STP Timișoara Forum: Linia 10 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 10

#1 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 aprilie 2008 - 17:31

Sunteti de acord,ca sosirea tramvaiului 10 la statia Posta Mare sa fie mutata de la 07:11 la 07:21?

Mi se pare a fi mai practic deoarece circul zilnic cu 4-le,iar cand pierd 10-le de la 07:05 trec 2 de 4 ,iar apoi la 07:11 vine "ultimul 10" dupa care urmatorul 4 vine la si 26,27!
0

#2 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 aprilie 2008 - 22:55

Nu inteleg de ce s-a infiintat linia 10. Mi se pare ca nu prea ajuta cu nimic in afara cu suplimentarea de trenuri pe linia 4, exceptie facand portiunea AEM - IOT. Poate daca ar avea o alta ruta fata de cea actuala adica identica cu linia 4 poate ar fi de folos. Oricum ar putea purta nr 4 sau un 4 barat daca nu se doreste sa ajunga pana la AEM. Dar in fine, cei de la RATT stiu mai bine cum s-au gandit la linia 10. :?:
0

#3 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2008 - 00:46

Linia 10 s-a infiintat la finalul anilor 80, daca nu ma insel, la catva timp dupa construirea segmentului de linie AEM - IOT, segment pe care circula de atunci numai linia 4. Initial, linia 10 s-a numit 4 rosu (spre distinctie de actualul 4, care atunci se transformase in "4 negru"), si singura diferenta era ca 4 rosu (mai tarziu 10) circula numai pana la AEM. In fapt, linia 10 se pare ca a fost creata pentru ca "varfurile" (=trenurile care suplimenteaza liniile la orele de varf) de pe linia 4 sa nu circule pana la IOT, ci numai pana la AEM. Este insa pacat ca de ceva timp circulatia lui 10 s-a redus la primele ore ale diminetii.
0

#4 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 ianuarie 2009 - 22:17

Eu as impune o modificare liniei 10, in traian sa o ia drept spre gara mica, cand vine de la fabrica de bere. Daca ar fi asa, cred , ca ar fi singura linie inafara de 9 care nu e prea curbata si e dreapta cu mici oscilatii ale directiei.
0

#5 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 13 ianuarie 2009 - 22:28

Ar fi o confuzie si fara rost.(pana la Gara Mica fiind 2 statii numai). Linia 10 e defapt suplimentar dimineata a liniei 4 pentru Calea Buziasului - Platforma Industriala.
0

#6 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 14 ianuarie 2009 - 01:09

Pai daca e o copie fidela a lui 4 sau mai bine zis un 4 scurtat, nu stiu cat folos mai are. Parerea mea e ca ar trebui "prelungita" sau modificat traseul. Si daca e ceva linie pe langa niste licee sau scoli, de ce nu?
Oare TM in momentul actual are "linii moarte"? adica linie si retea exista insa nu circula nici un tramvai pe ele. Daca exista astfel de linii ar fi pacat sa le lasati sa se oxideze. Poate exista ceva linii moarte prin fata vreuneui liceu sau vreunei institutii importante, care "duc dorul" sa mai fie folosite. Oare primarul e chiar asa de rau incat sa nu asculte de RATT niciodata si sa dcteze doar ce are chef muschii lui?
0

#7 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 ianuarie 2009 - 08:04

Cu bucurie iti spun ca nu avem linii moarte. :coolspeak:
0

#8 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 14 ianuarie 2009 - 15:16

Ma bucur sa aud asta. Braila nu are nici ea. Insa nu stiu ce sa zic daca se numesc sau nu "linii moarte" niste linii in cerc pe un pod. Daca un tramvai pateste ceva pe acel pod, este retras imediat pe acele linii ca sa nu incurce circulatia celorlalte. E ca un fel de parcare de urgenta a tramvaielor. Nu incap decat 2 tramvaie.
insa Galatiul ala inceputul anului trecut mustea de astfel de linii moarte. Spre sfarsitul anului a inceput sa le scoata. Acum le scot pe cele din zona portului pe care de ani de zile nu au mai circulat tramvaie.
Totusi pt linia 10 va puteti ruga de domnul primar sa ii modifice traseul. TM are linii din belsug. S-ar putea face o ruta pe liniile deja existente fara a adauga nici un metru de linie macar.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 14 ianuarie 2009 - 15:20

0

#9 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 14 ianuarie 2009 - 16:53

Linia 10 ajuta linia 4 pentru ca dimineata sunt cei mai multi muncitori care merg la Platforma Industriala + o gramada de elevi deodata. La amiaza nu circula 10 pentru ca elevii vin la amiaza si muncitorii dupa-masa, doar dimineata e problema ca toti circula in aceleasi ore.
Si n-avea rost sa mearga toate tramvaiele pana la I.O.T. Ar fi un 4barat dar la noi cum nu sunt linii cu Xbarat, l-au numit 10.
0

#10 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 ianuarie 2009 - 17:15

Dar ,totusi tin minte ca acum cativa ani , 10 -le se putea vedea si in timpu l zilei... Sau ma insel?
0

#11 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 14 ianuarie 2009 - 17:22

Da, a fost.
0

#12 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 ianuarie 2009 - 19:34

si eu stiu la fel,la orele de varf era inainte
0

#13 Useril este offline   alby 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 22 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 ianuarie 2009 - 20:14

dar nu inteleg nu sunt destule tramvae sau nusunt destui vatmani?
0

#14 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 ianuarie 2009 - 21:05

Vezi postareaalby, la 14 Jan 2009, 20:14, a spus:

dar nu inteleg nu sunt destule tramvae sau nusunt destui vatmani?

Ai inteles gresit. Tramvaiul 10 a fost infiintat ca sa ajute la preluarea caltorilor la orele de varf,usurand astfel treaba tramvaiului 4.Acum circula doar dimineata la orele 6-7.
0

#15 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 ianuarie 2009 - 21:59

10 circula intre 6 si 8 la un interval de 31 - 33 min.
0

#16 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 ianuarie 2009 - 14:40

Vezi postareagarcon, la 1 May 2008, 00:46, a spus:

Linia 10 s-a infiintat la finalul anilor 80, daca nu ma insel, la catva timp dupa construirea segmentului de linie AEM - IOT, segment pe care circula de atunci numai linia 4. Initial, linia 10 s-a numit 4 rosu (spre distinctie de actualul 4, care atunci se transformase in "4 negru"), si singura diferenta era ca 4 rosu (mai tarziu 10) circula numai pana la AEM. In fapt, linia 10 se pare ca a fost creata pentru ca "varfurile" (=trenurile care suplimenteaza liniile la orele de varf) de pe linia 4 sa nu circule pana la IOT, ci numai pana la AEM. Este insa pacat ca de ceva timp circulatia lui 10 s-a redus la primele ore ale diminetii.



Si mie mi se pare ciudata linia 10, mai ales c-o avem dar n-o vedem (decat intre orele 6 - 8). Desi nu sant adeptul liniilor barate si nici a diferitelor culori de linii sau adaugarea unor litere gen E, N, R sau mai stiu eu care insa in acest caz avand in vedere ca suprapunerea traseului este de 90 - 95 % fara nici o abatere de la traseul comun oricat de mica, consider ca mai normal ar fi un 4 fie scris cu culoarea rosie sau adaugata litera R. Deasemenea as dori in continuare sa vad linia 10 circuland prin oras (si nu doua ore pe zi) pe un (partial) alt traseu. De exemplu de la AEM prin Traian, Badea Cartan pana la Gara de Est unde avem si o bucla de intoarcere (a mai dat acest exemplu un coleg) si ar fi nevoie de doar doua garnituri (cand ii una la un capat,cealata la celalat capat). Ar merita incercat....
0

#17 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 16 ianuarie 2009 - 19:46

Vezi postareamile, la 16 Jan 2009, 14:40, a spus:

De exemplu de la AEM prin Traian, Badea Cartan pana la Gara de Est unde avem si o bucla de intoarcere


Dar pe trsonsonul Torontal - P-ta 700 - Traian este nevoie mai mare de tramvaiul 10 decat pe cel descris de tine.
0

#18 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 ianuarie 2009 - 22:22

Ca tot e vorba de schibarea linii 11 la tramvaie, ce ar fi daca s-ar desfiinta linia 10, iar linia 10 sa fie defapt linia 11 actuala (tramvaie).
0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 ianuarie 2009 - 10:52

Vezi postareaVisor, la 16 Jan 2009, 19:46, a spus:

Dar pe trsonsonul Torontal - P-ta 700 - Traian este nevoie mai mare de tramvaiul 10 decat pe cel descris de tine.


Pai se introduce 4 in orele de varf in locul liniei zece (am scris mai sus) iar daca spui tu ca este nevoie mai mare de tramvaiul 10 pana in Traian, atunci din Traian sa mearga in Cartan si sa intoarca la Gara de Est (ar fi mai scurt traseul), dar sa circule toata ziua, nu doar doua ore pe zi. Ceea ce-mi doresc eu este ca linia 10 sa fie o linie permanenta, nu numai o suplimentare a liniei 4 doua ore pe zi...
0

#20 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 27 ianuarie 2009 - 14:41

faceti un traseu de exemplu am prieteni care merg la liceu in Balcescu si tre sa schimbe cateva tranvaie ceau fi ca 10 sa merga : Torontal - (inainte de 700 o ia spre maria si de acolo dreapta spre balcescu) tot in fata si intoarce la AEM revenind pe acelasi traseu sau prin Traian
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi