STP Timișoara Forum: Ateneo Village Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ateneo Village Timisoara pe Calea Torontalului Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 29 august 2020 - 21:38

Apartamentele sunt mai mari decat la xcity, dar in suprafata afisata este bagat si balconul/terasa.
0

#22 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 august 2020 - 01:51

Cred ca informatiile alea sunt un pic gresite. In primul rand, apartamentele pe care le comparam, asa, la prima vedere, erau:
Atheneo 2 cam, 55 m2 (cei 68 despre care scrii mai sus par a fi suprafata construita) pret 76.500 EUR + TVA - aprox 1390 eur/m2

XCity, 3 cam, 63.80 m2 pret 76.700 EUR - aprox 1202 EUR/m2 (ei zic ca suprafata utila ar fi de 72m2, probabil incluzand o parte din logie)

La Tower2 cred ca preturile sunt si mai mici.
0

#23 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 septembrie 2020 - 16:55

Am trecut azi pe acolo,au început construcția Lid-ului care va fi în cadrul cartierului/complexului.
Eu locuiesc în zonă și am văzut că se muncește în ritm susținut la construcția blocurilor,inclusiv în weekend.
3

#24 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 10 octombrie 2020 - 18:00

Nu stiu ce se intampla, dar in canalul despartitor (de complexurile Iris si The Ring), care a fost gol tot timpul se pare ca a fost revarsata canalizarea. Un miros imbatator pentru cei care au geamurile inspre Ateneo (probabil le tin inchise).
1

#25 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 noiembrie 2020 - 20:29

Azi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: viv,ldl,orsant-26.nov.2020-029.jpg
  • Imagine atasata: viv,ldl,orsant-26.nov.2020-030.jpg
  • Imagine atasata: viv,ldl,orsant-26.nov.2020-031.jpg

5

#26 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 06 decembrie 2020 - 17:41

Azi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iul,i4,ate-06.dec.2020-010.jpg
  • Imagine atasata: iul,i4,ate-06.dec.2020-011.jpg
  • Imagine atasata: iul,i4,ate-06.dec.2020-012.jpg
  • Imagine atasata: iul,i4,ate-06.dec.2020-013.jpg

3

#27 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 ianuarie 2021 - 12:29

Azi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: muhle,toron,i4-26.ian.2021-008.jpg
  • Imagine atasata: muhle,toron,i4-26.ian.2021-009.jpg
  • Imagine atasata: muhle,toron,i4-26.ian.2021-010.jpg
  • Imagine atasata: muhle,toron,i4-26.ian.2021-013.jpg

5

#28 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 26 ianuarie 2021 - 16:37

Nu-mi vine sa cred ca toate blocurile din proiect vor avea centrala în apartament. E o nebunie. Probabil că în curând vor fi interzise în toată Europa. Cine cumpără aici apartament cumpără ceva depășit chiar din faza de proiect.
1

#29 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 ianuarie 2021 - 18:20

Asta da noutate. Ai vreun link, in afara de declaratiile unor politicieni din UK care vor sa renunte la combustibili fosili per general (adica orice centrala de acest tip? Poate voiai sa spui ca in curand (gen 10 ani) se vor interzice in cladirile noi?
0

#30 Useril este offline   sica 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 23 mai 20

Postat 26 ianuarie 2021 - 18:58

Mda, dpmdv aberatii marca Uniunea Europeana. :))) Chestii care dau bine pe ecran dar nu rezolva mare lucru.
Si pana la urma, din ce stiu eu, nu ii vorba decat de o propunere venita din partea unui cercetator, nu ii nimic decis.
Eu is curios si ce solutii are acel domn cercetator pentru tarile mai putin dezvoltate, sa inlocuiasca centralele de apartament. Si sa nu imi ziceti ca centralele de bloc nu polueaza sau ca ii o optiune mai buna sa fii racordat la colterm.
Ca sa nu mai zic de faptul ca poluarea in Europa ii doar o mica parte din poluarea totala pe glob, iar procentul de poluare dat de centralele termice, la fel cred ca ii o mica parte din poluarea totala in Europa.

https://www.ucsusa.o...e-co2-emissions
1

#31 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 26 ianuarie 2021 - 19:11

O centrala de apartament 24KW pe metan polueaza mult mai putin decat o masina pe benzina/motorina cu motor de 80KW. Eu stau aproape de CET centru care merge pe pacura. Daca ninge, zapada nu ramane prea mult timp alba.
3

#32 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 27 ianuarie 2021 - 09:11

exista si alte solutii mult mai moderne decat o centrala pe pacura. Exista centrala termica pe bloc, una singura, cu cos de evacuare pe bloc. Centrala asta poate functiona cu gaz, cu pompe de caldura, poate fi un mix intre cele doua. Ganditiva la cele 21 turnuri de la Ateneo, in total 1000 de apartamente. La fiecare 2 ani e nevoie de 1000 de revizii, 1000 de vizite in apartamente, 1000 de familii deranjate, 1000 de centrale care se pot defecta, care vor avea nevoie de reparatii capitale, detectoare de gaz, tevi de gaz aparente prin toate blocurile. Nu are nici un sens, e o dementa. La o centrala pe bloc e nevoie de o singura revizie. Puteau merge si mai departe si sa faca o centrala pentru tot cartierul. Chiar nu inteleg obsesia cu centralele de apartament. Vad ca si aici pe forum sunt mult admiratori. In occident in blocurile noi (construite cam in ultimii 20 de ani) nu exista centrale in apartamente. Noi in loc sa mergem inainte ramanem in trecut cu aceasta solutie infama.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 27 ianuarie 2021 - 09:43

2

#33 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2021 - 10:45

Nu am zis ca nu ar exista solutii mai eficiente. Eram doar curios unde ai citit tu ca se interzic centralele in Europa.

In alta ordine de idei, domnii astia de construiesc nu erau baietii aia cu energia regenerabila? :)
0

#34 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 27 ianuarie 2021 - 10:52

La noi au fost si inca sunt mari probleme cu utilitatile la comun.
Daca aveai unul in bloc care nu platea caldura sau apa, erau 2 variante:
a) platesc ceilalti locatari pentru el
B) nu platesti factura Colterm/Aquatim si va fi debransat tot blocul
Sa intri peste el in apartament si sa blindezi tevile era aproape imposibil. Pana dai in judecata... ramai tot anul fara caldura/apa.
In blocurile noi e mai simplu, ai un robinet afara si poti blinda de acolo. Dar tot mai raman niste diferente la contoare iar pierdirile trebuie redistribuite.
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2021 - 19:48

Intr-un bloc de locuinte din Germania in care am stat (la un prieten desigur), bloc cu 7 etaje si 3 apartamente pe etaj, avea ca facilitati conectate doar energie electrica (trifazica) si apa rece. Nici vorba de gaz. Incalzirea si apa calda se faceau pe curent in fiecare apartament. Niste convectoare ventilate pe ulei in camere si instant-uri pentru apa calda in baie si bucatarie.
0

#36 Useril este offline   robertn 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16 aprilie 18

Postat 27 ianuarie 2021 - 20:38

Si eu ma mir putin ca nu au ales macar o centrala de bloc, tinand cont ca o dau cu sustenabilitate si mi greu sa cred ca este o diferenta atat de mare d.p.d.v al costului incat sa nu merite?.

Oricum, din ce tin minte...cred ca isho e singurul proiect care nu a apelat la centrale de apartament, in rest cam fiecare proiect major continua cu centralele de apartament.

In alta ordine de idei:

TREVI 1 a primit certificarea de clasă energetică A

Citeaza

Suntem extrem de fericiți să vă anunțăm că TREVI 1 a primit certificarea pentru clasa energetică A. Tâmplăria QFORT din seria 7 STARS utilizată în întreaga clădire asigură o izolație termică foarte bună, datorită celor 7 camere izolatoare și a sticlei triple. De asemenea, zidăria clădirii are o performanță de 20%, mult mai ridicată decât alte tipuri de zidărie utilizate la ora actuală în construcțiile noi.

Sistemul IGLU de la subsol oferă o izolare suplimentară clădirii, asemenea acoperișului cu coeficient energetic ridicat.

Clădirea TREVI 2 va primi certificarea în următoarele săptămâni. Suntem încrezători că rezultatele raportului vor fi identice, deoarece construcția celor două clădiri este identică la rândul ei.

Rămâneți alături de noi pentru mai multe noutăți despre proiect!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: santier_ateneo_oct-20-2000x2996.jpg
  • Imagine atasata: santier_ateneo_oct-17-2000x1335.jpg

Aceasta postare a fost editata de robertn: 27 ianuarie 2021 - 20:39

0

#37 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 28 ianuarie 2021 - 01:00

Din cate stiu si Fructus are centrala pe cladire. Si tot din cate tin minte, costurile cu caldura, per apartament, cred ca erau mai mari decat la o centrala de apartament (dar sub Colterm).
0

#38 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 15 februarie 2021 - 12:23

Centralele termice de apartament, interzise dacă au coşuri de fum individuale.

Astfel, este necesar, în cazul blocurilor, la care se doreşte instalarea de cazane murale în fiecare apartament, să devină obligatorie utilizarea cazanelor cu tiraj forţat în configuraţia C4 care să fie racordate fie la sisteme de coşuri concentrice tip LAS care deservesc mai multe aparate de încălzire, fie la sisteme de conducte separate. Este important de precizat ca astfel de construţii – cosurile – sunt supuse autorizării şi proiectării construcţilor şi costurile realizării lor putând ajunge de la câteva mii de euro la zeci de mii de euro (un bloc cu 10 etaje şi mai multe scări).
0

#39 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 februarie 2021 - 12:31

e lege noua sau de unde e asta? inca se livreaza apartamente noi cu centrala individuala fara cos comun.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 februarie 2021 - 12:57

Linkul meu

Ciudat e ca cica legislatia actuala prevede asa (nu am studiat asta pana acum):

Citeaza

În conformitate cu Ordinul nr. 862 din 27 noiembrie 2001 pentru completarea Ordinului ministrului sănătăţii nr. 536/1997 pentru aprobarea Normelor de igienă şi a recomandărilor privind mediul de viaţă al populaţiei, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 46 din 23 ianuarie 2002, se prevede la art. 1. ”În cazul instalării microcentralelor termice cu putere instalată de până la 25 kW în locuinţe tip apartament din blocurile de locuinţe cu mai multe niveluri, proiectantul şi beneficiarul sunt obligaţi să asigure evacuarea gazelor arse printr-un coş colector vertical, a cărui înălţime să depăşească aticul blocului.
Un alt act normativ Ordonanţa nr. 73 din 29 august 2002 privind organizarea şi funcţionarea serviciilor publice de alimentare cu energie termică produsă centralizat, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 650 din 31 august 2002, stabileste la art 32, alin 2: „În situaţia în care debranşarea se face cu intenţia înlocuirii sistemului de încălzire centralizat cu un sistem de încălzire individual pe bază de gaze naturale sau gaze lichefiate, suplimentar se vor îndeplini următoarele condiţii: a) evacuarea gazelor arse se va face printr-un coş care va depăşi nivelul aticului imobilului.”
Citeste mai mult: adev.ro/qokbwg


De ce nu s-a aplicat niciodata? :intrebare:
1

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi