STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#741 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 octombrie 2011 - 09:08

Vezi postareaemilut, la 22 octombrie 2011 - 13:49, a spus:

Urmează ca marţi, în cadrul şedinţei consiliului local să se voteze (sau nu) împrumutul prin care RATT să poată plăti datoria. Decizia Enel este aceea de a opri alimentarea cu curent, dacă până miercuri nu îi intră banii în cont.
Primăria şi-a anunţat intenţia de a apela la un management privat pt RATT. Se include şi varianta străină a acestuia.
Radio Timişoara FM dixit.



Sugeram acest lucru de 1 an, 1 an jumate cel putin. As merge si mai departe, respectiv chiar o asociere intre cei din Bremen sau Karlsruhe cu Ratt. Astfel, pe langa management (lucru cel mai important) ar putea veni si niste tramvaie (tot vechi dar bune SH) sau piese de schimb pentru cele pe care le avem deja. Dar asa ceva nu va fi acceptat foarte usor de ai nostri edili pentru ca ... ei au alte planuri...
0

#742 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 octombrie 2011 - 09:34

Deşi ar fi de dorit o astfel de asociere, nu cred în posibilitatea înfăptuirii ei. Legislaţia prevede obligativitatea procedeului prin licitaţie.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 23 octombrie 2011 - 09:34

0

#743 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 octombrie 2011 - 10:46

Ne dam palme si suturi in fund singuri. Mai mult ca sigur ca asa este in ceea ce spui (scri). Noi mereu cautam articole din legislatie care ne interzic acest lucru in loc sa cautam "portitele" care ne permit anumite lucruri precum cauta avocatii infractorilor pentru a-i scoate basma curata. Mai simplu ar fi fost sa se creeze legi favorabile interesului national decat legile pe care le avem in prezent...

Aceasta postare a fost editata de mile: 23 octombrie 2011 - 10:47

0

#744 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 octombrie 2011 - 18:21

FOTO SOCANTE! Fetita calcata de tramvai pe trecerea de pietoni si tarata zeci de metri la Timisoara, in Piata Iosefin, chiar in fata scolii unde invata!

Articol complet : Link

Florin , imi poti da te rog frumos prin PM cine era pe 3451 ?

Am aflat cine a fost , nu dau nume aici pe public ...

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 25 octombrie 2011 - 18:35

0

#745 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2011 - 19:14

Foarte nasol. Condoleante familiei fetitei. :rad_masa:
0

#746 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 octombrie 2011 - 23:06

http://www.opiniatim...orul/25/10/2011

RATT primeste bani de la primarie pentru a-si plati datoria la curent. Ioan Goia: Probabil ca la 1 decembrie vom schimba furnizorul
0

#747 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3086
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 octombrie 2011 - 23:18

Am auzit si eu la tv de asta, cam tarziu totusi s-au gandit cei de la Primarie sa lase cureaua si sa scape Ratt de "grija" asta. Oricum imi place poza din articol :rad_masa: .
0

#748 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 octombrie 2011 - 23:41

Intradevar, chiar e faina poza cu 2042. Cred ca baieti pot sa o foloseasca la istorie :rad_masa: .
0

#749 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 31 octombrie 2011 - 18:43

Vezi postareaSorin a spus:

Voi verifica. Echipamentele, fibra optică până la chioşc sunt proprietatea ONG-ului timisoara.ro.
Deci n-au răspuns?
E probabil să nu meargă prea multe…
0

#750 Useril este offline   Sorin 

  • RATT Staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 03 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Temporal Mechanics

Postat 01 noiembrie 2011 - 18:58

Vezi postareadante, la 31 octombrie 2011 - 18:43, a spus:

Deci n-au răspuns?
E probabil să nu meargă prea multe…

În primul rând, scuze pentru răspunsul întârziat.
Chioşcurile funcţionează, cu excepţia celui din Soarelui care are alt SSID decât www.timisoara.ro. Voi informa ONG-ul despre acest aspect.
Cât priveşte celelalte chioşcuri ele funcţionează, totuşi am observat un lucru ciudat. În mod normal, IP-ul primit automat este 172.XX.XX.XX. Mai se primeşte câteodată IP cu 192.168.XX.XX. Atunci AP-ul nu funcţionează. Voi informa şi despre acest aspect. Pentru a funcţiona, (eu am folosit un smartphone Android) se dă "Forget" şi se reconectează. Astfel se primeşte IP cu 172.

Informaţii despre conectare:
-Se caută reţeaua www.timisoara.ro pe wifi.
-Se conectează la ea.
-Se deschide orice browser şi se accesează orice pagină. Va apărea pentru început un avertisment de securitate, se dă "continue" şi va apărea pagina de conectare. Acest lucru mi s-a spus că s-a făcut pentru evitarea viruşilor.
-Se dă connect şi se va intra pe pagina www.timisoara.ro. Până nu daţi "connect" în browser, internetul nu va funcţiona.
-Se poate naviga oriunde.
La test de viteză, am ajuns la 15 Mbit.

Chioşcurile sunt:
Torontal
Libertăţii
Gara de Nord
Piaţa 700
Poşta Mare
Modern
AEM
Sudului.

IP-ul este alocat un timp definit de timisoara.ro. Cred că 1 oră. După acest timp, va trebui să vă reconectaţi. NU am încercat acest aspect, nu am stat 1 oră.
Un alt aspect ce l-am observat. Dacă în timp de o oră se schimbă AP-ul, de exemplu Libertăţii cu 700, vă veţi conecta automat şi la celălalt, dar e posibil să primiţi IP cu 192. Deci nu va merge. Recomand să daţi "forget" sau echivalentul "disconnect" din windows atunci când treceţi de la un AP la altul.
Pentru orice alte probleme, puteţi să scrieţi pe forum (eventual un topic nou) şi vă voi ajuta cu plăcere.

Cu respect,
Sorin.
0

#751 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 02 noiembrie 2011 - 08:46

Sună bine.
Eroare securitate: Imagine atasata: SC20111103-081426.png
Buton "Conectare": Imagine atasata: SC20111103-081445.png
Acces global pe Internet și local în Timiso…: Imagine atasata: SC20111103-081605.png

Multe mulțumiri! :hooray:

Aș avea o sugestie pentru www.timisoara.ro. După conectare, dacă se știe hotspot-ul de unde se conecteză utilizatorul, pagina web să afișeze direct timpii de sosire pentru stațiile din zonă.

UPDATE: Butonul de conectare în browser-ul implicit: Imagine atasata: SC20111104-081025.png

Aceasta postare a fost editata de dante: 04 noiembrie 2011 - 10:21

0

#752 Useril este offline   Sorin 

  • RATT Staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 03 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Temporal Mechanics

Postat 02 noiembrie 2011 - 09:24

Se ştie (după MAC probabil), din păcate în staţii e doar un AP, nu router iar alocarea IP-urilor dinamice (DHCP) se face de un server din datacenter de la ei. Nu spun că nu se poate, dar e puţin mai dificil pentru o aplicaţie gratuită.
0

#753 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 03 noiembrie 2011 - 10:48

Vezi postareaCiteaza

Se ştie (după MAC probabil), din păcate în staţii e doar un AP, nu router iar alocarea IP-urilor dinamice (DHCP) se face de un server din datacenter de la ei. Nu spun că nu se poate, dar e puţin mai dificil pentru o aplicaţie gratuită.
Aha. Mă gândeam că firele din stații ajung în porturi anume la routerul din datacenter și nu se încurcă. Speram în plus ca IP-ul să fie edificator: 172.13.*.* pentru Gara de Nord, 172.15.*.* pentru Poşta Mare, etc. Presupun deci că sunt toate 172.19.*.*, ca în capturile mele de ecran.

Aceasta postare a fost editata de dante: 03 noiembrie 2011 - 11:01

0

#754 Useril este offline   Sorin 

  • RATT Staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 03 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Temporal Mechanics

Postat 03 noiembrie 2011 - 11:13

La poza 2 lipseşte din acel chenar "Conectare".
Referitor la reţea, gîndeşte-te în felul următor:
Ai un router care alocă DHCP. Mai departe ai un switch (echivalentul reţelei). Din switch ies cabluri către AP-uri. Switch-ul nu ştie care cablu de unde vine. AP-urile sunt cum le zic eu, "chioare", adică doar transformă din LAN în Wireless. Ce se poate face este să se lucreze pe router + server prin urmărirea mac-urilor şi generarea pentru fiecare a unei alte pagini. Lucru care după cum am spus, e cam dificil pentru o chestie gratuită. Traim în capitalism nu într-o ţară idilică.
0

#755 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 03 noiembrie 2011 - 21:54

Am citit în această seară, în ediţia print a "Opinia Timişoarei", la pagina 4, un articol referitor la macazurile cu care este dotată reţeaua tramvaistică timişoreană. Interesant faptul că pe ediţia online, subiectul nu apare. Am lăsat ziarul la garaj, că altfel puteam să vă prezint scanarea articolului respectiv.
Apar în articol motivele pt care macazurile noastre ajung să se confunde cu necazurile noastre. Am devenit vestiţi în ţară pt incapabilitatea de a susţine un sistem care a costat bani grei. O investiţie consistentă s-a dus pe apa Begăi. Apar poziţiile mai multor foşti factori de decizie din RATT, printre care şi cea a domnului Stănescu. Se pomeneşte frecvent de "rangă", probabil reporterul nefiind foarte familiarizat cu termeni precum "cheia de macaz".
Se mai pomeneşte de acest forum şi de domnul Florin, dar în termeni laudativi.
Cine e interesat de acest articol, să-şi facă rost de ziar. Îmi pare rău că nu l-am adus acasă, convins fiind că voi găsi relatarea şi pe net.
0

#756 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 noiembrie 2011 - 22:25

Din pacate si eu ca si calator am observat starea jalnica a macazurilor..si a infrastructurii. Discutia este lunga..si nu vreau sa o politizez sub nici o forma..dar daca in perioada 1992-1996 s-a inceput reabilitarea liniei cale..a retelei de contact..si s-au incheiat acorduri de donatie tramvaie din Germania..in anii urmatori am asistat la "demolarea" acestor eforturi. S-au reabilitat doar 40 km linie cale..investitia nu a mai continuat..tramvaiele primite..au fost supuse INDIFERENTEI SI NEINTRETINERII..tratate ca si "fier vechi"..efectiv intruchiparea expresiei "s-a innecat ca si tiganul la mal"...nici toata linia cale nu a fost refacuta..nici tramvaie noi sau macar intretinute corespunzator nu avem...singurul castig al acestui efort (partial finalizat) fiind ca s-a refacut infrastructura stradala ..canalizare cabluri electrice trotuare si terasament linii pe portiunile reabilitate.
0

#757 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 noiembrie 2011 - 22:47

Articol scris de Roxana Diaconescu, nu? Isi facea zilele trecute "temele" pe forum :D
0

#758 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 noiembrie 2011 - 13:04

A aparut si in presa online articol-ul care l-ai citit tu aseara .

Click Pentru A Citi !

Mi se pare o idee buna ca mai intai sa apara in presa scrisa si dupa aceea sa apara " moka " pe net .

Citeaza

Pe fiecare vagon de tramvai era montat un transporter, care dadea semnale radio catre aparatele electronice de la macaze


Nu e vorba de transponder :D ?

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 04 noiembrie 2011 - 13:06

0

#759 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 noiembrie 2011 - 13:24

Ba da, denumirea corecta este transponder. :D
Cum scriam si in postarea citata de ziarul respectiv: intretinerea acestor macaze presupune scule specializate, oameni calificati si planificarea unor sume anuale pentru revizia si intretinerea lor. Sume care in Germania par normale , la noi sunt considerate (pe buna dreptate, raportand la incasarile noastre fata de ale lor) foarte mari.
0

#760 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 04 noiembrie 2011 - 13:55

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 noiembrie 2011 - 13:24, a spus:

Sume care in Germania par normale , la noi sunt considerate (pe buna dreptate, raportand la incasarile noastre fata de ale lor) foarte mari.

Atunci de ce nu sa ales un sistem de macaze mai ieftin, care se putea fi intretinut cu bani mai putin si nu unul care are nevoie de sume astronomice pentru a fi intretinut?
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • Ultima »

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi