STP Timișoara Forum: Sala polivalenta si baza sportiva in zona stadionului Dan Paltinisanu - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sala polivalenta si baza sportiva in zona stadionului Dan Paltinisanu (fara finantare) Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 septembrie 2012 - 14:22

Vezi postareamile, la 24 septembrie 2012 - 11:47, a spus:

Asa gandeam si eu la 20 de ani...




Daca si anii mei de 20 erau prin anii aceia, cand circulatia era alta, paote gandeam si eu la fel cum ganditi dvs. acum...

Dar cred ca este o tema in care daca ne adancim, vom da argumente pro si contra, si tot nu vom ajunge la un comun acord, asa ca mai bine lasam pe altii sa comenteze :respekt: :lol:
0

#42 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 septembrie 2012 - 23:24

Vezi postareacseh_17, la 24 septembrie 2012 - 14:22, a spus:

Daca si anii mei de 20 erau prin anii aceia, cand circulatia era alta, paote gandeam si eu la fel cum ganditi dvs. acum...



Nerelevant...
0

#43 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 septembrie 2012 - 23:45

Domnul Mile are dreptate in legatura cu raspandirea obiectivelor, pe langa faptul ca ajuta la dezvoltarea unor zone, asa ajunge si transportul public sa fie o prioritate pentru municipalitate, altfel ajungem ca si orasele tipice americane, cu un centru care detine toate obiectivele, o zona comerciala imprejur, o zona rezidentiala imprejurul zonei comericale si o zona industriala in jurul intregului oras, toate legate de sosele de zeci de benzi mereu aglomerate.
0

#44 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 noiembrie 2012 - 09:55

Promisiuni electorale....


Licitaţia pentru constructorul bazinului olimpic al Timişoarei e gata de start

02 Noiembrie 2012

Citeaza

Viitorul bazin olimpic al Timişoarei este pe drumul cel bun. Ultimele acte au fost trimise la Bucureşti, pentru a se putea organiza licitaţia pentru desemnarea constructorului. „De-a lungul anilor, aici, mereu am asistat la lamentări că Timişoara este marginalizată, neluată în seamă. Iată că astăzi, Timişoara contează, judeţul Timiş contează. Am primit sume importante din partea guvernului României, primim în continuare. Astăzi am trimis ultimele acte pentru ca licitaţia pentru contractarea constructorului la bazinul olimnpic al Timişoarei să demareze”, a spus primarul Timişoarei,

Ziua de Vest
0

#45 Useril este offline   ligia 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 02 noiembrie 11
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:vestul salbaticit

Postat 07 decembrie 2012 - 21:15

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 septembrie 2012 - 11:31, a spus:

Ok. O chestie n-am priceput: accesul va fi gratuit sau cum? Altfel nu inteleg cum e primul/singurul bazin de inot :intrebare: (bazin olimpic este si in Arena Aqua, pe bani multi)
Daca va fi gratuit, oricum din cauza aglomeratiei, ca la orice este gratuit, nu-i vad utilitatea (din punctul meu de vedere).

la arena aquasport sunt 8 culoare, alea olimpice au 8+2. Si sigur nu e gratis cum e la noi la poli, unde e nebunie.
Asteptati voi sa construiasca bazin, cum ne-a construit si biblioteca cat o fost rector :)) Oricum, eu astept cu nerabdare sa-l faca, sunt curioasa la tarife cum fac.
0

#46 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5984
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 mai 2013 - 06:28

Chiar daca nu e ontopic:

Copii din Timisoara, intoxicati in apa bazinului din zona Dacia

Cand frecventam aceasta locatie (pana prin 2008), volumul de clor necesar era dimensionat ochiometric si era turnat in bazin cu galeata. In weekend, din cauza ca venea mai multa lume decat in timpul saptamanii, se turnau doua galeti :nuts:
Iar daca nu faceai dus chiar in primele minute dupa ce ai iesit din bazin, ci mai stateai 2-3 minute la povesti, riscai sa ramai mai multe zile cu mirosul de clor in cap si pe piele.
1

#47 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1347
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 12 aprilie 2017 - 16:14

Avand in vedere discutiile din ultima vreme, propun adminilor crearea unui topic nou despre viitoarea sala polivalenta (am cautat un topic existent dar nu am gasit) acum ca o fi in Timisoara, ca o fi in Giroc, sau in ambele cum vrea nea' Nicu :D eu cred ca va incepe in viitorul nu prea departat constructia ei, sau lor :04:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 12 aprilie 2017 - 16:24

0

#48 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 12 aprilie 2017 - 18:54

O analiza pertinenta care ne ajuta sa lamurim mizele ultimului conflict institutional...

Domnilor, ati innebunit de tot?! Robu si PSD, fiecare cu sala lui polivalenta

Scandalul privind Sala Polivalentă cu 16.000 de locuri care urmează să se ridice în Timișoara ia forme absolut grotești. Se știe, între primarul Nicolae Robu și PSD a început un fel de război privind amplasarea sălii. Robu și-ar dori-o în zona Stadionului „Dan Păltinișanu”, pe un teren al municipalității, în timp ce PSD s-a gândit s-o facă la Giroc, pe un teren aparținând consiliului județean. E evident că nu trebuie să fii doctor în urbanism ca să realizezi că de bun simț este locația propusă de Robu. Din toate punctele de vedere.

Numai că miza acestui război nu este binele timișoreanului, ci mai degrabă o luptă politică, condimentată cu multe, chiar foarte multe orgolii. Pe de o parte, Robu nu concepe să se facă obiectivul, fără să participe și el la tăierea panglicii de inaugurare. El, care a promis sala încă de acum cinci ani, iar PSD îi suflă ideea. De cealaltă parte, PSD chiar asta nu vrea, să împartă meritele cu Robu. Astfel c-o face la mama naibii. Chiar premierul Sorin Grindeanu spunea vineri la Timișoara că important e că se face, nu unde se face. E adevărat și asta, deși sună ca mustrare de genul „calul de dar nu se caută la dinți”. Adică PSD ne face sală, iar unii, în loc să se bucure, cârcotesc. Probabil trebuie să fim fericiți c-o face la Giroc, nu în Ohaba Lungă sau Nădrag. Fiind vorba însă de o construcție costisitoare, care va sta acolo zeci de ani, totuși trebuie să ai și alte argumente decât „pe banii noștri facem ce vrem noi și unde vrem noi”. Atenție, nu sunt chiar banii PSD, acest partid doar administrându-i temporar.

Dar aberația cea mai mare în acest război a venit abia acum, când Robu a anunțat că, dacă PSD insistă cu locația Giroc, primăria va face o sală de peste 10.000 de locuri în zona sadionului. Nici nu știi cum să traduci un astfel de demers: patologic, infantil, caraghios? Ăsta e răspuns de om cu capul pe umeri? Își ia jucăriile și-și face sala lui? Declarația lui Robu întărește ideea că nu sala îl preocupă pe primar în primul rând, ci vanitatea de-a o face el. De ce n-a făcut-o până acum? De ce nu face stadion? Dacă PSD va face un stadion, tot la Giroc să zicem, își va face și Robu stadionul lui? Chiar am înnebunit cu toții? Atâta timp n-am avut o sală ca lumea de sport iar acum din confruntarea orgoliilor vom avea două? Asta e „muniția grea” de care vorbea Robu zilele trecute că ar avea-o împotriva PSD pe acest subiect?

Care-i soluția? Evident că din start trebuia să fie dialogul. Pe aceiași oameni care vin acum cu soluții de râsul curcilor i-am tot auzit de-a lungul vremii că acolo unde începe interesul Timișoarei, dispare confruntarea politică. Normal era ca ei să discute într-o manieră nepoliticianistă și lipsită de orgolii. Da, PSD-iștii spun că e greu de vorbit cu Robu. Dar puteau totuși să stea la discuții. Și eventual să meargă pe ideea că cel deștept cedează primul. Altfel, vizavi de modul în care primarul pare să facă ce vrea cu banii timișorenilor (fiindcă precum în cazul PSD, nu sunt banii lui personali), doar spre satisfacția propriului ego, să nu vină iar o zi în care să se plângă pe treptele unei instituții a statului: „E strigător la cer ce mi se întâmplă!”.

P.S. Nici n-am mai luat în discuție, deși ar trebui luat, Sala Polivalentă a Politehnicii, pe care tot Robu și-a asumat că o va termina. E tot în zona stadionului și e tot șantier de șapte ani. Și e doar de 3.000 de locuri. Dar știm cu toții că Robu nu-și asumă nimic.


sursa: debanat.ro
0

#49 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 aprilie 2017 - 19:27

Eu nu m--as ambala de loc pe aceasta tema. Stau linistit pentru ca nu se va face nici o sala de 16 000 de locuri la Giroc si nici Robu n-o va face pe a lui de 10 000 de locuri. N-are potenta financiara si nici CL de partea lui pentru o astfel de investitie...

Pe de alta parte, ambele locatii sunt prost alese. Girocul a fost ales pentru ca acolo isi are domiciliul actualul prim-ministru a carui exprimare legata de locatia salii m-a lasat masca, iar zona industriala (sau fost industriala) propusa de cativa ani de Robu este si ea total nepotrivita din punctul meu de vedere si am argumentat acest lucru de-a lungul timpului...

O astfel de sala trebuie ridicata de-a lungul unor bulevarde largi ale orasului, eventual in asemenea intersectii, cu transport in comun amplu si variat in zona, nu foarte departe de zona centrala, in perimetrul inelului ... 3 si nu mai departe.

Pe de alta parte Primaria Timisoara detine foarte, foarte putine terenuri cu suprafete apreciabile in perimetrul inelului 3, chiar si 4...

Deci avem o mare problema in acest sens iar achizitia de terenuri private (ale fostelor fabrici) ar insemna sume foarte mari de bani...

In concluzie, putem sta linistiti, nu se va intampla mai nimic...



LE Locatii de terenuri private bune pentru construirea unei sali mari ar fi fost la ILSA (cu pozitionarea salii intre Take Ionescu si Bega) unde acum se ridica ISHO sau la Electromotor (cu aceeasi pozitionare a salii, intre Republicii si Bega) unde si acolo a inceput santierul cu alta destinatie...

Ar mai fi terenul primariei in spatele Hotelului Continental, in parc insa ar sari ecologistii. Si asa s-au anuntat in aceasta zona doua parcari supraetajate, numai bune de folosit in cazul unei sali mari. Este vorba de parcarea supraetajata din parcarea magazinului Bega (teren suflat de cristesti insa nu s-a terminat procesul intentat de primarie) si o parcare supraetajata in parculetul IC Bratianu unde s-au si demolata parca niste garaje pentru acest scop...


Asemenea investitii nu se pot construi la marginea Timisoarei sau si mai departe...Nu se poate construi noul sediu al primariei Timisoara in Ronat, Mehala sau Fratelia. Intr-o zi cand se va pune problema construirii unui nou sediu adecvat pentru Primaria Timisoara, acesta va trebui construit tot in zona centrala si nu la margine...
1

#50 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 aprilie 2017 - 20:11

Eh. Strict legat de sali polivalente/stadioane:

Köln, Dortmund, Leverkusen, Düsseldorf, München... Toate la margine, sau inafara orasului. Si pe buna dreptate. Ah, ca ei au alta infrastructura... Aia e deja alta poveste. Insa cand ai un eveniment mare, este de 100 de ori mai usor sa organizezi inafara unde nu incurci alte activitati cotidiene, si nu dai peste cap tot traficul.
2

#51 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 aprilie 2017 - 20:27

Oi fi eu de moda veche insa imaginea orasului s-ar imbogati cu asemenea cladiri marete si unicate...

Nu stiu cati turisti veniti in Timisoara ar avea ocazia sa vada o asemenea sala construita la Giroc decat daca s-ar duce expres la un eveniment organizat acolo. Pe cand daca ar fi construita in Timisoara, in mod cert ar putea-o vedea pe dinafara fara sa participe si la vreun eveniment...

Apoi intervine si infrastructura precum ai zis...

Sa inteleg ca tocmai largitul drum la 3 benzi si ceva de pe Martirilor vine in intampinarea timisorenilor de a ajunge mult mai usor la Giroc, la noua sala de spectacole a municipiului Timisoara?...Asta apropo de infrastructura...


Dar ai vazut vreun sediu de primarie la marginea sau in afara oraselor pomenite mai sus?...


PS Tot apropo de infrastructura, am revenit nu demult de la Barcelona...A stat cazat la 87 km de aeroport la nord de Barcelona (aeroportul fiind la sud de oras) iar la plecare am parcurs cu masina aceasta distanta intr-o ora si 5 minute iar de la Aeroportul Traian Vuia pana in Freidorf la orele pranzului am facut aproape 40 de minute. Despre ce vorbim?...
0

#52 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 13 aprilie 2017 - 10:18

Intrucat romanul e obisnuit sa aibe totul la "botul calului" si datorita multifunctionalitatii dorite si necesare a salii e mai bine ca sala sa se faca pe langa stadionul actual decat in afara orasului. Loc este destul, nu stiu exact care e starea terenurilor de acolo, dar se pot face expropierile necesare. Am marcat cu rosu drumurile cu 4 benzi existente si necesare:

Imagine atasata: locatie sala.jpg
4

#53 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 13 aprilie 2017 - 10:34

Plus ca va puteti imagina haosul daca vin cateva mii de persoane cu masinile personale la un eviment. Daca s-ar face langa stadion aproape 1/2 de oras ar putea veni pe jos. Si toti studentii ar putea sa vina pe jos. Si sa nu imi spuna ca si in alte orase sunt stadioane la marginea orasului. Stadioanele alea sunt deservite de linii de metrou.
Plus ca s-ar face un complex gen Olimpia Park din Munchen.
3

#54 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 18 aprilie 2017 - 01:53

Pacat doar ca nu vom avea o sala Polivalenta pana in 2021
0

#55 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1347
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 29 iunie 2017 - 15:50

Citeaza

ADIO Sala Polivalenta la Timisoara? Anuntul de ultima ora facut de ministrul tineretului si sportului

„Am avea nevoie de cel putin patru sali polivalente, in urma analizei pe care am facut-o. In Bucuresti, in centrul tarii, in Constanta, dupa care si in Moldova. Din pacate, construirea acestor sali nu mai constituie o prioritate, pentru ca organziarea CE din 2020 este o prioritate pentru guvern„, a spus Marius Dunca, citat de News.ro.

„Avem nevoie de sali de sport ca de aer. Din pacate, nu mai avem timpul necesar, pentru ca se apropie Campionatul European de Fotbal. Avem nevoie de cel putin patru sali polivalente. Din pacate, Campionatul European de fotbal devine prioritar pentru noi prin construirea celor patru stadioane, dar trebuie precizat ca nu MTS le finanteaza, ci Compania Nationala de Investitii„, a precizat ministrul Dunca.


http://www.opiniatim...ului/29/06/2017

Stadion nu, de ce sa fim in cele 4 de care au nevoie? Centura, e bun si-o banda, de ce sa fie pe doua, asta daca s-o mai face, gara canci, spital regional nu-i nevoie, merge ala de la Cluj sau Craiova ca doar suntem aproape, spital oncologic nu, descarcare de pe autostrada nu, se pare ca a venit randul polivalentei. Din pacate Timisoara Capitala Culturala 2021 va fi o gluma proasta in ritmul asta. Si din nou o sa spuna lumea ca-s banatean frustrat. Da chiar sa se pise toti pe tine legat de oricare din investitiile mari atat de necesare, toate, zonei de Vest nu neparat orasului Timisoara, mi se pare inacceptabil.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 29 iunie 2017 - 15:56

6

#56 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 29 iunie 2017 - 16:06

Vezi postareaDanielT, la 29 iunie 2017 - 15:50, a spus:

http://www.opiniatim...ului/29/06/2017

Stadion nu, de ce sa fim in cele 4 de care au nevoie? Centura, e bun si-o banda, de ce sa fie pe doua, asta daca s-o mai face, gara canci, spital regional nu-i nevoie, merge ala de la Cluj sau Craiova ca doar suntem aproape, spital oncologic nu, descarcare de pe autostrada nu, se pare ca a venit randul polivalentei. Din pacate Timisoara Capitala Culturala 2021 va fi o gluma proasta in ritmul asta. Si din nou o sa spuna lumea ca-s banatean frustrat. Da chiar sa se pise toti pe tine legat de oricare din investitiile mari atat de necesare, toate, zonei de Vest nu neparat orasului Timisoara, mi se pare inacceptabil.


Nu vreau sa trec in politic dar nici nu ma asteptam la infuzie de bani publici dupa scandalul cu Grindeanu. Primar de la PNL si sucursala PSD Timis vazuta mai putin bine in momentul de fata.
0

#57 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1347
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 25 iunie 2018 - 13:43

Am gasit asta pe site-ul primariei, se apuca Robu de polivalenta? Sau e pentru CNI?

Citeaza

2536/21.06.2018 extras CF nr. 446526, extras CF nr. 446527, Plan de situaţie 1:500 şi Plan de încadrare în zonă 1:5000 Municipiul Timişoara prin Biroul Sport Cultură Al. F. C. Ripensia obţinere AC - Construcţii sport şi agrement de tip a) - Construire Sală Polivalentă de 16.000 locuri -Timişoara şi parcare.

si asta:

Citeaza

2548/22.06.2018 extras CF nr. 446527, extras CF nr. 446526, Plan de situaţie 1:500 şi Plan de încadrare în zonă 1:5000 Municipiul Timişoara prin Biroul Sport Cultură Al. F. C. Ripensia Studiu de fezabilitate.


https://www.primariatm.ro/du.php?t=cu

Imi pare ca se apuca primaria de polivalenta, dar tb AC pt studiu de fezabilitate, sau?

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 25 iunie 2018 - 13:48

0

#58 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 25 iunie 2018 - 14:22

E cea a CNI-ului daca are 16000 de locuri.
Robu avea in plan una de 10000 ce ar fi urmat sa coste vreo douazeci de milioane. Sa speram ca si-a intors guvernul fata si catre noi.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 25 iunie 2018 - 14:30

0

#59 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1347
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 25 iunie 2018 - 14:41

Atunci inteleg ca s-a hotarat locatia si se face langa stadion? Daca era asa facea Lae ditamai postul pe facebook ca a invins "dujmanul" statului paralel :rad:
0

#60 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 25 iunie 2018 - 16:43

Nu cred. Ultimul articol pe tema asta a aparut acum vreo 5 zile si spune cam asa:

Citeaza

Inspectori de la Compania Nationala de Investitii au venit la Timisoara pentru a vedea ”pe teren”
unde ar putea fi construita o sala polivalenta cu 16.000 de locuri.
.....
Oaspetii au vizitat doua posibile pozitii pentru investitie. Prima dintre ele se afla la Giroc, pe un teren al Consiliului Judetean Timis. Cea de-a doua locatie vizitata de specialisti a fost cea propusa de Primaria Timisoara, langa actualul Stadion ”Dan Paltinisanu”.
.....
Cel mai devreme, intr-o saptamana, reprezentantii CNI se vor putea pronunta in privinta terenului ideal pentru construirea salii polivalente pe banii companiei nationale.

sursa

Din punctul meu de vedere sansele ca sala sa se construiasca in oras sunt destul de mici avand in vedere culoarea politica comuna a guvernului si a CJ-ului. Ideea cu sala la Giroc a fost a lui Grindeanu care a recunoscut la Bota in emisiune ca el a ordonat "din graba" sa se construiasca tocmai in comuna unde locuieste.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 25 iunie 2018 - 16:54

0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi