STP Timișoara Forum: Paltim - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Paltim Mixed-use project under development by Speedwell Evaluare topic: -----

#181 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 16 noiembrie 2022 - 12:27

Speedwell lansează vânzările pentru faza a doua a proiectului Paltim din Timișoara
1

#182 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 17 noiembrie 2022 - 09:18

Subiectul e interesant si e pe topicul potrivit. :rolleyes:

E black friday si la ei. Investitie sigura!

Imagine atasata: image001.png
*Preturi fara tva.

Supozitia e simpla. Daca sa zicem ai contractat 2 camere la o valoare de aprox 90k(cu tva) si acuma a ajuns 140k(cu tva). 20% din 90k e 18k....care au ajuns sa reprezinte doar 12% din pretul nou. Dat fiind trendul inflationist la finalul anului sigur acei bani vor reprezenta doar 10%, insuficient sa mai poti accesa credit in viitor. Mai aduci bani de acasa si ratele cresc! Sigur vei simti ca ai facut alegerea potrivita :eusa_think:

Sursa

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 17 noiembrie 2022 - 13:29

0

#183 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29679
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

  Postat 17 noiembrie 2022 - 22:00

Va rog nu faceti efortul de a posta anunturi de vanzare-cumparare, acestea fiind sterse imediat ce le vad sau imediat ce ma anunta cineva.
3

#184 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 23 noiembrie 2022 - 20:28

10 apartamente vandute in cladirea a 2-a si asta desi dobanzile sar bine de 7% la RON. Nu e rau deloc.
0

#185 Useril este offline   Soso12 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 30 ianuarie 22

Postat 28 noiembrie 2022 - 15:31

Stadiu lucrari:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Capture.PNG

4

#186 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 28 noiembrie 2022 - 16:59

Din poza asta imi pare destul de inghesuit proiectul. Dupa cladirea 2 (aprox in aliniament cu casa reconditionata) mai urmeaza si 5-7 etaje catre Republicii, cam pe unde sunt containerele albe. Nu stiu ce lumina va fi acolo, in parcul/piateta.

Aceasta postare a fost editata de Shhhh: 10 ianuarie 2023 - 11:38

-1

#187 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 28 noiembrie 2022 - 17:24

pare facuta poza cu wide si atunci pare destul de inghesuit/mic locul.
1

#188 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 28 noiembrie 2022 - 17:42

Soarele nu se va afla niciodata in spatele cladirii de birouri. El rasare in fata cladirii 1 (JIUL) si apune in fata cladirii 2 (Anton Seiller).
0

#189 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 09 decembrie 2022 - 13:35

Paltim a ajuns cu structura la parter.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: paltim_azi.png

5

#190 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 04 ianuarie 2023 - 22:07

Pana la final de ianuarie vor incepe munca la etajul 1.
https://www.youtube....h?v=2tIgPMs1-60

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2023-01-04 at 22.03.52.jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2023-01-04 at 22.04.39.jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2023-01-04 at 22.04.59.jpeg

5

#191 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 05 ianuarie 2023 - 10:20

Ai fi simpatic daca ne-ai da si mai multe detalii despre ce oferta ti-a fost prezentata :coolspeak:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 05 ianuarie 2023 - 10:24

0

#192 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 19 ianuarie 2023 - 10:26

Speedwell va da startul construcției clădirii de birouri din ansamblul Paltim Timișoara, o investiție de 30 de milioane de euro
8

#193 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 19 ianuarie 2023 - 21:55

Erau polemici pe aici pe forum pe nu știu ce thread că Timișoara e vai capul ei, că nu mai poate atrage chiriași pe IT, bla bla bla

Poftim 16k birouri precontractate 150% dinainte de a se turna fundația măcar. Și sunt convins că și cele 8k de la Elba Residence sunt și ele parafate deja.

Aceasta postare a fost editata de Pablo: 19 ianuarie 2023 - 21:57

0

#194 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 20 ianuarie 2023 - 00:02

Esti constient ca aceste declaratii (150% :rolleyes: ) pot fi exact ca si "cea mai inalata cladire de birouri din Romania"?

Aia dinainte au "scurtat-o"....si uite ca norocul tine cu cei de la Paltim. Ce buni sunt - pacat ca ei se lauda pe ei insisi.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 20 ianuarie 2023 - 00:03

1

#195 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 20 ianuarie 2023 - 11:27

Vezi postareaPablo, la 19 ianuarie 2023 - 21:55, a spus:

Erau polemici pe aici pe forum pe nu știu ce thread că Timișoara e vai capul ei, că nu mai poate atrage chiriași pe IT, bla bla bla

Poftim 16k birouri precontractate 150% dinainte de a se turna fundația măcar. Și sunt convins că și cele 8k de la Elba Residence sunt și ele parafate deja.


Pe forumul asta i se face prohodul orasului de ani de zile, nu ma mai mira nimica
3

#196 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 20 ianuarie 2023 - 23:02

Timișoara e departe de a fi un oraș mort, dar e la fel de departe de ce ar putea și ce ar trebui să fie. Dacă stai să te gândești că orașul ăsta se vrea al doilea oraș al unei țări de 20 de milioane de locuitori, te-ai aștepta să fie pe aceiași linie cu orașe ca Bratislava, Zagreb, Salonic, Brno, Cracovia, Wroclaw, etc. Dar e mai degrabă un oraș terțiar în regiune, și nu dă semne că se va putea compara cu orașele astea prea curând.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 21 ianuarie 2023 - 05:27

3

#197 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 22 ianuarie 2023 - 19:04

Comparam mere cu pere.

Bratislava si Zagreb sunt ambele capitale.
Salonic/Cracovia/Wroclaw au o populatie de peste 1 milion (unele chiar fara zona metropolitana)
Brno are si el o multime de institutii publice ca si curtea suprema, curtea constitutionala, etc. dar e cel mai apropiat de Timisoara ca dimensiune. Dar GDP per capita e 26.000 USD in Cehia vs 14.000 USD in Romania (dublu). E normal sa arate mai bine, sa fie mai curat, mai intretinut, transport in comun mai bun, etc. Pretul mediu pe m2 e 6000 Euro fata de nici 2000 Euro in Timisoara.

Mai vorbim prin 2030 dupa ce Romania absoarbe si cheltuie/investeste cele 80 miliarde de la EU. Primarul Timisoarei si restul primarilor trebuie sa moara la datorie in primarie ca sa ia si ultimul cent. Nimic altceva nu mai conteaza. Cred ca Timisoara va arata mult mai bine peste 7 ani fata de cum arata azi.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 22 ianuarie 2023 - 19:06

5

#198 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 ianuarie 2023 - 19:37

Poate absorbi Timisoara/Romania tot bugetul european si nu va arata mai bine nici peste 70 de ani si nu peste 7. Intre timp nici ceilalti din fata noastra nu vor sta pe loc ci inainteaza. Cu alte cuvinte noi ar trebui sa "alergam" fata de ei ca sa-i ajungem eventual candva... :D


Nu totul consta in bani ci in mentalitate, corectitudine, bun gust, lucrari estetice, dezvoltare armonioasa. 5 - 10 % din locuitorii orasului au inca mentalitatea de maimuta (poate jignesc maimutele reale). Si cum trec anii, tot mai multe "maimute" avem printre noi.
Sunt multe tari cu produsul intern mai mic decat al nostru dar sunt mult mai curate, mai civilizate si mult mai intretinute in toate domeniile, asa ca optimismul tau mi se pare exagerat.


Avem multe subiecte discutate pe forum de peste 10 ani de zile si nu s-au miscat lucrurile in directia pozitiva, unele chiar invers decat se spera...
3

#199 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 ianuarie 2023 - 20:19

Vezi postareamile, la 22 ianuarie 2023 - 19:37, a spus:

Poate absorbi Timisoara/Romania tot bugetul european si nu va arata mai bine nici peste 70 de ani si nu peste 7.


Asta e subiectiv. Cand stateam in Lunei mergeam la tramvai la statia de la garajul de autobuze, de cand eram mic si pana m-am mutat, trotoarul de pe Cermena era facut din pavele si denivelat, de multe ori cand ploua erau zone inundate, nu aveai pe unde sa mergi decat pe iarba prin noroi, cand venea perioada de inghet/dezghet trebuia sa fi atent pentru ca riscai sa iti rupi membrele daca picai. Pana a venit epoca Robu si m-am mutat efectiv din oras mi-am dorit ca acel trotuar sa fie refacut si pana la urma... a fost refacut. Desigur eu nu mai am cum sa ma "bucur" prea mult de el azi, dar pot altii, si asta cred ca conteaza mai mult. Nu daca lucrurile se fac atunci cand vrem si cum vrem, conteaza sa se faca odata. Desi nu imi place sa recunosc, s-au facut lucruri dupa epoca Ciuhandu, avem pasejele Popa Sapca, si Jiul largite, apoi pasajul de la Complexul studentesc, acum se modernizeaza acele bucati lipsa de la liniile de tramvai si se prelungeste reteaua, asa cum vedeam pe acele pliante cand a fost facut master plan-ul in unul din mandatele lui Ciuhandu. Ca nu s-au facut cand aveam eu 12-13 ani e altceva, se face acuma, rand pe rand, dar se face. Cred ca epoca Robu ne-a influentat negativ pe toti, eu mi-am pierdut speranta ca orasul va fi cumva in prima iarna cu el ca primar, cand totul era murdar, si nu erau nici instalatii pentru sarbatori prin oras. Apoi rand pe rand si cei care au zis "sa ii dam o sansa" m-au urmat. Pana la urma eu mi-am rezolvat singur supararile si continui sa fac asta si azi, chiar nu imi trebe pomana de la cineva. Daca asa ne place, cu dezordine, asta e, cine sunt eu sa contrazic majoritatea. Doar ca pe termen lung se va rezolva si asta, numai ca atunci cand ce ne supara acuma va fi rezolvat, vor fi alte probleme, iar de unde am plecat parca nici nu o sa conteze, exact cum toti vad ca uita saracia din anii 90' (pentru unii s-a intins si pana in anii 2000) si stigma care ne caracterizeaza obiceiurile de azi.
0

#200 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 22 ianuarie 2023 - 21:08

Asa este, unele chestii s-au facut! Nivelul de trai a crescut, dar schiopatam si ne tinem fuduli. Problema e ca odata facute sunt date uitarii si sortite degradarii! Suntem o societate de distrugere in masa.

Iti dau 3 exemple, care au parte de acelasi tratament ca si Cermena:
- bastionul(finalizat in 2008) deja are nevoie de de reparatii multe. Trotuarul e praf, mazgalit, infliltratii, etc.

- portiunea renovata din Stefan cel Mare, asfaltul are niste "rosturi"(capaturi perpendiculare pe calea de mers), copacii plantati au fost distrusi(au intrat masinile pe trotuar) - care din 2015 de cand au fost finalizate lucarile puteau fi frumosi...dar lipsesc. Trotuarele s-au lasat tot din cauza patrunderii masinilor.

- pistele de biciclete de pe malul Begai. Cosuri de gunoi strambe, desirate fara saci de gunoi. Asfalt ce se dezintegreaza.

- sunt convins ca lista de exemple poate fi continuata.

Decat sa imi ia ochii cu nu stiu ce lucrari...eu prefer mentenanta.

Mentenanta este inexistenta. In acest mod nu vom obtine nici o normalitate candva. Speranta aveam si eu acuma cativa ani.

In loc sa fim inteligenti si sa folosim aceste fonduri ca un aport pentru dezvoltare, sa punem infrastructura pe picioare si sa continuam munca de acolo mai departe. Ne batem joc - cu lucrari slab calitative si apoi le lasam "in voia sortii".

Nu reusim sa construim/renovam pe cat de repede reusim sa distrugem. Mare pacat. Blestem oare?!

Update* : - piata Traian e in aceasi categorie. A fost rebilitata pe vremea lui Chiuhandu prin anii 2000'. Nimic nu a mai fost facut acolo. Mentenanta ∅. Astfel eu zic ca e o mare risipa proiectul pregatit de Fritz. Zona nu are nevoie de avioane...ci de atentie/mentenata/control.
Focusul ar trebui sa fie altul. Stiim cu totii ce e in zona. Degeaba face proiect de reabilitare a strazilor cand cladirile se dezintegreaza si de banii de studii si randari frumoase mai bine carpea zona si sa o organizeze si sa faca curatenie.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 22 ianuarie 2023 - 22:37

6

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi