STP Timișoara Forum: Piste pentru biciclete in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piste pentru biciclete in Timisoara Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#61 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 mai 2011 - 23:36

Vezi postareaNDY, la 16 mai 2011 - 19:32, a spus:

Cu bicicleta MB de abia am reusit sa urc "panta" aceea, iar mai apoi treptele. Iar panta de coborare este mai rea (ca sa nu spun ca panta e mai ingusta decat piste trasata deasupra, deci, daca vii foarte aproape de linie nimeresti treptele, nu panta...).
Cu chioscul s-a terminat cam asa: se opreste brusc pista, urmeaza o zona pietonala combinata cu pista de biciclete, iar dupa chiosc se revine iar la pista...In fata Postei, in loc sa astupe craterul din asfalt, l-au ocolit, trasand pista in mijlocul trotuarului. Deci practic faci slalom pe trotuar, insa de data aceasta legal... :censored:


Pt ilustrare :naughty1:

Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 02.JPG Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 03.JPG Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 04.JPG

Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 05.JPG Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 06.JPG Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 07.JPG

Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 08.JPG Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 09.JPG Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 10.JPG

ma bucur (pt locatarii din zona) ca au pastrat acel spatiu pt parcarea masinilor:
Imagine atasata: Pista biciclete Gh. Lazar 11.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 17 mai 2011 - 23:37

0

#62 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 mai 2011 - 02:21

Ţin să vă reamintesc o chestie: pistele de biciclete au rolul psihologic de a "muşca" din şosea, nu de a f*te direcţia pietonilor strâmtorându-le spaţiul de deplasare. Şi-aşa trotuarele sunt suficient de înguste. Banda prioritară Şagului - Centru a rămas vopsită şi atât, n-a avut nimeni curajul să scoată maşinile de Poliţie şi să dea amenzi pentru circulaţia pe prima bandă. Dacă era trotuarul mai lat ar fi tras şi acolo pistele pe trotuar.

Să faci pistă pe trotuar deja denotă lipsă de "ouă", dar să faci şi parcare pe trotuar pe lângă pistă denotă nesimţire crasă. Şoferii bagă bani grei în puşculiţa statului, cum să-i descurajezi din greşeală? Cui îi pasă ce comentează pietonii?

Sunt scârbit.
0

#63 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 mai 2011 - 18:59

Merci Doppler pentru ilustratii. N-am crezut ca voi vedea asa ceva. In dreptul chioscului de ziare marcatorii nici nu stiau cum sa faca marcajul si au facut un compromis, au marcat o "bicicleta", un "pieton", alandala, si na, descucati-va !...Curba la coborare, iarasi e tare...
Baieti, daca aveti careva rabdare si cele necesare (dpv tehnic), faceti un filmulet (explicit) sau chiar aceste poze, trimiteti-le la Realitatea TV sau la Antena 3. Merita vazute de cat mai multa lume, merita sa-i facem de rasul lumii... Cred ca asa ceva nu este nicaieri in lume. Daca n-ai bani sa faci ceva cum trebuie, mai bine nu faci de loc, si cand zic ceva cum trebuie nu ma refer neaparat la pistele din Germania, dar nici cu asa ceva nu pot fi deacord....

LE Uitandu-ma din nou la poze, acum am vazut ca la acel capat in curba, initial au marcat stop langa bordura iar apoi au sters cu ceva (smoala probabil) marcajul, au vazut ca urmeaza treptele...

Aceasta postare a fost editata de mile: 18 mai 2011 - 19:05

0

#64 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 mai 2011 - 19:09

Multumesc, Doppler, acum cred ca vor intelege toti mai bine ce am vrut sa spun :censored:
0

#65 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 mai 2011 - 19:10

Daca imi faceti o harta cu TOATE pistele de biciclete existente astazi in Timisoara, ma ofer (cel putin) incerc sa realizez impreuna cu colegii un reportaj.

P.S. Dar de harta chiar as fii nevoit.
0

#66 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 mai 2011 - 20:03

Era o harta pe undeva...Oricum, inafara a cateva piste arhi-cunoscute care sunt facute cu cap, restul nici nu merita precizate...Sunt bataie de joc.
0

#67 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 mai 2011 - 20:28

Stiu de harta... Sincer ma gandeam la cepa expus pe un google maps, sau ceva de genu...


Cat espre cealalta propozitie... Ideea era sa cuprinda TOT...
0

#68 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 mai 2011 - 20:57

Vezi postareacseh_17, la 18 mai 2011 - 20:28, a spus:

Stiu de harta... Sincer ma gandeam la cepa expus pe un google maps, sau ceva de genu...


Cat espre cealalta propozitie... Ideea era sa cuprinda TOT...

Este o harta, dar neactualizata la inceputul topicului.

Eu as fi mai degraba interesat sa vad ce s-a intamplat cu pista de biciclete din calea Sagului.
Daca mai tineti minte, la vremea respectiva, acolo s-a ingustat carosabilul pentru marcarea unei piste pentru biciclisti.

Imagine atasata: Sagului.jpg

Am trecut saptamana trecuta cu masina pe acolo si n-am mai vazut nici urma pe asfalt de pista de biciclete pe aceas strada.
0

#69 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 mai 2011 - 21:03

Vezi postareacseh_17, la 18 mai 2011 - 20:28, a spus:

Stiu de harta... Sincer ma gandeam la cepa expus pe un google maps, sau ceva de genu...


Cat espre cealalta propozitie... Ideea era sa cuprinda TOT...

Uite, am gasit o harta actualizata pe site-ul primariei

Atasament Timisoara_HartaBaza_Pupitru_lucru2.jpg

Citeaza

PISTE pentru CICLIŞTI

Data: 15.03.2011

Primăria Municipiului Timişoara a început, din anul 2009, implementarea la nivelul întregului oraş, pe principalele artere de circulaţie şi zonele adiacente, a pistelor pentru biciclişti. Astfel, în ultimii doi ani au fost realizate în jur de 60 de kilometri de piste.

Din acest an, trecem la o nouă etapă în ceea ce priveşte crearea de condiţii optime pentru cicliştii din Timişoara. Astfel, principalul obiectiv care va fi urmărit în acest an constă în interconectarea pistelor pentru ciclişti existente în oraş, concomitent cu extinderea reţelei de piste şi corelarea acesteia cu semnalizarea rutieră în conformitate cu prevederile legale în vigoare.

Tot în sprijinul cicliştilor au fost elaborate două noi proiecte de hotărâre care vor fi supuse aprobării consiliului local. Primul dintre ele vizează modificarea HCL 371/2007, în sensul că va fi ridicată restricţia privind accesul pe biciclete în Piaţa Victoriei, Piaţa Unirii, Piaţa Traian, strada Alba Iulia, strada Ştefan cel Mare (între Piaţa Traian şi strada Aurel Vlaicu). Cel de-al doilea prevede obligativitatea, de la 1 ianuarie 2012, a tuturor instituţiilor publice şi a societăţilor comerciale cu spaţii mai mari de 1000 mp să amenajeze şi să întreţină rasteluri cu minim zece locuri pentru biciclete. Pentru şcolile care nu îşi permit să realizeze aceste rasteluri, costurile vor fi suportate de Primăria Municipiului Timişoara din banii obţinuţi din vânzarea maşinilor abandonate pe teritoriul municipiului.

De asemenea, în toate proiectele de modernizare majore ale tramelor stradale din diferitele zone al municipiului sunt prevăzute şi piste pentru ciclişti, în vederea facilitării şi încurajării acestui tip de transport.

În momentul de faţă, piste pentru ciclişti există pe următoarele trasee:
- Calea Sever Bocu – tronson str. Amurgului – Ion Ionescu de la Brad
- Calea Aradului – tronson str. Amurgului – str. Liege
- Calea Aradului – tronson Piaţa Consiliul Europei - Piaţa Mărăşti
- Bv. Take Ionescu – tronson Piaţa I.C. Brătianu – str. Enric Baader
- Bv. Vasile Pârvan – tronson Bv. Mihai Viteazul – Piaţa Leonardo Da Vinci
- Bv. Victor Babeş – tronson Bv. Mihai Viteazul – str. Cluj
- str. Cluj – tronson Bv. Victor Babeş – str. Surorile Martir Caceu
- Bv. Regele Carol I – tronson Bv. Iuliu Maniu – Piaţa Alexandru Mocioni
- Bv. Michelangelo – tronson Piaţa Leonardo Da Vinci – Bv. Revoluţiei 1989
- Zona Stadion Dan Păltinişanu
- Bv. Gen. Ion Dragalina – tronson Bv. Regele Carol I – Bv. 16 Decembrie 1989
- Bv. Mihai Eminescu – tronson Bv. Michelangelo – str. Patriarh Miron Cristea.
- Bv. Iosif Bulbuca – tronson Aleea Sănătăţii – Piaţa Gheorghe Domăşnean
- Calea Şagului – tronson str. Ana Ipătescu – Bv. Liviu Rebreanu
- Bv. Mihai Viteazul – tronson Piaţa Bălcescu – Bv. Vasile Pârvan
- str. Gheorghe Lazăr – tronson Calea Circumvalaţiunii – Bv. Cetăţii
- Calea Circumvalaţiunii – tronson Piaţa Consiliul Europei – str. Gheorghe Lazăr
- str. Moise Doboşan – tronson str. Grigore Alexandrescu – str. Macilor
- str. Cluj – tronson Bv. Victor Babeş - Piaţa Leonardo Da Vinci

Primar,
Gheorghe CIUHANDU


Sursa: PrimariaTM

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Timisoara_HartaBaza_Pupitru_lucru2.jpg

0

#70 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 mai 2011 - 21:16

Tronsonul 17 este chiar ciudat siinteresatn... :) :intrebare:


P.S. Mersi mult de harta! :respekt:
0

#71 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 mai 2011 - 21:18

Dar ce ziceti de exemplul asta?

Imagine atasata: 102.jpg direct in stufaris. :)

Sursa: ciclism.tibiscus.ro - linkul contine cateva trasee pt biciclete pozate in Timisoara.
0

#72 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 mai 2011 - 00:55

Vezi postareaChagall, la 18 mai 2011 - 20:57, a spus:

Eu as fi mai degraba interesat sa vad ce s-a intamplat cu pista de biciclete din calea Sagului.
Daca mai tineti minte, la vremea respectiva, acolo s-a ingustat carosabilul pentru marcarea unei piste pentru biciclisti.
Am trecut saptamana trecuta cu masina pe acolo si n-am mai vazut nici urma pe asfalt de pista de biciclete pe aceas strada.

S-a şters vopseaua datorită traficului, presupun. Trasarea respectivă continuă şi după sensul giratoriu, prin Brâncoveanu - Mocioni - Maria.

Vezi postareaChagall, la 18 mai 2011 - 21:18, a spus:

Dar ce ziceti de exemplul asta?

Păi nu prea aveau unde s-o continue acolo, doar s-o încheie brusc. Prin faţă pe la Colegiul Bănăţean nu prea e loc să faci pistă ...
0

#73 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 mai 2011 - 14:02

Traseul 17 este unul din cele mai bune piste de biciclete din oras. Cartierul este linistit, pista este generoasa, si nu se suprapune cu trotuarul, parcarile, soseaua etc. Mie chiar imi place cum a fost gandit (chiar daca pe alocuri sunt unele "anomalii").

Pe strada Bucovina...eu chiar nu stiu sa existe o pista de biciclete, poate ma insel. Eu cred ca s-au incurcat putin. B-dul Cetatii are 2 sensuri de piste, ei le-au imaprtit in 19 si 20, insa 20 ar trebui sa fie pe acelasi bulevard cu 19. In fine.

Din poza mai lipseste pista de pe B-dul Iuliu Maniu si noua pista de pe Calea Torontalului.
0

#74 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 mai 2011 - 15:34

Vezi postareamile, la 18 mai 2011 - 18:59, a spus:

Merci Doppler pentru ilustratii. N-am crezut ca voi vedea asa ceva. In dreptul chioscului de ziare marcatorii nici nu stiau cum sa faca marcajul si au facut un compromis, au marcat o "bicicleta", un "pieton", alandala, si na, descucati-va !...Curba la coborare, iarasi e tare...
Baieti, daca aveti careva rabdare si cele necesare (dpv tehnic), faceti un filmulet (explicit) sau chiar aceste poze, trimiteti-le la Realitatea TV sau la Antena 3. Merita vazute de cat mai multa lume, merita sa-i facem de rasul lumii... Cred ca asa ceva nu este nicaieri in lume. Daca n-ai bani sa faci ceva cum trebuie, mai bine nu faci de loc, si cand zic ceva cum trebuie nu ma refer neaparat la pistele din Germania, dar nici cu asa ceva nu pot fi deacord....

LE Uitandu-ma din nou la poze, acum am vazut ca la acel capat in curba, initial au marcat stop langa bordura iar apoi au sters cu ceva (smoala probabil) marcajul, au vazut ca urmeaza treptele...


Cu placere!

Am facut mai multe filme azi, deocamdata il incarc pe cel cu pista de biciclete de pe Gh. Lazar. Scuze pt trepidatii, am cauciucurile umflate la 3.5bar iar sapuniera este fixata prea rigid de bicicleta:



O sa urmeze (mai la noapte :) ) Gh. Lazar pe cealalta parte, Cetatii, Torontalului si Circumvalatiunii.

PS: nu le pot edita, compul meu nu poate nici macar reda clipuri HD, ce sa mai vorbesc de editare.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 19 mai 2011 - 15:44

0

#75 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 19 mai 2011 - 15:42

Super filmarea. :intrebare:
Ar fi ceva extraordinar sa avem astfel de filmari de pe mai multe piste de biciclisti din oras.
In minutul 2:52 apare un panou cu "schimb valutar" exact pe pista marcata. :)
0

#76 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 mai 2011 - 17:53

Da, excelenta ... filmarea si NU PISTA. Daca era camera mai coborata cu doua - trei grade, poate s-ar fi vazut si coborarile pistei in imagine, insa nu sub linia orizontului cu bicicleta aflata in pozitie orizontala...Stiu ca este mai usor sa "comentezi" decat sa prevezi totul dinainte. Dar si asa se vede (prea) suficient ca sa tragi o concluzie. Pana si la al doilea bloc unde trotuarul este praf pe directia pistei, exista un marcaj care-ti indica ca pe acolo-i traseul de urmat...
Inca o data, super filmarea...merci Doppler...iar trepidatiile sunt de la treptele pistei, nu de la tine...
Eu zic ca ar trebui s-o trimitem la realitatea.net, o vor difuza toata ziua si astfel vor vedea si sefii de la primarie calitatea lucrarii...pe ce dau banii...
0

#77 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 mai 2011 - 18:06

Sefii nostrii din primarie nu au insomnii legate de calitatea lucrarilor. Important pentru ei este "comisionul"..in rest au grija sa urmareasca felul in care "stau" in sondajele de opinie..si sa pregateasca noi "pomeni electorale". Cum pensionarii votanti umbla putin cu bicicleta..pistele de bicicleta nu sunt pe lista lor de prioritati pentru adunarea voturilor.
0

#78 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 mai 2011 - 20:44

Vezi postareamile, la 19 mai 2011 - 17:53, a spus:

Da, excelenta ... filmarea si NU PISTA. Daca era camera mai coborata cu doua - trei grade, poate s-ar fi vazut si coborarile pistei in imagine, insa nu sub linia orizontului cu bicicleta aflata in pozitie orizontala...Stiu ca este mai usor sa "comentezi" decat sa prevezi totul dinainte. Dar si asa se vede (prea) suficient ca sa tragi o concluzie. Pana si la al doilea bloc unde trotuarul este praf pe directia pistei, exista un marcaj care-ti indica ca pe acolo-i traseul de urmat...
Inca o data, super filmarea...merci Doppler...iar trepidatiile sunt de la treptele pistei, nu de la tine...
Eu zic ca ar trebui s-o trimitem la realitatea.net, o vor difuza toata ziua si astfel vor vedea si sefii de la primarie calitatea lucrarii...pe ce dau banii...


Incadrarea avea un scop artistic, e adevarat ca s-ar fi vazut mai bine "varza" daca camera era mai coborita. Adevarul e ca lumina era prea puternica si nici asa nu am reusit sa incadrez cu treimea de aur. Bine macar ca imaginea este cit de cit orizontala, cu leganarile de rigoare ale mersului pe 2 roti (nu 7 carari :intrebare: ).

In afara de porumbei si catei, restul nu au scuze pt ca merg/stau pe pista pt biciclete. :)


Strada Gh. Lazar, pe cealalta parte, de la Bd. Cetatii pina la Circumvalatiunii:


0

#79 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 mai 2011 - 20:45

Un post nou pt ca am depasit numarul permis de linkuri media:


Bd. Cetatii, de la Gh. Lazar pina la Torontalului:




Si inapoi, bd. Cetatii de la Torontalului pina la Closca:




Va urma: Calea Torontalului si Str. Circumvalatiunii.
0

#80 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 mai 2011 - 21:32

Pista de pe Calea Torontalului, intre Bd. Cetatii si Circumvalatiunii, chiar daca nu este inca 100% gata (marcata), imi pare cea mai faina din TM:




Pista de pe Circumvalatiunii, intre Calea Torontalului si Calea Bogdanestilor (partea vestica):




Partea estica este inca la stadiul de dunga subtire. :)
0

Arata acest topic


  • (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi