STP Timișoara Forum: Public Transport Timişoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Public Transport Timişoara Android/Windows Phone/iOS

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29676
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2013 - 21:23

Corecteaza link-ul spre blog, cel din semnatura.
1

#22 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 decembrie 2013 - 23:13

Mulţumesc pentru sesizare Florin cât și lui Dante - în consecință am editat prima postare de pe acest topic.
Aștept pe cei interesați să scrie pe blog (a se vedea postarea mea anterioară).
De altfel, dacă cineva are nevoie de hosting (atât fișiere cât și pagini/aplicații web) sau subdomeniu (adresă.publictransport.ro) este rugat să mă contacteze!
0

#23 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 decembrie 2013 - 23:12

Ar fii dragut ca aplicatia "Here transit" de la nokia sa contina si timisoara, nu credeti?
1

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 decembrie 2013 - 23:21

In cazul in care nu ai auzit inca, Nokia a fost cumparata de catre Microsoft, acum aprox. 2 luni (maxim), si prin urmare si-a sistam in prima faza orice activitate electronica. Ce inseamna asta? Nu demult a fost oprit OVI, iar mai dupa unul cate unul toate programele si sistemele de la Nokia.

Eu cred ca viitor in asta numai este. Pe viitor tot ce va veni, va veni de la Microsoft, si Windows.
0

#25 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 15 decembrie 2013 - 14:54

Oricine s-ar ocupa de HERE Transit ar fi bineînțeles interesat să aibă încă un oraș în plus. Așa cum au scris oficial, ei folosesc doar informații puse public de companiile de transport.

Dacă ignorăm că Google folosesc date neoficiale, via Transport Urban (unde și Nokia e partener, aparent), tragem concluzia că HERE Transit n-o să aibă date până RATT nu publică oficial fluxul date de tranzit, ceea ce n-o să se întâmple prea curând.

PS: Întâmplător, compilam un astfel de flux GTFS când Google au adăugat traseele RATT -vechi, la data aceea- pe Google Maps. E foarte complicat de făcut traseele manual din datele de pe sait și forum; despre sosirile în timp real nici nu poate fi vorba.
1

#26 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 15 decembrie 2013 - 14:58

Încă un post scriptum: observ acum pe transporturban.ro că nu mai propune să iei E2 dacă-i dai să caute un drum de pe Sudului la Iulius Mall.
Raoul?
Imagine atasata: e2.png

Aceasta postare a fost editata de dante: 15 decembrie 2013 - 14:58

0

#27 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 decembrie 2013 - 23:13

Vezi postareadante, la 15 decembrie 2013 - 14:58, a spus:

Încă un post scriptum: observ acum pe transporturban.ro că nu mai propune să iei E2 dacă-i dai să caute un drum de pe Sudului la Iulius Mall.
Raoul?
Atasament e2.png


Mulțumesc pentru sesizare. Transmit mai departe echipei - spune-mi te rog, erai pe beta sau pe pagina normală?
După cum poate știți, eu administrez datele pentru Transport Urban (încă în lucru). La rețeaua de troleibuze am modificat complet, avem și intervalele de circulație corelate cu cele oficiale, ceea ce vă rog e să căutați să vedeți dacă am ceva erori.
Între noi fie vorba, este în lucru introducerea timpilor live pe hartă - Ploieștiul deja beneficiază de asta. Pregătim ceva mare, ceva bun, ceva în direcția pozitivă, mai multe detalii când este cazul. Mulțumesc încă o dată pentru interesul acordat.
0

#28 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 15 decembrie 2013 - 23:34

eu urmaresc aplicatia transporturban.ro in aplicatia pentru android (nu stiu daca are aceiasi autori sau e doar numele identic) si in continuare traseul indicat intre piata consiliul europei si spitalul judetean este e2 peste podul michelangelo...deci aplicatia nu a "aflat" nici dupa 6 luni ca autobuzele nu mai trec pe acolo..
0

#29 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2013 - 00:10

Vezi postareaBogdanTm, la 15 decembrie 2013 - 23:34, a spus:

eu urmaresc aplicatia transporturban.ro in aplicatia pentru android (nu stiu daca are aceiasi autori sau e doar numele identic) si in continuare traseul indicat intre piata consiliul europei si spitalul judetean este e2 peste podul michelangelo...deci aplicatia nu a "aflat" nici dupa 6 luni ca autobuzele nu mai trec pe acolo..


Transport Urban atât aplicațiile de mobil (Android, Windows Phone și iOS)cât și versiunea web sunt craete de cei de la conceptapps. În momentul de față eu am o colaborare pe termen lung cu ei și muncim împreuna atât la nivel de Timișoara cât și a altor orașe (eu ocupândum-mă de Timișoara doar) pentru un sistem de transport îmbunătățit cu informații reale și bine puse la punct. Pentru moment, ceea ce pot să vă spun, ca pentru Timișoara pregătim o bază de date reală cu informații corecte, urmează introducerea timpilor live, îmbunătățirea algoritmului de rutare și un calculator de preț pentru o călătorie între 2 puncte, astfel utilizatorul poate alege ruta cea mai convenabilă ca preț și timp.
Se lucrează și nu sunt doar vorbe în vânt. Urmează un update major, dar toate la timpul lor. Ducem toată treaba la un nivel superior.
Pentru alte informații, sugestii etc. vă rog să nu ezitați. Mulțumesc!
2

#30 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 16 decembrie 2013 - 22:27

Vezi postareaRaoul94 a spus:

Transmit mai departe echipei - spune-mi te rog, erai pe beta sau pe pagina normală?
Beta. Cum spunea și BogdanTm, versiunea „stabilă” e cu datele în urmă, deci nu te poți baza pe ea. La fel și aplicațiile mobile, cred.
0

#31 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2013 - 23:25

Datele ce le introduc/editez eu acum sunt valabile doar pe versiunea Beta - practic le postez live când dau publicare. Probabil, și cel mai sigur varianta de mobil folosește varianta stable, iar ea nu rămâne actualizată. Trimit un mail echipei și vă postez răspunsul oficial.
0

#32 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 decembrie 2013 - 17:52

După cum ziceam:

"Versiunea www.transporturban.ro şi aplicaţiile mobile sunt deprecated. Versiunea actualizata este beta.transporturban.ro. Din pacate, aplicatiile mobile nu-si pot trage noile date, trebuie sa le refacem. Pina atunci, sugerez folosirea variantei din mobile browser." - Transport Urban
0

#33 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 decembrie 2013 - 23:11

Vezi postareaRaoul94, la 17 decembrie 2013 - 17:52, a spus:

După cum ziceam:

"Versiunea www.transporturban.ro şi aplicaţiile mobile sunt deprecated. Versiunea actualizata este beta.transporturban.ro. Din pacate, aplicatiile mobile nu-si pot trage noile date, trebuie sa le refacem. Pina atunci, sugerez folosirea variantei din mobile browser." - Transport Urban

Cans estimati lansarea?
0

#34 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 decembrie 2013 - 00:12

Deocamdata nu pot oferi nici o estimare, se lucreaza pe mai multe flancuri. Oricum Timisoara depinde in foarte mare parte de mine si de actualizarile pe care le voi face. De maine ma apuc de treaba si sper ca pana dupa anul nou sa pun totul la punct. Dupa vine sesiunea si etc. si chiar nu voi mai avea timp. Oricum, va tin la curent cu progresul facut.
Daca aveti sugestii, nu ezitati sa mi le expuneti.
0

#35 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 ianuarie 2014 - 11:58

Short News:

Am mutat blog-ul pe adresa proprie - http://blog.publictransport.ro/
Cei de la Transport Urban au adăugat opțiunea de vizualizare trasee pe aplicația web (mai multe detalii pe ultimul articol de pe blog).
Cineva lucrează la o aplicație genul Transport Public pentru Windows Phone 8.
0

#36 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 ianuarie 2014 - 12:38

Citeaza

[IMPORTANT] Căutăm posesori de Windows Phone 8!

Un prieten de al nostru, pregătește în colaborare cu Public Transport o aplicație pentru device-urile mobile Windows pentru afișarea timpilor de așteptare în stație. E o aplicație în genul Transport Public Timișoara de pe Android.
Căutăm doritori pentru testare beta, facem o listă și veți fi primii care vor avea acces la aplicație. Dacă cineva este interesat și deține un astfel de device să ne anunțe. Pregătim lista!


Dau copy-paste de pe pagina proiectului pe facebook în lipsă de timp. Cine e interesat să lase un mesaj! :so pe iei:
0

#37 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 ianuarie 2014 - 15:51

Vezi postareaRaoul94, la 20 ianuarie 2014 - 12:38, a spus:

Dau copy-paste de pe pagina proiectului pe facebook în lipsă de timp. Cine e interesat să lase un mesaj! :so pe iei:

Am postat si pe FB mesaj. Sunt interesat. AS vrea sa stiu in primul rand ce "obligatii" am si ce trebuie sa fac.
0

#38 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 ianuarie 2014 - 16:57

Teoretic nimic. Vei primi aplicatie, o vei instala si o vei folosi normal. Singura obligatie e sa raportezi orice greseala vei observa, fie ca vorbim de una de date sau una de grafica/functionalitate/BUG.

Vei primi detaliile prin PM de la Raoul.
0

#39 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 ianuarie 2014 - 17:06

Vezi postareacseh_17, la 20 ianuarie 2014 - 16:57, a spus:

Teoretic nimic. Vei primi aplicatie, o vei instala si o vei folosi normal. Singura obligatie e sa raportezi orice greseala vei observa, fie ca vorbim de una de date sau una de grafica/functionalitate/BUG.

Vei primi detaliile prin PM de la Raoul.

OK, atunci ma bag. Cand o sa fie gata versiunea BETA a aplicatiei?

Aceasta postare a fost editata de bogdan99999: 20 ianuarie 2014 - 17:09

0

#40 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 ianuarie 2014 - 23:19

Bogdan deci tu mi-ai scris și pe facebook :coolspeak: Cat despre când o să fie gata, nu știu să îți dau un răspuns concret pentru că nu Public Transport lucrează la aplicație. E un prieten de la Politehnică, îl știu mai de mult. Să sperăm că va fi cât mai repede. Oricum, păstrăm legătura. Dacă mai ști pe cineva doritor să ne aunți.

Unul dintre featurire aplicației va fi un cititor de feed diret despre blogul nostru. Astfel că ultimele știri vor apărea direct în aplicație.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi