STP Timișoara Forum: Poluare fara precedent in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Poluare fara precedent in Timisoara Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 15 mai 2020 - 20:28

La mașini e mai delicată situația. Autobuzele și camioanele sunt deținute de firme, deci impactul restricțiilor nu afectează, în principiu, persoanele fizice care locuiesc în Timișoara. Mașinile, însă, sunt deținute și de persoane fizice, multe având domiciliul chiar în Timișoara. Dacă interzici mașinile cu normă de poluare inferioară celei Euro 4, o să ai o surpriză neplăcută, deoarece posesorii din Timișoara ai acelor mașini nu se vor mai putea deplasa absolut nicăieri cu mașina, ceea ce conduce la următoarele soluții:
a) ride-sharing - nu e rentabil să îl folosești zilnic din cauza prețului relativ ridicat
b ) taxi - la fel
c) folosești STPT să faci naveta. Aici nu mă pronunț, deoarece nu cunosc calitatea serviciilor de transport oferite de societate, eficacitatea și acoperirea transportului public local, însă mi se pare rentabil ca preț.
d) mergi pe jos - nu e rentabil dacă ești departe de punctul de interes
e) îți cumperi mașină nouă - problema e cu bugetul
f) îți asigură firma sau un coleg cu o mașină nepoluantă transportul până la muncă și înapoi - dacă e vorba de firmă, există posibilitatea să ți se taie un procent mic din salariu pentru transport, iar colegul nu știu cât de dispus ar fi să te ducă zilnic la muncă și înapoi. Plus că nu poți doar să faci naveta casă - loc de muncă, mai sunt și alte necesități, de exemplu cumpărături, unde există posibilitatea să nu te descurci fără mașină.
Soluții fiabile sunt c) și e). Pentru c), trebuie un transport local bine pus la punct. O radiografie concretă a STPT și a transportului public local o puteți face doar voi, cei care aveți contact cotidian cu societatea, deci nu pot să-mi dau cu părerea aici, însă Robu - primăria, mai corect - trebuie să se asigure permanent că transportul local merge brici și că pasagerii sunt mulțumiți de STPT.
Varianta e) este condiționată de buget. Aici, primăria poate veni în ajutor cu vouchere pentru achiziția unor noi mașini, nepoluante. Însă problema care se pune e dacă autoritățile locale au dispoziția necesară de a rupe bani de la buget și a-i da celor cu mașini poluante. Logica ar trebui să forțeze primăria să facă acest lucru, în primul rând pentru că se bagă peste proprietatea privată, deci trebuie să compenseze cumva faptul că cetățeanul timișorean cu mașină poluantă nu mai poate intra cu proprietatea personală în centru și trebuie să plătească zilnic pentru mașina sa, iar pe plan secundar merge strună ca subiect de campanie electorală. Alegătorul iese câștigat cu mașină nouă, având un motiv să voteze iar administrația curentă, iar primăria iese câștigată cu poluare redusă, deci scapă de sancțiuni și are mai mulți bani pentru investiții, ambele părți având doar de câștigat.
Opinia mea, de observator extern care nu cunosc situația exactă din Timișoara, e următoarea: ar putea să se stabilească o zonă în care mașinile poluante să nu aibă deloc acces - preferabil una centrală, cu cât mai multe clădiri istorice (cum e Cetate), cu o limită destul de bine definită și care să urmeze cât mai puține artere de circulație (un inel de circulație, I sau II, de exemplu), iar pentru celelalte zone ale orașului să se plătească o taxă pentru mașinile poluante. Exceptate de la taxă și măsura de interdicție în centru să fie vehiculele de utilitate publică (ambulanța, STPT, poliția, pompierii, intervenții etc.); în acest timp, primăria poate - și trebuie, ca organ competent - să investească în STPT. De asemenea, dacă - Doamne ajută! - sunt raționali și le pasă cu adevărat de electorat, obligatoriu trebuie să lanseze vouchere sau altă metodă de compensare pentru cei afectați.

Aceasta postare a fost editata de SPECTR-2: 15 mai 2020 - 20:52

3

#102 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 15 mai 2020 - 21:29

Corect, si eu cred ca ar trebui pe zone implementat restrictionarea accesului si in celelalte zone o taxa pentru poluatori.
Din pacate si in cazul camioanelor, chiar daca sunt detinute de companii, intr-un final cei ce platesc "nota" tot oamenii sunt, pentru ca spre deosebire de masini, camioanele si autobuzele nu sunt folosite pentru plimbari, ele fiind folosite pentru o activitate economica. Daca la un autobuz ce merge de la Arad la Jimbolia de exemplu, i se interzice sa treaca prin oras fara sa aibe o centura ocolitoare, el va trebui sa ocoleasca foarte mult sau proprietarul lui trebuie sa il vanda si sa isi ia unul mai nou, cost ce se reflecta in pretul biletelor, asa o sa fie si la camioane, o sa creasca costurile de transport si o sa fie resimtite tot de oameni.
Trebuie sa se faca ceva in privinta poluarii, pentru ca nu stiu cat mai rezista planeta, dar sa vii peste noapte cu interdictii de genul asta intr-o tara in care parcul auto e foarte batran, nu e ok deloc.
Parerea mea e ca trebuie sa se investeasca masiv in transportul in comun pentru ca lumea sa il foloseasca si sa nu mai umble cu masina in oras asa mult, pentru ca orice fel de masina ar fi, fie ea si electrica, tot polueaza daca electricitatea nu e generata cu energii regenerabile si bateriile nu sunt reciclate corect. Eu cred ca daca transportul in comun ar fii asa avantajos, oamenii nu ar mai folosii singuri maisnile, fara nici un fel de interdictie. La fel e si cu infrastructura pentru biciclete, ar trebui finantata masiv.
2

#103 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 mai 2020 - 10:16

As propune un experiment: oprirea semaforizarii "inteligente", trecerea ei pe galben intermitent o saptamana si evaluarea gradului de poluare in timpul asta. Daca cineva mai avea dubii privind "inteligenta" sistemului, cred ca s-a putut convinge in perioada cu restrictii cand stateai ca prostul de unul singur la semafor, exact acelasi timp ca si in vremurile "bune" cand erau zeci si zeci de masini in coloana cu tine. Culmea "inteligentei" erau semafoarele cu buton, semafoare pe unde nu trecea un pieton doua-trei ore, dar autovehiculele aveau rosu, probabil in ideea ca poate-poate o sa treaca cineva, candva.
5

#104 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 mai 2020 - 15:07

Sau ce ar fi sa nu mai imatriculam rable din import. Tot ce arunca nemtii, ca nu e bun si polueaza, imatriculam noi cu voie mare.
2

#105 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 mai 2020 - 20:05

M-ar bucura, mai ales ca am facut efortul sa iau o masina noua cu motor foarte eco (E6d-temp GPF (filtru particule pentru motor pe benzina)). Din pacate, stoparea importului de masini care "trag grav, nu bat, nu troncane..." si au doar 200.000 de km la 10-15 ani, nu se va intampla.
1

#106 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 12 ianuarie 2021 - 10:41

https://www.opiniati...ieta/12/01/2021

cum-va-fi-reintrodusa-taxa-auto-variantele-posibile-impozit-local-sau-rovinieta

Este foarte greu pentru un ministru care cand e pus pe functie se presupune ca are deja viziunile necesare in domeniu, sa inceapa sa studieze si sa se gandeasca undefined period ce taxe trebuie sa aplice.
La nemti e simpla si vizibila de ani de zile:
https://kfz-steuer.w...ar-tax-germany/
0

#107 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 februarie 2021 - 19:43

PET-ul de Neumarkt isi face simtita aparitia la fiecare 2 pasi pe malul Begai in zona Iosefin-Dambovita. CRED CA AVEM O PROBLEMA! :drunk:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P_20210207_160153_vHDR_Auto.jpg
  • Imagine atasata: P_20210207_160210_vHDR_Auto.jpg
  • Imagine atasata: P_20210207_160215_vHDR_Auto.jpg
  • Imagine atasata: P_20210207_160322_vHDR_Auto.jpg
  • Imagine atasata: P_20210207_160412_vHDR_Auto.jpg
  • Imagine atasata: P_20210207_160418_vHDR_Auto.jpg
  • Imagine atasata: P_20210207_160438_vHDR_Auto.jpg
  • Imagine atasata: P_20210207_160445_vHDR_Auto.jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 februarie 2021 - 19:59

5

#108 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2021 - 20:31

Bega e mizerabila! Eu nu înțeleg cine dracu îl tine în brațe pe Bojin la abab?!
Și-a dovedit incompetența cu vârf și îndesat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#109 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 februarie 2021 - 21:12

Nu îl mai ține nimeni pe Bojin. La ABAB a fost schimbată toată conducerea (Director general, Director tehnic, Director economic)...și nu numai. Au fost două grupări (Falcă și Robu) care și-au numit oamenii. Falcă și-a pus oameni pe principalele posturi Director General (de la Arad) și Director Tehnic Management European (de la Arad, absolventă la celebra universitate Aurel Vlaicu), șamdp. Robu i-a aranjat/recompensat pe Raul Ambruș (printre altele și consilier local în Timișoara) și pe Călin Roman (fiul primarului din Deta, cel căruia i-a fost albit cazierul anul trecut înainte de alegeri). Călin Roman este director la structura care administrează canalul navigabil Bega.

Aceasta postare a fost editata de Gioco: 07 februarie 2021 - 21:13

1

#110 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2021 - 22:24

Ahaaa...bun.

Și pet-urile cine le adună, iarba din apă cine o curăță?

Nimeni, evident.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#111 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 februarie 2021 - 22:35

Din păcate...foarte multă delăsare la majoritatea instituțiilor publice.
1

#112 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 08 februarie 2021 - 01:31

Cata vreme se tot aduna gunoaie si iarba pe apa, tot pe canal in dreptul punctului de lucru al Apelor Romane de dupa podul Modos stau si ruginesc in bataia soarelui echipament tipla, nou achizitionat, utilizat doar inaintea evenimentelor gen zilele Bega Bulevard de la Flora sau acelui eveniment de acum 2 ani de la Solventul. In rest cand nu sunt evenimente, Bega nu e a noastra...Imagine postata
5

#113 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2021 - 19:12

Și eu am văzut ca Bega e plina de gunoi plutitor.
Poate și la noi au angajat personal cu ani de experienta la Master.
3

#114 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2021 - 19:34

O alta sursa de poluare este si arderea gunoiului in cartierul Kuncz

Citeaza

Seară de seară sau o dată la câteva seri, săptămânal, pe un teren neîngrădit din Kuncz, locatari din zonă aduc deșeuri (materiale lemnoase, anvelope, cabluri electrice, haine și multe altele) cu un microbuz sau cu căruța și ulterior le dau foc. Locatarii din zona Câmpului sună constant la Poliția Locală sau, uneori când focul e prea mare și la pompieri. Aceștia vin, sting focul, sancționează în măsura în care n-au fugit responsabilii de la locul faptei și pleacă. Ulterior, focul se reaprinde”, ne-a scris un cititor TION.

sursa
0

#115 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 09 februarie 2021 - 22:58

Citeaza

Primăria Timișoara primește spre folosință o rețea de 16 senzori superperformanți de măsurare a calității aerului

Calitatea aerului din Timișoara nu va mai fi verificată doar de cele patru stații ”oficiale”, instalate de autoritățile centrale, ci va beneficia de o rețea de 16 asemenea senzori complecși, care vor prezenta o imagine mult mai fidelă, analizând și mai mulți parametri. Respectivii senzori vor fi furnizați de o fundație timișoreană, care are în spate o puternică societate cu activitate în domeniul IT. Acordul de colaborare va fi semnat între Primăria Timișoara și Fundația ETA2U. În total vor fi instalați noi senzori în 16 asemenea locații.

“În acest moment, avem în Timișoara doar patru stații de măsurare a calității aerului. Deci, practic acest parteneriat ne va ajuta să creștem de patru ori capacitatea noastră de a afla în timp real calitatea aerului și problemele de mediu din Timișoara. Prin acest parteneriat, Fundația Eta2U va asigura aloca acești senzori (care vor rămâne în proprietatea fundației) și se va ocupa de funcționarea întregii rețele, precum și de serviciul de monitorizare. Primăria va asigura suportul tehnic, se va ocupa de obținerea avizelor necesare și va estima costurile de montare și racordare a senzorilor la rețeaua de energie electrică. Toate aceste costuri vor fi cuprinse în bugetul pe anul 2021”, a declarat Dominic Fritz.

Concret, cele 16 stații vor monitoriza, pe lângă datele meteo și concentrațiile de particule în aer, numite în limbaj tehnic PM2,5 și PM10, care, practic, vor ajuta primăria și publicul larg să își formeze o imagine asupra poluării cu praf din oraș. Aceste stații sunt mai performante decât cele patru existente în prezent și care monitorizează doar concentranțiile de PM10 (particule mai mari de 10 microni). De asemenea, noile stații au un consum redus de energie electrică, doar aproximativ 1,6 kilowați-oră/lună.

“Astfel, vom putea, cu ajutorul autorităților de mediu, să identificăm rapid și exact poluatorii din oraș și, în același timp, să avertizăm timișorenii. Deoarece datele vor fi publice și actualizate în timp real, și timișorenii își vor putea forma o imagine corectă asupra poluării din oraș și vor vedea dacă măsurile pe care le vom lua vor îmbunătăți real calitatea aerului pe care îl respirăm cu toții. Acordul de parteneriat urmează să fie înaintat consilierilor locali spre aprobare și are o durată inițială de 12 luni, el putând fi prelungit ulterior. Mă bucur foarte mult că astfel de parteneriate prind contur pentru că toate problemele orașului nu pot fi rezolvate doar de primărie și mă bucur că tot mai mult lucrăm cu mediul privat și fundații în Timișoara”, a declarat Dominic Fritz.

Cele 16 locații sunt:
Calea Șagului, lângă intersecția cu Ana Ipătescu
Liviu Rebreanu, lângă intersecția cu Brâncoveanu
Surorile Martir Caceu, lângă intersecția cu Ripensia
Take Ionescu, lângă intersecția cu Mihail Kogălniceanu
Calea Aradului, zona intersecției cu Miresei
Calea Aradului, zona intersecției cu Liege
Gheorghe Lazăr, lângă intersecția cu Circumvalațiunii
B-dul Cetății -în zona intersecției cu strada Cloșca;
Pasajul Jiul;
Strada Budai Deleanu – în zona intersecției strada Iuliu Maniu;
B-dul Vasile Pârvan – în zona Piaței Leonardo da Vinci;
Strada Divizia 9 Cavalerie- în zona intersecției intersecție cu strada Sever Bocu;
Intersecția AEM- Calea Buziașului (posibilitate comparație cu Stația TM4 a Rețelei Naționale de Monitorizare a Calității Aerului – RNMCA);
Strada Ion Mihalache- în zona intersecției cu strada Andrei Șaguna;
Strada Gării, în zona intrării ELBA;
Strada Aristide Demetriade – în zona intersecției cu strada Frigului (Zona Continental);.

deBanat
1

#116 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 08 iunie 2021 - 14:10

A terminat eta2u de montat senzorii si se pot vedea aici: https://www.primaria...timisoara-live/ si de pe pagina primariei se ajunge aici: https://airdata.roiot.ro/map
Chiar ok si pagina cu datele, Rebreanu e cel mai poluat, cum ma asteptam. Daca era altfel nu as fi avut incredere in datele alea :04:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 08 iunie 2021 - 14:17

3

#117 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 04 iulie 2021 - 19:55

De data aceasta va prezint posibilele semne de poluare de pe Bega, in zona Comtim-Utvin:


Imagine atasata: begautvin-04.iul.2021-001.jpg Imagine atasata: begautvin-04.iul.2021-002.jpg Imagine atasata: begautvin-04.iul.2021-003.jpg Imagine atasata: begautvin-04.iul.2021-004.jpg Imagine atasata: begautvin-04.iul.2021-005.jpg


Au mai fost de multe ori semnalate in presa mortalitate piscicola in aceasi zona, iar Apele Romane au declarat ca e din cauza lipsei de oxigen datorita ori caldurii, ori deversarilor de ape pluviale. Eu nu cred cele declarate de APAB, din simplul motiv ca zona cu cea mai mare mortalitate e cea din aval de deversarea Comtim (poza 5), care azi am surprins-o deversand o 'apa' galbuie-rosiatica. Mortalitatea e foarte vasta in principal la speciile de peste ce traiesc intre ape spre suprafata: platica, batca, rosioara, caras, dar am mai vazut si crap si novac. Pestele nu moare din motive naturale la asa o cantitate, estimez ca pe toata bucata dintre Comtim si podul de la Utvin erau cateva tone bune. Daca la urmatoarea sesizare la Garda, aceasta vine cu aceasi 'poezie' ca in celelalte cazuri, atunci pare o problema >DNA<... Nu-mi amintesc un articol in care sa fi scris ca ar fi dat o sanctiune, dar motivari care mai de care au tot dat.
Sa nu mai zic si ce miros era in zona....
2

#118 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 05 iulie 2021 - 06:16

Mizerii de oameni.
Si pe mine ma indigneaza multe cate vad prin oras, imprejmuiri. Iar dupa fapte nimeni nu isi face treaba si imi dau seama ca o mare majoritate a societatii tolereaza, iar din breasla autoritatilor sunt tot o mare parte din aceasta societate toleranta("nepasatoare"). Atunci cine vrem sa faca ceva?

Daca sunt gunoaie in timpul privat, crezi ca la munca isi fac treaba?! Organele statului in timpul privat nu merg cu copiii sa se plimbe pe acolo, nu vad nimic si nu miros nimic.

Iti dau un exemplu simplu, niciunul din cei ce trebe sa ne scape de masinile "non-euro", cand a stat in trafic nu s-a indignat ca l-au afumat(vorbesc de fum negru de ala "fain") n masini din fata sa. Ca sa nu zic ca poate chiar si el merge cu catalizatorul/filtru particule anulat.
Si atunci cine vreau eu sa mai curete orasul de masini cu ITP-ul pe naspa.

Treaba e ca se fac bani frumosi din ITP, doar cum crezi ca isi iau unii casa in Dumbravita, masina noua?! Indignarea lui nu e mai scumpa de un 200 lei. Si de aia avem ce avem pe strazi, toata lumea stie... Si nimeni nu face mai nimic, iar de aceea nu avem o masa critica considerabila.

Daca stam sa le luam, gasim legatura intre tot din jurul nostru cum se prezinta acuma.
Cam greu sa facem treburile diferentiat. Problema e gandirea societatii... Si de aceea noi suntem unde suntem si altii din vest sunt altundeva.... Ca gandesc diferit!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 05 iulie 2021 - 06:30

-1

#119 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 05 iulie 2021 - 10:57

Un alt fel de poluare, dar de data aceasta a spatiului verde, cu betoane si moloz.


Chiar asa de greu e sa fi avut o remorca si sa ia cu ei molozu, cand au facut carpeala asta de mantuiala? :eusa_think: Sau nu era lucrarea de mantuiala pana la capat de aveau si remorca?


Poza pe malul begai langa podul pietonal dintre Parcul Copiiilor si Pestalozzi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1 (14).jpeg

0

#120 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 05 iulie 2021 - 12:39

Pentru asta nu e de vină nici Șpriț nici Robu. Ci angajații firmelor care fac lucrări/reparații.

Oare imbecilul ăla care a lăsat molozul acolo, asa face și acasă, în cocina lui?

Incredibil ce calitate umană avem în orașul ăsta.

Vina autorităților intervine în momentul în care le decontează ăstora, lucrările astea.

Aici da! Trebuie înjurați aia care aprobă spre plată facturile firmelor astea.


Sent from my iPhone using Tapatalk
1

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi