
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 decembrie 2014 - 12:12

Inca nu sunt date. Daca aflu ceva concret, va anunt.
0

#51 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 decembrie 2014 - 14:42

Si am vazut ca si in sensul giratoriu de la Michelangelo s-au montat retea care face legatura Posta Mare - Parvan . Se pot face acum atatea trasee utile , troleibuze sa avem . In loc de E7 , se poate pune linie de troleibuz de la Posta Mare la Depou Troleibuze , retea avand . Si creezi o noua linie de autobuz intre Fabrica de Zahar - Liceul Auto - Depou Ratt - Dambovita
Linia 19 poate avea traseul Girocului- Parvan-Catedrala - Piata Regina Maria (eventual prelungit pana la Gara ) . SI atunci E3 se poate suspenda .

Dar penrtu asta ai nevoie de troleibuze mai multe .

De fapt am avea nevoie de mult mai multe autobuze , troleibuze si tramvaie pentru a acoperi nevoile orasului .
1

#52 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 20 decembrie 2014 - 17:26

Vezi postareaqew, la 20 decembrie 2014 - 14:42, a spus:

de la Posta Mare la Depou Troleibuze


La garaj nu ai unde sa intorci ci doar la sensul giratoriu de la Kaufland.

Vezi postareaqew, la 20 decembrie 2014 - 14:42, a spus:

Dar penrtu asta ai nevoie de troleibuze mai multe .


Cu 50 de bucati(iar acelea nici decum toate disponibile) nu ai cum sa sustii toate liniile si prelungirile aferente lor.
0

#53 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 20 decembrie 2014 - 18:16

În garaj, ca şi linia 21 autobuze.
0

#54 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 decembrie 2014 - 18:37

Exact. Garajul, ca si o bucla de linie normala altfel, este un loc unde calatorii si asa nu au ce cauta. Mi se pare o idee buna.


Linia 19: Lidia - Michelangelo - Catedrala - P-ta Regina Maria - Gara - Baritiu
Linia 12: Lidia - Michelangelo - P-ta Balcescu - Kaufland - Baritiu
Linia 20: Posta Mare - Michelangelo - P-ta Balcescu - Kaufland - Depoul de troleibuze

10 troleibuze articulate + 5 scurte (la cele scurte sa contribuie si Ghiroda si Dumbravita)

Liniile E3 si E7 desfiintate, Linia 3 autobuz sa circule intre Dambovita si Fabrica de Zahar, insa pe traseul lui E7 actual. Iar cand se reintroduce tramvaiul 3, il prelungesti pana la Gara si astfel inchizi un cerc mare, + ai transport ecologic!

Cat de tare ar fii?

Chit ca infrastructura o avem, tin sa cred ca visez frumos... :rad_masa:
3

#55 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 decembrie 2014 - 18:49

Sa incep deja modificarile la harta? :rad_masa:
4

#56 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 20 decembrie 2014 - 19:23

@cseh
Linia 3 ar putea fi un mini-circuit (Dâmboviţa-Ardealului-Liceul Auto-Fabrica de Zahăr-Liceul Auto-Banatul-Dâmboviţa un sens şi Dâmboviţa-Banatul-Liceul Auto-Fabrica de Zahăr-Liceul Auto-Ardealului-Dâmboviţa alt sens) până la reintroducerea tramvaiului
1

#57 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 decembrie 2014 - 19:30

Imi place!

Gata! imi depun candidatura pentru postul de director! Sustinatori am, facem consiliu, facem treaba de o sa ne invidieze toata EU :rad_masa: :rad_masa:
2

#58 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 20 decembrie 2014 - 20:18

Sau:
Linia 12 - Lidia - Cluj - Parvan - Balcescu - I. Maniu - Gara - Regina Maria - Catedrala - Parvan - Cluj - Lidia
Linia 19 - Lidia - Cluj - Parvan - Catedrala - Regina Maria - Gara - I. Maniu - Balcescu - Parvan - Cluj - Lidia
1

#59 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 decembrie 2014 - 21:21

Varianta lui Visor pare cea mai ... de bagat in seama... :clap2: ...Desi in aceasta situatie, un "navetist" care are treaba zilnica in zona garii va pleca la lucru cu Linia 19 si se va intoarce cu Linia 12. Deci, va avea nevoie de doua abonamente. Asta daca nu vrea sa faca tura prin Balcescu la intoarcere...

Vom vedea insa curand ce surprize-surprize vom avea de la autoritati legat de firele noi trase pe Parvan...

Aceste fire noi trase pe Parvan reprezinta un alt vis de-al meu. Desi bul. Parvan este un bulevard frumos, el a beneficiat doar pe o parte de linie de firobuz si asta timp de peste 30 de ani...Iata ca dupa acesti 30 de ani lucrurile intra in normalitate...


Dar ANORMALITATEA apare acum pe Lugojului unde vom avea o alta linie de firobuz (L11) doar pe o parte a soselei (deci in mod asimetric, cum ii place lui cseh-17 :clap2: ,caci vremea lucrurilor simetrice a trecut de mult!?) iar aceasta anormalitate ar putea dura tot vreo 30 de ani sau mai mult chiar...30 de ani ar insemna pana in 2044... :Facepalm_emote_gif:
-1

#60 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 20 decembrie 2014 - 21:52

Nu mi se pare normal ca o linie de troleibuz/autobuz/tramvai sa aibe ca si capat de linie si de intoarcere garajul(TB/AB)/depoul(TR).
Legat de troleibuze care se intoarca in depou, asta nu se poate din lipsa de spatiu si pentru ca ar fi nevoie de multe modificari si plus ca mie unul nu mi se pare normal acest lucru.
2

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi