STP Timișoara Forum: Paltim - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Paltim Mixed-use project under development by Speedwell Evaluare topic: -----

#261 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 20 decembrie 2023 - 11:04

Salut, am ramas cu o dilema de la prima randare.
Cladirea incercuita cu galben de mai jos, (fosta fabrica de gheata si sifon) apare in prima randare dar nu mai apare in urmatoarele.
Stie cineva a cui este si care este planul pentru ea?
Imagine atasata: paltim-proiect 2.jpg
0

#262 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 20 decembrie 2023 - 23:17

Cladirea e clasificată ca monument istoric.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 21 decembrie 2023 - 10:41

0

#263 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 ianuarie 2024 - 11:30

SPEEDWELL finalizează lucrările de construcţie pentru prima clădire rezidenţială a proiectului mixt PALTIM din Timişoara. Livrarea apartamentelor este planificată începând cu luna aprilie 2024
3

#264 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 februarie 2024 - 13:25

Baga sa finalizeze din ce pare. Acuma lucra la finisaje si trotuare.

Ramane de vazut ce si cat se vinde!

Imagine atasata: Screenshot_2024-02-07-13-20-22-74_830c8f1056f6a2a335cc7e39edaba953.jpg Imagine atasata: Screenshot_2024-02-07-13-21-36-20_830c8f1056f6a2a335cc7e39edaba953.jpg Imagine atasata: Screenshot_2024-02-07-13-22-55-23_830c8f1056f6a2a335cc7e39edaba953.jpg

Imagine atasata: paltim (1).jpg Imagine atasata: paltim (2).jpg

Apoi ramane de vazut daca mai continua santierul cu vreun bloc anu asta.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 februarie 2024 - 13:25

0

#265 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2024 - 14:17

Am vazut ceva articol/reclama cum ca se vand ca painea calda. In realitate sunt vandute cam jumatate. Cred ca nu suntem noi obisnuiti cu livrarea unui imobil care nu e deja vandut in totalitate inainte de livrare.
1

#266 Useril este offline   Soso12 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 30 ianuarie 22

Postat 07 februarie 2024 - 14:24

Au inceput sa apara destul de multe oferte de cesionare a promisiunilor de vanzare-cumparare ceea ce inseamna ca unele apartamente ori au fost luate pentru specula, ori nu se mai incadreaza pe noile conditii de creditare. Tind sa cred ca este prima varianta, pentru ca in conditiile in care nu se poate accesa credit, cumparatorul nu are nimic de pierdut, avansul fiind restituit.

Proiectul arata bine, s-a lucrat mai bine decat pe majoritatea santierelor existente, insa vanzarile cred ca au fost sub asteptari (78 de apartamente vandute din prima cladire de 123, in conditiile in care predarile ar trebui sa inceapa in luna aprilie) si de aceea nu se grabesc cu cea de-a doua cladire. Ar fi interesant de aflat care este feedbackul primit de catre cei care au semnat PVC pentru apartamente in cladirea 2 si cu cat a fost decalat termenul de predare.
Imagine atasata: Capture.PNG
1

#267 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2024 - 14:40

Anuntul este de la dezvoltator. Nu stiu daca e vorba despre cineva care a renuntat sau asta e noua politica de preturi/marketing
0

#268 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 februarie 2024 - 16:55

Sunt si anunturi de cesionare dar la banii astia, nu mersi :rolleyes:

Imagine atasata: IMG_20240207_165346.jpg

* pret fara TVA, fara loc de parcare

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 februarie 2024 - 18:06

0

#269 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3089
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 februarie 2024 - 17:37

Eu cred ca s-a cam spart balonul de ceva timp. M-i se pare ca au cam suprasaturat piata dezvoltatorii, cu apartamentele astea "de lux/premium/binecuvantate de cel de sus/poleite cu aur etc". Sunt intradevar in Timisoara destul de multi detinatori de afaceri, care si-ar permite un astfel de apartament si cu banii jos (s-au in rate, dar luat pe firma), dovada multimea de masini scumpe luate pe firma, dar numarul lor este finit si sunt eclipsati ca numar de cei care sunt angajati si veniti si din alte judete, a caror venituri sunt mult prea mici pentru a cumpara o pestera de asta de beton.

Parerea mea este ca, dezvoltatorii care au bani la ciorap, vor tine aceste locuinte nevandute la aceste preturi mari, pentru ca isi vor permite pierderi pana piata incepe sa isi revina. Problema vine atunci cand nu mai exista nimic pus la ciorap, ce se intampla atunci?

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 07 februarie 2024 - 18:16

6

#270 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 08 februarie 2024 - 08:47

Ciclurile economice afecteaza toate pietele din economie inclusiv piata imobiliara. Multi gandesc simplist, ca 's-a spart', 'maine va fi mult mai ieftin' si sa spera sa cumpere apartamentul pe 1 Euro. Sansa ca asta sa se intample e foarte mica, catastrofele financiare sunt tot mai rare si in Romania care usor usor ajunge la o economie dezvoltata. O investitie intr-o locuinta ar trebui sa fie bazata pe niste calcule: cat e chiria, cat e rata, cu cat as inchiria, cat de stabil e locul de munca, etc. Tragi linie si vezi daca se merita sau nu, si daca gandesti asa nu-ti mai pasa nici de dezvoltatori, nici de piete, de nimic.

Si ca tot vorbim de ciclu economic, intram in curand in ciclul de reducere a dobanzilor care vor duce preturile la imobiliare si mai sus. Tineti minte, dobanzile sunt pentru preturi ca si gravitatea pentru un mar. Cu cat sunt mai mari dobanzile, cu atat trag preturile mai jos. Reciproca e de asemenea valabila.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 08 februarie 2024 - 08:48

0

#271 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3089
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 februarie 2024 - 17:06

Vezi postareaDecebal, la 08 februarie 2024 - 08:47, a spus:

Ciclurile economice afecteaza toate pietele din economie inclusiv piata imobiliara. Multi gandesc simplist, ca 's-a spart', 'maine va fi mult mai ieftin' si sa spera sa cumpere apartamentul pe 1 Euro. Sansa ca asta sa se intample e foarte mica, catastrofele financiare sunt tot mai rare si in Romania care usor usor ajunge la o economie dezvoltata. O investitie intr-o locuinta ar trebui sa fie bazata pe niste calcule: cat e chiria, cat e rata, cu cat as inchiria, cat de stabil e locul de munca, etc. Tragi linie si vezi daca se merita sau nu, si daca gandesti asa nu-ti mai pasa nici de dezvoltatori, nici de piete, de nimic.

Si ca tot vorbim de ciclu economic, intram in curand in ciclul de reducere a dobanzilor care vor duce preturile la imobiliare si mai sus. Tineti minte, dobanzile sunt pentru preturi ca si gravitatea pentru un mar. Cu cat sunt mai mari dobanzile, cu atat trag preturile mai jos. Reciproca e de asemenea valabila.


Am sa zic BS la ce ai spus, si voi incerca sa argumentez.

Daca eu ca si cumparator simplu (imi caut doar o locuinta si ca mine ar fi majoritatea), trebe sa stau sa imi justific de ce cel care imi vinde, vinde scump, ceva nu e bine. In primul rand, orasul Timisoara, cat si judetul in sine, nu ofera atata pe cat se cere, sincer. Inafara de "privelistea de la etajul 10", ce imi mai aduci tu ca si mediu urban? Eveneminte internationale nu avem, aeroportul e intr-o constipatie continua, cu trenul deabea ajungi la mare, locuri de agrement nu ai, evenimente locale mai interesante nu ai. Evident ca in calcul trebe sa iei tot ce ai spus tu mai sus, dar pana si cu locul de munca... e sigur totul? In perioada asta doar din insdustria jocurilor video au fost dati afara zeci de mii de oameni. Nu cred ca pe filialele din Romania a fost cineva dat afara, dar noi suntem acuma intr-un "sweet spot", cand economia tarii va fi si mai mult bazata pe prestarea de serivicii, si preturile vor creste si mai mult, ai sa vezi rezultate preturilor uriase la locuinte. Mai ales, ca la noi sporul natural e negativ.

Dar hai sa facem exercitiul de imaginatie si sa luam de buna ce spun cei care vand, am mai vazut cum cel care fenteaza isi acopera minciuna cu spe calcule matematice, care ar face si ministerele economiei unor tari sa roseasca... Eu zic sa spargem cel de-al patrulea perete pentru ca lucrurile stau defapt foarte foarte simplu, si se rezuma la ce isi doreste fiecare in viata personala. Romania are putini (poate chiar deloc) oameni de afaceri care sa steie in spatele unor astfel de investitii care sa justifice banii ceruti, pentru ca cumva ar juca ei pe piata mondiala pentru noi restul de aici. Nu, din potriva, cei care construiesc/vand, cheltuie banii tot ca si consumatori, pe lucruri care nu vor aduce valoare mai departe.

Daca este sa luam ipoteza ca aceste locuinte au pretul asa de ridicat, pentru ca ele sunt defapt pentru "investitori" atunci nu faci decat sa umflii preturile degeaba. Lucrurile stau in felul urmator. Cel care aduce efectiv valoare din toata treaba, este constructorul/ dezvoltatorul, pentru ca facut o constructie noua care nu exista inainte. Apoi daca el o vinde unui speculant, s-au vreunuia care da in chirie. Cel care da in chirie nu aduce nimic de valoare dar este efectiv la butoane cand vine vorba de pret, i-a doar banii, si ii cheltuie ca oricare alt consumator. Arata-mi tu mie pe cineva care a dat in chirie apartamente mai multe din astea si banii i-a reinvestit in aceasta afacere... Toti, absolut toti subcontracteaza orice maruntis. Crezi ca vreunul care este proprietar, va venii el sa schimbe parchetul, s-au sa mute mobila, nu, va aduce pe cineva, apoi munca de care el s-a ferit, o va platii cel care sta in chirie. Chirie care va fi umflata din prisma acestui fapt, apoi, si din cheltuielile facute pe parcurs pana trece de la un chirias la altul.

Astfel, daca piata asta exista doar pentru speculanti, eu spun ca atunci ar trebuii facuta o segregare, care nu e doar din pix, pe eticheta de pret. Ci pur si simplu, la banca sa existe criterii care iti spun clar, "ce doriti sa cumparati este pus pe piata pentru un anumit grup de oameni". Da se fac apartamente si mai ieftine, evident, dar schimba cineva natura umana intre timp? Daca preturile urca mai mult, urca peste tot, nu va fi fraier cel care face la marginea orasului o casa, sa o deie mai ieftin doar pentru ca e patriot s-au cumva i-a crescut obrazul la loc. Se va lacomii si el la randul lui sa ceara mai mult si sa faca pe snobul, daca nu ai banii nu iti las nimic din pret... Cam acolo suntem. Nu exista vreo magie la lucrurile astea cum ar crede unii. Adica, ies aia cu tractoarele in strada prin Franta, cred ca am cam dat-o in benga de mult crezand ca orice este finit vine din neant si nu e nimic in spate, totul e pe cifre...

Dar in fine, daca ce s-a intamplat la Berlin nu a fost un exemplu, si credem noi aici in batatura asta de Romanie ca stim mai bine, nu oi avea dreptate. Ca parere personala cred ca se va intampla un pop destul de mare mai incolo. Se vor devaloriza din proprietati. Doar ca in punctul acela cred ca multi nici nu o sa le mai aiba efectiv, si vor fi acaparate de putinii care vor avea bani. Vom trece de pe locul doi in lume, la numarul de proprietari de locuinta, mult mult mai jos. Posibil ca un timp sa fie ca in Germania, lumea sa fie fericita si asa, cu chirie, dar nefiind batut in cuie ce spun eu aici, nu avem de unde sa stim.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 08 februarie 2024 - 22:25

4

#272 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 13 februarie 2024 - 20:03

Suntem bucurosi sã impartasim aceast veste cu voi: am incheiat cu succes receptia cu autoritatile pentru finalizarea
lucrarilor de constructie din cadrul primei clădiri rezidentiale PALTIM, iar procesul verbal de receptie (PVRTL) a fost semnat.

Ca pas urmator, estimăm că în luna martie vom începe programarea inspectiilor, urmate de semnarea declaratiei de
finalizare.

Apoi, in functie de finalizarea documentatiilor cadastrale cu autoritãtile, estimăm că în a doua jumãtate a lunii aprilie vom putea demara semnarea contractelor de vânzare-cumparare Împreună cu predarea apartmentelor către viitorii proprietari.

Vã vom tine la curent cu noutătile pe măsura ce avansăm.
Multumim că faceti parte din comunitatea PALTIM.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 13 februarie 2024 - 20:09

3

#273 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1385
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 13 februarie 2024 - 22:39

au teminat deja trotuarul si ce mai e adiacent cladirii - gen acces, parcare, iluminat, zona de pubele ??? oau
0

#274 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 17 februarie 2024 - 21:14

Joi cel putin inca era ocupata banda 1 pe strazile adiacente Paltim. Lucrau la acces si trotuare.
0

#275 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1385
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 26 februarie 2024 - 20:18

Au inceput sa lucreze pe Republicii, se face inca o banda pentru facut dreapta, au taiat resturile alea de arbori de langa bordura. Stiu ca mai vine o cladire acolo unde acum sunt containerele . Oare unde le muta cand se apuca de ea ?
-1

#276 Useril este offline   Muscus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 23 ianuarie 19

Postat 26 februarie 2024 - 21:20

Preturile sunt uriase pt vor sa scoata profit excesiv.
La banii aia cumperi apartament de minim 90mp pe coasta langa ocean
de ex:
https://www.idealist...eble/104122936/

Aceasta postare a fost editata de Muscus: 26 februarie 2024 - 21:27

2

#277 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 februarie 2024 - 22:20

Trebuie si banii castigati usor din contractele paguboase/supraevaluate cu statu investiti undeva, nu?
0

#278 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 27 februarie 2024 - 07:18

Echilibrul între cerere și oferta. Dacă nu ar fi clienți dispuși sa dea acel preț, în zadar l-ar solicita cel care vinde. Ca noua ni se pare scump sau supraevaluat.. pana la urma este decizia fiecăruia.. Si de obicei struguriisunt acri, nu? :rolleyes:
1

#279 Useril este offline   InF3rNO0o 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 24 decembrie 11

Postat 27 februarie 2024 - 12:19

Nu spun că prețurile nu sunt mari, cel puțin pentru mine, dar mi se par deplasate comparațiile cu prețurile la alte apartamente din alte țări. Pentru a-ți cumpăra un apartament acolo, înseamnă să ai un job acolo. Un doctor care lucrează în Timișoara nu o să-și facă credit să-și ia un apartament într-o țară în care nu locuiește. El vrea să-și ia un apartament la care să meargă după serviciu și să aibă tot confortul. Nu îl ajută cu nimic să stea două săptămâni în apartamentul lui de la mare și în restul timpului să stea în garsoniera din Timișoara. Nu toată lumea își dorește să stea la casă. Eu, de exemplu, mi-am construit casă în Moșnița, avem asfalt și toate utilitățile, dar totuși nu am timp să mă bucur de curte și uneori mi-ar fi mai ușor dacă aș sta în oraș decât să fac naveta.
Eu personal nu aș fi primit credit de la bancă să-mi cumpăr un apartament în Spania. Nici nu știu dacă băncile românești finanțează achiziții externe. Și dacă cineva are 150k CASH să cumpere un apartament, eu zic că nu trebuie să-i plângem de milă că e prea scump.

Aceasta postare a fost editata de InF3rNO0o: 27 februarie 2024 - 12:31

4

#280 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2503
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 28 februarie 2024 - 08:43

TIMIȘ: Autorizație de construire obținută pentru un imobil de birouri 2S+P+7E

Citeaza

Status: nou | Cod: TM40936;
Domeniu: Clădiri de Birouri & Afaceri;
Subdomeniu: Clădire de birouri, Centru de afaceri;
Valoare investițională: 52,00 milioane euro;
Regim înălțime: 2S+P+7E;
Stadiu: PRE-Execuție, Așteaptă Ordin de Începere;
Județ: Timiș;
Localitate: Timișoara.


Descriere: S-a obtinut autorizația de construire pentru edificarea unui imobil de birouri cu spații pentru servicii (2S+P+7E), cu o suprafață construită de 2.275 mp și o arie desfășurată de 21.000 mp. Clădirea face parte dintr-un ansamblu mixt de regenerare urbană cu 236 apartamente premium, o clădire de birouri clasa A și două clădiri istorice renovate, situate pe malul râului Bega. Primul imobil rezidențial din cadrul complexului va fi livrat în acest an. Valoarea totală a proiectului este de 52 milioane de euro.

3

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi