STP Timișoara Forum: Zonă comercială DN69 Dumbrăvița - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (25 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zonă comercială DN69 Dumbrăvița IKEA + DEDEMAN + alte unități de retail & food (soon) Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 05 iulie 2016 - 23:06

Eu am auzit ca vine in Aradului in spate la Valery
0

#22 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 05 iulie 2016 - 23:53

De la cine "ai auzit" ?
0

#23 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 iulie 2016 - 11:27

E foarte posibil.
Amplasare excelentă și parcare imensă. Accesul se poate rezolva.

Cei care construiesc clădirea respectivă de lângă Valery 4 ar trebui amendați imediat fiindcă n-au panou info lucrare.
Dar pressalert și roxana deaconescu dorm de data asta...
2

#24 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 06 iulie 2016 - 13:04

Super de pe surse:), cineva care stie de la altcineva care lucreaza acolo pe santier....:)
0

#25 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 iulie 2016 - 13:07

Sa-i spunem mai degraba "din surse de la porumbei"...
0

#26 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 iulie 2016 - 15:45

Numa' să nu fie și ăsta ca și IKEA-ul ăla ce s-a construit pe locul fostei fabrici Turul, dărâmate recent...

Later Edit:
Poate o fi vorba despre vreun magazin Casa Rusu Super Store

Citeaza

Casa Rusu, compania de retail a producatorului romanesc de mobilier Rus Savitar, a deschis cel mai mare magazin din retea, de 6.000 metri patrati, primul sub conceptul Super Store si anunta ca urmeaza inca trei centre cu suprafete intre 6.000-8.000 mp, in Brasov, Cluj si Timisoara.

wall-street.ro
Se potrivește și suprafața clădirii.
3

#27 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 436
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2016 - 16:28

Mai de grabă asta va fi. Probabil de aici și încurcatura/speculațiile. Cineva a auzit că se face un magazin de mobilă și a lansat zvonul cu IKEA.

În opinia mea Ikea nu va deschide un magazin la Timișoara niciodată. Bănățenii au acces la produsele IKEA în Budapesta care, de cand cu autostrada, este la nici 3 ore cu mașina. Suedezii au mers mereu pe conceptul de store regional cu o arie de captare cât mai mare. Probabil în viitor vor mai construi un IKEA la Belgrad și Timișoara va rămâne fără "încolțită" de 2 magazine în 2 capitale cu puteri de atracție mult mai mari.

Din acest punct de vedere suntem destul de prost pozitionați, în apropierea unor mari capitale (din care una înca "semi-adormita" - Belgrad) care au mare potential de dezvoltare. Deși poate fi și un avantaj dacă știm să profităm de el.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 06 iulie 2016 - 16:37

2

#28 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2016 - 18:22

Am cautat pe google. Vad ca sunt si zone in care au pozitionat magazine destul de aproape unul de altul, dar pe zona de est .. cam slabut. Probabil si puterea economica destul de slabuta "ne da in cap".
0

#29 Useril este offline   djulwes 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 17 februarie 09

Postat 06 iulie 2016 - 20:01

Am vazut ca pentru Serbia sunt planificate 5 magazine, 2 la Belgrad (unul in constructie, se va finaliza la sfarsit de 2016 sau inceput de 2017), la Novi Sad, Nis si inca unul in Serbia centrala. M-as mira ca Timisoara + Arad sa nu aiba pana la urma un Ikea propriu.

Iar despre ceea ce se construieste pe Aradului, m-as mira ca Perenna sa construiasca pentru Rus Savitar. Sunt destul de convins ca orice se construieste acolo e o afacere a lui Tuducan.
2

#30 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 436
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2016 - 23:16

Eu sunt foarte sceptic în ceea ce privește Ikea la Timisoara-Arad din motivele evidențiate mai sus. Prioritare ar fi alte orașe care nu au acces la un magazin Ikea în <2-3 ore. Cluj, chiar Iași (aflat într-o zona mai puțin dezvoltată dar cu statut de unic pol pentru 4-5 miloane de locuitori).
În orice caz, Ikea promitea multe și nu a făcut nimic. Prin 2010 când au intrat în Romania planificau 8 magazine. Au trecut mai bine de 6 ani și nu am vazut nicio mișcare clară, numai speculații. În ritmul asta nu vom vedea un Ikea aici mai repede de 2050...

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 06 iulie 2016 - 23:18

2

#31 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 iulie 2016 - 17:44

Poate este doar o perceptie a mea, dar romanii nu cumpara atata mobila pe cat am crede, iar cand o fac, vin cu asteptarile (din comunism) ca mobila sa tina "o viata". Iar la acest capitol, IKEA nu are suficienta piata in Romania, pentru ca ei vand in primul rand design , solutii inovative si lifestyle, mobila pe care sa o "porti" o perioada, dupa care sa o schimbi. Au colectii anuale care se schimba, iar consumatorii fideli urmaresc ultimele trenduri si isi schimba periodic mobila pentru ultimele modele. Este cu totul si cu totul altceva fata de ceea ce intelegem noi ca trebuie sa fie rolul mobilei intr-o gospodarie.

Din pacate, eu vad chiar si la generatiile tinere de familii (de cei mai in varsta nici nu mai vorbim!) reticenta fata de conceptul in sine. Modelul multora vine din cultura preluata de la parinti/bunici, la care se adauga lipsa banilor, in traducere suntem prea saraci ca sa ne schimbam des mobila, asa ca ea trebuie sa fie "solida" si sa "tina" cat mai mult timp. Lucru foarte valabil si in Banat. Mobila IKEA nu e de proasta calitate, dar nu este nici construita sa tina o viata, este o mobila de consum. Take it or leave it.

De altfel, daca ne uitam si la stilul de mobila IKEA, vedem ca 30-40% din modele sunt albe, au nuante deschise la culoare, lucru care iarasi intra in contradictie cu asteptarile exprimate mai sus. Unele solutii adoptate de IKEA si care in vest sunt mainstream, la noi sunt prea exotice.

Eu nu ma indoiesc ca daca aveau suficienta marja de profit, s-ar fi extins si in Romania, pentru ca au suficient knowledge si capacitate financiara, insa cred ca reticenta lor se explica prin studiile asupra pietei de mobila din Romania si a concluziilor deloc optimiste pe care le-au tras de acolo. Sa ne uitam la un exemplu de succes: Rus-Savitar, cu mobila lor cu un design discret spre mediocru, solutii clasice, ieftina si preponderent inchisa la culoare. Si au mare succes.

Intuitia mea (speculez) este pur si simplu ca dupa 40 de ani de comunism nord-coreean si alti 25 de ani de post-comunism, piata de mobila din Romania este inca extrem de subdezvoltata, preferintele consumatorilor sunt de nivel de lumea a treia: pentru consumatorul roman mobila trebuie sa fie 1. ieftina, durabila, clasica, din culori inchise sau 2. extravaganta, din culori tipatoare, pe scurt kitchoasa.

Daca va uitati pe site-urile de anunturi imobiliare, la fotografiile cu interioare postate de oameni, veti constata, cu tristete, ca amenajarile interioare (inclusiv la Timisoara) pentru apartamentele medii sau chiar de "lux" sunt rizibile, lipsite de gust si imaginatie, cu o mobila depasita, si chiar atunci cand este de producti recenta, are ca model Germania anilor 80. Sunt si exceptii, evident foarte scumpe, dar ele nu fac regula. Si din pacate, este inca foarte raspandita mobila din comunism a carei durata de viata va continua mult si bine - pentru ca asta era rolul ei. Ca sa deschizi un magazin IKEA la Timisoara ai nevoie nu doar de consumatori excentrici si ocazionali, ai nevoie si de volum de vanzari, altfel nu renteaza. Plus ca la Timisoara inca merg din plin afacerile cu mobila second-hand din Germania, Austria etc. IKEA nu-si prea are loc in acest context, sincer.

Nu este de mirare ca pana acum IKEA a ales doar Bucurestiul, unde exista totusi o masa critica de consumatori cosmopoliti, open-minden, cu venituri mari, iar la nivel de tara au ales sa-si fidelizeze un anumit tip de consumatori pe care ii servesc suficient de repede si ieftin prin serviciul de livrare la domiciliu. Personal am comandat de 4 ori mobila de la ei si m-a costat mult mai putin decat alte variante similare ca stil si calitate existente pe piata din Timisoara, iar livrarea s-a facut fara probleme, cu costuri care mi s-au parut mici. Nu as mai pierde timp si bani pentru un drum la Budapesta/Bucuresti/Belgrad, ca nu ar fi rentabil. Iar cei care facusera o afacere din a aduce mobila si produse IKEA de la Bucuresti la Timisoara, la comanda, au dat chix de cand s-a introdus serviciul de livrare la domiciliu. Acum sunt si mai putine motive sa isi extinda prezenta fizica in Romania, cata vreme afacerea pe internet merge bine si costa putin.

Aceasta postare a fost editata de radutm: 07 iulie 2016 - 18:00


#32 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 07 iulie 2016 - 20:46

Al doilea magazin se face tot in Bucuresti!Drept dovadă că nu cred că în Timisoara nu cred că n ar avea loc ci ca in Timisoara nu se investeste.Mega image Bricostore Cora de ce n au venit?Pentru ca Timisoara are niste tarife f mari.parerea mea
0

#33 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 iulie 2016 - 21:22

Cred ca fiecare lant de magazine are o strategie...

Mega Image nu au drept tinta zona de vest a tarii. Cu exceptia judetului Brasov, toate magazinele lor sunt in Bucuresti, Ilfov, Dambovita, Girgiu, Constanta...cam sudul tarii.
Cora au avut un magazin la Arad dar a fost inchis. Momentan, singurele magazine Cora in Banat+Ardeal sunt cele din Cluj si Baia-Mare.
Magazine de bricolaj sunt destul de multe in Timisoara: 2 Dedeman, 2 Praktiker, 1 Hornbach si in curand 1 Leroy Merlin (fost BauMax). Nu trebuie neglijati nici distribuitorii locali+regionali care au si ei cota lor din piata de bricolaj.
1

#34 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 08 iulie 2016 - 09:00

Vezi postareabrioti, la 07 iulie 2016 - 20:46, a spus:

Al doilea magazin se face tot in Bucuresti!Drept dovadă că nu cred că în Timisoara nu cred că n ar avea loc ci ca in Timisoara nu se investeste.Mega image Bricostore Cora de ce n au venit?Pentru ca Timisoara are niste tarife f mari.parerea mea

Nu inteleg exact la ce tarife de referi, dar in general toate "tarifele", preturile si costurile sunt mai mari in Bucuresti decat in Timisoara. Deci n-ar fi pentru IKEA o problema de costuri mai mici la Bucuresti insa prea mari la Timisoara.

Vezi postareaGioco, la 07 iulie 2016 - 21:22, a spus:

Magazine de bricolaj sunt destul de multe in Timisoara: 2 Dedeman, 2 Praktiker, 1 Hornbach si in curand 1 Leroy Merlin (fost BauMax). Nu trebuie neglijati nici distribuitorii locali+regionali care au si ei cota lor din piata de bricolaj.

Mai trebuie spus ca magazinele de bricolaj vand si mobila (la Dedeman, spre exemplu, se vinde mobila Rus-Savitar), inclusiv mobila care se monteaza de catre client, la fel ca IKEA, foarte ieftina. Apropos, IKEA are solutii de baza - ieftine, dar are si gama medie-top care sunt foarte scumpe.

Magazinele de bricolaj sunt competitori directi si pe segmentul de obiecte pentru amenajari interioare, unde IKEA are o oferta destul de larga. Piata pentru astfel de obiecte este insa foarte anemica, atat la nivel national cat si la nivel local. Suntem inca intr-un stadiu incipient de dezvoltare in care domina utilitatea.

#35 Useril este offline   zawasp 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 29 aprilie 15

Postat 01 noiembrie 2016 - 12:40

"Retailerul suedez IKEA are in plan sa deschida trei noi magazine in afara Bucurestiului, orasele alese fiind Timisoara, Brasov si Cluj, a declarat Stefan Vanoverbeke, retail manager IKEA South East Europe, regiune din care fac parte Romania, Croatia, Serbia si Slovenia. (...) Primul magazin din cele trei este estimat sa fie inaugurat in anul 2021."

Probabil va fi Cluj.

Sursa: Wall-Street
0

#36 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 01 noiembrie 2016 - 14:44

Al 2-lea in 2031, iar al 3-lea in 2041
6

#37 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 noiembrie 2016 - 23:57

Nu prea inteleg de ce se extind atat de greu, dar sa anunti ca te extinzi, iar primul va fi in 2021 ... :machine-gun: pana se coiesc astia sa deschida mega hyper ultra showroom-ul lor de mobila si chitzibusharaie, 70% din comenzi vor fi facute online. Le sugerez inca de pe acum sa faca un plan de restructurare, ca in 20-30 ani pana se "aproba", vor si avea nevoie de el.
6

#38 Useril este offline   vldklm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 13 ianuarie 12
  • Sexul:masculin

Postat 03 noiembrie 2016 - 09:24

"Ne bucurăm când primim mesaje din partea voastră și ne întrebați despre următoarele zone în care vom deschide un nou magazin. Ne place să ne ținem de cuvânt, așa că vă anunțăm că următoarele orașe în care e o prioritate pentru noi să deschidem noi magazine sunt Timișoara, Cluj și Brașov.
Așa cum v-am obișnuit, vom reveni cu mai multe informații imediat ce vom ști mai multe."
IKEA Romania

https://www.facebook...EWSFEED&fref=nf
1

#39 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 noiembrie 2016 - 09:56

Vezi postareaBogdan DS, la 01 noiembrie 2016 - 23:57, a spus:

.... pana se coiesc astia sa deschida mega hyper ultra showroom-ul lor de mobila si chitzibusharaie, 70% din comenzi vor fi facute online. Le sugerez inca de pe acum sa faca un plan de restructurare, ca in 20-30 ani pana se "aproba", vor si avea nevoie de el.


Nu m-am gindit la acest aspect si mare dreptate ai, mai ales ca procedura de cumparare de la ei este complicata, primesti o foaie de hirtie si un creion pe care notezi codul produsului, marfa se livreaza la usa depoztului. Imagine postata
La RusSavitar e mai simplu, ceri ajutorul unui angajat, el face hirtogaria, primesti mobila acasa si contra cost ai si montajul asigurat.

Online o sa fie mai simplu in plus o primesti la usa.

Pierzi doar ocazia sa maninci popularele chiftelute la celebrul lor restaurant. Imagine postata
0

#40 Useril este offline   zawasp 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 29 aprilie 15

Postat 03 noiembrie 2016 - 10:58

Vezi postareaDoppler, la 03 noiembrie 2016 - 09:56, a spus:

Nu m-am gindit la acest aspect si mare dreptate ai, mai ales ca procedura de cumparare de la ei este complicata, primesti o foaie de hirtie si un creion pe care notezi codul produsului, marfa se livreaza la usa depoztului. Imagine postata
La RusSavitar e mai simplu, ceri ajutorul unui angajat, el face hirtogaria, primesti mobila acasa si contra cost ai si montajul asigurat.

Online o sa fie mai simplu in plus o primesti la usa.

Pierzi doar ocazia sa maninci popularele chiftelute la celebrul lor restaurant. Imagine postata



Momentan, doar 10% din comenzi sunt online la IKEA Bucuresti (oamenii vor sa vada / simta mobila inainte de a o cumpara).
De aceleasi servicii (consultanta in magazin cu configurarea mobilei pe PC, tiparire lista de accesorii, livrare si montaj contra cost) beneficiezi si la IKEA (doar nu crezi ca Rus Savitar a inventat conceptul :). Bine, serviciile extra te costa "an arm and a leg", dar asta e alta poveste.
(Nu, nu le fac reclama, dar am luat mult de la ei - mai demult din Budapesta, mai recent online din Bucuresti).

PS. Nu uita de hot dogs :))
1

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi