STP Timișoara Forum: Indicatoare, marcaje și semnalizări rutiere - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (86 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Indicatoare, marcaje și semnalizări rutiere managementul traficului in oras

#1581 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 iunie 2018 - 21:03

Da, stiu, nu este corect politic sa cataloghezi persoane, indiferent ca ii plasezi sus sau jos. :nono: Daca vezi o persoana cu legitimatie legata de un snur in mod sigur se poate spune ca este corporatista.
O intrebare, marcajele rutiere sint optionale? Pe strada Timis de exemplu:
Imagine atasata: Str. Timis - 2018.06.27 - 01.jpg Imagine atasata: Str. Timis - 2018.06.27 - 02.jpg

Intr-o noapte m-am trezit ca ma incadrez "pe banda de stinga" care defapt era contrasens. Un taximetrist vigilent m-a considerat bizon si m-a claxonat si mi-a atras atentia, m-am coformat si am dat cu spatele, am trecut in urma lui. :fahren0018:

Daca strada avea marcaje in mod sigur nu greseam, indiferent cit de obosit as fi fost.
1

#1582 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 iunie 2018 - 14:42

Eu acolo văd o stradă unde este loc de maxim două benzi (hai, primii 50 de metri dupa ce ai intrat de pe Torontaului spre Aradului pot fi confuzi, dar apoi se ingusteaza). În lipsa unui indicator de „Sens unic”, nu se subînțelege că se merge în ambele sensuri? Și da, administratorul drumului ar trebui să binevoiască să pună niște indicatoare cu „circulație în ambele sensuri” la ambele capete, ca să fie clară treaba. N-am înțeles dacă tu sau taximetristul mergeați spre Torontalului, dar acela dintre voi care mergea încolo trebuia să cedeze prioritatea.


(n.b. Culmea este că Strada Timiș are sens unic ... dar numai de la Torontalului în direcția inversă -- Stelelor Ulmului etc)

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 28 iunie 2018 - 14:42

0

#1583 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 iulie 2018 - 12:03

Profesionalism si respect fara de ceilalti... Se schimba bucla inductiva de pe calea Sagului, dupa intersectia cu bd. Dimbovita. Dezastru... cozi... nervi.
Cine face lucrari in timpul zilei trebuie sa primeasca amenzi.
1

#1584 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 21 octombrie 2018 - 18:28

Primul oraș din România care are semafoare cu leduri pe arcade.

Citeaza

În Piatra Neamț au fost montate semafoare cu leduriroșii și verzi pe arcade, o premieră în România.Măsura suplimentară a fost aplicată pe drumul cu cele mai multe accidentemortale din oraș, strada General Dăscălescu, transmite ZiarPiatra Neamț.

Pentru a avea oimagine clară asupra deciziei de a monta aceste semafoare, vă prezintstatistica accidentelor cu victimă din 2008 până în prezent, pe acest sector dedrum: 59 persoane rănite uşor, 36 rănite grav şi 9 persoane decedate.
stirileprotv.ro


La noi pe cand?

Aceasta postare a fost editata de Andy: 21 octombrie 2018 - 18:28

0

#1585 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 21 octombrie 2018 - 18:36

Pai cand vom avea si noi acelasi numar de persoane ranite si decedate vom face un studiu de fezabilitate sa vedem daca se justifica. Oricum la noi semafoatele sunt inteligente..stiu cum sa te tina mult pe rosu si sa nu apuci sa faci accidente...
0

#1586 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 aprilie 2019 - 17:03

A 2-a sau a 3-a zi în care semaforul de la intersecția Brâncoveanu - Porumbescu nu funcționează. Acum la ora 18 erau parcate 2 masini lovite (ușor). Mai așteptăm, pe 1 aprilie nu se fac reparații... :easter_14:
0

#1587 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 01 aprilie 2019 - 20:50

Acum dupamasa, dimineata functionau, am trecut eu pe acolo(iuliu Maniu spre Balcescu)
0

#1588 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 aprilie 2019 - 16:55

Raportul SDM pe 2018: 1 milion de euro de la primărie pentru marcaje rutiere

Citeaza

[...]

Semnalizare rutieră și marcaje scumpe

Societatea de Drumuri Municipale, al cărei unic acționar este Consiliul Local Timișoara, se ocupă de tot ce înseamnă infrastructura rutieră a orașului: întreținerea tuturor străzilor, întreținerea trotuarelor și aleilor, a podurilor, pasajelor și pasarelelor din oraș.

[...]


De câțiva ani bat gura degeaba: semnalizarea rutieră verticală este varză în TM!
Exemple:
- Sibiu, Brașov, Oradea
- Reșița, Arad
0

#1589 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 22 aprilie 2019 - 17:04

Vezi postareaMHN, la 22 aprilie 2019 - 16:55, a spus:

De câțiva ani bat gura degeaba: semnalizarea rutieră verticală este varză în TM!
Exemple:
- Sibiu, Brașov, Oradea
- Reșița, Arad


Sincer, nu mi-ar placea sa vad pe strazi/ bulevarde panouri asa mari, chiar daca sunt foarte utile, nu arata bine. Indicatoare mai mici si mai multe (dar nu prea multe) ar arata mai bine.
0

#1590 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 aprilie 2019 - 18:21

Nu este vorba despre ce i-ar plăcea unuia sau altuia, ci despre aplicarea normelor în vigoare, respectiv a bunelor practici în materie de semnalizare, pe care le-au conceput ingineri cu experiență în domeniul transporturilor. Părerea mea este că ori acest gen de informații nu ajunge la Comisia de Circulație din Cadrul Primăriei TM, ori există unele interese ca în locul unei semnalizări rutiere eficiente dpdv al raportului calitate/preț (panouri mari, multidirecție, vizibile de la mare distanță, cu un singur cost de producere și manipulare/instalare) să fie folosite multe indicatoare mici (câte unul pentru fiecare direcție, cu multiple costuri de fabricare și manipulare) din motive lesne de înțeles.

Dintr-un alt punct de vedere, deși se poate spune că-n ziua de azi multă lume folosește diferite gadget-uri, sisteme de navigație sau aplicații instalate pe device-uri smart, totuși, există categorii de călători sau turiști care nu folosesc astfel de sistem electronice.
Anyway, atât pentru cei care folosesc sistemele de navigație, cât și pentru ceilalți, atunci când călătorești în alte localități, indicatoarele rutiere pot reprezenta confirmarea faptului că ai făcut alegerea corectă pentru traseul tău.

Practic, în Timișoara nu există niciun panou de indicatoare montat pe portal în consolă și nici pe portal overhead, în afară de cel de la Shopping City (comandat și montat de către dezvoltator).
Situația este demnă de evul mediu al semnalizării rutiere!
6

#1591 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 aprilie 2019 - 19:47

Vezi postareaMHN, la 22 aprilie 2019 - 16:55, a spus:





Daca vi se par risipiti 1 milion de euro, atunci ce ziceti de aproape 6 milioane de euro pe 6 luni de zile, 950 000 € pe luna timp de 6 luni...




Citeaza

Aproape 6 milioane de euro costă certificatele verzi pe care Colterm trebuie să le cumpere pentru „a-și spăla” poluarea. Pentru că nu are bani, garantează primăria. Societatea de termoficare a Timișoarei cumpără certificatele verzi din Oradea, în rate, cu patru euro mai mult pe bucată.




tion

0

#1592 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 mai 2019 - 16:53

Pe vremea cind polițiștii erau corupți, ieșeau sa dirijeze circulatia chiar și pe ploaie sau caniculă... :Facepalm_emote_gif:

E dezastru în oraș... :censored:
0

#1593 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 mai 2019 - 17:47

Dezastrul se datoreaza in mare celor doua poduri inchise complet, dar si tampitului de sistem "inteligent", a carui timpi de semaforizare nu am vazut sa fie modificati nici macar cu vreo secunda, indiferent de trafic, a carui valori ridicate le observam cu totii.
4

#1594 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 mai 2019 - 18:30

Nici măcar mtc-urile nu sint ajutate de sistem. Ori sistemul nu respecta caietul de sarcini, ori angajatii de la dispecerat sint habarniști angajați pe pile.

Cind este un accident nu se poate obține o înregistrare, se filmează monitorul cu telefonul. :Facepalm_emote_gif:
3

#1595 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 14 mai 2019 - 19:03

...Ori sistemul nu este nici macar functional... si chiar cred ca asa si este.
In caz de probleme, este trimisa echipa cu laptopul la unitatiile logice din fiecare punct, in loc sa se realizeze remote, nu prioritate la MTC-uri, nu modificari de timpi, unde verzi programate mai mult sau mai putin bune. De cate ori trec pe langa super-centrul de comanda de pe I. Maniu are lacatul pe usa.
In concluzie, nu au fost respectate prevederile caietului pe care s-au lat banii europeni.
4

#1596 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 15 mai 2019 - 10:04

Macar sa-l bage in circuit pt 2021 pe post de muzeu, ca am tot citit ca vin strainii sa-l vada, de curand au venit niste austrieci. Cred ca de-aia nu-l folosesc, sa nu-l strice :rad:
1

#1597 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 18 iulie 2019 - 15:45

Beat that :D

Citeaza

Raportul „Semaforișoara”: se circulă cu viteză mai mare pe șoselele Timișoarei. Din 2017

„Toți indicatorii sunt mai mult decât ceea ce ne-am propus inițial. Măsurătorile se fac din doi în doi ani, conform contractului cu finanțatorul, astfel că la finalul acestui an o să avem noi statistici cu privire la trafic și la siguranța în trafic”, ne-a declarat Iapă.

Datele sunt următoarele:

- Fluidizarea traficului în oraș și reducerea timpilor de călătorie: 20 min/călătorie la începutul perioadei de implementare – 10,19 min/călătorie la 30.09.2017. Ținta era 15 min/călătorie la sfârșitul perioadei de implementare.
- Creșterea numărului utilizatorilor mijloacelor de transport public în comun, călătorii/zi: 385.246 la începutul perioadei de implementare – 453.722 la 30.09.2017. Ținta era 443.267 la sfârșitul perioadei de implementare.
- Creșterea numărului de bicicliști, călătorii/zi: 15.343 la începutul perioadei de implementare – 18.133 la 30.09.2017. Ținta era 16.320 la sfârșitul perioadei de implementare.
- Creșterea vitezei medii de circulație: 15,75 km/h la începutul perioadei de implementare – 30,09 km/h la 30.09.2017. Ținta era 23,25 km/h la sfârșitul perioadei de implementare.
- Reducerea întârzierii totale, secunde/vehicul: 171,25 s/vehicul la începutul perioadei de implementare – 52,36 s/vehicul la 30.09.2017. Ținta era 60,25 s/vehicul la sfârșitul perioade de implementare.
- Scăderea numărului de accidente rutiere: 8.750 la începutul perioadei de implementare – 1.815 la 30.09.2017. Ținta era 5.530 la sfârșitul perioadei de implementare.
- Scăderea numărului de infracțiuni rutiere în aria monitorizată: 3.770 la începutul perioadei de implementare – 150 la 30.09.2017. Ținta era 1.650 la sfârșitul perioadei de implementare.


http://www.tion.ro/r...in-2017/2288618

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 18 iulie 2019 - 15:48

2

#1598 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 iulie 2019 - 23:48

Citeaza

Toți indicatorii sunt mai mult decât ceea ce ne-am propus inițial.

Cu afirmatia asta sunt perfect de acord. Chiar e mai mult decat si-ar fi putut cineva propune initial.
0

#1599 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 iulie 2019 - 09:59

eu is curios de unde au scos cifrele alea, ca tare cred ca e ca pe vremea comunismului cand se pun cifre din burta ca sa fie bine. :Facepalm_emote_gif:

astea doua ma pun pe ganduri tare:
- Scăderea numărului de accidente rutiere: 8.750 la începutul perioadei de implementare – 1.815 la 30.09.2017. Ținta era 5.530 la sfârșitul perioadei de implementare.
- Scăderea numărului de infracțiuni rutiere în aria monitorizată: 3.770 la începutul perioadei de implementare – 150 la 30.09.2017. Ținta era 1.650 la sfârșitul perioadei de implementare.
0

#1600 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 iulie 2019 - 15:27

Timpii de calatorie, pun pariu, ca i-au masurat pe traseul lui El insusi...
0

Arata acest topic


  • (86 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi