STP Timișoara Forum: ŞTIRI - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (36 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

ŞTIRI

#181 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 septembrie 2012 - 13:40

Nu e mai bine daca se numeste E4b direct E4 ca sa nu fie confuzii? E4b e efectiv un E4 prelungit.
0

#182 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 septembrie 2012 - 14:16

Ce ziceti de N4, sau EN4... orice... pe bune, orice numai nu barate... Ne omoara cu zilele.
0

#183 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29732
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 septembrie 2012 - 17:56

Nu stiu de unde am mostenit conceptul (baratul) acesta, dar rezista. :)
0

#184 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 11 septembrie 2012 - 18:51

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 septembrie 2012 - 17:56, a spus:

Nu stiu de unde am mostenit conceptul (baratul) acesta, dar rezista. :)


Ca si parere personala strict, cred ca "inceputurile" baratului sunt in vremurile cand toate MTC urile aveau tablite vopsite cu cifra liniei si statiile de capat. Din motive practice era mai simplu sa se traga o linie rosie in diagonala si toti sa stim ca e linia "barata" decat sa se confectioneze o tabla noua pe care sa se scrie litera N sau altceva in fata numarului. Mai tineti minte cat de mari erau cifrele pe tablite in epoca ceausescu? efectiv nu mai era loc sa adaugi ceva in fata lor...si daca asa s-a inceput...s-a perpetuat....
0

#185 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29732
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 septembrie 2012 - 20:45

Bun, dar o modernizare nu strica, mai ales ca pe afisajele autobuzelor e dificil de afisat o linie diagonala (practic editez pictograma respectiva pixel cu pixel). Acum, probabil vom afisa E4B. (sa vedem ce spun si cei de la Sectia auto)
0

#186 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 septembrie 2012 - 21:43

Am postat şi la "E4 barat". O singură linie în diagonală crează confuzie pt că nu este foarte vizibilă, mai ales în timpul zilei. Două linii alăturate ar face afişajul mult mai "inteligibil".
0

#187 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29732
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 septembrie 2012 - 23:05

Cum ti-am raspuns si acolo: cu doua linii nu se mai observa ce scrie sub acestea si apar alte confuzii. (am incercat si cu doua linii de un pixel). S-ar intelege perfect ca e barat, dar nu si ce linie.
0

#188 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 septembrie 2012 - 07:39

Bună dimineaţa,

Cum Expresul 4 barat nu opreşte în toate staţiile lui E4 şi este desigur prelungit dincolo de Bastion se impunea o denumire diferită. O fi bună? Sunt altele mai bune? Cu siguranţă.

Noţiunea de "barat" înseamnă că linia respectivă este un apendice al liniei principale (fără a se suprapune peste aceasta). Şi mai are o caracteristică importantă: nu necesită abonament separat -infiinţezi o linie nouă, cu altă denumire, se va plăti separat. Este explicaţia primită de la colegii veterani în ale baratului :04: Aşadar, mai suportaţi-ne vă rugăm până punem problema pe tapet şi găsim o denumire mai puţin confuzantă.

Desigur, nu se justifică munca de chinez bătrân pixel cu pixel doar de dragul unei tradiţii, tocmai de aceea ne adaptăm la afişajele non-pensule şi non-table, adică Florin se adaptează direct:)

Aceasta postare a fost editata de Relatii Publice RATT: 12 septembrie 2012 - 07:41

0

#189 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29732
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 septembrie 2012 - 12:20

Asa vor arata afisajele autobuzelor care circula pe linia E4 barat:

Imagine atasata: e4bar.jpg

Cum spuneam anterior: fara interventia Gorba nu pot crea fisiere grafice noi, sau mai bine spus le pot crea dar nu le pot converti in formatul inteles de autobuze.
0

#190 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 septembrie 2012 - 14:20

Vezi postareaRelatii Publice RATT, la 12 septembrie 2012 - 07:39, a spus:

Bună dimineaţa,

Cum Expresul 4 barat nu opreşte în toate staţiile lui E4 şi este desigur prelungit dincolo de Bastion se impunea o denumire diferită. O fi bună? Sunt altele mai bune? Cu siguranţă.

Noţiunea de "barat" înseamnă că linia respectivă este un apendice al liniei principale (fără a se suprapune peste aceasta). Şi mai are o caracteristică importantă: nu necesită abonament separat -infiinţezi o linie nouă, cu altă denumire, se va plăti separat. Este explicaţia primită de la colegii veterani în ale baratului :04: Aşadar, mai suportaţi-ne vă rugăm până punem problema pe tapet şi găsim o denumire mai puţin confuzantă.

Desigur, nu se justifică munca de chinez bătrân pixel cu pixel doar de dragul unei tradiţii, tocmai de aceea ne adaptăm la afişajele non-pensule şi non-table, adică Florin se adaptează direct:)



E de inteles. Si totusi, fiind prima linie de noapte ever, se putea pune capul un pic mai mult la contributie (parerea mea personala) ca acesta este un inceput. Peste luni, ani cine stie, mai apare o linie de noapte si inca una, si cand o sa avem vreo 5, si fiecare o sa fie sau un barat, sau un subliniat, sau un numar distinct(cazul mai fericit) o sa ne doara capul pe noi timisorenii, dar mite turistii. Cu un N, o alta litera eu stiu, se putea concepe ceva nou.

Acuma fara a lungi vorbaria, eu sunt doar curios cum vor explica (cine va fi intrebat) fie in gara fie in aeroport, ca trebe sa iei E4, dar defapt nu e E4, ci un E4 care mai are un cuvant langa el, dar daca il vezi din spate pe afisaj e doar o bara, si ca defapt sunt doua E4, si so on, and so on... :baby: :crazy:


A da si inca ceva. Ne dam palme, ca apoi sa dam cu munci-n fasole... Avem un sistem de taxare modern. Chiar daca functioneaza doar la 80% din capacitatea ei maxima, chiar si acum putem realiza o noua linie, cu doar 2 clik-uri. Si apoi, sa-mi fie cu pardon cati o sa-si faca abonament pe o linie care are 7-8 curse in 24 de ore? Ba mai mult chiar daca isi face abonament pe are traseu comun... da o proprie raspundere si gata. Cat la bilete?... Sa fim seriosi. Sunt bilete.

Deci again, fara a jigni pe nimeni, cine s-a dat destept ca asa e bine, sau sa isi puna capul calumea la contributie, sau sa lase tineretul sa se prezinte si sa aduca RATT-ul la un nivel modern de plutire.
0

#191 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 12 septembrie 2012 - 17:23

Biciclete, tramvaie de epocă şi o zi fără maşini în centrul Timişoarei!
tion.ro

Citeaza

În perioada 16-22 septembrie va fi marcată Săptămâna Mobilităţii Europene la Timişoara. Cu această ocazie va fi inaugurată o nouă stradă pietonală în zona centrală a oraşului, va fi închisă circulaţia în zona Cetate timp de o zi şi vor fi organizate campionate de sărit coarda şi plimbări pe bicicletă şi cu tramvaiele de epocă.
[...]
Viceprimarul Dan Diaconu a prezentat pe scurt, marţi, programul Săptămânii Mobilităţii Europene la Timişoara, mai multe detalii urmând să fie anunţate în zilele următoare.

Ce tramvaie vor fi scoase?
0

#192 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29732
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 septembrie 2012 - 20:26

Vagonul turistic va fi sigur. Va avea si niste monitoare LCD pe care va rula media.
0

#193 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2012 - 08:05

Acum e 3479 acolo (pe linia moarta in libertatii)
0

#194 Useril este offline   breky 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 01 februarie 10
  • Sexul:masculin

Postat 13 septembrie 2012 - 12:56

Vezi postareaweg_mann4ratt, la 13 septembrie 2012 - 08:05, a spus:

Acum e 3479 acolo (pe linia moarta in libertatii)
e acolo pt graffiti

Aceasta postare a fost editata de breky: 13 septembrie 2012 - 12:57

0

#195 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 13 septembrie 2012 - 14:59

COMUNICAT DE PRESĂ

Lucrările de reamenajare de la intersecţia străzilor Victor Hugo cu Cercului au fost finalizate. Începând de luni, 17 septembrie 2012 se redeschide circulaţia tramvaielor pe întreg tronsonul liniei 7. Autobuzele vor mai circula pe traseul Piaţa Nicolae Bălcescu – Piaţa Veteranilor şi retur până inclusiv duminică 16 septembrie.
Abonamentele care au fost făcute până vineri, 14.09.2012, pe autobuzele liniei 7 rămân valabile pe tramvaiele de pe toată linia 7 până la expirare.

0

#196 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 13 septembrie 2012 - 18:10

Super :coolspeak: .
0

#197 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 septembrie 2012 - 18:23

Doamne AJUTA! :welcome:
0

#198 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 septembrie 2012 - 20:37

Azi, la ieşirea din garaj, pe avizierul fiecărui autobuz s-a lipit un afiş în care scrie că tramvaiele de pe linia 7 vor circula începând de mâine 15 sept. 100% adevărat.
0

#199 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29732
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2012 - 21:34

Da, vor circula deja de maine. Anuntul e pe pagina web, de la ora 14.
0

#200 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 septembrie 2012 - 22:44

:respekt:

Vezi postareacseh_17, la 12 septembrie 2012 - 14:20, a spus:

E de inteles. Si totusi, fiind prima linie de noapte ever, se putea pune capul un pic mai mult la contributie (parerea mea personala) ca acesta este un inceput. Peste luni, ani cine stie, mai apare o linie de noapte si inca una, si cand o sa avem vreo 5, si fiecare o sa fie sau un barat, sau un subliniat, sau un numar distinct(cazul mai fericit) o sa ne doara capul pe noi timisorenii, dar mite turistii. Cu un N, o alta litera eu stiu, se putea concepe ceva nou.

Acuma fara a lungi vorbaria, eu sunt doar curios cum vor explica (cine va fi intrebat) fie in gara fie in aeroport, ca trebe sa iei E4, dar defapt nu e E4, ci un E4 care mai are un cuvant langa el, dar daca il vezi din spate pe afisaj e doar o bara, si ca defapt sunt doua E4, si so on, and so on... :baby: :crazy:


A da si inca ceva. Ne dam palme, ca apoi sa dam cu munci-n fasole... Avem un sistem de taxare modern. Chiar daca functioneaza doar la 80% din capacitatea ei maxima, chiar si acum putem realiza o noua linie, cu doar 2 clik-uri. Si apoi, sa-mi fie cu pardon cati o sa-si faca abonament pe o linie care are 7-8 curse in 24 de ore? Ba mai mult chiar daca isi face abonament pe are traseu comun... da o proprie raspundere si gata. Cat la bilete?... Sa fim seriosi. Sunt bilete.

Deci again, fara a jigni pe nimeni, cine s-a dat destept ca asa e bine, sau sa isi puna capul calumea la contributie, sau sa lase tineretul sa se prezinte si sa aduca RATT-ul la un nivel modern de plutire.

:respekt:
0

Arata acest topic


  • (36 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi