STP Timișoara Forum: episodul 6: validarea obligatorie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

episodul 6: validarea obligatorie

#101 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 28 mai 2011 - 07:12

Nu trebuie sa subestimam "puterea" zvonului. Daca la fiecare actiune de control, beneficiarii de transport gratuit ar fi dati jos pur si simplu in statia urmatoare, chiar fara amenda, explicandu-se acelor persoane ca NU AU VALIDAT eu cred ca maxim in o luna toti pensionarii nu doar ar plimba poseta in fatza validatorului, dar ar si citi constiincios ceea ce afiseaza acesta, si ar insista pina cand validarea lor ar fi valida...
0

#102 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 mai 2011 - 10:06

Constientizare....


Acum 2-3 luni (nuam itin minte exact), unul dintre domnii de la birouri (nu am sa-i spun numele, deoarece prea multicitesc dintre ce-i care-l cunosc) a intraznit sa scoata picioru si pe teren, iar impreuna cu 5-6 studenti erau in centru cu un chestionar. Nu stiu despre ce era, insa oamenii chiar o luau in serios. Daca acelasi domn ar scoate din nou picioru, s-ar putea intocmi, un alt chestionar, care de data aceasta sa se axeze pe latura negativa a nevalidarii, si pe necesitatea efectuarii acesteia.
0

#103 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 28 mai 2011 - 13:52

O metoda foarte eficienta de crestere a procentului de validari ar fi ca timp de o luna calendaristica sa zicem, toate programarile de vehicule (ca si numar de unitati) pe fiecare linie sa se faca strict tinand seama de statistica validarilor. Iar acest lucru sa fie comunicat si prin afise lipite in mijloacele de transport in comun, si prin mesaje difuzate audio, si pe fiecare panou de afisaj a timpilor de sosire in statie, astfel incat toata lumea sa inteleaga legatura directa care exista intre numarul de validari si timpul de asteptare si numarul de vehicule de pe traseu. Daca vor realiza ca efectiv cu cat valideaza mai putin, cu atat mai rar vine tramvaiul sau troleibuzul, cred ca numarul acestor validari ar creste semnificativ.
0

#104 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 28 mai 2011 - 16:08

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 mai 2011 - 17:28, a spus:

Sper ca ai observat ca in autobuzele articulate am pus deja un extras din HCL-ul care impune aceasta obligativitate. :clap2: Pentru tramvaie nu prea avem solutii tehnice (altele in afara de lipirea unor afise).

Acesta e mesajul din autobuze (se afiseaza 25 sec.) Atasament 021.jpg

Si un mesaj vocal pot realiza pentru troleibuze (cu aceasi voce :naughty1:) , conditia e sa primesc textul respectiv si dispozitie "de sus". :)

Sper să nu se supere nimeni din conducerea RATT dacă voi prelua textul din HCL, în format mai simplu, şi dacă-l voi posta undeva în interiorul autobuzului.
0

#105 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29771
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2011 - 17:21

In mod sigur nu. :clap2:
0

#106 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 mai 2011 - 22:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 mai 2011 - 17:28, a spus:

Sper ca ai observat ca in autobuzele articulate am pus deja un extras din HCL-ul care impune aceasta obligativitate. :clap2: Pentru tramvaie nu prea avem solutii tehnice (altele in afara de lipirea unor afise).

Acesta e mesajul din autobuze (se afiseaza 25 sec.) Atasament 021.jpg

Si un mesaj vocal pot realiza pentru troleibuze (cu aceasi voce :naughty1:) , conditia e sa primesc textul respectiv si dispozitie "de sus". :)


M-am uitat in HCL mentionata si nu am gasit nimic care sa specifice obligativitatea validarii cardurilor.
Nu m-am uitat eu bine? E vorba de pagina http://www.primariat...22575D60024289E
0

#107 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29771
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2011 - 22:36

Vezi aici. E o anexa a HCL.
0

#108 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 mai 2011 - 22:43

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 mai 2011 - 22:36, a spus:

Vezi aici. E o anexa a HCL.

Ma rog, pe site-ul primariei la pagina acelei hotarari nu exista.
Halal documentatie.

Si de ce aceasta obligatie este introdusa de un amarat de paragraf dintr-o anexa la o hotarare foarte specifica doar pt. o anumita categorie de cetateni?
Halal legislatie. (Intrebarea e retorica, nu se adreseaza nimanui in mod special)

LE: si aici (http://www.ratt.ro/taxare/) scrie acelasi lucru, din nou specializat pe categoriile favorizate:
De ce este obligatoriu sa validez?

Potrivit HCL 531 /16.12.2008 “ … Beneficiarii de reduceri şi gratuităţi care deţin carduri eliberate de către R.A.T. Timişoara vor avea obligaţia validării cardurilor la urcarea în mijloacele de transport public de persoane. Nevalidarea cardurilor la urcarea în mijloacele de transport public de persoane se sancţionează similar călătoriei fără titlu de călătorie valabil şi se consideră călătorie frauduloasă, aplicându-se sancţiunile prevăzute de Hotărârile de Consiliul Local şi prevederile legale.”

Si se mai mira lumea de haosul care domina in MTC-uri si discutiile ce apar aiurea si total inutile intre controlori si calatorii care nu-si valideaza cardurile.
A nu se intelege ca sunt impotriva validarii cardurilor, dar totusi: ce ar fi daca am face cumva sa stie toata lumea? Si nu numai cei din autobuze? Si nu numai cei ce au auzit de conceptul de Internet ba chiar si de cel de pagina web?

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 28 mai 2011 - 22:52

0

#109 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29771
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2011 - 23:32

Eu zic ca e clar pentru toate categoriile care au primit un card, faptul ca nu l-au primit de forma ci pentru a fi validat. La fel de clar precum faptul ca daca ai cumparat un bilet, trebuie sa-l si validezi. :clap2: Ca omul n-are chef, nu vrea, face pe nestiutorul, sau pur si simplu e "Gica contra", asta e alta problema.
0

#110 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 mai 2011 - 00:07

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 mai 2011 - 23:32, a spus:

Eu zic ca e clar pentru toate categoriile care au primit un card, faptul ca nu l-au primit de forma ci pentru a fi validat. La fel de clar precum faptul ca daca ai cumparat un bilet, trebuie sa-l si validezi. :clap2: Ca omul n-are chef, nu vrea, face pe nestiutorul, sau pur si simplu e "Gica contra", asta e alta problema.

Aici trebuie sa-ti spun ca judeci conceptul de validare, nu gresit, dar in neconcordanta cu judecata omului de rand.
Ca sa te convingi ar trebui sa faci un sondaj (nu pe net ca multa lume stie doar din auzite de internet) in care sa pui urmatoarele intrebari:
1. Ce credeti ca inseamna a valida un card de calatorie?
2. Ce scop credeti ca are validarea unui card de calatorie?

Raspunsul majoritar la 1 va fi: a te autoverifica in privinta valabilitatii biletului/abonamentului pe mtc-ul in care e instalat validatorul, la momentul in timp in care se valideaza cardul.
Raspunsul majoritar la 2 va fi: acelasi ca la 1 :naughty1:

Foarte putina lume e constienta de faptul ca validarile au un scop statistic. Si chiar daca e vorba de asta, e un lucru ce nu mai necesita demonstrat, faptul ca la noi tot ce se stie a fi conceput pentru imbunatatirea unui aspect din viata publica prin colaborare este total ignorat de populatie si tratat cu un "las' ca fix din cauza mea vor fi statisticile eronate - sa contribuie altu' ca io nu am timp acum"...
Ce sa mai zic de stiutul ca ar fi OBLIGATORIU, ba chiar mai mult, amendabil exact ca si cum ai fi fara nici un drept in acel MTC (asa scrie in HCL).

Sfatul meu: mai bine sa nici nu se stie acest aspect :)

Si ca sa parasim subiectul "ce stie lumea", revenim la principiul in sine:
E ca si cum ai obliga omul sa participe la statistica. Unde ai mai pomenit asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 29 mai 2011 - 00:19

0

#111 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29771
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2011 - 09:43

Nu il obligi sa participe la statistica, il obligi sa valideze, ca de acolo rezulta si o statistica, asta e.
P.S. Pentru o reducere de 20% la achizitionarea unui produs sau serviciu (sau chiar primirea lui gratuit), nu ai participa la crearea unei statistici? :clap2: Eu da!
0

#112 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 mai 2011 - 10:02

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 mai 2011 - 09:43, a spus:

Nu il obligi sa participe la statistica, il obligi sa valideze, ca de acolo rezulta si o statistica, asta e.
P.S. Pentru o reducere de 20% la achizitionarea unui produs sau serviciu (sau chiar primirea lui gratuit), nu ai participa la crearea unei statistici? :clap2: Eu da!

Atunci de ce sunt obligati sa valideze?
0

#113 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29771
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2011 - 10:30

Pentru a putea recupera sumele respective de la cei care acorda aceste gratuitati, respectiv PMT (primaria). Simplu.
P.S. Si alte primarii care fac parte din societatea metroplolitana acorda diverse facilitati celor din comunele respective.
0

#114 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 mai 2011 - 10:34

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 mai 2011 - 10:30, a spus:

Pentru a putea recupera sumele respective de la cei care acorda aceste gratuitati, respectiv PMT (primaria). Simplu.
P.S. Si alte primarii care fac parte din societatea metroplolitana acorda diverse facilitati celor din comunele respective.

Si recuperarea asta se face prin validare?
0

#115 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29771
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2011 - 10:41

Nu stiu ce e asa greu de inteles :clap2: Nu-i recupereaza direct, dar RATT trimite situatia validarilor catre PMT si aceasta ramburseaza (mai devreme sau mai tarziu :naughty1: ) banii respectivi (20% pentru cetatenii Timisorii care au facut abonament, sau sumele datorate in contul calatoriei pensionarilor, elevilor sau a altor categorii care au facilitati sau chiar gratuitati)
La fel se procedeaza si pentru comunele care fac parte din Societatea Metropolitana.
0

#116 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 mai 2011 - 14:05

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 29 mai 2011 - 00:07, a spus:

Aici trebuie sa-ti spun ca judeci conceptul de validare, nu gresit, dar in neconcordanta cu judecata omului de rand.
Ca sa te convingi ar trebui sa faci un sondaj (nu pe net ca multa lume stie doar din auzite de internet) in care sa pui urmatoarele intrebari:
1. Ce credeti ca inseamna a valida un card de calatorie?
2. Ce scop credeti ca are validarea unui card de calatorie?

Raspunsul majoritar la 1 va fi: a te autoverifica in privinta valabilitatii biletului/abonamentului pe mtc-ul in care e instalat validatorul, la momentul in timp in care se valideaza cardul.
Raspunsul majoritar la 2 va fi: acelasi ca la 1 :clap2:

Foarte putina lume e constienta de faptul ca validarile au un scop statistic. Si chiar daca e vorba de asta, e un lucru ce nu mai necesita demonstrat, faptul ca la noi tot ce se stie a fi conceput pentru imbunatatirea unui aspect din viata publica prin colaborare este total ignorat de populatie si tratat cu un "las' ca fix din cauza mea vor fi statisticile eronate - sa contribuie altu' ca io nu am timp acum"...
Ce sa mai zic de stiutul ca ar fi OBLIGATORIU, ba chiar mai mult, amendabil exact ca si cum ai fi fara nici un drept in acel MTC (asa scrie in HCL).

Sfatul meu: mai bine sa nici nu se stie acest aspect :naughty1:

Si ca sa parasim subiectul "ce stie lumea", revenim la principiul in sine:
E ca si cum ai obliga omul sa participe la statistica. Unde ai mai pomenit asa ceva?



Eu sunt 100% igur ca stii de ce este obligatorie validarea, numai sincer nu inteleg un lucru:

Faci pe nestiutotul ,sau incerci sa ne bagi pe gat o viziune adunata de cinestie unde si de la cine stie cine. Adica aceasta politica si gandire, cum bine ai mentioant, tipic roamneasca prin care nu putem sa ne adaptam si sa ne indeplinim obligatiile, este punti cam puerila deja in sec XXI, si ar cam trebui abandonata, nu incurajata, pentru ca mie din mesajul tau asta imi reiese, ca il incurajezi intr-o anumita masutra!
0

#117 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 mai 2011 - 21:12

@Florin: stai sa inteleg, ca-s in ceata totala: situatia validarilor este cea cu care RATT se duce la PMT pentru rambursare??? La ce foloseste cea a incarcarilor (cardurilor cu abonamente)??? Ce ai spus makes absolutely no sense!

@Cseh: nu am prea inteles ce zici tu ca incurajez eu, dar pot sa-ti spun a ceea ce sunt impotriva: obligarea prin lege la validare.
0

#118 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 mai 2011 - 21:23

Desigur, ceea ce spunea domnul Florin, intelesesem si eu mai demult. Tocmai ca decontarea de catre Primarie se face pe baza situatiilor validarilor. Daca (ipotetic vorbind) nu ar valida nici un calator, nu s-ar deconta nici un ban din acele gratuitati si reduceri. Ideea de baza a sistemului de ticketing inca din start era sa asigure o evidenta reala a gradului de utilizare. Asa ca daca planificarea numarului de unitati de pe trasee ar fi efectuata in corelatie directa cu validarile, oamenii ar pricepe mai clar ce importanta are acest act. Atata timp cat noi, ca si cetateni ai orasului beneficiem de reducerea de 20 % pentru abonamnete (cazul cel mai uzual) aceasta reducere se acorda in functie de gradul de valdare.
0

#119 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29771
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2011 - 22:44

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 29 mai 2011 - 21:12, a spus:

Ce ai spus makes absolutely no sense!


Poate pentru tine nu are sens, dar vad ca lumea a inteles. (cine vrea sa inteleaga) Desigur ca se prezinta situatia validarilor. Toate abonamentele beneficiaza de o reducere de 20%, reducerea o acorda primaria nu RATT, deci RATT trebuie sa primeasca suma echivalenta de la primarie. La fel si in cazul gratuitatilor, la fel si in cazul primariilor care fac pare din SMTT.

Inainte de a fi functional acest sistem, primaria platea pauşal o suma catre RATT. Acum se folosesc datele generate de sistem pe baza validarilor.
0

#120 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 mai 2011 - 02:34

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 29 mai 2011 - 21:12, a spus:

@Florin: stai sa inteleg, ca-s in ceata totala: situatia validarilor este cea cu care RATT se duce la PMT pentru rambursare??? La ce foloseste cea a incarcarilor (cardurilor cu abonamente)??? Ce ai spus makes absolutely no sense!

Statistica de validări ajunge la Primărie. Dacă RATT alege să ţină pentru uz intern statistica vânzărilor de titluri de călătorie care-i problema? Acelaşi lucru îl puteau face şi înainte de sistemul de ticketing, spre exemplu trecând într-un registru datele despre fiecare abonament vândut. Chiar se şi făcea asta, mi se pare.

Vasta majoritate a călătorilor beneficiază măcar de reducerea de 20% pentru locuitorii oraşului. Singurii care nu-s deci obligaţi să valideze sunt cei care nu beneficiază de nici un fel de reducere la abonament. Mi se pare că exact asta scrie şi-n legea citată mai sus?

EDIT:
Toată discuţia asta ar trebui mutată undeva pe aria Ticketing ...

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 30 mai 2011 - 02:39

0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi