STP Timișoara Forum: veloTM - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (45 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

veloTM by Viacor Engineering

#81 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 25 octombrie 2014 - 12:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 octombrie 2014 - 09:55, a spus:

Daca o simpla validare e o problema pentru un timisoarean, iti dai seama ca un furt cu cardul lui pierdut va isca o noua revolutie. :D

Poate ca totusi nu va isca inca o revolutie...nici sistemul super complex si complicat si dificil de operat de anuntare a statiilor care zace nefolosit in 99 % din timp nu a iscat nici o revolutie...oamenii se invata cu orice... In plus pensionarii sunt super disciplinati la partea cu validarile...din pacate cu sacosele si cu gentile..fara sa scoata nimic din ele
1

#82 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2014 - 13:14

Ce legatura are sistemul de anuntare cu furtul unei biciclete imputate unui posesor de card pierdut? :intrebare:
0

#83 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 25 octombrie 2014 - 15:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 octombrie 2014 - 13:14, a spus:

Ce legatura are sistemul de anuntare cu furtul unei biciclete imputate unui posesor de card pierdut? :intrebare:

Nu m-am exprimat poate eu corect. Doream doar sa spun ca neutilizarea unui sistem nu provoaca implicit o revolta sociala. In legatura cu riscul de a se fura cardul RATT in egala masura exista si riscul de a ni se fura buletinul sau cardul bancar, si cu siguranta nimeni nu ar fi fericit daca dupa ce i se fura buletinul cu CNP ul lui s-ar lua credite bancare nerambursate, s-ar face tranzactii imobiliare ilegale...sau s-ar comite infractiuni si s-ar trezi ca nu mai poate trece granita, sau ca primeste in vizita DNA -ul sau va fi amprentat la frontiera si va avea interdictie in spatiul Schengen... e un risc pe care ni-l asumam toti. Eventual ar fi varianta de asigurare contra furtului...ca sa se acopere daunele produse de terti..sau posibil si alte solutii...

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 25 octombrie 2014 - 15:42

0

#84 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2014 - 19:04

Adevarul e ca si eu sunt curios sa vad ce reguli vor fi si cum se va proceda in aceste cazuri, deci cam tot ce facem aici e sa ne dam cu parerea in privinta diferitelor situatii care in mod sigur vor aparea si in exploatare. Discutia adevarata va incepe cand vom vedea regulamentul si sistemul va incepe sa functioneze. :)
Cat despre comparatia cu buletinul furat sau cardul bancar, e perfect ok pana la protestul cetateanului in urma acestor fapte. Nimeni nu va protesta prea vocal impotriva statului sau a unui sistem bancar, pe cand RATT-ul poate fi atacat foarte lejer. -_-
0

#85 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2014 - 23:53

Dupa cum era de asteptat, exista un cod de autentificare. Meniul functioneaza deocamdata partial.

Later Edit: O mica problema la meniul in limba maghiara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 01.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 02.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 03.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 04.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 05.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 06.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 07.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 08.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 09.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 10.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 11.jpg
  • Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.28 - 12.jpg

6

#86 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 octombrie 2014 - 17:31

Nu-mi vine sa cred ca intradevar au ales limba maghiara... (asta dupa ce prostia de felinar de la ELBA, avea mai toate limbile pe el (franceza, spaniola...) mai putin maghiara, asta lunad in considerare originile istorice. :Facepalm_emote_gif:
0

#87 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 octombrie 2014 - 21:27

Trebuia sa fie in:
romană
engleză
germană
maghiară
sârbă
4

#88 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 octombrie 2014 - 22:39

Vezi postareaChagall, la 29 octombrie 2014 - 21:27, a spus:

Trebuia sa fie in:
romană
engleză
germană
maghiară
sârbă

Si cu mesajele de alerta anti-furt in romales :rad_masa:
6

#89 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 octombrie 2014 - 02:47

Ar putea sa fie tradus in aproape orice limba, cit de greu poate sa fie? In atitea obiective turistice din europa se gaseste ghidul tiparit in limbi ca chineza sau japoneza, de ce sa nu avem si noi meniu in limba japoneza sau araba?

Piata Marasti:

Imagine atasata: Statii Ratt - Inchirieri Biciclete - 2014.10.29 - 01.jpg
0

#90 Userul este online   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 30 octombrie 2014 - 18:45

Mie mi se pare o aberatie ce limbi au selectat pt afisaj. Cum sa fie maghiara si sa nu fie germana sau franceza, de exemplu? Daca chiar voiau sa ia limbile nationalitatilor istorice din Timisoara, trebuia sa le ia pe toate, si asta pe langa romana, engleza si franceza, zic eu. Sa fim seriosi, cati turisti vorbitori de maghiara avem? Si nici macar pentru populatia orasului nu se justifica, nu e ca si cum am fi in Oradea, sa zici ca un procent major din populatie vorbeste aceasta limba.
0

#91 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 octombrie 2014 - 20:55

Ai habar cati locuitori vorbitori de maghiara sunt in TM? Si aici nu ma refer la cei care se declara maghiari la recensamant, si in realitate! :Facepalm_emote_gif:


Cred ca e ceva tipic romanesc.... Toti trec la Szeged, Mako, si sunt super bulversati DACA nu gasesc ceva notat pe romana. Clar ungurii vin mai putin pe la noi, deh de ce ar venii, au tot ce le trebe de partea lor...

Culmea, atat la Szeged cat si la Mako vei gasii afise si panouri cu limba romana, chiar si la bancomate, pe langa germana/engleza. La noi maxim la OTP. In rest 0, si tot romanul este cel care este revoltat...
1

#92 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 octombrie 2014 - 22:24

Bun, cati maghiari avem nu cred sa conteze, am in familie cam 50% unguri, dar toti stiu perfect romaneste si nu cred ca ar selecta meniul in maghiara. (nici pe telefon sau televizor nu stiu sa aiba meniul in maghiara :) ) Totusi, nu suntem in Harghita sau Covasna. Mai important e cati potentiali clienti din Ungaria vom avea la inchiriat biciclete. Eu zic ca ar trebui sa fie cat mai multe limbi din UE si neaparat al vecinilor.
6

#93 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 octombrie 2014 - 22:42

Nici nu asta era ideea care doream sa o scot in evidenta, ci faptul ca daca ei au putut sa afiseze unele chestii in romana, nici nu nu murim daca afisam in maghiara, si asa doar ca si raspuns la colegul care era tare revoltat!

In rest, eu zic ca nu merita sa intram in polemica pe tema asta. :04:
2

#94 Useril este offline   InF3rNO0o 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 24 decembrie 11

Postat 30 octombrie 2014 - 23:15

Dupa parerea mea ar fi important sa avem si meniu in limba sarba. De cand s-a ridicat viza pentru cetatenii din serbia vin tot mai multi aici, mai ales in zona mall-ului cel putin in weekend sunt parcare 2 3 autocare plus cateva microbuze cu numere de Serbia.
1

#95 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 octombrie 2014 - 23:30

Meniul poate sa fie in oricite limbi pentru ca este software, nu este scris pe o placa cu suprafata limitata!
0

#96 Userul este online   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 01 noiembrie 2014 - 09:22

Vezi postareacseh_17, la 30 octombrie 2014 - 20:55, a spus:

Ai habar cati locuitori vorbitori de maghiara sunt in TM? Si aici nu ma refer la cei care se declara maghiari la recensamant, si in realitate! :Facepalm_emote_gif:


Cred ca e ceva tipic romanesc.... Toti trec la Szeged, Mako, si sunt super bulversati DACA nu gasesc ceva notat pe romana. Clar ungurii vin mai putin pe la noi, deh de ce ar venii, au tot ce le trebe de partea lor...

Culmea, atat la Szeged cat si la Mako vei gasii afise si panouri cu limba romana, chiar si la bancomate, pe langa germana/engleza. La noi maxim la OTP. In rest 0, si tot romanul este cel care este revoltat...


Imi pare rau ca ai luat-o personal, dar pierzi un pic ideea a ceea ce am scris. Nu am nicio problema cu afisajele in maghiara, din contra, ma bucur cand vad afisaje in limbile istorice din Banat, dar mi se pare o aberatie sa nu iei de exemplu germana, care pe langa limba istorica de aici, mai este si o limba pe care foarte multi turisti din Timisoara o vorbesc, lucru care nu se poate spune despre maghiara.

Cat despre Szeged si Mako, acolo sunt afisaje in romana din motive foarte practice: vin romanii la cumparaturi, cumpara de unde inteleg ce cumpara. Simplu, sunt motive strict economice, nu ca ar fi mare iubire pentru noi acolo.

Si ca ultima idee, cred ca mai degraba ai fost tu "tare revoltat" de postarea mea, decat eu de afisajul in maghiara. Mie imi este cam indiferent in ce limbi se face, poate sa fie si in vietnameza din partea mea, ziceam doar ca nu are logica. Presupun, dupa nume, ca esti de etnie maghiara, dar daca vei reciti postarea mea vei vedea ca nu are absolut nimic impotriva maghiarilor scris inauntru (de altfel si eu am rude), asa ca nu aveai de ce sa reactionezi asa.
4

#97 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 noiembrie 2014 - 12:21

Citeaza

Mie mi se pare o aberatie ce limbi au selectat pt afisaj. Cum sa fie maghiara si sa nu fie germana sau franceza, de exemplu?


Aceasta a fost afirmatia care probabil am interpretat-o eu gresit. Nu am luat-o deloc personal. Facem chiar inainte de postarea ta, o legatura cu acel felinar care este in 700 (era) pe care sunt afisate complet alte limbi decat cele istorice, de pe vremea felinarului.

Una peste alta, sunt deacord cu faptul ca se putea lua germana in + fata de cele alese.
2

#98 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 02 noiembrie 2014 - 13:31

Mai bine fara inscriptii in germana. Cea de pe felinarul de langa bastion e plina de greseli. Si asta intr-un oras cu liceu in limba germana si cu catedra de germanistica la universitate.
3

#99 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 decembrie 2014 - 13:18

Meniul în limba maghiară a fost scos.

Imagine atasata: 5 decembrie (27).jpg Imagine atasata: 5 decembrie (28).jpg Imagine atasata: 5 decembrie (51).jpg

Ieri, în stația de lângă catedrală, funcționau monitoarele. Este pus filmulețul de prezentare al orașului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5 decembrie (42).jpg
  • Imagine atasata: 5 decembrie (43).jpg
  • Imagine atasata: 5 decembrie (44).jpg
  • Imagine atasata: 5 decembrie (45).jpg
  • Imagine atasata: 5 decembrie (46).jpg
  • Imagine atasata: 5 decembrie (47).jpg

0

#100 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 decembrie 2014 - 14:02

Probabil il deranja pe careva limba... :so pe iei:
0

Arata acest topic


  • (45 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi