STP Timișoara Forum: Skyline - cladirile inalte din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Skyline - cladirile inalte din Timisoara Discutii - cele mai inalte cladiri din oras, comparatii cu alte orase Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 02 octombrie 2019 - 15:55

Vezi postareaker, la 02 octombrie 2019 - 14:46, a spus:

Cat Ceausism aici.

Parca ar costa paginile de forum. Oricum se posteaza rar, si atunci cand cineva mentioneaza orice lucru care nu include cuvantul Iulius Town gata e avertizat.
Cam așa e. Lasă-i hai. Dar putem scrie acuma pe Skyline. Eu ți-am pus un comentariu deja pe noul thread.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 02 octombrie 2019 - 15:56

0

#42 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 02 octombrie 2019 - 16:42

Da, ai dreptate Codrut. Are 50 m, nu 60. E mai degraba de inaltimea Continentalului decat a UBC 1/2
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 octombrie 2019 - 18:21

Vezi postareaker, la 02 octombrie 2019 - 14:46, a spus:

Oricum se posteaza rar...

Hmm... La peste 3000 de postari si peste 170 de pagini in acest topic, e unul din cele mai populare.
1

#44 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 octombrie 2019 - 18:34

A cui e tarlaua aici pe topic (moderator)? Daca va rog, poate curatati un pic pe aici.

Citeaza

Cat Ceausism aici.

Parca ar costa paginile de forum. Oricum se posteaza rar, si atunci cand cineva mentioneaza orice lucru care nu include cuvantul Iulius Town gata e avertizat.


Mai, nu v-a interzis nimeni sa vorbiti despre ce doriti voi, dar v-am rugat inca de data trecuta deschide-ti topic nou, si aia e. Nu sa imprastiem acelasi subiect pe 3 topice diferita. Atat. ;)
2

#45 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2019 - 08:30

Vezi postareaker, la 02 octombrie 2019 - 14:46, a spus:

Cat Ceausism aici.


Nu e ceausism sa vrei putina ordine si disciplina, pentru a putea urmari subiectul principal mai usor -- iar subiectul "comparatii de lungime (intre cladiri)" este astfel si el mai usor de gasit, daca are fir de discutie facut separat. Imediat, tot ce nu iti convine e comunist ... Imagine postata

Revenind la subiect, are cineva oare statistici despre gradul de utilizare al parcarilor, dupa introducerea taxei peste tot? Ca ceva lume vad pe-acolo, mall-ul nu pare sa duca lipsa de clienti ... deci ceva-ceva fac ei bine.
2

#46 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2019 - 08:42

Salut, din pacate nu exista surse oficiale care sa mentioneze inaltimea corecta a multor cladiri din oras.
De exemplu la Fructus, sunt cateva articole din nu stiu ce ziarem, vechi de cativa ani care zic ca are 65 de metri, dar e putin probabil sa fie asa.
Daca ar fi asa ar fi mai inalta decat UBC1 si UBC2 dar in poza asta (de undeva din Ronat, de la et 3) Fructus e mai aproape de observator decat UBC1 si UBC2 si arata de inaltimi similare chiar mai mic: https://en.wikipedia...BC_Mar_2019.jpg, daca ar fi avut 65 de metri, aparea mult mai inalt ca si UBC1 si UBC2 (care au 60-61 m) fiind mai aproape de observator.

Alte poze care ar putea ajuta cu estimarea inaltimilor, sau observarea cladirilor inalte din oras din diverse unghiuri:


Legat de diagrama aia, ma gandesc sa schimb iar UBC0 sa fie in jur de 140 fara antena si 155 cu antena, ca sa fim conform surselor oficiale.
Ceea ce a zis muncitorul ala nu stiu cat e de reliable sa fiu serios ...
0

#47 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 octombrie 2019 - 09:16

cred ca la Fructus ar fi interesant de gasit inaltimea exacta. e mult de la 65 la 51 :)
in rest sunt multe info contradictorii dar diferentele sunt mici
0

#48 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2019 - 09:29

Vezi postareaElphax, la 03 octombrie 2019 - 09:16, a spus:

cred ca la Fructus ar fi interesant de gasit inaltimea exacta. e mult de la 65 la 51 :)
in rest sunt multe info contradictorii dar diferentele sunt mici


Cred ca exista mai multe metode:
* Se poate estima inaltimea in functie de cate etaje de office si rezidentiale sunt si inaltimea tipica a acestor etaje
* Se poate estima din Google Earth folosind tool-ul de inaltime a cladirilor 3D
* Prin comparatie din imagini panoramice luate de aceeasi distanta cu alte cladiri apropiate si la aceeasi altitudine, dar din pacate nu cunoastem inaltimile extacte a cladirilor din jur, gen cea de finante de peste drum.

* Se poate folosi una dintre metodele de aici, care implica masurarea de umbre, unghiuri si comparatia lor cu un punct de reper: https://www.brighthu...ing-the-ground/

Primele 2 metode dau cam in jur de 50 de metri +/-, daca nu ma insel.
Sa masor umbre, unghiuri si puncte de reper, nu am incercat, daca are cineva chef, be my guest :)


0

#49 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 octombrie 2019 - 09:55

Sau rugam un topograf sa facă de pe str. Ion Zaicu o Pitagora și aflam înălțimea cu precizie milimetrică.
1

#50 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 03 octombrie 2019 - 09:56

Vezi postareaFlaviusITM, la 03 octombrie 2019 - 08:42, a spus:

Salut, din pacate nu exista surse oficiale care sa mentioneze inaltimea corecta a multor cladiri din oras.
De exemplu la Fructus, sunt cateva articole din nu stiu ce ziarem, vechi de cativa ani care zic ca are 65 de metri, dar e putin probabil sa fie asa.
Daca ar fi asa ar fi mai inalta decat UBC1 si UBC2 dar in poza asta (de undeva din Ronat, de la et 3) Fructus e mai aproape de observator decat UBC1 si UBC2 si arata de inaltimi similare chiar mai mic: https://en.wikipedia...BC_Mar_2019.jpg, daca ar fi avut 65 de metri, aparea mult mai inalt ca si UBC1 si UBC2 (care au 60-61 m) fiind mai aproape de observator.

Alte poze care ar putea ajuta cu estimarea inaltimilor, sau observarea cladirilor inalte din oras din diverse unghiuri:


Legat de diagrama aia, ma gandesc sa schimb iar UBC0 sa fie in jur de 140 fara antena si 155 cu antena, ca sa fim conform surselor oficiale.
Ceea ce a zis muncitorul ala nu stiu cat e de reliable sa fiu serios ...
Da schimbă, ca să fie pe datele oficiale (deocamdată). Și vedem la sfârșit. Și mai schimbi când e gata, dacă va avea altă dimensiune.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 03 octombrie 2019 - 12:41

0

#51 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2019 - 10:22

Vezi postareaDoppler, la 03 octombrie 2019 - 09:55, a spus:

Sau rugam un topograf sa facă de pe str. Ion Zaicu o Pitagora și aflam înălțimea cu precizie milimetrică.


Din partea mea e ok, doar ca nu cunosc niciun topograf. Plus ca ma indoiesc ca o sa vrea sa masoare, doar asa ca vrea cineva pe un forum sa stie ce inaltime exacta are o cladire :)
0

#52 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 03 octombrie 2019 - 14:48

Oricum o dai, Fructus mai mult de 51-52 m nu are cum să fie. Sunt 4 etaje office( bine sunt 5 defapt dar doar pe aripa aceea dinspre G Lazăr și care etajul ăla 5, nu influențează înălțimea clădirii) de maxim 4,5 m, presupunem totul la maxim. Mai sunt 8 et de 3m, un parter tot maxim de 4m și un et retras, hai să spunem că e de 5m, deși cred ca e de 3 maxim 4 ca e la fel ca celelalte etaje. Și vine: P4m+ 4et office× 4,5+ 8et×3 rezidențiale și + et retras de 5m și 4+4x4,5+8x3+5= fix 51 dă. Nu are de unde, nu e nimic mai mult pe vreun etaj. Nici un parter mai deosebit și am pus totul la maxim.
Si mă susține și link-ul ăsta : https://adevarul.ro/...f5ec/index.html

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 03 octombrie 2019 - 14:52

0

#53 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 03 octombrie 2019 - 14:54

Vezi postareaDoppler, la 03 octombrie 2019 - 09:55, a spus:

Sau rugam un topograf sa facă de pe str. Ion Zaicu o Pitagora și aflam înălțimea cu precizie milimetrică.
Sunt niște aplicații de măsurat înălțimea, dar nu știu cât de exact măsoară.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
0

#54 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 03 octombrie 2019 - 16:15

Flavius, daca schimbi diagrama de pe Wikipedia, nu bagi si Parkside D pe lista?
0

#55 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2019 - 16:18

Vezi postareaker, la 03 octombrie 2019 - 16:15, a spus:

Flavius, daca schimbi diagrama de pe Wikipedia, nu bagi si Parkside D pe lista?


Salut, ok, o sa-l adaug, vad ca e deja aproape ridicat.
O sa incerc sa ma uit diseara daca am ceva timp.
0

#56 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2019 - 22:38

Am facut update la diagrama aici: https://upload.wikim...f/CladiriTM.png

Dar tot nu sunt sigur de urmatoarele:
* Fructus Plaza - ”oficial” 65 metri (51 cf calcule etaje)
* Hotel Continental - ”oficial” 59 metri (51 cf calcule etaje), sau poate o fi 59 cu toate antenele alea de pe el?
* Uranus Plaza - ”oficial”51 metri (max 45 cf calcule etaje)
0

#57 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 04 octombrie 2019 - 00:05

Vezi postareaFlaviusITM, la 03 octombrie 2019 - 16:18, a spus:

Salut, ok, o sa-l adaug, vad ca e deja aproape ridicat.
O sa incerc sa ma uit diseara daca am ceva timp.



Mersi mult! Desi cred ca Parkside D e aproximativ de aceeasi inaltime cu R.A, findca ambele au 21 etaje, doar ca R.A are etajul 21 un pic mai mare. E foarte posibil sa gresesc.

Dar oricum e bine ca e pe lista. mersi!
0

#58 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 octombrie 2019 - 09:01

Vezi postareaker, la 04 octombrie 2019 - 00:05, a spus:

Mersi mult! Desi cred ca Parkside D e aproximativ de aceeasi inaltime cu R.A, findca ambele au 21 etaje, doar ca R.A are etajul 21 un pic mai mare. E foarte posibil sa gresesc.

Dar oricum e bine ca e pe lista. mersi!


Nu stiu ce sa zic, scria cineva ca are 65 si celalalt 70 ..
0

#59 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 04 octombrie 2019 - 09:52

Flavius, nu pune Fructus la 65 de metri, că e imposibil. Nu știu de unde e oficial!? Am pus și link-ul de pe adevărul. Și când era pe site-ul de la Cavanaro, pusă clădirea cu apartamentele ce le vindeau și birourile, chiar ei spuneau că are 51m. Ai văzut și tu din pozele ce le-ai pus. Poate dacă o privești din groapa aia de sub calea ferata, să îi mai pui vreo 4m. Gândește-te că dacă ar avea 65m ar trebui să fie mai înaltă ca UBC1, 2 și aproape cât RA sau cât el dacă RA are 65m. Și cum arată diferența dintre RA și Fructus..., maaaareee! Se vede din avion... Și clădirea e mai mică decât UBC-urile 1si 2
Iar despre RA cred ca are 70m. Am auzit ca ultimul etaj e de 5m. Iar primele etaje parca vreo 3,4 sunt ceva mai inaltuțe decât rastul. Dar s-ar putea ca primele să aibe 3m și celelalte să aibe vreo 2,7 sau 2,8 m. Dacă are 2,8 m și primele 4 sunt de 3m am socotit da exact 65m. Eu zic să pui 68 m între 65 și 70 m. :)

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 04 octombrie 2019 - 10:12

0

#60 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 octombrie 2019 - 10:35

Vezi postareacodrut80, la 04 octombrie 2019 - 09:52, a spus:

Flavius, nu pune Fructus la 65 de metri, că e imposibil. Nu știu de unde e oficial!? Am pus și link-ul de pe adevărul. Și când era pe site-ul de la Cavanaro, pusă clădirea cu apartamentele ce le vindeau și birourile, chiar ei spuneau că are 51m. Ai văzut și tu din pozele ce le-ai pus. Poate dacă o privești din groapa aia de sub calea ferata, să îi mai pui vreo 4m. Gândește-te că dacă ar avea 65m ar trebui să fie mai înaltă ca UBC1, 2 și aproape cât RA sau cât el dacă RA are 65m. Și cum arată diferența dintre RA și Fructus..., maaaareee! Se vede din avion... Și clădirea e mai mică decât UBC-urile 1si 2
Iar despre RA cred ca are 70m. Am auzit ca ultimul etaj e de 5m. Iar primele etaje parca vreo 3,4 sunt ceva mai inaltuțe decât rastul. Dar s-ar putea ca primele să aibe 3m și celelalte să aibe vreo 2,7 sau 2,8 m. Dacă are 2,8 m și primele 4 sunt de 3m am socotit da exact 65m. Eu zic să pui 68 m între 65 și 70 m. :)

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk


Nu am pus Fructus la 65, nici Continental la 59 sau Uranus la 51 in diagrama, pentru ca nu mi se pare ca au intaltimile respective estimand dupa nr, tipul si inaltimile etajelor.
Dar cineva a schimbat tabelul din articolul de pe wiki si le-a pus din nou la inaltimile initiale citand link-uri de emporis (care iar e un site gen wiki si poate adauga fiecare ce vrea, deci nu stiu cat de reliable e).

Ar fi fain daca am putea masura cumva toate aceste cladiri in acelasi mod si sa avem o comparatie mai exacta intre ele.
De exemplu in studiul de altimetrie de la Iulius chiar si catedrala e trecuta ca fiind mai mica de 90.5 metri, cu toate ca e destul de bine documentat ca are 90.5 metri.
Nu stiu cum au masurat. sincer sunt atatea surse care se bat cap in cap ca nici nu mai stiu ce sa mai cred, legat de inaltimile multor cladiri din oras.

Aceasta postare a fost editata de FlaviusITM: 04 octombrie 2019 - 10:36

0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi