STP Timișoara Forum: ⌚ Gara de Nord - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

⌚ Gara de Nord

#541 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 februarie 2024 - 10:36

Cred că va arata tare urât fațada îmbrăcată în alucobond. O soluție depășită și total inestetică.
Foarte inspirată decizia comisiei din primărie să forțeze CFR-ul să schimbe soluția pentru fațada dinspre oraș.
3

#542 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 26 februarie 2024 - 09:46

Mai e mult si bine pana e gata. Arata mai mult a santier abandonat sau cu 2 oameni si o lopata :Facepalm_emote_gif: Poate incepe Grindeanu sa mai plateasca din facturi. Si aici atata s-a smiorcait ca primaria rea nu-l lasa sa faureasca aceasta mareata realizare si acum cand i-a venit randul a dat cu palma la rahat. Dar hei, iar suntem hateri, mai sunt 6 luni, sigur termina cum au terminat aeroportul in ianuarie :clap:

Citeaza




https://www.youtube....turePRODUCTIONS

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 26 februarie 2024 - 09:58

8

#543 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 11 martie 2024 - 16:44

Cateva cadre fara plasa de proetctie, cume era pe filmare, de la Constructim.
Ei zic ca sunt avansate lucrarile, mno, eu ce sa zic :))

Citeaza



https://www.facebook.com/constructimSA

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 431714567_782041876653427_2029175294970685796_n.jpg
  • Imagine atasata: 431705124_936908324736685_7368520877521137717_n.jpg
  • Imagine atasata: 431675449_969114931474435_472762426098969709_n.jpg

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 11 martie 2024 - 16:48

7

#544 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 11 martie 2024 - 17:56

Arata mai bine brutalist. Asa cum e acuma ma face sa vomit :rad: . Si o decorativa era mai buna decat panourile astea kitsch.
0

#545 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 martie 2024 - 19:05

Aduce a clădire de birouri...
2

#546 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1098
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 11 martie 2024 - 21:13

Arata ca o puscarie mai vesela. De 10 ani de cand ni s-au tot aratat schite cu gara, in toate arata ca o struto-camila si asta din cauza cladirii in sine, orice schema de culori ai aplica, oricate panouri ai pune peste fatada, tot aiurea va arata!
De la razboiul mondial de acum 80 de ani am ramas cu cicatricea asta si nimeni nu s-a gandit sa faca o gara noua de la zero, la standardele secolului in care traim.
10

#547 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29699
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2024 - 13:03

Probabil oricine si-a propus asa ceva vreodata, a gandit imediat: "pot oare lasa orasul fara o gara 10-15-20 de ani cat ar dura (la noi) construirea uneia noi?" si abandoneaza imediat :rad_masa:
1

#548 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 12 martie 2024 - 14:05

Ar fi interesant de studiat în cât timp s a transformat radical gara din Drobeta Turnu Severin unde au fost fonduri europene și din câte îmi amintesc destul de rapid s a făcut lucrarea.. Dar erau vremurile în care Mihai Stanisoara care este din Severin era consilier de securitate al președintelui Băsescu.. PD cu guvernul Boc și Tăriceanu era la robinetul de bani la centru.. Si treburile s au mișcat cu celeritate..
2

#549 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29699
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2024 - 20:50

Ani si ani de zile a durat si acolo. Iata un articol din 2005, scris la 4 ani dupa ce investitia era aprobata: link

Citeaza

Vorbim despre Eurogara din Drobeta Turnu-Severin care a fost modernizată cu 6 milioane de euro, iar lucrările au durat 10 ani. Însă în proiectul de reabilitare nu a fost prevăzut şi un nou sistem de încălzire. În aceste condiții pasagerii îndură cu greu frigul, asta pentru că temperatura din interiorul clădirii nu este foarte diferită de cea de afară. Iar această situaţie este din 2010, de când a fost făcută recepţia noii clădiri.
digi24

Deci, 10 ani la Drobeta (fara incalzire), 20 la Timisoara :rad_masa:
1

#550 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 12 martie 2024 - 22:44

Gara din Drobeta Turnu Severin este de fapt facut sub aripa lui Mitrea de la PSD nu sub aripa PD.
0

#551 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 12 martie 2024 - 23:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 martie 2024 - 13:03, a spus:

pot oare lasa orasul fara o gara 10-15-20 de ani cat ar dura (la noi) construirea uneia noi?

Nu e ca si cum am avea o multime de oameni calatorind cu trenul, trenurile de la noi sunt o gluma proasta. La cate trenuri avem si la cati calatori avem, ar putea linistit sa foloseasca o linie de tranzit mai din fundul garii, cu o mica intrare de pe strada Nera, pe durata reconstruirii. Oricum avem pe langa asta si garile de est, vest si sud, deci oamenii ar avea optiuni
0

#552 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 13 martie 2024 - 08:02

Gara din Sev unde la inaugurare au reusit sa puna pe televizoare/monitoare secventa xxpix. Zona pentru calatori e un lobby nici mare si nici mic. Cand intri de la parcare ai pe dreapta casieriile si la etaj nu am urcat niciodata sa accesez pasarela aia.
Am observat cand am fost recent intr-o duminica la pranz ca la peron asteptau foarte multi studenti trenul TM- Bucuresti, mai multi decat au asteptat la trenul de ora 18 spre Timisoara, mult mai multi.
1

#553 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 18 martie 2024 - 11:52

Doamne ajută! Amin.
Finalmente, se reorientează studenții și mai spre est... :coolspeak:
-1

#554 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2024 - 14:26

Se orienetează spre est și noi rămânem fără import uman. Nu prea e motiv de bucurie. Atât timp cât natalitatea nu crește trebuie să se mute oameni în oraș.
Altfel zona este sortită depopulării si descreșterii. Și din altă parte decât sudu-ul țării nici nu prea vin.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 19 martie 2024 - 14:27

1

#555 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 19 martie 2024 - 15:56

Exact, singurul loc de unde mai atragem oameni in Timisoara este sudul(exceptand Arad si Caras), restul s-au dus tare la Cluj si s-au dus, si credeti-ma ca stiu despre ce vorbesc fiindca lucrez pt o firma din Clooj, atrag oameni chiar de la Bucuresti, Brasov, Iasi, de Oradea, Hunedoara, Deva, Alba, Sibiu nu mai zic, cred ca 2% mai vin la Timisoara. Nu vorbesc despre oameni care lucreaza remote ci de oameni care s-au mutat acol. In cazul nostru daca si cei din sud o sa aleaga din ce in ce mai mult Bucurestiul mai ramai cu Arad si Caras, deci o sa scada nr. de studenti, forta de munca, natalitatea, business-urile, tot in cascada, dar hei, noi suntem Fruncea....not

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 19 martie 2024 - 21:41

3

#556 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29699
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2024 - 21:12

Spuneau la radio saptamana trecuta (west-city) ca rata somajului e atat de mica (parca 0,8%) in Timis incat deja a devenit o problema. (ziceam ca nu aud eu bine, dar e logic ce spuneau in continuare) Rata mica a somajului cica nu e buna, reducand automat gradul de dezvoltare, investitorii nevenind in astfel de zone din cauza ca stiu ca nu vor gasi forta de munca disponibila. Deci poate e pe undeva bine sa mai stea fiecare pe acasa, ca pare ca suntem destui totusi.
0

#557 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2024 - 23:49

Pentru zonele din care oamenii pleacă cu miile cu siguranță ar fi bine să stea fiecare pe acasă, dar asta nu se va întâmpla. Nimeni nu poate opri oamenii să plece și atât timp cât zonele nu vor satisface necesitățile populației ele se vor goli.
Și dacă tot pleacă, bine ar fi să atragem și noi câțiva, tocmai din cauza că șomajului e aproape zero.
Eu sper că infuzia de capital de imagine pe care a avut-o orașul în 2023 sa nu fi fost degeaba. Sa crească atractivitatea orașului pentru toate tipurile de oameni. Muncitori, artiști, creiere luminate etc. După ani de zile în care orice știre din Timișoara era subiect de glumă la nivel național.
Clujul, cu universitățile lui, asta face. Import uman din întreaga țară.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 19 martie 2024 - 23:53

2

#558 Useril este offline   Razvan23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 18 septembrie 20

Postat 20 martie 2024 - 00:31

Vezi postareaDanielT, la 19 martie 2024 - 15:56, a spus:

Exact, singurul loc de unde mai atragem oameni in Timisoara este sudul(exceptand Arad si Caras), restul s-au dus tare la Cluj si s-au dus, si credeti-ma ca stiu despre ce vorbesc fiindca lucrez pt o firma din Clooj, atrag oameni chiar de la Bucuresti, Brasov, Iasi, de Oradea, Hunedoara, Deva, Alba, Sibiu nu mai zic, cred ca 2% mai vin la Timisoara. Nu vorbesc despre oameni care lucreaza remote ci de oameni care s-au mutat acol. In cazul nostru daca si cei din sud o sa aleaga din ce in ce mai mult Bucurestiul mai ramai cu Arad si Caras, deci o sa scada nr. de studenti, forta de munca, natalitatea, business-urile, tot in cascada, dar hei, noi suntem Fruncea....not

Imagine postata
Imagine postata
Aparent te cam contrazici cu statistica, văd că pleacă lumea de la Cluj….


Sent from my iPhone using Tapatalk
4

#559 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 martie 2024 - 06:37

Un videoclip interesant legat de Gara de Nord, postat pe pagina Banatul de Altadata (Facebook):
Linkul meu

Aceasta postare a fost editata de Janto A.: 20 martie 2024 - 12:26

1

#560 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 20 martie 2024 - 09:39

Ce am scris a fost pe feeling, da, ar fi interesant de văzut cifrele alea pe ce perioade sunt, de curiozitate pt mine nu ca le-as contesta. Ce am scris mai sus e efectiv pe baza celor văzute/discutate în compania unde lucrez acum. Am colegi din Deva, Brașov, Sibiu, Satu Mare, Baia Mare, 3 remote din Bucuresti, doi din Iași stabiliți în Cluj și asa mai departe.

Chiar l-am întrebat pe cel din Deva in ce orase mai aleg sa vina la facultate și spunea ca majoritatea erau cu Clujul, au o părere foarte bună despre UBB și despre posibilitățile din Clooj plus clasicele festivaluri. Spuneau ca acum niște ani preferau Timișoara ca aveau autostrada, acum ajung și la Clooj cam in același timp. Oradea tocmai s-a legat cu drum expres de autostrada Transilvaniei, sudul se leaga de la Craiova cu drum expres de Pitesti si apoi autostrada pana in Bucuresti, cine o sa mai vina pe mizeria actuala de DN6 pana la Timisoara unde se moare pe capete? Sau pe actualul drum Arad - Oradea pana in Timisoara cand se pot duce frumos pe 4 benzi la Cluj, respectiv Bucuresti de la Craiova.

În fine, am fost în Cluj anul trecut în total 3 săptămâni, de-aia de multe ori nu înțeleg hype-ul asta cu acest oraș. Cu niște exceptii pe care le știe toată lumea, gen stadion, sala(cu care atrag niste evenimente de anvergura si nu poate contesta nimeni asta), nu sunt cu nimic mai presus ca noi.

Au trotuare de sub un metru și ei, au piste pe trotuare desenate și cu mașini parcate pe ele, au cabluri care atârnă peste tot, centrul ala fata de al nostru e cum sa zic... ca al nostru pe lângă cel din Viena. Doar ca mi se pare ca ei își spala rufele în familie acolo și au grija "sa iasă în lume" doar cu ce e pozitiv pt oras, exact invers fata de ce e la noi. Orice mizerie se întâmplă în Timisoara ajunge stire nationala. Gata cu offtopicul, scuze, poate fi mutat la flame daca e nevoie.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 20 martie 2024 - 10:19

5

Arata acest topic


  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi