STP Timișoara Forum: Televiziuni locale, teritoriale... - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Televiziuni locale, teritoriale... TVT'89, Analog, etc.

#61 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 02 mai 2012 - 13:09

care tarife de opt ori mai mari ca din ce se spunea, pana acum era gratuit pentru cei care retransmiteau
oricum 8x0=0 :(
0

#62 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 02 mai 2012 - 16:00

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 mai 2012 - 21:57, a spus:

Sa fim seriosi... :rad_masa:

Foarte serios! Pe lângă cele 3 antene, Realitatea TV, mai nou şi România TV, plus OTV, au programe peste programe cu destinţia predilectă de a preamări psd şi pnl. Şi, bineînţeles, de a îngropa pdl şi pe Băsescu.
Contraponderea ar reprezenta-o B1 TV şi TVR info. Cred că scorul este destul de categoric în favoarea primelor.
0

#63 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 iunie 2012 - 16:17

Analog TV se transforma in Digi 24 Timisoara:

Citeaza


analogtv.ro
0

#64 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 iunie 2012 - 17:09

Bun, deci sa inteleg ca eu ca si abonat UPC care pana acum receptionam Analog, nu il voi mai receptiona datorita unor inteligenti? :)
0

#65 Useril este offline   Antal 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Temesvár

Postat 28 septembrie 2012 - 12:20

Citeaza

RCS&RDS a primit aprobarea CNA să lanseze DigiWorld şi DigiLife; posturile vor emite din 1 octombrie

ieri, 12:21

RCS&RDS a primit, joi, aprobarea Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA) pentru a lansa televiziunile de documentare DigiWorld şi DigiLife, care vor începe să emită de la 1 octombrie, în reţelele companiei de telecomunicaţii.

Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a analizat, din nou în şedinţa de joi, solicitarea companiei RCS&RDS de modificare a licenţei audiovizuale a Digi TV Info (care difuza până în prezent informaţii despre ofertele şi serviciile companiei) în DigiLife. Totodată, Consiliul a analizat din nou o solicitare a S.C. Analog TV SRL din Timişoara (care are ca acţionar tot RCS&RDS, n.r.) de cedare a licenţei audiovizuale a televiziunii Analog TV către S.C. RCS&RDS SA şi transformarea sa în DigiWorld.

Reprezentanţii RCS&RDS - Bogdan Chiriţoiu, manager de proiect DigiWorld şi DigiLife, Lucian Mihai şi Mihai Dinei - au venit joi pentru a doua oară în faţa membrilor CNA, care în şedinţa de marţi nu se lăsaseră convinşi să aprobe lansarea DigiWorld şi DigiLife. Atunci, unii membri ai Consiliului şi-au exprimat temerile că, odată cu lansarea propriilor televiziuni de documentare, compania RCS&RDS va scoate din grilă canale concurente, ca Discovery şi National Geographic.

De această dată, reprezentanţii RCS&RDS le-au prezentat membrilor CNA şi mostre de programe care urmează să fie difuzate pe DigiWorld şi DigiLife.

După reanalizarea solicitărilor, membrii CNA au votat în unanimitate solicitările RCS&RDS privind lansarea televiziunilor DigiWorld şi DigiLife.

Cele două televiziuni vor începe să emită pe 1 octombrie, după cum au precizat reprezentanţii RCS&RDS.

DigiWorld şi DigiLife vor emite 24 de ore pe zi, urmând să fie difuzate în Europa Centrală şi de Sud-Est, în zonele în care RCS&RDS are reţele.

În şedinţa CNA de marţea trecută, Bogdan Chiriţoiu a prezentat pe larg proiectul celor două televiziuni. "Întreaga metaforă a acestor canale este de a cerceta lumea din jurul nostru", a spus atunci Chiriţoiu.

El a precizat că, în construirea grilelor DigiWorld şi DigiLife, a încercat să evite segmentul reality show-urilor. "Ceea ce vedem pe Discovery şi la concurenţă este mai ales reality show. Am încercat să mergem spre partea de bază a programelor documentare. În componenţa programelor avem o selecţie foarte bogată de la producători cu mare vechime, precum BBC", a explicat Chiriţoiu.

Chiriţoiu a mai spus că DigiWorld va fi "un canal extrospectiv, care încearcă printr-un conţinut enciclopedic să prezinte lumea în care trăim", în timp ce "DigiLife este un canal introspectiv, care vrea să propună o formă de educare şi care vrea prin puterea exemplului să îmbunătăţească, pe cât posibil, calitatea vieţii".

Potrivit proiectului depus la CNA, formatul de principiu al Digi World va fi tematic-documentar, iar temele abordate de televiziune vor fi: natură (flora şi fauna), ştiinţă şi tehnologie, geografie şi călătorie, IT şi gadget, omul şi Universul.

DigiLife va fi o televiziune tematică, cu profil documentar, printre temele abordate numărându-se: nutriţia, sănătatea, alimentele, călătorie şi descoperire, bricolaj, relaxare, sport şi fitness.

Într-o primă etapă, toate programele DigiWorld şi DigiLife vor fi achiziţionate de la producători independenţi externi.

Potrivit lui Bogdan Chiriţoiu, pasul al doilea în evoluţia DigiWorld şi DigiLife este producţia proprie de documentar. "Eforturile financiare sunt foarte mari, trebuie angrenate echipe de foarte bună calitate", a spus Bogdan Chirioiu, precizând că în privinţa producţiei este greu să concurezi cu televiziuni internaţionale precum Discovery şi National Geographic, "ale căror producţii au atins o calitate extrem de înaltă".

De asemenea, el a precizat că cele două televiziuni DigiWorld şi DigiLife vor avea "un scop didactic" şi nu vor difuza publicitate. "În arealul canalelor documentare din România, acestea vor fi singurele care nu vor avea publicitate", a mai spus Chiriţoiu.

DigiWorld şi DigiLife vor completa portofoliul de televiziuni deţinute de RCS&RDS.

RCS&RDS deţine şi televiziunea de ştiri Digi 24 HD, televiziunile de filme Digi Film, televiziunile de sport Digi Sport. De asemenea, RCS&RDS este acţionar la Music Channel, H!T Music Channel şi UTV.

RCS&RDS este unul din cei mai importanţi operatori din regiune, furnizând servicii de telecomunicaţii în România, Ungaria, Cehia, Slovacia, Croaţia, Serbia, Spania şi Italia. Compania şi-a dezvoltat propria infrastructură de telecomunicaţii pe suport de fibră optică şi acoperă cu servicii de cablu TV, internet, telefonie fixă şi mobilă peste 200 oraşe din ţară.

Sursa: zf.ro



0

#66 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 septembrie 2012 - 13:55

Vezi postareacseh_17, la 12 iunie 2012 - 17:09, a spus:

Bun, deci sa inteleg ca eu ca si abonat UPC care pana acum receptionam Analog, nu il voi mai receptiona datorita unor inteligenti? :)

Da, cu ghilimelele de rigoare...
0

#67 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 28 septembrie 2012 - 14:23

Vezi postareaMHN, la 28 septembrie 2012 - 13:55, a spus:

Da, cu ghilimelele de rigoare...

De ce sa nu il mai receptionezi?
0

#68 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 septembrie 2012 - 16:14

Pai cum sa receptionez Digi 24 HD(?!) pe UPC?!
0

#69 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 28 septembrie 2012 - 16:52

Vezi postareaMHN, la 28 septembrie 2012 - 16:14, a spus:

Pai cum sa receptionez Digi 24 HD(?!) pe UPC?!


Online :limba:

http://www.digi24.ro/tv/live
0

#70 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 septembrie 2012 - 18:28

Confirm. Merge bine de pe UPC.
0

#71 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 septembrie 2012 - 01:36

:up_arow:

Televizorul meu nu are bowser :)
0

#72 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 septembrie 2012 - 06:09

Vezi postareaMHN, la 29 septembrie 2012 - 01:36, a spus:

:up_arow:

Televizorul meu nu are bowser :)


Perfect adevarat :limba: Dar scriind atat de des pe forumul nostru, desigur petreci destul de mult timp in fata computerului...care evident are browser... :04:
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 septembrie 2012 - 10:47

...si placa video are iesire HDMI care e cuplata la TV... :)
0

#74 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 septembrie 2012 - 12:17

Este optiunea fiecaruia unde urmareste programele de televiziune.
In ceea ce ma priveste, pentru programe de televiziune eu am ales televizorul iar in grila furnizorului meu nu exista postul Digi 24 HD(?!).

Cand imi voi achizitiona urmatorul televizor, care probabil va avea si browser, voi urmari si programe tv online.
Insa acum mi se pare nefiresc sa conectez PC-ul la TV, prin cabluri HDMI sau altele, ca sa pot urmari un program TV (HD).
Nu e in grila, nu exista!

Poate peste 5 ani, toata lumea va beneficia de servicii IPTV, sa zicem, insa azi aceasta este situatia.
0

#75 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 septembrie 2012 - 13:00

Sa nu ma intelegi gresit! Nici eu nu urmaresc programe tv online pe TV (doar seriale si filme redate de PC prin intermediul HDMI), doar spuneam ca tehnic se poate. :)
0

#76 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 30 septembrie 2012 - 03:35

Cele două noi posturi Digi au fost anunţate şi în Bucureşti... împreună cu o modificare de grilă. Evident, cele două înlocuiesc Discovery Science şi TLC (sincer, le preferam pe astea două în locul unor canale noi care pot sau nu să fie de calitate). Şi mai dispar şi AXN Crime şi TV 1000 (şi Fashion TV). Tot legat de RDS, se pare că noi mai primim din nou DDTV, N24Plus, TV5 şi CNN + Disney Junior + încă un canal de pescuit şi vânătoare, că Fishing & Hunting nu-mi era de ajuns. Din nou reiau ideea că preferam Discovery Science, TLC, TV1000 şi AXN Crime în loc de DDTV, N24Plus şi Disney Junior. De fapt, am o groază de canale pe care nu mă uit (pe unele nu m-am uitat niciodată)
0

#77 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 04 ianuarie 2013 - 08:56

O noua schimbare:

Citeaza

Care sunt posturile cu care Romtelecom inlocuieste “galeria” Pro Tv?“HBO, HBO Comedy, BBC Knowledge, Comedy Central, Shorts, BBC World News, France 24, MTV Hits, Mooz Hits, iar pentru abonatii cu receptoare HD: Eurosport 1 HD si Shorts HD. In plus, pentru platforma IPTV se introduc canalele Mooz Dance si Mooz Dance HD. De asemenea, toti abonatii Romtelecom se vor putea bucura de canalele Dolce Sport in pachetul Variat”, precizeaza Romtelecom.
Agenda.ro
0

#78 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2013 - 20:04

Si cum la careva din Romtelecom, i-au venit mintile in cap:

Canalele PRO TV revin in grila Dolce TV din 9 ianuarie


PRO TV S.A. si ROMTELECOM au ajuns la un acord in baza caruia cele 11 canale PRO TV (Pro TV, Acasa TV, Pro Cinema, Acasa Gold, Sport.ro, MTV, Pro TV International, VH1, PRO TV HD, Acasa HD si Sport.ro HD) vor reintra in grila Dolce TV din 9 ianuarie.
Pana la 31 ianuarie 2013, partile vor finaliza detaliile negocierii pentru formalizarea noului contract.

Chiar si in conditiile continuarii contractului cu ROMTELECOM, canalele PRO TV vor fi disponibile in voyo.ro. De la 31 decembrie, abonatii voyo.ro au oferta completa de entertainment: filme, seriale, show-uri si canalele ProTV, Acasa, Acasa Gold, Sport.ro si ProCinema. Pe langa cele doua canale exclusive pe care le are, Voyo Cinema si Voyo Comedy, voyo.ro a inclus in oferta de abonament si cele 5 canale PRO TV, toate integrate in noua sectiune a site-ului, TV ONLINE. Astfel, abonatii voyo.ro au posibilitatea sa urmareasca emisiunile, filmele si programele de stiri ale canalelor PRO TV in timp real, ca si cum s-ar uita la TV. Prin achizitionarea unui abonament voyo.ro de 3 euro + TVA, utilizatorii pot vedea ProTV, Sport.ro, ProCinema, Acasa si Acasa Gold. Cei care aleg sa se aboneze prin card, PayPal sau trec de la plata cu SMS la cea cu cardul pana la data de 31 ianuarie 2013 vor plati pentru abonamentul Voyo 1 Euro + TVA / luna in primele doua luni. Din a treia luna, abonamentul Voyo revine la valoarea de 3 Euro + TVA/ luna.

PRO TV S.A. este liderul pietei de televiziune din Romania, inca de la lansarea din decembrie 1995. Parte a grupului CME (Central European Media Enterprises), PRO TV S.A. opereaza pe teritoriul Romaniei cu 11 canale de televiziune - Pro TV, Acasa TV, Pro Cinema, Acasa Gold, Sport.ro, MTV, Pro TV International, VH1, PRO TV HD, Acasa HD si sport.ro HD – 3 posturi de radio – PRO FM, PRO FM Dance si Music FM – si 28 de website-uri . PRO TV S.A. ofera o gama variata de productii locale de succes, dar si formate internationale de renume.

Informatii si detalii privind receptionarea televiziunilor Pro TV, Acasa TV, Pro Cinema, Acasa Gold, Sport.ro, MTV, Pro TV International pot fi obtinute la numarul de telefon (021).250.50.63 si (021).250.50.64, la Departamentul de Relatii cu publicul al PRO TV.

Stirile Pro TV
0

#79 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2013 - 20:49

Vezi postareacseh_17, la 08 ianuarie 2013 - 20:04, a spus:

PRO TV S.A. este liderul pietei de televiziune din Romania
:rad_masa:
Asta o spun ei insusi, nu?
0

#80 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 ianuarie 2013 - 16:20

Desi initial n-am avut de gand sa postez acest link, constiinta m-a obligat s-o fac.

Este vorba despre o Petitie on line de la CNA. Este posibil sa se iste tot felul de discutii pro si contra (si) pe forum. Eu am semnat petitia care, sper eu, va duce la schimbarea legii CNA, in sensul reducerii sau eliminarii programelor si emisiunilor neadecvate la anumite ore, la disparitia prostului gust, a vulgaritatii si a non-valorilor cel putin pana la orele 22-23, etc.,...

Putem observa ca televiziunile locale (in Timisoara doar una-Europa Nova) si regionale (in Timisoara avem 3, TVR Timisoara, TVT 89 si Digi 24 Timisoara) sunt cam de 2 bani (din punctul meu de vedere), desi vreau sa le urmaresc, prea putin am ce vedea iar cele nationale sunt pline crime, violuri, violenta, jafuri pe de o parte si vulgaritate, sexualitate, silicoane, pseudovedete, can-can-uri de tot felul, incepand cu nasteri, botezuri, divorturi (ale pseudo-vedetelor) si morti sau inmormantari ale unor oameni valorosi, ultimul fiind Sergiu Nicolaescu, care nici nu s-a racit bine dar televiziunile il disecau deja, legat de avere si de nevasta, si de cate si mai cate,...Urat. Nu cred ca acesta este rolul televiziunilor sau NU cel putin pana la ora 22-23...

Si atunci daca realizatorii-patronii de televiziuni nu sunt in stare singuri sa se autocenzureze, trebuie sa intervina legea, respectiv CNA-ul pentru a face "ordine"...asta daca dorim sa n-o luam la vale in continuare cu morala in societate.

Lucrurile stau esential diferit intre cenzura comunista si cea de bun simt.

Iata link-ul...

http://www.petitieon...etitie/57870154

Daca acest link este neavenit pe forum, atunci se poate sterge aceasta postare de moderatori.
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi