STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#61 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 iulie 2012 - 22:17

Pai el avea mai mult treba cu apele decat cu soselele, deci e explicabil.
0

#62 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 ianuarie 2013 - 11:52

2017 nu pare asa departe dar totusi...

Citeaza

...
Proiecte sunt, insa banii lipsesc cu desavarsire pentru cele doua tronsoane care completeaza centura municipiului. Cu toate acestea, autoritatile promit o centura completa pana in 2017

Imagine postata

Discutia despre un inel de centura pentru Timisoara este una mai veche, iar anul acesta a fost repusa pe tapet de noua administratie a judetului si a municipiului. Proiecte exista deja, s-au creionat chiar si trasee, s-au stricat o gramada de bani pentru ele, intentiile sunt de bun augur, insa banii lipsesc cu desavarsire.

Parlamentarii judetului au primit mandat de la Primaria Timisoara si Consiliul Judetean Timis sa depuna amendamente la bugetul de stat pentru a obtine bani macar pentru un tronson de centura, mai exact pentru cel care leaga Calea Lugojului de Calea Sagului.

Vorbim in acest caz de un tronson de 25,6 kilometri. Cat despre centura de vest, de 13,7 kilometri, aceasta ramane, deocamdata, la nivelul de intentie. Pentru ea exista un proiect cu traseul pe care ar trebui sa il urmeze, insa nu exista nicio speranta de finantare in acest moment.
...

opinia timisoarei
0

#63 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 ianuarie 2013 - 16:09

Vezi postareaMHN, la 16 iulie 2012 - 16:43, a spus:

Ar fi frumos, insa parerea mea este ca nenea asta ce vorbeste in articol habar nu are pe ce lume traieste si cum merge treaba in infrastructura!

Citeaza

Optimism in domeniul infrastructurii: lucrarile la centura Timisoara ar putea reincepe chiar anul viitor

Chiar dacă autostrada care trece pe lângă Timişoara este prioritară pentru majoritatea celor care vor infrastructură rutieră de calitate, nici centura de ocolire a oraşului nu a fost uitată. Ne asigură de aceasta preşedintele Consiliului Județean Timiș, Titu Bojin. “Avem promisiuni ca cel puţin anul viitor să se începă din nou lucrul la centură”, a declarat, luni, Bojin.

Gândită pentru a scoate traficul greu din oraş, centura de ocolire a Timişoarei există acum doar pe un sfert din totalul proiectat, între Calea Lugojului şi Calea Aradului. Chiar dacă deschiderea tronsonului 1 din autostrada Timişoara – Lugoj, între Giarmata şi Remetea Mare va prelua mare parte din traficul rutier, centura îşi are scopul ei şi trebuie continuată. Punct important în campania electorală a noilor lideri de la CJT şi de la Primăria Timişoara, centura va fi adusă în atenţia responsabililor de la Ministerul Transporturilor.
„Centura e prevăzută să se realizeze în 2014 prin bugetul Ministerului Transporturilor. Am promisiuni şi vom încerca ca cel puţin anul viitor să se înceapă lucrul la tronsoanele care nu sunt construite. Ar fi normal să se termine în 2014. Asta înseamnă închiderea completă a inelului de centură”, a anunţat, luni, Titu Boin, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş.

sursa

PS: cred ca si autorul articolului a caracterizat intr-un mod diplomat starea respectivului ca fiind una de "optimism"


:up_arow:

Dupa cum ziceam in vara 2012, nenea Titu de mai sus, habar nu avea ce vorbeste:

Citeaza

Centura de sud a Timișoarei nu primește bani de la Guvern nici anul acesta

Nicio îmbunătățire pentru traficul auto din zona de sud a orașului. Realizarea centurii de ocolire a Timișoarei bate și anul acesta pasul pe loc, după ce Guvernul NU a inclus obiectivul pe lista proiectelor ce le va finanța în 2013.
Centura Timișoarei nu poate fi finanțată în acest an la cum se prezintă bugetul de stat. Eu am argumentat la maxim că acesta este un obiectiv foarte important pentru Timișoara. Dacă pe parcursul acestui an bugetul va ajunge să aibă o situație bună nu este exclusă o finanțare parțială. Oricum, centura de sud a Timișoarei va beneficia de fonduri europene în 2014, a spus, miercuri, primarul Nicolae Robu.
Potrivit proiectului, Varianta de Ocolire a Municipiului Timişoara între DN 69 – DN 6 - DN 59 A – Strada Polonă (DJ591) se va întinde pe 13,731 km. Kilometrul 0+000 se află pe DN 69 (Arad) la km 6+354, punct în care se corelează cu Varianta de Ocolire Nord dintre DN 6 (Lugoj) şi DN 69 (Arad), finalizată în 2010.

Varianta de Ocolire va traversa calea ferată Timişoara – Arad printr-un pasaj superior CF, calea ferată Timişoara – Sânnicolau-Mare şi DN 6 spre Vama Cenad printr-un pasaj superior CF, DN 59 A spre Jimbolia, iar după o distanţă de 400 m va traversa calea ferată Timişoara – Jimbolia. Traversarea Canalului Bega se va face la km 13+389, traseul centurii urmând să se încheie după coborârea de pe acest pasaj.

Conform reprezentanților municipalității, în prezent proiectul se află în faza de reactualizare a studiului de fezabilitate. La studiu lucrează Serviciul de proiectare al DRDP Timişoara şi se va analiza posibilitatea optimizării nodurilor rutiere pentru o mai bună adaptare la condiţiile actuale din teren. Termenul de finalizare al studiului de fezabilitate este 31 martie 2013.

sursa
0

#64 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 31 ianuarie 2013 - 16:15

Pentru ca in stirea de mai sus doar titlul e ontopic, iata alta:

Citeaza

Adio bani de la Guvern pentru centura Timisoarei! Acum ni se promit fonduri europene

Primarul Nicolae Robu a anuntat miercuri ca Timisoara nu primeste niciun ban de la Guvernul Romaniei pentru centura de sud a orasului, asa cum era promisiunea. Acum mizam pe fonduri europene, asa ca nu se stie cand vom avea centura.
Parlamentarii judetului au primit mandat de la Primaria Timisoara si Consiliul Judetean Timis sa depuna amendamente la bugetul de stat pentru a obtine bani macar pentru un tronson de centura, cea de sud, mai exact pentru cel care leaga Calea Lugojului de Calea Sagului. Liderii USL le-au interzis insa sa depuna amendamente la buget.
Vorbim de un tronson de 25,6 kilometri.

Cat despre centura de vest, de 13,7 kilometri, aceasta ramane, deocamdata, la nivelul de intentie. Pentru ea exista un proiect cu traseul pe care ar trebui sa il urmeze, insa nu exista nicio speranta de finantare in acest moment.
“Insistam ca cele doua obiective, macar unul dintre ele, ma refer la aceste doua tronsoane, sa fie finantate inca din 2013. De aceea se afla pe lista cu obiective ale Timisoarei pe care am inmanat-o parlamentarilor. Finantarea ar putea veni de la Guvern”, spunea Robu pentru opiniatimisoarei.ro in urma cu mai bine de o saptamana.

Lucrurile stau insa altfel acum. Dupa ce Timisoara nu se regaseste cu niciun obiectiv pe proiectul de buget, primarul a anuntat ca centura de sud a orasului nu poate fi finantata in acest an. A fost marti la Bucuresti sa discute cu reprezentantii Guvernului.
“Nu am avut discutii legate de centura. Centura Timisoarei nu poate fi finantata in acest an, la cum se prezinta bugetul de stat in momentul de fata. Este o prioritate, eu am argumentat la maximum, el este prevazut cu finantare din fonduri europene din 2014″, a spus Robu.

[...]

sursa
0

#65 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 aprilie 2013 - 13:05

Ca sa nu uitam de acest proiect... avem promisiuni proaspete de la Dl. Titu Bojin :rofl:


Lucrarile la centura de sud a Timisoarei ar putea incepe la toamna. Sau… la primavara

30 aprilie 2013 - Liliana Iedu

In toamna acestui an sau cel tarziu in primavara anului viitor, acestea sunt termenele avansate de presedintele Consiliului Judetean Timis, Titu Bojin, pentru inceperea lucrarilor la centura de sud a Timisoarei.

Deja la sediul CJT au avut loc discutii intre arhitecti, primarii comunelor pe al caror teritoriu va trece soseaua si reprezentanti ai CJ Timis, pe tema construirii centurii de sud.

“Asteptam verdictul Ministerului marilor proiecte (Compania Nationala de Drumuri). A fost o dezbatere la CJT cu arhitecti si primari si in mod normal lucrarile ar trebui sa inceapa in toamna sau cel tarziu in primavara. Nu s-a stabilit suma la care se ridica proiectul, deocamdata“, a declarat Bojin.

Planurile sunt mari, problema ramane cea legata de bani. Nu se stie nici cat ar costa soseaua si nici de unde se iau fondurile. Presedintele CJT se bizuie in principal pe Guvernul Ponta ca ar putea sa aloce bani pentru cea de-a doua portiune de centura de care are atata nevoie Timisoara.

Centura de sud ar urma sa lege Calea Lugojului de Calea Sagului, prin Mosnita Noua.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#66 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 aprilie 2013 - 13:23

O sa fie la nivel de autostrada, la fel ca Bulevardul Sudului (era sa zic autostrada soarelui).
0

#67 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 aprilie 2013 - 17:41

Dupa cum spuneam mai sus, nenea Titu habar n-are ce vorbeste: nu exista finantare si in consecinta nu exista un caldendar al procedurilor pregmergatoare lansarii proiectului iar el avanseaza termene.
Ridicol!

PS: incompetenta conducerii CJT reprezinta prima (mea) mare dezamagire dupa alegerile din vara lui 2012.
0

#68 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 aprilie 2013 - 18:11

Vezi postareaaristotelro, la 30 aprilie 2013 - 13:23, a spus:

O sa fie la nivel de autostrada, la fel ca Bulevardul Sudului (era sa zic autostrada soarelui).

Da. Autostrada romaneasca cu doua benzi... in total. :censored:
0

#69 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2013 - 18:29

Tot mai des am impresia ca traim intr-O lume nebuna, nebuna, nebuna!...

Si orice-am face, cursul nu se schimba! O tot tine in aceeasi directie gresita...


Si daca nu se face un proiect si nu se cauta finantare pentru intregul tronson de centura nerealizat, vom ramane cu bucata dintre Sagului si Aradului nerealizata mult timp de-acum incolo. Poate 20 - 30 de ani!

Aceasta postare a fost editata de mile: 30 aprilie 2013 - 18:32

0

#70 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 aprilie 2013 - 19:55

Domnul Adrian Panduru de la Ziua de Vest are chef de glumite cu cititorii. <_<

Citeaza

Centura Timişoarei va avea în curând continuitate. Timişoara are un sfert de centură, deocamdată, dar din această toamnă, cel târziu în primăvară, ar putea începe lucrările la continuarea acestui tronson, mai precis între Calea Lugojului şi Şagului, de la Ghiroda spre Moşniţa, Sânmihai. În zilele ce urmează se va face licitaţia pe tronsonul rămas. „În trei luni ar trebui să fie definitivată licitaţia, dacă nu se va face acelaşi lanţ al slăbiciunilor. Din punct de vedere al centurii, am avut aici prezenţi, la noi, pe cei de la CNADNR, s-a stabilit cu cei de la Sănmihai, Timişoara, modul în care se avansează pentru începerea centurii pe tronsonul repsectiv”, spune preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin. Se încearcă să se facă încă o descărcare la Moşniţa. În această toamnă vor începe lucrările, cel mai probabil. E vorba despre tronsonul Sud – Moşniţa, Sânmihai, Şagului. „Acum se discută de rampele de descărcare a circulaţiei, în aşa fel încât să fie deservită fiecare localitate. Traseul va ocoli localităţile. Localităţile limitrofe, riverane. sunt tot mai legate de Timişoara – sunt foarte multe construcţii realizate. Probabil, în viitor, nu o să putem distinge ce înseamnă Ghiroda si Moşniţa de Timişoara sau Girocul”, spune Bojin. Deocamdată, unele date sunt confidenţiale, cum ar fi valoarea, termenele de executare. „În jurul a doi ani de zile trebuie să fie gata acest tronsond de centură”, spune Bojin.

0

#71 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 30 aprilie 2013 - 21:06

bani sunt la guvern, dar ei trebuie directionati si catre noi cu oameni capabili de asa ceva........
cum sunt pentru cluj care a papat bani pentru 2 centuri, la brasov sunt, iasi,......etc
:angry:

Aceasta postare a fost editata de udar: 30 aprilie 2013 - 21:08

0

#72 Useril este offline   Gank 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 07 septembrie 11

Postat 30 aprilie 2013 - 21:57

Mai degraba la primavara ca e in apropierea alegerilor pentru P.E si e nevoie de votanti.

Aceasta postare a fost editata de Gank: 30 aprilie 2013 - 21:57

1

#73 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 aprilie 2013 - 23:16

La cum se arata lucrurile la nivelul PSD (Timis), nu vad o directionare a banilor pt centura prea curand de la Bucuresti, daca ar fi sa vedem dpdv politic.
Eu stiam ca intra pe fondurile din 2014-2020, cu incepere prin 2015-2016. Sper sa fie asa, macar atunci !
0

#74 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 mai 2013 - 02:18

Pe de alta parte, deduc insa ca este posibil sa se fi dorit modificarea variantei de traseu, prin alegerea celei care ocoleste cele doua Mosnite si Urseniul.
Iar, din cate stiu, proiectul tehnic a fost realizat doar pentru prima.

Varianta Traseu pentru Google Earth:
(cea care deduc ca se doreste a fi modificata)

Fisier atasat  Centura TM Sud - Varianta finala.rar (4.98MB)
Number of downloads: 609

LE: totusi nu inteleg cum de CNADNR sau reponsabilii din minister au gasit finantare din cadrul POS-T pentru centurile ale caror anunturi de participare (incepere licitatii pentru lucrarile de constructii) au fost lansate zilele acestea, iar pentru TM de Sud inca se mai cauta:
- Alesd (Bihor) - 9,14 + 7,69 Km
- Mihailesti (Giurgiu) - 3,18 Km
- Bacau - 30,7 Km
- Targu Mures - 11,64 Km

Alte documente (PT, Caiet de sarcini, Planse etc) pentru aceste varinte de ocolire pot fi gasite tot pe website-ul CNADNR.

LE2: De la sursa de mai sus, atasez traseele
- Centura Targu Mures:
Imagine atasata: V.O.Tg-Mures.Traseu.Principal.jpg
0

#75 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 mai 2013 - 12:59

Din Tion:

Citeaza

Scris de B.A.M. - Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, dă asigurări că următoarele două tronsoane din centura Timişoarei – cele care leagă Calea Aradului de Calea Şagului, respectiv Calea Lugojului de Calea Şagului – vor fi construite în timpul mandatului său, chiar dacă aceste proiecte nu sunt în gestiunea Primăriei Timişoarei, ci a Ministerului Transporturilor şi a CNADNR.

Joi, primarul Timişoarei anunţa că municipalitatea va reintroduce taxa de tranzit pentru autovehiculele mai mari de 7,5 tone care aleg să tranziteze oraşul, deşi ar putea folosi sfertul de centură care leagă Calea Lugojului de Calea Aradului. Întrebat de reporterii www.tion.ro ce se mai aude despre continuarea construcţiei centurii Timişoarei şi dacă nu aceasta ar trebui să fie prioritatea primarului, mai ales că beneficiază de sprijin politic la toate nivelurile, Robu a răspuns: „Eu am asumat în platforma mea de candidatură şi realizarea centurii între Calea Aradului şi Calea Şagului şi Calea Lugojului – Calea Şagului. Deşi nu primăria face centura, primarul joacă un rol important şi în lucrurile care nu sunt în subordinea sa. Una este ca primarul să meargă la minister şi să facă tot ce poate pentru ca aceste proiecte să fie realizate şi una este să nu îi pese. Prin demersurile pe care le-am făcut şi pe care le fac în continuare, aduc garanţii că aceste două tronsoane vor fi făcute în timpul mandatului meu. Nu de către mine, de către cei care trebuie să o facă”.

Revenind la taxa de tranzit pentru autovehiculele de mare tonaj, Robu a ţinut să precizeze, din nou, că aceasta nu se va aplica autotrenurilor care nu au alte alternative decât cea de a traversa oraşul şi nici celor care vor pleca sau sosi cu marfă la Timişoara.

Pe de altă parte, primarul Timişoarei a menţionat că nici Gara de Nord nu este în gestiunea Primăriei Timişoara, dar va face tot ce îi stă în putinţă pentru ca acest obiectiv să primească finanţare şi să fie reabilitat.

„La fel şi cu Gara de Nord. Nu este în jurisdicţia primăriei Gara de Nord. Dar una este să nu îi pese primarului şi alta să facă nenumărate drumuri la minister pentru a găsi soluţii”, a mai spus Robu.

Ca un ultim exemplu, Robu a dat reabilitarea Sinagogii Cetate, care ar trebui făcută de Ministerul Culturii şi pentru care a făcut lobby. Totuşi, Robu a aflat cu surprindere de la reporterii www.tion.ro că ministerul condus de Barbu a lăsat fără finanţare două festivaluri importante din Timişoara.

0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 mai 2013 - 13:18

Mie imi place si partea cu Gara de Nord... :rad_masa:
0

#77 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 mai 2013 - 21:35

Două descărcări suplimentare pentru centura Timişoarei. Construcţia va începe în 2014

28 Mai 2013 - Adrian Panduru

„Am mai solicitat două descărcări suplimentare, una la Moşniţa, pe drumul Urseniului, şi o descărcare la Giroc”, spune Titu Bojin, preşedintele CJ Timiş

Centura Timişoarei nu a ajuns încă la stadiul de inel. Mai e timp până acolo.Acum e cel mult o bretea de centură, ce leagă Calea Aradului de Calea Lugojului.

Ei bine, se pare că la începutul anului 2014 va începe construcţia restului de centură, mai precis bucata ce leagă Calea Lugojului de Şagului. Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin, s-a întâlnit cu reprezentanţii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR), împreună cu cei de la Primăria Timişoara, Giroc, Moşniţa. Autorităţile au cerut două descărcări suplimentare de pe centură, practic, vor fi în total patru, dacă aceste descărcări suplimentare vor fi acceptate de proiectant. Construcţia ar trebui să înceapă la începutul anului viitor. „Noi am insistat să se înceapă procedura de achiziţie, de licitaţie. Construcţia ar trebui să înceapă anul viitor. Am mai solicitat două descărcări suplimentare, una la Moşniţa, pe drumul Urseniului, şi o descărcare la Giroc. Faţă de cele două descărcări, noi am solicitat patru. Ni s-a promis că se încearcă integrarea celor patru descărcări”, a spus Bojin.

Sursa: Ziua de Vest
0

#78 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 mai 2013 - 00:47

Ii dorim succes lui nea' Titu!
Acum deduc ca nu i se mai pare normal ca aceasta lucrare sa fie gata in 2014, asa cum zicea acum cateva luni, ci abia ca in 2014 sa inceapa. Dupa parerea sa.
Si totusi, ma intreb, din ce fonduri se va executa constructia?!
0

#79 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 mai 2013 - 12:48

Eu nu inteleg o chestie. In proiectul initial erau prevazute pasaje la intersectia cu Calea Urseni si la cea cu drumul spre padurea Giroc? De vrea acum Titu sa fie descarcari.

Mie mi se pareau suficiente niste sensuri giratorii. Daca ar fi sa se faca noduri cu pasaj ar fi excelent, mai ales daca gandim in perspectiva.

MHN, stii mai multe?
0

#80 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 mai 2013 - 16:03

Centura e proiectata la 100km/h. Daca la fiecare nod ar fi un sens giratoriu (precum e la centura de nord), s-ar crea gatuiri inutile in trafic.
0

Arata acest topic


  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi