STP Timișoara Forum: Modernizarea liniei CF Timișoara Est - Ronaț Triaj - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea liniei CF Timișoara Est - Ronaț Triaj Lungime 13.86 km | val. contract 1.44 miliarde Lei | durata 42 de luni

#101 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 ianuarie 2023 - 11:18

Solutia pietonala de la Baader este una "revolutionara". Pe langa pasajul urias cu sens giratoriu "la 10 m inaltime" va fi construita o ... pasarela pietonala care va trece peste calea ferata venind dinspre Baader pe partea cu Izometal si apoi va cobora pe sub sosea ce se desprinde din sens pe Demetriade.
Deci, s-au gandit si la pietoni & biciclisti batandu-si joc de ei la maxim...


Iata si schita care arata acest lucru...

Imagine atasata: Screenshot_20230104-112354_Gallery.jpg


Deasemenea se poate observa ca pe Demetriade sensul gara de est - calea Aradului exista o "strada de servitute" care te face sa nu mai urci la sensul giratoriu si apoi sa cobori ci treci pe langa/sub sens. Foarte logic. Insa in sensul invers nu exista a astfel de "strada" astfel si daca mergi inainte pe Demetriade, va trebui sa urci la sens si apoi sa cobori de acolo... Un non sens daca asa raman lucrurile...


PS Cand mi-aduc aminte cat de incantat a fost marele profesor de la carma orasului de solutia prezentata de CFR, ma apuca greata si acum...
3

#102 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 04 ianuarie 2023 - 12:23

Este o mare bataie de joc pentru pietoni si biciclisti. De asemenea nu imi dau seama daca o sa fie rampa pentru biciclisti...tare mi ca o sa fie doar scari sau o panta de iti rupi gatul cand e putina gheata. Vad prevazut pentru pasarela ceva unghiuri la 90grade, nu imi dau seama de ce.

Ce am mai observat acuma pe plansa atasata e ca va ramane cocioaba aia de langa linie. :censored:

Aia in mod normal era cocioaba impigatului de la bariera....dar care a ajuns "proprietate", pe schema romaneasca. Am vazut la un moment dat o astfel de "casa" de vanzare pe olx, intr-o localitate apropiata si zicea in anunt ca pentru teren plateste concesiune la CFR. Oare care o fi situatia cu cocioaba asta? Tare mi ca sunt nereguli cu actele de nu prea a avut parte de renovari....da bine ca pe aia o lasa in pace.

Imagine atasata: Screenshot 2023-01-04 121358.png Imagine atasata: Screenshot 2023-01-04 121330.png

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 04 ianuarie 2023 - 12:39

0

#103 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 ianuarie 2023 - 19:05

Citeaza

De asemenea nu imi dau seama daca o sa fie rampa pentru biciclisti...tare mi ca o sa fie doar scari sau o panta de iti rupi gatul cand e putina gheata. Vad prevazut pentru pasarela ceva unghiuri la 90grade, nu imi dau seama de ce.



Ce avem in fata noastra este o schita a eventualului proiect. Iar in schita avem o pasarela clasica cu trepte de urcare/coborare paralele cu calea ferata si cu un pod de traversare perpendicular pe calea ferata respectiv pe treptele de urcare/coborare, deci cu colt la 900. Deci ne intoarcem la modelul de solutii de-acum 100 de ani....Apoi urmeaza traversarea pe sub sosea care se afla la inaltime si apoi urmeaza traversarea "strazii de servitute" prevazuta cu o zebra, probabil...


Imagine atasata: sens giratoriu baader 02.jpg




Tot din schita reiese ca pe Baader vor fi 4 benzi. Si cu doua benzi care incep urcarea nu va fi loc suficient de acces la diferite curti dar cu 4 benzi in mod cert nu se va putea ajunge la acele imobile cu masini.

In imagine obiectivul celor de la google se afla la circa 140 m de calea ferata, o distanta minima de la care poate incepe urcarea catre sensul giratoriu aflat la inaltime. Toate obiectivele situate din acest punct si pana la linie ferata raman cu accesul izolat.


Imagine atasata: sens giratoriu baader 04.jpg




0

#104 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 04 ianuarie 2023 - 21:06

Presupunand ca se ramane la proiectul acesta cu sens giratoriu suspendat... Lucrurile nu stau chiar atat de rau cum credeam eu, dar tot nu sunt geniale. Se poate totusi lucra cu ele

In primul rand, daca tot va exista sensul giratoriu suspendat cu 2 benzi pe sens si cu strazi cu 2 benzi pe sens in cele 3 iesiri din el, ar putea exista si o a patra iesire, demoland halele vechi si darapanaturile de vizavi de linia de tren, in directia Euro/Dedeman, si un alt bulevard cu 2 benzi pe sens sa dea in sensul giratoriu de la Dedeman, posibil inlocuind bulevardul actual, sau bulevardul actual schimbandu-se la ceva de rang mai mic, ca o strada cu o banda pe sens si spatiu verde sau ceva, cu posibilitatea ca pe viitor sa fie deconectat de la Demetriade in capat, si sa coboare intr-un pasaj subteran pe sub gara de est

Pe partea cealalta a liniei de tren, strada Baader devine cu doua benzi pe sens, si strada Infratirii la fel, cu o intersectie in adevaratul sens al cuvantului unde se intalneste cu Take Ionescu, dand mai departe in bulevardul inca nefolosit de la Isho si in viitor in posibilul pod Isho

Nu e cea mai buna optiune, dar totusi ar fi o imbunatatire considerabila fata de ce avem acum
0

#105 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 ianuarie 2023 - 09:20

cam la limita cei 17m latime pe Baader pentru 4 benzi + piste de biciclete si trotuare.
0

#106 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 05 ianuarie 2023 - 09:32

Uitati-va va rog la anuntul Vesta Residence care apare acum pe caldirea care in plansele CFR, este acoperita de sensul giratoriu, este imposibil asa ceva, cladirea eate renovata si are chiar o amprenta usor de caldire istorica, nu cred ca se va putea pune problema demolarii.
Ridicarea la inaltimea de 10 m a pasajului impune modernizarea totala a tot ce inseamana retele edilitare, acolo este un proiect gigant in opinia mea pe care CFR nu va fi in stare sa-l implementeze, tocmai din cauza ca depinde de modernizarile care treb facute de catre PMT si modernizata complet infrastructura nu doar cea rutiera.
Acum inteleg de ce jubila Robu de fericire ca a scapat el de aceste investitii insa realitatea il va contrazice crunt, cel mai probabil va fi un pasaj simplu care va supratraversa Demetriade si se va intalni undeva cu calea Mall-lui, probabil ceva demolari de cotetze pe acolo si expropieri extra daca nu e deja PUZ aprobat,vad o modificare radicala de solutie la Baader, altfel e blocaj total acolo si riscam sa nu se mai faca nimic.
3

#107 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29701
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2023 - 11:35

Poate sunt eu pesimist, dar as zice ca in urmatorul deceniu nu vom vedea asa ceva la Bader, se va traversa tot printre bariere calea ferata ca in secolul XIX in locatia actualei catedrale.
0

#108 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10519
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 ianuarie 2023 - 19:02

Inițial la UMT era vorba să facă un pasaj. De ce nu îl fac acolo?
0

#109 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29701
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2023 - 21:04

Da, era fain, putea trece si tramvaiul pe sub pasaj pe sensul spre gara - Badea Cartan.
0

#110 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 ianuarie 2023 - 22:02

Pai ce castiga tramvaiul daca se strecura pe sub pasaj?
Interesant este ca tramvaiul sa treaca dincolo de calea ferata...
Dar, prin desfiintarea barierei de la strandul UMT, tramvaiul nu se va intersecta cu carosabilul ci vor fi paralele si in curba...


@Doppler

Oricum si pe Imbroane ar fi fost inghesuit un pasaj. Si apoi ce faci dincolo de CF cand Imbroane se intersecteaza si cu Demetriade.
Practic si pasajul Gh Adam tot la UMT este...
0

#111 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29701
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2023 - 22:11

Castiga traficul, nu tramvaiul, ca doar nu faci ditamai pasajul doar pentru tramvai. Tramvaiul, pentru a vira stanga, nu va mai trebui sa taie in diagonala un drum cu 4 benzi.
0

#112 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 05 ianuarie 2023 - 23:00

Avand in vedere totusi ca cei de la CFR s-ar complica cu estacade(desi aceasta ar fi solutia ideala)...ca nu stiu daca ar fi in stare sa intretina asa infrastructura. Bine, CFR e praf....ce sa mai.

Dar fiindca Romania.... mie mi se pare un compromis acceptabil solutia cu pasaje sub calea ferata si la Gh adam si la Baader. Eventual sa lase traficul deschis si la suprafata cu bariere in continuare(un fel de Michelangelo cu tren deasupra).

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 05 ianuarie 2023 - 23:38

0

#113 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 ianuarie 2023 - 07:52

Vezi postareaDoppler, la 05 ianuarie 2023 - 19:02, a spus:

Inițial la UMT era vorba să facă un pasaj. De ce nu îl fac acolo?



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 ianuarie 2023 - 22:11, a spus:

Castiga traficul, nu tramvaiul, ca doar nu faci ditamai pasajul doar pentru tramvai. Tramvaiul, pentru a vira stanga, nu va mai trebui sa taie in diagonala un drum cu 4 benzi.



Din postarea lui Doppler inteleg ca se refera la un pasaj la strandul UMT pe directia Imbroane. Altfel nu inteleg sensul intrebarii sale pentru ca si pasajul de pe Gh Adam este tot la UMT si acela este prevazut a se face...
Iar la acest pasaj tramvaiul va trece pe sub pasaj, respectiv ambele sensuri vor trece pe sub jumate de pasaj, sub sensurile venite dinspre Imbroane.
Tramvaiul castiga daca trecea dincolo de calea ferata daca aceasta era ridicata pe stalpi...Altfel calea ferata va ramane un vesnic obstacol mai greu de traversat...si de care pomenesti mereu.
Aveam ocazia cu aceasta modernizare ca macar in jumatatea de est a orasului "obstacolul" sa dispara dar iata ca dupa planurile celor mari, nu numai ca nu va disparea, el se va adanci.
0

#114 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29701
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2023 - 09:48

Pai Mile, pentru mine personal, unul care nu a trecut pe la "bariera de la UMT" niciodata altfel decat in masina, ridicarea CF pe estacada, ingroparea ei asa cum erau planuri, sau pasaj rutier peste, imi rezolva problema, din moment ce barierele dispar si avem si noi cei din zona o legatura directa cu nordul orasului fara a mai sta ca papagalii sa asteptam sa treaca un "motor" cu doua vagoane in care vezi cel mult vreo 6-7 calatori.
-3

#115 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 ianuarie 2023 - 12:15

Am impresia ca tu vorbesti in numele vostru, al celor "din zona" care circula exclusiv cu masina. Dar gandeste ca "in zona" locuiesc si cei care circula fara masina o viata intreaga, sau cei care circula adesea cu bicicleta. Am senzatia ca daca "problema ta" e rezolvata indiferent sub ce forma, totul este ok. Probabil la fel gandea si Grindeanu cand a semnat contractul pentru proiectare.

Nu este asa! Cand conduci destinele unui oras (sau a unei tari), trebuie sa gandesti mult mai profund, sa iei toate destinele in calcul si sa alegi varianta cea mai corecta pentru toata lumea...si pentru automobilisti, si pentru pietoni/biciclisti, si pentru tineri, si pentru batrani, si pentru dezvoltarea transportului in comun...

Cum gandesti tu, asa a gandit si Fritz cand a modernizat Budai Deleanu, unilateral...
3

#116 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 06 ianuarie 2023 - 14:34

Ar trebui avut in vedere si ca in zona UMT se va deschide un aquapark. Trebuie neaparat avut in vedere si accesul fara masina. Si asa nu este suficient loc de parcare. Se distruge tot spatiul verde, trotuare, etc....cu scuza ca "nu avem unde parca", mergem in cozi infernale, ne certam cateodata, respiram doar noxe....dar avem impresia ca pasaje si "autostrazi in oras" vor rezolva problema, oare?!

Pietonii in complementaritate cu evident mijloacele de transport in comun si biciclistii au nevoie de facilitati/infrastructura prietenoasa, neblocata de masini parcate ilegal pentru a functiona la o capacitate suficienta incat sa decongestioneze traficul!

Dar la cum sunt abordate problemele, exclusiv pe rutier, doar adancim niste probleme de transport din prostie/mitocanie/comoditate.

In zilele aglomerate de strand masinile erau parcate pe tot spatiul verde de langa vechiul gard...pana sub botul Politiei Locale. Evident nimeni nu a luat nici o masura....ba chiar ne axam si mai mult pe traficul rutier. #mitocaniefaralimite

Imagine atasata: Screenshot 2023-01-06 143907.png Imagine atasata: Screenshot 2023-01-06 144017.png


Imagine atasata: FB_IMG_1673007906750.jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 06 ianuarie 2023 - 15:13

2

#117 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29701
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2023 - 18:18

Mile, am descris mai multe moduri de a trece calea ferata (CF suspendata, pasaj deasupra ei, calea ferata in subteran) spunand ca pe mine m-ar avantaja oricare din astea, doar sa scap de trecerea la nivel CF cu bariere. Tu in schimb, vi si imi spui ca astea ar avantaja doar automobilistii! Eu sincer nu mai inteleg nimic, practic din ce scri rezulta ca pentru pietoni, cel mai avantajos ar fi sa traverseze pe la bariere, deci sa ramana asa? Am inteles ca nu ar fi rau ca tramvaiul sa treaca dincolo de CF, dar niciuna din cele 3 solutii din postarea mea nu impiedica extinderea asta daca cineva si-ar dori-o.

:up_arow: Are Dusseldorf autostrazi urbane si acum. Nu pare sa fi renuntat la ele inlocuindu-le cu piste velo:

Imagine atasata: dusseldorf.jpg
Multe le-au mutat in subteran, e adevarat, dar nu au renuntat la ele, cum ar B1 de exemplu (da stiu, nu e autostrada, e doar Bundesstraße):

Imagine atasata: b1.jpg
1

#118 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1098
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2023 - 18:45

Se refera la faptul ca e incomod sa tot urci-cobori pasajul daca zilnic ai de traversat orasul. E greu si pt pietoni/biciclisti, dar nici pt masini nu e ideal pt ca iti creste consumul cand urci, iar la coborare trebuie sa pui frana ca prinzi viteza si te mai ia politia, cum mai are obiceiul sa stea cu radarul la unele poduri din oras. Deci creste si uzura placutelor de frana. De asta ar fi convenabil sa ne ocoleasca(pe sus) trenul pe noi, nu noi pe el.
3

#119 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29701
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2023 - 18:51

De asta si erau vreo 3 solutii, nu doar pasajul rutier suprateran. Stiu ca una din solutii pare SF, dar la un moment dat (2015) era un studiu foarte serios despre ingroparea CF cu o Gara de Est subterana. (am discutat la vremea aceea pe forum)
P.S. Nu stiu de unde s-a inteles ca as fi fan pasaj peste CF... :intrebare: Am spus doar ca sunt fanul oricarei solutii ce ar duce la disparitia barierelor.
0

#120 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29701
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2023 - 19:14

...si daca tot suntem intr-un topic potrivit, hai sa va arat cum ar fi aratat statia subterana (6 linii in schita):

Imagine atasata: cf.jpg

Si niste randari realizate de mine la vremea respectiva, pentru proiect (studiu de prefezabilitate):

Imagine atasata: randare1.jpg Imagine atasata: randare 2.jpg Imagine atasata: randare3.jpg
3

Arata acest topic


  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi