STP Timișoara Forum: Sugestii transport - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Sugestii transport Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#81 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 iulie 2009 - 17:15

Vezi postareaBogdan BMB, la 5 Jul 2009, 13:16, a spus:

Alt avantaj al lui e ca nu e impanzit de reclame si astfel devine o "prezenta" mult mai placuta decat obositoarele panouri publicitare pe sine de la noi.

Apropo, ma bucur ca noile autobuze/troleibuze nu au fost inca "decorate" cu folii publicitare. Are de gand RATT-ul sa se tina de acest lucru? Florin, poate sti mai multe ... :D

EDIT Nu am inteles niciodata legatura dintre Poli si RATT, in plus, culoarea echipei se poate schimba la un momentdat si RATT-ul ramane cu ele vopsite, dar daca tot se tine musai ca pe mijlocaele de transport sa existe culoarea violet, aceasta se poate aplica in partea din fata, in locul celei albastre si nimic mai mult


N ue chear asa cum zici tu! S-a mai discutat enorm pe tema asta! Nu echipa POLI a fost la temelia alegerii de culoare ale vehiculelor. Oricat ne-am ocoli, ascunde, in adnacul sufletutlui fiecare Timisoarean adevarat exista un pic de vilet! OFF TOPIC!

Treaba cu reclamele este alta daca sunt facute cu stil si gust (vezi Bremen). Si in plus este un vwenit in + pentru regie.


Vezi postareaBogdan BMB, la 5 Jul 2009, 17:14, a spus:

Mersi.

E ceva mai rotunjit, dar nu pot spune ca dau pe spate la cum arata. Ar fi interesant daca licitatia ar tine cont si de parerea timisorenilor, nu numai de acea comisie. Inaintea licitatiei sa se faca o prezentare a tramvaielor disponibile, iar votul cetatenilor sa aibe un coeficient atunci cand se desemneaza castigatorul licitatiei. Pana la urma banii vin tot de la timisoreni, primaria fiind un simplu "intermediar".


Nu este asa de simplu cu zici tu. Degeaba ar alege timisorenii un model anume, daca acesta nu se potriveste cu cererile din caietul de sarcini. Dar pana sa ajungem acolo ,va mai curge multa apa pe Bega, asa ca hai sa ne bucuram de cele SH pe care osa le primim, si sa nu le dispretuim, ca faraq ele, tot in Timisuri ,sau in cinestie ce cutii de Tatre calatoream...
0

#82 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 17:36

Fara nici o suparare, dar nu am nici o legatura cu fotbalul.

Reclamele se pot pune si pe interior/tichete de calatorii etc nu trebuie mutilate mijloacele de transport.

Daca absolut totul este asa complicat, nu stiu ce rost isi mai are sectiunea sugestii in cadrul forumului. Cred ca nu ai inteles ordinea, "Inaintea licitatiei sa se faca o prezentare a tramvaielor disponibile" deci prima oara sa se excluda acele tramvaie care nu se potrivesc cu acel caiet de sarcini si mai apoi, sa se aleaga din cele "trecute de test".
0

#83 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 iulie 2009 - 17:58

Nu ma supar... :D

Dar oricum asa zisul "mutilat", este parerea ta! Eu sunt cu totul alta parere. Tu nu mi-o poti inpune pe a ta! Iar eu nu mi-o pot inmpune pe a mea! In concluzienu are reost sa ne certa pe tema asta.

Iar cu licitatiile, tu nu ai inteles. Nu poti exclude un tramvai pur si simplu deoarece nu le place la X si Y. Nu poti specifica in caietul de sarcini, o anumita firma si un anumit model (concret)!
0

#84 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 18:30

Offfffff, mi cald :D)

Nici nu era vorba sa excluda cineva vreun tramvai. Tu ai spus ca nu toate indeplinesc conditiile din caietul de sarcini si eu am spus ca doar acelea care trec de acest "test" (indeplinesc conditiile din contract) sa fie supuse la vot. Parerea timisorenilor nu am spus ca ar trebui sa aibe un rol hotarator ci mai mult unul consultativ. De aceea am si specificat ca importanta acelui vot sa fie egala cu un PROCENT din decizia finala, nicidecum hotaratoare
0

#85 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 iulie 2009 - 19:16

OK, hai sa nu ne certam! Despre culori au existat deja destule dispute pe orice forum legat de oras. Noile tramvaie probabil nu vor fi alb-violete ci vor avea una din combinatiile standard ale producatorului, la fel cum nu vom avea vre-un model special ci tot unul standard fiindca nici macar alea nu ni le putem permite de fapt. Brizbrizuri isi permit orase bogate din tari bogate. Pana si la Nürnberg circula Siemens combino standard. Si oricum, acolo se fabrica!

@viktor: GT8N1, prima serie din Bremen, livrate incepand cu 1994, au costat 3 milioane marci germane bucata. Pentru celelalte nu am informatii precise.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 05 iulie 2009 - 19:21

0

#86 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 19:31

Nu stiu de ce aveti voi senzatia ca ne certam, eu imi spunea punctul de vedere, nici macar nu am spus ca acea culoare sa dispara; tocmai am propus ca pentru acei suporteri infocati sa se coloreze partea din fata in loc de albastru, violet.
0

#87 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 05 iulie 2009 - 20:27

Vezi postareaWegmann, la 5 Jul 2009, 20:16, a spus:

@viktor: GT8N1, prima serie din Bremen, livrate incepand cu 1994, au costat 3 milioane marci germane bucata. Pentru celelalte nu am informatii precise.


Multumesc Wegmann. Dar alea nu au venit incepand cu 1998? :D
0

#88 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 iulie 2009 - 23:53

Momentan pot da doar un pret citit pe doua forumuri, insa neconfirmat : GT8N, seria a doua ar fi costat intre 1,8 si 2,1 mil EUR/buc. NU am incredere in surse, mai caut.
0

#89 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 06 iulie 2009 - 16:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 22 Apr 2009, 14:29, a spus:

In legatura cu fumatul pot sa va spun doar ca nu e permis in vehicule. Puteti face o reclamatie in acest sens, pe care o veti depune la registratura RATT, la sediul din Take Ionescu 56.


fumatul nu e permis in vehicule ? cati angajati ai RATT stiu asta ? nu exista unu care sa nu fie cu tigara in mana, mai ales la volan, sau manivela... cum s-o spune

o reclamatie online nu se poate face ? ati scuti clientii de drumuri in plus aiurea.
si dupa cum vedeti suntem deja in secolul XXI, chiar si opc accepta sesizari online.

probabil asta e si ideea ... accesul clientilor la aceste urne de depuneri a sesizarilor cat mai restrictionat <_<

Aceasta postare a fost editata de m1ha1: 06 iulie 2009 - 16:48

0

#90 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iulie 2009 - 17:30

Nu exista "urne" in care se depun sesizarile. Ele se fac catre conducere si se depun la registratura RATT. Accesul nu este restrictionat nimanui.
<_<

Daca conducerea doreste sesizari online, va facilita acest lucru prin intermediul paginii web a RATT (la fel ca pe pagina primariei), nu prin intermediul unui forum.
0

#91 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iulie 2009 - 01:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 6 Jul 2009, 18:30, a spus:

Nu exista "urne" in care se depun sesizarile. Ele se fac catre conducere si se depun la registratura RATT. Accesul nu este restrictionat nimanui.
:(

Daca conducerea doreste sesizari online, va facilita acest lucru prin intermediul paginii web a RATT (la fel ca pe pagina primariei), nu prin intermediul unui forum.


Deci rubrica/threadul asta e la misto??? De ce nu se pot lua in considerare sesizarile facute pe forum?

In fine ... pana una alta ... RATT - alb si negru

Există în lume, în ţări din Asia, dar şi din Europa, oameni de afaceri prosperi, care fac drumurile înspre şi de la birourile lor somptuoase, pentru afaceri care merg ca „pe şină”, deplasându–se cu mijloace de transport, chiar pe şine. De cele mai multe ori, timpul necesar deplasărilor spre întâlniri este obţinut într-o formulă optimă cu mijloacele de transport în comun şi nu cu automobilul personal. Ne întrebăm dacă Timişoara ar putea oferi condiţii pentru folosirea civilizată a tramvaielor, a autobuzelor şi troleibuzelor. Răspunsul ar fi: Da. Din punct de vedere tehnic, mijloacele de transport în comun corespund. Sunt destul de noi, unele au fost aduse recent din Europa, sunt chiar atractive. Care ar fi însă un minim de confort cerut de timişoreanul civilizat? Curăţenia! Din păcate, în tramvaie sunt lăsate să circule, fără bilete, tot felul de persoane pe lângă care nu poţi respira. Nu credeţi? Încercaţi. Mirosul penibil, lipsa de igienă a celor fără adăpost, a unor persoane care trăiesc pe sub poduri, prin gări sau canale, oripilează pe orice om care doreşte un transport civilizat. Conducerea RATT ar fi trebuit să găsească, până la această oră, o metodă de igienizare a spaţiului comun de transport. Hoţii de buzunare oferă un adevărat circ, ei nu se tem de nimeni, pentru că autorităţile sunt slabe, în raport cu ei, cei care fac legea prin tramvaiele Timişoarei. Cei decenţi şi oneşti au, din păcate, un grad de laşitate, numit de „reţinere” faţă de fenomenul infracţional de acest fel şi atunci „ei nu se bagă”, nici măcar dacă vecinul este jefuit sub ochii săi. Poliţia Comunitară a mai făcut câteva acţiuni, dar lucrurile sunt scăpate de sub control. Derbedeii taie cu lamele ascuţite scaunele noi ale autobuzelor (concret, linia 33, spre Calea Şagului), iar şoferii nu iau nicio atitudine, nici măcar atunci când călătorii le atrag atenţia. Mai mult, şoferii fumează la volan, iar dacă cineva le atrage atenţia că este vorba despre încălcarea unei legi în spaţiul public, devin agresivi verbal. Cine este devină? Conducerea, indiferent din cine este ea formată, pentru că acest fenomen este deja vechi la Timişoara. Funcţionează din anii 90, aşadar nu aş vrea să se creadă că acest editorial reprezintă vreun parti – pris pentru cineva. În campania „Nu te pune cu timişorenii!” am avut plăcuta surpriză a unei colaborări foarte bune cu directorul Goia al RATT, aflat în funcţie în martie 2009, deci nu este vorba despre speculaţii, ci numai despre observaţii. Hai, să nu mai creadă angajaţii societăţilor locale, care trăiesc din bani publici, că ei sunt Alfa şi Omega ai gestionării banilor publici, pentru s-ar afla într-o gravă eroare!
RATT are o situaţie financiară dificilă. Presa a făcut mai multe dezvăluiri legate de această situaţie. În vreme ce unii se supără, noi ne întrebăm: cum este posibil, în pragul falimentului, o societate cum este RATT, activă cu bani publici, să cumpere în leasing un şir de maşini scumpe, pe care să le folosească… tot funcţionari publici, din alte instituţii, fără ca nimeni să nu comenteze? Din acest motiv, cotidianul nostru va continua investigaţia pe tema RATT, fără să ne intereseze graficul de funcţii. Nici de obligaţii. Dacă este vorba despre bani publici, atunci ne interesează pe toţi. Nu doar Ridzi este subiect. Orice demnitar, funcţionar, care cunoaşte limita legală a folosiri banilor publici, va avea o problemă. Vom reveni cu această temă.
0

#92 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 iulie 2009 - 18:55

Sugestia e una si sesizarea/reclamatia e alta. Nu se pot face reclamatii online (aici, pe forum), deoarece nu acesta e scopul forumului. Forumul s-a vrut de la inceput o sursa suplimentara de informatie si un loc in care pasionatii de transport pot schimba pareri, informatii, etc.
Daca conducerea numeste o persoana specializata in relatiile cu publicul care sa se ocupe de sesizarile si reclamatiile clientilor facute online, o sa fiti informati despre locul unde se poate scrie si unde se vor primii raspunsuri.
0

#93 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 iulie 2009 - 00:50

Am inteles eu ideea ... dar cu un gram de bunavointa s-ar putea trece peste aceasta "birocratie".

De multe ori vad ca noi ne blocam in niste lucruri fara substanta in loc sa le rezolvam pe cele cu adevarat importante.
0

#94 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 octombrie 2009 - 14:22

Pe cand asa ceva si la noi ??? http://www.skyscrapercity.com/showpost.php...mp;postcount=12

Poza NU e din strainatate :)
0

#95 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 octombrie 2009 - 14:26

Arata frumos! :) Dar problema vandalizarii acelor spatii verzi ramane inca in picioare... :hooray:
0

#96 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 octombrie 2009 - 14:54

Superb, fara cuvinte...
0

#97 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 octombrie 2009 - 15:07

De ce credeti ca vor fi vandalizate astfel de scuaruri?
0

#98 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 25 octombrie 2009 - 15:22

Nu e scuar. Scuarurile sunt la intersectii.
Gazonul s-ar strica de picioroangele celor care traverseaza pe unde vor. Si noaptea poate il folosesc javrele si potaile drept WC.
0

#99 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 octombrie 2009 - 15:46

OK !!! Stiu ce e ala un scuar, ai inteles tu de la inceput la ce ma refeream Dar tot nu m-ai lamurit. De ce crezi ca va fi distrus, practic nu ar fi primul petec de iarba in oras. Daca e cum spui tu se pot folosi drept wc si spatiile verzi existente.

Deobicei in zonele in care trebuie traversata linia se intrerupe gazonul si se pun dale
0

#100 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2009 - 17:18

Am mai discutat de chestia asta. Arata bine, dar... :

-pe strazile fara camioane sau particule emise la greu de diverse vehicule.
-trebuie intretinut, udat, taiat, etc (costuri suplimentare, oameni, utilaje)
-trebuie tramvaie noi sau care nu au pierderi (ulei, vaselina, etc)
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi