STP Timișoara Forum: Linia 7 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 7 Evaluare topic: ****- 2 Voturi

#41 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 septembrie 2011 - 09:18

Vezi postareaBogdanTm, la 29 septembrie 2011 - 17:54, a spus:

Ar fi tragic sa se intample asta..Nu neg realitatea informatiilor "inside" dar daca asa va fi..e inca o dovada in sprijinul ideii aberante de desfiintare a transportului electric.. Este inuman si pervers sa "bagi pe gat" unor oameni obligatia de a face ore suplimentare ..dupa regula "cui nu-i convine e liber sa plece"..Sa nu uitam ca acei oameni (din pacate de multe ori injurati,bombaniti si criticati) tin vietile noastre in mana..atunci cand ne transporta. Asa cum nu poti pretinde sa opereze unui chirurg 20 de ore pe zi 7 zile pe saptamana fara cea mai mica eroare..tot astfel trebuie respectat si aparat dreptul acestor oameni (soferi si vatmani) la odihna si repaos...

Mulţumesc pt înţelegere.
La precedenta-mi postare, aş mai adăuga că cele 16 ore suplimentare care ni se plătesc sunt tarifate la simplu, şi nu la dublu, după cum se stipulează în codul muncii. La o adică, pot demonstra acest lucru, punând aici scanarea ultimului fluturaş de salariu. Dar asta, doar în cazul în care există persoane care consideră că ţin morţiş să deformez realitatea.
0

#42 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 30 septembrie 2011 - 11:39

Eu unul sunt CONVINS ca nu deformati absolut deloc aceasta realitate trista. Din pacate se exploateaza in nesimtire bunul simt al omului care munceste, si nesiguranta zilei de maine. Singura metoda de "sensibilizare" a conducerii sau a celor care au putere de decizie ar fi o GREVA unita a tuturor celor care sufera din aceste masuri aberante. Daca macar o singura zi orasul nu ar beneficia de transport public, bulibasele din primarie care se plimba cu masini a caror leasing este achitat de regia de transport (alta situatie aberanta) ar fi fortati sa ia o decizie in favoarea oamenilor. Cea mai simpla metoda este sa anulezi mentenanta, sa dai afara soferii, sa nu mai ai nici un serviciu tehnic..dupa care sa spui ca este falimentara toata regia si sa vinzi la fier vechi si piata imobiliara patrimoniul. Deja "tatonari" in directia "dubizarii" (imi cer iertare pentru barbarismul lingvistic) vad ca sunt...cineva se gandeste sa achizitioneze dubite pentru transport..care vor consuma mai putin..si desigur vor fi muuuult mai rentabile...
0

#43 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 septembrie 2011 - 11:53

Pe deplin conştient de off topic, trebuie totuşi să aduc o precizare (nu consider oportună crearea unui topic specific, doar pt atâta lucru, dealtfel un astfel de topic neavând vreo tangenţă cu specificul forumului).
De grevă nu poate fi vorba, fie şi luând în calcul doar consecinţele uneia pt populaţia oraşului. Cei care ar fi putut iniţia o revoltă de acest gen, au plecat deja spre alte joburi. Au mai rămas cei mai în vârstă, cu familii de întreţinut (cazul meu), şi cei care din varii motive nu se încumetă la astfel de cascadorii. Cu toţii sperăm într-o revenire la normalitate, şi (de ce nu?) la legalitate.
Să mă ierte fanii subiectului "linia 7".

Aceasta postare a fost editata de emilut: 30 septembrie 2011 - 11:54

0

#44 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 septembrie 2011 - 14:24

Dacă a putut CFR să oprească trenuri atunci poate şi o regie locală să facă asta. RATB a fost în greve, Metrorex a fost în greve. Nu e o scuză, oamenii vor găsi alternative pentru ziua respectivă, şi poate cu ocazia asta conştientizează şi ei problema angajaţilor respectivi.

Că nu doreşte nimeni să-şi rişte postul pentru aşa ceva ... e partea a doua ;)
0

#45 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 septembrie 2011 - 14:49

Hmm parca a fost odata greva la Ratt, dar demult pe la inceputul lui 90 s-au prin a doua jumatate a anilo 80, nu mai stiu exact, oricum nu eram eu atunci ;) .
0

#46 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 septembrie 2011 - 15:06

A mai fost una, chiar destul de recent, după anul 2.000, dacă nu mă-nşel. Mulţi şoferi şi vatmani au fost lăsaţi fără job atunci.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 30 septembrie 2011 - 15:07

0

#47 Useril este offline   sorintm 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 30 iulie 11

Postat 02 octombrie 2011 - 08:56

Tramvaiele de pe linia 7 au fluctuatii in trafic de ani buni,lucru de neinteles daca tinem cont ca unii vatmani stiu acest traseu cu ochii inchisi. :coolpics:
0

#48 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2011 - 20:45

Toata tambalealea pe care am anuntat-o e defapt un fel de informatie deformata , ca deah , zvonurile isi pierd esenta pe drum .

Toata chestia a fost montarea unui sau unor SEMAFOARE NOI pe traseul liniei 7 , semafoare LED specifice vehiculelor pe sine .

E sistemul acela semnalizat cu linii . Se pare ca urmeaza montarea unor astfel de semafoare si pe L9 . Inca nu am vazut semafoarele si nici nu am ajuns la fata locului sa le trag o poza , Domnul Florin daca detii mai multe informatii ca noi te rog anunta-ne .

Cine vrea sa vada live exista un astfel de semafor la statia IZLAZ .

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 03 octombrie 2011 - 20:46

0

#49 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2011 - 21:08

Am vazut in dispeceratul din Dambovita un asemenea semafor.


Ceva de genul acesta: Imagine atasata: default.jpeg
0

#50 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2011 - 21:30

Ca sa evitam intrebarile de " cum functioneaza ? " postez de pe acum :

O Linie Dreapta " I " inseamna " Verde "
O Linie Taiata " T " inseamna " Rosu "

Iar in intersesctii " |_ " Inseamna " Verde - Dreapta " iar " _| " Inseamna " Verde - Stanga " , aici rosul fiind semnalizat tot cu un T .

Sper ca maine sa apuc sa trec pe acolo sa vedem cum arata si cat de util este .
0

#51 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 octombrie 2011 - 21:19

Am reusit , foarte tarziua , dupa cum am promis , sa ma urc pe cal si sa pedalez pana la semafoare ( pe ambele sensuri ) .

Modelul semaforului este exact ca cel postat de Domnul Florin , doar ca tabla speciala care marcheaza " Semafor Tramvai " lipseste .

Din poze nu intelegeti nimic , am incercat si cu focus si cu tot ... si degeaba ...

Lumina seaforului este EXTREM DE EXAGERATA ?! Daca te uiti la el 2-3 secunde ramai cu o imagine alba in fata , e prea puternic .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 04102011040.jpg
  • Imagine atasata: 04102011041.jpg

0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2011 - 21:53

La soare te poti uita dar la el ba.... :hooray:
0

#53 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 decembrie 2011 - 07:31

Buun. Direct de pe teren... Ce s-a intamplat cu 7-le? Acum vreo 7 minute un domn a afirmat ca circula autobuze in loc de tramai. Un lucru e cert. Tramvai nu a venit...
0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2011 - 09:33

Cum am scris si la Accidente: nu este tensiune de alimentare din cauza unei avarii la o substatie de redresare.
0

#55 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 23 ianuarie 2012 - 22:33

Mai lamuriti ma odata:tramvaiul 7 cand pleaca din statia depoul damboviata si face stanga pe Dambovita de ce nu face prima stanga si se duce pe langa depou?Trebuie sa ocoleasca sau linia astalalta e doar pesa la vrajeala ?

Aceasta postare a fost editata de marione: 23 ianuarie 2012 - 22:34

0

#56 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 23 ianuarie 2012 - 22:54

Pentru ca macazul de acolo are probleme si ca sa nu mai incurce linia 2.
0

#57 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 februarie 2012 - 16:15

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 februarie 2012 - 21:34, a spus:

Din cate stiu, din cauza unor ample lucrari la canalizare, linia 7 se va suspenda in curand. Nu va grabiti cu modificarile.




Sa inteleg ca dispare si linia 7 dupa linia 3?... chiar cu acelasi pretext?
Nu stiu despre ce strazi ar fi vorba, doar banuiesc ca ar putea fi de Victor Hugo, Alunis, Pavlov, Drubeta sau chiar Ana Ipatescu.
Dar intr-o tara civilizata, intr-un oras civilizat, cu un transport in comun civilizat, ar putea functiona in continuare linia de tramvai pe segmentul neafectat de lucrari, cu doua - trei tramvaie bidirectionale, cu usi pe ambele parti, cu macaze provizorii la capetele de linie pentru pentru a trece de pe un sens pe celalalt, etc.,...
Asemenea tramvaie trebuiau achizitionate chiar cu niste ani in urma (ca SH) si se puteau folosi cu ocazia diverselor lucrari la infrastructura, inclusiv cele din zona pietei Traian cand s-au folosit doua Timisuri legate fund la fund, un vagon cu usi pe stanga, celalalt cu usi pe dreapta, pentru a forma cat de cat un tramvai bidirectional. In afara unor astfel de ocazii, aceste tramvaie bidirectionale se puteau folosi ca tramvaie normale pe linia 5 de exemplu unde pe portiunea de linie simpla se puteau deschide usile de pe ambele parti.
Aradul este plin cu astfel de tramvaie, cu usi pe ambele parti, desi nu se (prea) folosesc ca bidirectionale...
Este o parere...civilizata...


Imagine atasata: linia 7 01.JPG
0

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2012 - 18:33

Nu cred ca e doar un pretext. Am auzit ca se vor efectua niste lucrari de mare amploare (cam ca si pe Brancoveanu)
0

#59 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 februarie 2012 - 18:54

Am uitat sa pun ghilimelele. Linia 3 a fost suspendata acum trei ani pentru a se efectua niste lucrari de canalizare pe strada Ardealului. Dupa cateva luni lucrarile la canalizare au fost terminate iar Linia 3 desfiintata (temporar?).
Ce (si cine) ma poate face sa cred ca nu se va intampla exact asa si cu Linia 7 mai ales ca L7 este oarecum o linie (tot) "periferica" ca si L3.
Probabil ca urmeaza peste doi ani niste lucrari la canalizare pe Calea Bogdanestilor si astfel ramanem si fara linia "periferica" 5...
Raman in functiune doar liniile centrale... :intrebare: ...
0

#60 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 februarie 2012 - 21:01

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 februarie 2012 - 18:33, a spus:

Nu cred ca e doar un pretext. Am auzit ca se vor efectua niste lucrari de mare amploare (cam ca si pe Brancoveanu)

Există bani pentru lucrări? Pentru că altfel, aşa cum zicea Mile dinsus, vom avea linia 3 TV redivivus.

E fapt cunoscut că parcul de tramvaie este subţiat, nu-s chiar convins că regiei nu-i convin lucrările astea.
0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi