STP Timișoara Forum: Shopping City Timisoara & Dedeman 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (62 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Shopping City Timisoara & Dedeman 2 (finalizat) Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#21 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 28 mai 2012 - 20:51

Deci ce incercati xopi sa imi spuneti e ca pana azi 28 mai 2012 nu a mai incercat cora si careffour sa vina in tm...si ca toate constructiile care s au facut au fost pur si simplu cu aprobarea pmt si in normele legi.Atunci scuzati ma pe mine!
0

#22 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 14 iulie 2013 - 09:35

Fratii Cristescu vand 20 de hectare de teren pe Calea Sagului

Citeaza

Frații Emil și Marius Cristescu scot la vânzare nu mai puțin de 20 de hectare de teren, plus construcțiile aferente. Anul trecut, pe același teren, cei doi oameni de afaceri anunțau că vor începe construcția unui parc de retail, cu o investiție de 50 de milioane de euro. Acum s-au reorientat spre spații de lux pentru birouri în altă parte a orașului.

Proprietarii grupului Bega vor să scape de terenurile cu o suprafață de 206.000 de metri pătrați, deținute prin intermediul firmelor Bega Turism și Bega Minerale Industriale. Prețul minim pe care vor să-l obțină depășește 17,5 milioane de euro. Emil și Marius Cristescu intenționau să construiască pe aceste terenuri, situate în Calea Șagului, un proiect comercial de mari dimensiuni. „Suntem în faza finală de obţinere a tuturor autorizaţiilor iar în vară îi dăm drumul. Va exista un hypermarket, precum şi alte magazine ale unor branduri de renume. Într-un an va fi gata”, afirma, în mai 2012, Emil Cristescu. Cu un an înainte de această declarație, Cristescu susținea că nu va începe construcţia dacă nu va avea precontracte de închiriere pe cel puţin 40% din suprafaţa complexului. Investiţia estimată era de 50 de milioane de euro, din surse proprii şi atrase.

În prezent, frații Cristescu și-au concentrat atenția asupra unui complex de patru clădiri de birouri, denumit Optica Business Park. Acesta va avea o suprafață de 21.000 de metri pătrați și va fi finalizat în 2015. Prima clădire a fost inaugurată la începutul lunii iulie. Investiția preconizată este de 20 de milioane de euro. Bega Grup cuprinde 16 societăți comerciale din domenii diferite, de la industria minieră, construcții de mașini, la imobiliare și turism. Averea fraților Cristescu este estimată la peste 400 de milioane de euro


sursa

Nu am vazut stirea asta in alta parte dar ar fi interesat de urmarit cine va cumpara acest teren. La pretul asta trebuie sa existe si un proiect viabil in spate.
0

#23 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 iulie 2013 - 10:30

Fondul NEPI ar putea fi interesat. Ramane sa se inteleaga la pret.
0

#24 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 decembrie 2013 - 02:33

Citeaza

4083/10.12.2013

SC NEPI SEVEN BUSINESS MANAGEMENT SRL prin MIHAI LUCIAN BERCEANU (ARHITECT)


SAGULUI nr.100-104-106-110Lucrari de tip a) - Constructii pentru comert si servicii - Construire Ansamblu de cladiri cu functiune mixta - CENTRU COMERCIAL DERMATINA TIMISOARA

cu - primaria tm

2

#25 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 13 decembrie 2013 - 04:35

Sa nu-mi zici ca s-a produs inevitabilul?!
Culmea e ca n-am vazut niciun comunicat din partea NEPI.
0

#26 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 decembrie 2013 - 17:34

Vezi postareaShhhh, la 27 decembrie 2013 - 12:41, a spus:

Centrul Armonia nu e inchis de vreun an-doi? Intotdeauna m-am mirat cum se face ca orase cu jumatate din populatia TM au mai mult de un mall.

Si ai dreptate, daca NEPI a preluat Dermatina, in curand vom vedea o noua zona comerciala acolo. Nu cunosc detalii despre proiect dar, daca va fi strict o zona comerciala cu hypermarket (Carrefour?)+galerie+unelte(Bricostore?) va pune o presiune imensa pe Real(adica Auchan)+Praktiker&Baumax. Nu vad cine ar mai dori sa iasa din oras. Probabil ca acestia din urma se vor transforma, ca si in cazul Armonia, in spatii logistice.

Totusi, nu vad centrul Dermatina ca o adevarata concurenta pentru actualul mall. Zic asta pentru ca ma astept ca noul centru sa fie similar cu zona Real+Praktiker cu eventual ceva mai multe spatii comerciale dar nu neaparat cu "firme de renume", cinematografe, piscina etc...

Pana nu se va deschide unul adevarat nu cred ca se va reduce traficul in mall.

Proiectul este asemenator cu actuala zona real,- sud & Praktiker, insa NEPI acorda o atentie deosebita mixului de chiriasi.
Daca studiati celelalte centre comercale detinute de catre NEPI la noi in tara, puteti vedea ce fel de chiriasi atrag ca si ancora.

Vezi postareasbogdan, la 27 decembrie 2013 - 13:21, a spus:

Dar de unde stiti ca nu se va face un MALL mai mare pe locatia Dermatina ? De ce e exclusa aceasta varianta ?

Mai mare decat ce anume?
0

#27 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 decembrie 2013 - 19:08

Vezi postareasbogdan, la 27 decembrie 2013 - 13:21, a spus:

Dar de unde stiti ca nu se va face un MALL mai mare pe locatia Dermatina ? De ce e exclusa aceasta varianta ?



Locatia de la Dermatina nu mi se pare una buna pentru un mall fiind incomparabila cu locatia Iulius Mall...Daca la Iulius Mall ai acces din toate partile iar de jur imprejur avem cartiere mari de blocuri, la locatia Dermatina accesul se poate face doar de pe artera Calea Sagului si atat...Si cred ca din acest punct de vedere putem vorbi de un mare neajuns. Locatia de la Abator in schimb este inconjurata de cai de acces iar grosul potentialilor clienti se afla la doar cateva sute de metri....ma refer la studenti in principal si apoi la locuitorii din zona, inclusiv Girocului si Soarelui.

Imagine atasata: dermatina 01.JPG

LE Plus linia de tramvai lipita de aceasta locatie (Abator) iar tramvaiul 6 ar putea reveni la varianta sa clasica de linie de tramvai in circuit in ambele sensuri la care se adauga si linia 8...


Parerea mea!
1

#28 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 decembrie 2013 - 20:06

O fi foarte buna locatia de la Abator, insa acolo dezvoltatorii nu misca nimic.
Pe cand acestia care au preluat proiectul Dermatina sunt foarte activi pe piata romaneasca: dezvolta, cumpara si iarasi dezvolta...
Tocmai ce am intrat pe site-ul lor si am vazut ca au achizitionat in Decembrie un alt proiect din Constanta.
0

#29 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 12 mai 2014 - 10:29

Citeaza

NEPI şi Dedeman au luat de la fraţii Cristescu un teren de 22 hectare din Timişoara

Fondul sud-african de investiţii NEPI şi compania de bricolaj De­deman au cumpărat de la fraţii Emil şi Marius Cristescu şi un investitor italian terenul de 22 de hectare al fostei fabrici de materiale plastice Dermatina din Timişoara într-o tranzacţie estimată de ZF la 15-20 de milioane de euro.

NEPI a cumpărat 18 hectare pentru dezvoltarea unui centru comercial la care lucrările sunt programate să înceapă până la finalul acestui an, în timp ce Dedeman a preluat patru hectare pe care va construi al doilea magazin de bricolaj din oraş al companiei.

Timişoara are în prezent un singur centru comercial de mari dimensiuni, şi anume Iulius Mall al omului de afaceri Iulian Dascălu, astfel că ora­şul de 300.000 de locuitori mai poate susţine un al doilea mall.

„Vom începe cu o primă fază de 50.000 - 60.000 de metri pătraţi care va implica o inves­tiţie de 70 - 80 de milioane de euro. Planul nostru este să deschidem prima fază a proiectului în luna noiembrie a anului vi­itor“, a declarat pentru ZF Martin Slabbert, CEO al NEPI, fond care a ajuns în urma achiziţiilor şi dezvoltărilor din ultimii cinci ani la un portofoliu imo­biliar de circa un miliard de euro.


ZF

Deci la bricolaj se stie, ca hipermarket o veni Cora sau Carrefour? Sau nicicare...:) Oricum, daca se concretizeaza probabil va fi concurenta serioasa pentru Praktiker si Auchan Sud.
3

#30 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 mai 2014 - 10:41

Mie mi se pare ciudat ca Metro a fost "expediat" sau s-a autoexpediat mult in afara orsului pe ideea ca toti marii comercianti trebuie sa se stabileasca in afara orasului iar ulterior noii veniti se apropiau tot mai mult de oras, primii veniti fiind scosi din joc si pe acest criteriu...Dupa succesul pe care-l are Dedeman in Calea Lipovei este clar ca Praktiker-ul si Baumax nu vor mai avea nici o sansa sau sansele lor vor tinde spre ZERO...

Aceasta situatie nu poate duce la nimic bun, dupa parerea mea. Se va ajunge la un soi de monopol prin "disparitia" celor doi pomeniti mai sus....

Despre mall-uri, alta discutie...
0

#31 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 12 mai 2014 - 12:20

Metro probabil s-a zgircit la banii pentru teren.

Acum ma astept ca Cristestii sa inceapa proiectul de la Timco si/sau Electromotor.
1

#32 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 mai 2014 - 16:26

Dupa cum spuneam, NEPI nu sta pe loc.
Surprinzatoare este insa "asocierea" cu Dedeman, desi eu am prezis pe harta de retail, inca de acum 2 ani, ca actualul Dedeman este doar prima lor unitate din TM.
1

#33 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 12 mai 2014 - 21:57

Va trebui si circulatia putin (re)organizata, un sens giratoriu pentru accesul facil al celor care vin dinspre Sag, cei care pleaca ar putea si acum intoarce sub pod.

Sint curios daca o sa se mai construiasca magazinul Penny pe calea Sagului linga Veterani.
0

#34 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 mai 2014 - 18:54

Deja se lucreaza:

Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.13 - 01.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.13 - 02.jpg
1

#35 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 mai 2014 - 23:03

Intersant, demolarea este aparent facuta de Bega:

Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 01.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 02.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 03.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 04.jpg
Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 05.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 06.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 07.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 08.jpg
Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 09.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 10.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 11.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 12.jpg
Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 13.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 14.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 15.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 16.jpg
Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 17.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 18.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 19.jpg Imagine atasata: Dermatina - 2014.05.30 - 20.jpg

Acel munte pe care il muta era anuntat ca sort si a fost de vinzare de ani de zile.
1

#36 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 mai 2014 - 06:16

Citeaza

Acel munte pe care il muta era anuntat ca sort si a fost de vanzare de ani de zile.



Cu tot molozul adunat (de prin oras) se putea face un munte artificial undeva in apropiere de oras, vara pentru "belvedere" iar iarna pentru sanius si eventual schiat (cand ninge si partie scurta)...
1

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 mai 2014 - 11:14

Asa ceva au facut in Pfortzheim, unde au un deal format din ruinele orasului bombardat in WW2. Dealul (Wallberg) se ridica la peste 400 de metri si au carat acolo peste 1,6 milioane m³ de moloz.
2

#38 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 mai 2014 - 12:08

Am fost la Pforzheim de mai multe ori dar nu am stiut acest lucru.

Basculantele Bega treceau peste pasaj dar nu stiu daca duceau marfa valoroasa la groapa dealul de la Parta/Sag sau in alta locatie Bega Grup.

Citeaza

1906/29.05.2014

SC NEPI SEVEN BUSINESS MANAGEMENT SRL


Cl. Şagului nr. 100-110

alipire imobile în conformitate cu documentaţa topo cadastrală, întocmită de SC PILOT CAD SRL, vizată spre neschimbare de către Direcţia de Urbanism.

cu - primaria tm
1

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 mai 2014 - 13:26

La Parta/Sag, nu se mai duce nimic, din cate am observat. (a crescut deja iarba pe "deal")
0

#40 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 mai 2014 - 13:46

Din cite stiu se duce moloz, un fel de ecologizare din care se si cistiga bani.
0

Arata acest topic


  • (62 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi