STP Timișoara Forum: Retrospectiva imobiliara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retrospectiva imobiliara Investigatii, observatii sau comparatii despre ansamble rezidentiale Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 24 ianuarie 2021 - 13:33

Sa exploram o alta zona centrala, care din punct de vedere imobiliar este o zona foarte buna, preturi ridicate, pretabil investitie, etc...

Haideti sa exploram putin zona urmatoare Imagine atasata: p (0).jpg

Daca de la bulevard pare ok Imagine atasata: p (0.5).jpg, in ansamblu(exceptand mizeria care mai sta pe spatiul verde, din cand in cand), hai sa vedem ce o fi la 30m mai in spate.

Imagine atasata: p (1).jpg Imagine atasata: p (2).jpg Imagine atasata: p (3).jpg Imagine atasata: p (4).jpg Imagine atasata: p (5).jpg Imagine atasata: p (6).jpg Imagine atasata: p (7).jpg Imagine atasata: p (8).jpg Imagine atasata: p (9).jpg Imagine atasata: p (10).jpg
0

#42 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 24 ianuarie 2021 - 13:37

Imagine atasata: p (11).jpg Imagine atasata: p (12).jpg Imagine atasata: p (13).jpg Imagine atasata: p (14).jpg Imagine atasata: p (15).jpg Imagine atasata: p (16).jpg Imagine atasata: p (17).jpg Imagine atasata: p (18).jpg

Poate sunt rautacios, dar sa stiti ca mi-a placut sa vizitez Pryp'yat'. :fahren0018:

Oare cand o sa vedem conditii urbane decente? :rolleyes:
1

#43 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 24 ianuarie 2021 - 18:38

Vezi postareamichidutza, la 24 ianuarie 2021 - 13:37, a spus:

Oare cand o sa vedem conditii urbane decente? :rolleyes:


Cand si primaria se va implica in aceste zone. Zona a ajuns asa doatorita a doua tipuri de rezidenti:
-persoanele de peste 65 ani, care sunt in majoritate aici, un fel de 'batranetul comunist', reclamangii de profesie care tot timpul sunt contra investitii, modernizari, repartii...
-persoane cu handicap usor si mediu (aici vb de acelea de merg la Jebel, nu handicap locomotor) ce aduna si arunca tot felul de mizerii la intamplare, distrug spatiul verde si mobilierul urban...
Desigur ca aici as adauga si administratia ce se ocupa de majoritatea blocurilor din zona, o familie de minoritate maghiara care nu fac nimic, numa incaseaza bani si pun piedici.
5

#44 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 24 ianuarie 2021 - 20:57

Bun, pai intrebarea e de ce nu ii schimba nimeni pe administratori? Se poate schimba foarte usor prin vot la adunarea generala.
Dar cine sa vrea sa organizeze adunarea si sa caute ati administratori mai buni? Presedintele sau comitetul executiv? Le pasa?

Ceilalti proprietari vor oare? Daca ar fi pe gratis numai.

Lasa ca ii bine si asa, de ce sa isi bata capul?!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 24 ianuarie 2021 - 21:21

0

#45 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 25 ianuarie 2021 - 12:56

Vezi postareadan.s, la 24 ianuarie 2021 - 18:38, a spus:

Cand si primaria se va implica in aceste zone. Zona a ajuns asa doatorita a doua tipuri de rezidenti:
-persoanele de peste 65 ani, care sunt in majoritate aici, un fel de 'batranetul comunist', reclamangii de profesie care tot timpul sunt contra investitii, modernizari, repartii...
-persoane cu handicap usor si mediu (aici vb de acelea de merg la Jebel, nu handicap locomotor) ce aduna si arunca tot felul de mizerii la intamplare, distrug spatiul verde si mobilierul urban...
Desigur ca aici as adauga si administratia ce se ocupa de majoritatea blocurilor din zona, o familie de minoritate maghiara care nu fac nimic, numa incaseaza bani si pun piedici.


Asta nu este valabil doar in acea zona, ci cam peste tot.


Nu am absolut nici o treaba cu persoanele in varsta, dar vad acelasi comportament exemplificat de @dan.s si la blocul parintiilor mei, unde vor marea cu sarea locatarii, dar cand e vorba de fapta, toti se trag de fund.
Din 35 de apart pe 2 scari, toti vor sa izoleze exterior, dar doar 5 au cazut de acord pe un plan de investitii, restul bineinteles nedorind sa investeasca nimic, dar sa ceara tot. Si uite asa se invart in cerc de circa 5 ani.



2

#46 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 ianuarie 2021 - 17:01

Am pozat si un bloc care macar incearca sa fie decent, pe Take Ionescu. Betonul a fost doar zugravit(se vede sus la casa liftului si pe laterale, care nu le-am pozat). Nu o fi culoarea prea vesela dar macar arata "curat".

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg
1

#47 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 ianuarie 2021 - 18:02

Oare acele spatii verzi intre blocuri sunt parte a CF ului ca spatiu comun de la apartamentele blocului sau este in afara lui si treaba primariei?
Exista 4 variante:
1. cand este pe CF, administratia sa isi asume responsabilitatea, contracteaza o firma de spatii verzi cu care negociaza un design si o amenajare, dar nu la cost de primarie sub o contributie minima din partea tuturor pe chitanta de plata a cheltuielilor lunare.
2. idem - dar cand locatarii inca in forta se organizeaza si cu o suma modica schimba aspectu locului, poate similar prin colecta comuna.
3. este al primariei si cu cereri si semnaturi comune, facuta de administratie cu girul presedintelui de bloc si al asociatiei, primaria sa cheltuie niste bani in amenajare conform nevoilor (iarba, alei, bancute, foisoare tip Rombu etc)
4. este al primariei dar locatarii se organizeaza si cu contributii minime il amenajeaza si intretin conform nevoilor.

Aceasta postare a fost editata de rue: 27 ianuarie 2021 - 18:02

0

#48 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 27 ianuarie 2021 - 18:47

Spiritul asta îndărătnic, de a nu contribui cu nimic si de a aștepta să pice din alta parte, nu e doar la locatari.
E si spiritul primăriilor: toate așteaptă fonduri de la guvern sau fonduri europene (le fura un pic si pe alea prin firmele de partid). Culmea e că orașele mari, care sunt si cele mai înstărite (București, Tm ,Cj etc) vor să primeasca multi bani, ceea ce e împotriva spiritului european : țările europene înstărite contribuie , cele mai în urmă cumva sunt ajutate (ex.Spania de azi numai e Spania din 1980)
La noi Guvernul si fondurile UE ar trebui să meargă în comunitățile sărace ori fix la orașele mari se duc grosul banilor.
Si alea arata tot jalnic. Cu cât bugetele is mai mari !!!

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 27 ianuarie 2021 - 18:48

0

#49 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 ianuarie 2021 - 19:42

marea majoritate a oamenilor sunt obisnuiti doar sa primeasca, sa le faca altcineva. Ei nu ar schimba nimic in jurul lor, macar atitudinea.
Nu sunt fanul administatiilor locale, dar cand vad nepasarea a zeci de familii ce stau intr un bloc, o scara si care se uita cum se degradeaza totul in jurul blocurilor, ca isi parcheaza masinile pa spatiile verzi cu scuza ca masina lor nu a mai avut loc in parcare, ca le pica doza si petul din mana peste tot, de tigari si pahare de cafea nu mai vorbim.
Ne miram ca generatia urmatoare nu progreseaza dar ea nu are de la cine sa invete, daca parintii sunt asa cum sunt, doar nepasatori.
In acelasi timp sunt nepasatori cu societatea, lasand sa fie alesi o gramada de "nimeni" care au doar interese ca sa ajunga acolo, sus.
E un motiv pentru care poate nu m-as mai intoarce la bloc, nu stiu daca m-as mai intoarce in oras sa locuiesc, sa ma enervez cand vad bulevardul nematurat de ani (ex Budai Deleanu) si sa nu mai zic de stradute. Poate ca e suficient sa dau o tura auto/moto/velo pana in oras cand am nevoie sau sa ma vad cu cineva.
Pot zice ca atata cat e curtea mea si in jurul ei cu timpul am mentinut un nivel acceptabil, chiar placut, chiar daca ai frecvent de tuns, de adunat, de lopatat si carat.
6

#50 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 01 februarie 2021 - 08:46

O mica continuare a retrospectivei zonei de pe Take Ionescu:

O alta relicva pe Take Ionescu chiar destul de aproape de Punctele Cardinale. Imagine atasata: r (4).jpg

Apoi avem unul din blocurile vis-a-vis de IsH0, ca sa fie in contrast.

Imagine atasata: r (5).jpg Imagine atasata: r (6).jpg Imagine atasata: r (7).jpg Imagine atasata: r (8).jpg Imagine atasata: r (9).jpg Imagine atasata: r (10).jpg
Imagine atasata: r (11).jpg

Chiar langa acest bloc sunt si vreo doua cladiri cu turnulete...

Si ceva ce seamana a ghetto:

Imagine atasata: r (13).jpg Imagine atasata: r (14).jpg

Si un colt cu doua blocuri decente :happy: :

Imagine atasata: r (12).jpg

Foarte pestrita zona si se vede greu lumina de la capatul tunelului. :censored:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 01 februarie 2021 - 08:50

6

#51 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 februarie 2021 - 21:16

Blocul din ultima poza arata chiar foarte bine... Mai ales ca nu are mansarda in plus. Asa mai inchide omul un ochi cand vede AC-ul ala de pe lateral :D
2

#52 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 05 februarie 2021 - 20:35

Super ofertă pentru locurile de parcare:
Imagine postata


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#53 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 05 februarie 2021 - 21:07

Raportat la blocurile comuniste(chiar daca discutia a deviat) cred ca cel mai mare pericol nu este reprezentat de modul de executie, daca e rezistent sau nu.

Cred ca pericolul este post comunist si vine din demolarile masive facute IN INTERIORUL acestor blocuri departe de ochii lumii.
3

#54 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 06 februarie 2021 - 20:37

Tot legat de blocurile comuniste, mai ales cele de 4 etaje. Sunt curios daca la noi se va putea face vreodata ceva de genu:

- exemplul 1 : blocul a fost micsorat si modernizat. Mi se pare un foarte bun exemplu de readaptare si obtinerea unui mediu mult mai placut.

Imagine atasata: 02-5.jpg Imagine atasata: 13-5.jpg

- exemplul 2: bloc caruia i s-au adaugat balcoane si cate un lift.

Imagine atasata: a.jpg Imagine atasata: b.jpg Imagine atasata: c.jpg Imagine atasata: d.jpg Imagine atasata: e.jpg Imagine atasata: f.jpg

Am sa pun si aceasta poza sa se inteleaga cum se pot incorpora lifturile la aceste blocuri: Imagine atasata: fg3.jpg

Exemplele sunt din Germania, fostul RDG. Standardul sovietc era de 5 etaje fara lift, spre deosebire de Romania unde standardul era de 4 etaje.

Din punctul acesta pot sa zic ca eram cu un pas inainte de Sovietici, dar in prezent mi se pare ca am facut un mare pas inapoi mansardand blocurile de 4 etaje. Persoanelor in varsta le e greu sa urce, dar nu numai. E neplacut cand ai bagaje, carucior de copil... e un disconfort si un efort fizic pe care multi, din pacate, nu il pot face. Eu chiar consider ca trebuiau dotate cu lift. Nici nu vreau sa mentionez alte neplaceri ale mansardelor, probleme cu utilitatile(presiunea apei) sau lipsa locurilor de parcare datorita supraaglomerarii zonei.

Dintre avantaje pot mentiona: vechii proprietari au beneficiat de acoperis nou si fatada renovata/izolata. Noi proprietari ai mansardelor au beneficiat de zone bune in oras, comparativ cu alte zone in care infrastructura lipseste. "Dezvoltatorul" a beneficiat si el de un profit gras. Autoritatile au inchis ochii la nereguli, sa ne "modernizam". O sa intreb din nou retoric, a cui va fi acoperisul peste 25 ani cand necesita reparatii?

Nu mi se par mai mari avantajele decat dezavantajele, privind felul in care s-a procedat la noi. Mentalitatea delasatoare si de a face compromisuri e aceasi. ( Oare numai eu am observat multitudinea de ap disponibile de vanzare la et 4 sau mansarda? ca si cum ar fugi lumea de ele...dar las discutia aceasta pentru topicul dedicat si preturilor acestora).
Mi-ar placea sa vad ca si blocurile comuniste de la noi au parte de o transformare spre o locuinta decenta. Ceea ce am postat mi se pare ceva de bun-simt desi la noi e inca iesit din comun.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 06 februarie 2021 - 20:41

8

#55 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2021 - 21:44

Foarte faine idei! Arata incomparabil mai bine.
1

#56 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 februarie 2021 - 11:36

Exista insa o mare diferenta: In blocurile RDG-iste locuitorii sunt chiriasi, cladirile apartinand de regula unor societati aflate in posesia oraselor respective. In Timisoara asociatia de bloc ar trebui sa decida si sa finanteze asemenea imbunatatiri.
2

#57 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 07 februarie 2021 - 11:54

Tot din acea zona am mai vazut amenajarea cu balcoane pe structura metalica pentru apartamente. Efectiv au prins cu fundatie si de bloc o structura metalica de sus pena jos.
La fel si cu lifturile exterioare.
Un exemplu este in Timisoara la cladirea unde e Medicis Academica, unde era Alcatel inainte. Faptul ca liftul e pe partea cu soarele si trebuie sa rezisiti un minut in sauna conteaza mai putin cand estin in scaun mobil sau ai o varsta.
In zona de blocuri ar insemna un progres imens si doar daca ar fi vreo linie de fonduri europene in aceasta directie, ceruta de primarii si sustinuta de guvern.

Aceasta postare a fost editata de rue: 07 februarie 2021 - 11:56

0

#58 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2021 - 11:59

Prima solutie cu demolarea unor etaje nu e pretabila la noi, pentru ca blocul nu e detinut de o singura persoana/firma, nu ar renunta nimeni la apartamentul lui la etajul 3-4 doar pentru confortul celorlalti si de rascumparare nici nu poate fi vorba, costurile fiind enorme. Poate ar functiona in fostele orase miniere unde apartamentele is foarte ieftine si cineva le-ar putea cumpara pe toate (am vazut mai multe cazuri de blocuri scoase la vanzare integral in orase/sate parasite) dar nu vad de ce ar face cineva asta.

In schimb a 2-a clar se poate face, avem si noi cateva exemple cu un bloc mansardat si cu lift pe exterior, unul din acestea fiind in Soarelui, langa Vama, a fost scheletul unui bloc comunist si prin anii 2000 s-au facut si peretii si s-a pus lift pe exterior.

E strict parerea mea, dar un bloc de 4 etaje nu are nevoie de lift, cu exceptia persoanelor care au probleme cu deplasarea, oricine ar trebui sa fie in stare sa urce 4 etaje cu bagaje, asa macar mai face lumea putina miscare, ca si asa suntem pe ultimul loc un UE la asta si nu te muti zilnic ca sa fie mutatul la un etaj superior o problema.

Dar in schimb chiar mi-ar placea sa vad blocuri anvelopate ca acela fara a se mai mansarda blocurie, chiar sper sa nu mai vad odata cu noua administratie mansardari noi, pentru ca din fericire mai sunt destule blocuri de 4 etaje fara mansarda.
2

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2021 - 12:12

@ Wegmann
Bun, sa demolezi doua etaje e imposibil, practic trebuind ca un imvestitor sa cumpere blocul de la proprietari si sa il faca cum vor dupa aceea. Si ideea cu liftul e in pioneze, clar cei de la primele nivele nedorind sa cheltuiasca pentru asa ceva. Deci, sa faci asa ceva la noi ar fi imposibil, doar imi dadeam cu parerea in privinta rezultatului final, care e :coolspeak:
2

#60 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 februarie 2021 - 12:46

Balcoanele pe structura metalica mi se par cea mai realista imbunatatire, insa - exceptand fostele camine muncitoresti - ce blocuri fara balcon mai exista in TM?

P.S.: Da, Complexul studentesc, insa cine iti finanteaza balcoane pentru studenti? Imagine postata
2

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi