STP Timișoara Forum: Timisoara de altadata - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (61 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Timisoara de altadata discutii diverse despre poze vechi cu cladirile istorice din oras Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#1181 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 iunie 2018 - 18:29

Dupa numarul masinii iti dadeai seama de benzinaria apartinatoare? :uimit2:
0

#1182 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29758
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iunie 2018 - 18:39

Da. :D De exemplu: 2TM pe Calea Aradului, actuala locatie a BCR Consiliul Europei, 4 si 5TM (cu 5TM erau foarte putine vehicule la momentul respectiv) in locatia benzinariei de langa Dinamo (camping Padurea Verde),
3TM pe Calea Sagului (actual Casa Auto Mercedes). 1TM era alocat in actuala locatie a Lukoil de langa Arena Aqua.

Cu Dacia 1300 (2-TM-9747) stateam pe Calea Aradului, uneori pana in dreptul Facultatii de Agronomie, iar cu Fiat-ul ce avea numar 5-TM-511, pe Lugojului, cam la jumatatea distantei Timisoara-Ghiroda.
3

#1183 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 iunie 2018 - 19:04

Numerele de înmatriculare erau de forma cifre - litere - cifre. La masini se vede neclar ca e o singura litera ceea ce inseamna ca e din Bucuresti. Si tinuta soferilor e tipica din sud, nu vest.
2

#1184 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 iunie 2018 - 19:05

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 06 iunie 2018 - 18:03, a spus:

Dupa Revolutie? Nu cred sa mai fi fost astfel de cozi...





Probabil ca nu asa de mari...


Am cumparat masina in '91 primavara si inca am prins cozi si criza de benzina. Criza in sensul ca nu exista la pompe timp de 24 de ore...Chiar si cate o zi intreaga nu era benzina...


Lucrand in Iosefin in acea vreme, lasam masina in drum spre lucru "la coada" la pompa de pe Vladimirescu (actualmente desfiintata) si mai plecam de la lucru pana la pompa din doua in doua ore aprox sa vad daca "a venit" benzina...Evident ca la una dintre vizitele mele, benzina era venita iar o buna parte din masini din spatele meu au trecut pe langa in fata...Nu eram numai eu in situatia asta...Si alte masini isi asteptau soferul...
Cred ca prin '92 lucrurile s-au mai asezat...


1

#1185 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29758
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iunie 2018 - 19:09

Mile, in '91-'92 se cara benzina la greu la sarbi. Cozile s-au mutat de la benzinarii la granite.
Dupa Revolutie nu s-a mai respectat alocarea vehiculelor la benzinarii, desigur.
0

#1186 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 iunie 2018 - 21:12

Acum intram oarecum in contradictie...

Cele relatate de mine mai sus sunt corecte...ca doar stiu cand am cumparat masina (ca n-a costat cat o cutie de chibrite Imagine postata ) si stiu si cum stateam la coada pentru benzina si daca nu ma insel, am primit si cu portia de cateva ori... Insa situatia s-a remediat relativ repede pentru ca exista presiune mare pe guvernanti legat de combustibil...

Iar benzina n-avea cum sa se care la sarbi la scara mare pentru ca nu era/exista la noi in cantitati suficiente in '91...

Mai tarziu se cara benzina la sarbi, odata cu instituirea embargoului de catre statele occidentale prin ONU, in speta SUA...

Embargoul a aparut in trepte, prima masura (mai moale) fiind luata in 30 mai 1992, apoi in noiembrie '92 s-a hotarat asprirea sanctiunilor iar cele mai dure masuri ale embargoului au fost hotarate in aprilie '93...

Deci, cum se asprea embargoul, tot asa crestea si cantitatea de benzina "exportata" fie cu canistre, fie cu cisterne...
0

#1187 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29758
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iunie 2018 - 21:39

Imediat dupa revolutie am stat la cozi enorme sa imi ridic pasaportul de la politie, pe Take Ionescu si tot imediat dupa ce l-am primit am inceput sa merg la sarbi (aveam un prieten in Pancevo). Cei care aveau curaj transportau pe atunci benzina, in usile masinii sau in alte ascunzatori (eu unul nu am facut asta niciodata, dar m-am ales cu usa demontata pentru verificari). In '92 am obtinut viza pentru Germania si am facut primul drum cu masina pana acolo (prin Cehia si Slovacia). In toata perioada descrisa mai sus, nu-mi aduc aminte de nicio criza de benzina in Timisoara.
Nu scriu asta ca sa ma contrazic cu tine, dar pur si simplu nu imi aduc aminte sa mai fi stat la cozi la benzina, la doi ani dupa revolutie.
P.S. S-a descoperit dupa revolutie ca depozitele de benzina erau arhipline si rationalizarea, criza, erau induse artificial de catre partid.
0

#1188 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 iunie 2018 - 01:13

Prin anii 90 cind s-a hotarit liberalizarea pretului la combustibil o vreme se eliberau bonuri pentru o cantitate de sa zicem 50 de litri de benzina la pretul subventionat. Evident puteai sa cumperi orice cantiate la pretul nesubventionat.

Tinind cont ca din vara 1996 am trecut la diesel iar in decembrie 1996 s-a deschis prima benzinarie multinationala din Timisoara - Mol de la Spitalul Judetean, criza de benzina din Timisoara a fost inainte de 1995. Criza era doar locala, in zona de vest pentru ca cantitatea cumparata era mai mare decit cea alocata centralizat de mitici. Da, benzina era dusa la sirbi. Nu cred ca cozi dramatice de peste o ora au fost mai mult de o luna. Nu imi aduc aminte decit de vreo 2 alimentari sa fi stat la coada mai mare de 30 minute in acea perioada. Imagine postata
1

#1189 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 iunie 2018 - 16:19

Poza cu coada e facuta pe Blv. Republicii, chiar unde e benzinaria Mol de astazi. In spate se pot si vedea blocurile de pe Republicii, langa spitalul de copii.
0

#1190 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 726
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 07 iunie 2018 - 16:39

La un zoom la poza se va observa la masina alba de dupa dacia verde ca nu e TM (pare un B, sau cel putin o singura litera).
Nu inteleg cum ai dedus ca e Bld Republicii (e o curba destul de buna vizibila in poza) iar bulevardul e cam drept.
Cladirea din spate (inainte de blocuri) nu pare a semana cu Spitalul de copii (care e oricum pus un pic transversal).

Parerea mea este ca poza nu e din Timisoara sau nu din zona respectiva

Aceasta postare a fost editata de tm87blo: 07 iunie 2018 - 16:40

0

#1191 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 iunie 2018 - 17:17

Probabil ca bulevardul nu era trasat ca si astazi, si cladirea aceea din poza nu spitalul de copii. E darmata. Langa se poate vedea o cladire mai mica care banuiesc ca e una din cladirile ramase ( Imagine atasata: Untitled7.jpg ). Putem observa ca e pozitionata in diagonala fata de bulevardul actual. In poza pare ca se aliniaza cladirea micuta din care se vede un clot de acoperis. Acesta pare alb, am vazut si eu, dar tind sa cred ca e asa in poza de la reflectia luminii. Nu putem trage concluzia ca daca o masina, la care eu nu ii vad oricum numarul si pare ca e de Bucuresti, poza nu e facuta in Timisoara. Si astazi e plin de masini cu alte numere in Timisoara.... Poate om afla vreodata adevarul cu poza aceasta :naughty1:
0

#1192 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2312
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 07 iunie 2018 - 19:50

inainte de revolutie nu era nici o benzinarie pe bv republicii unde e mol acum. iti zic sigur..era tribuna oficiala de defilare la 23 august si 1 mai si vis a vis un mountaine rousse in parcul central. nici mie nu imi pare din tm fotografia..
0

#1193 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29758
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 iunie 2018 - 21:13

Nici vorba sa fie actualul Bulevard al Republicii. Acesta nu a aratat niciodata ca in poza si in plus, cum se scrie si mai sus, nu era nicio benzinarie acolo.
0

#1194 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 08 iunie 2018 - 17:51

Cel mai important reper este lipsa liniilor de troleibuz, deci clar nu Republicii. :)
0

#1195 Useril este offline   Anthony74 

  • Membru Senior **
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30 aprilie 13
  • Sexul:masculin

Postat 24 februarie 2019 - 22:28

Iosefin - Fabrica de țigări

Imagine atasata: Iosefin-Fabrica de tigari si linia tramvaiului cu cai.jpg

Ce se vede în prim-plan este cumva linia tramvaiului cu cai?
1

#1196 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 24 februarie 2019 - 22:37

Sus scrie Temesvar 1909, atunci deja erau tramvaie electrice, numai ca firul era prea subtire pentru ca sa se vada pe acele camere de atunci. Insa nu ma prind exct cum era facuta poza, adica fabrica este pe Pop de Basesti, unde nu am avut niciodata linie, dar fotograful pare pe un pod.
0

#1197 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 25 februarie 2019 - 11:08

Imagine atasata: Netzentwicklungsplan_der_Straßenbahn_Timișoara.png

Daca nu ma insel acolo e trecuta o linie de tramvai intre anii 1871-1899.

L.E.:

Citeaza

Podul muncii „de la Autogara", „de la Fabrica de Tutun", „Regal". Construit in 1913 pe locul unui vechi pod de lemn ce fusese reparat in 1898, s-a refolosit structura unui pod metalic din Fabric. A fost vopsit in 1923 si consolidat in 1936 si inca o data, in 1968. A fost reconstruit in 1978, din beton armat precomprimat. Are o lungime de 72,5 metri.

1

#1198 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 februarie 2019 - 11:41

Eu zic ca poza este facuta de pe podul Eroilor care acum se repara iar fabrica se intindea pana peste fosta cantina Elba...Probabil ca acest capat al fabricii o fi fost bombardat si nerefacut...Apoi peste ani a venit cantina Elba pe acest colt...

Si da, pe acest pod a mers candva tramvaiul iar din 1942 podul era traversat de prima linie din oras de firobuze...
1

#1199 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 25 februarie 2019 - 16:39

http://www.ratt.ro/f...ndpost&p=133901
0

#1200 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 25 februarie 2019 - 17:10

Imagine postata Aceasi carte postala cu doua mesaje diferite, la distanta de 5 ani. Imagine postataImagine postata
0

Arata acest topic


  • (61 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi