STP Timișoara Forum: Plata cu telefonul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Plata cu telefonul

#41 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 iulie 2018 - 22:19

Pe validatoare da, ar fi bine (se poate chiar in locul unde apropi cardul, ca sa fie si la vedere), dar acum nu putem umple mtc-ul de astfel de afise (inca n-am apucat sa merg cu vreo linie sa vad cad de pline/acoperite sunt geamurile cu astfel de afise (cu bicicleta ajung mai repede oriunde)).
0

#42 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 20 iulie 2018 - 06:44

Daca si cu parca...se plimbau intr-o barca . Glumeam. DACA s-ar face urcarea in MTC doar pe la usa din fata calatorii disciplinati ar valida, ar scana si ar merge mai departe. Dar PARCA ar trebui o frecventa mult mai mare a mtc urilor ca sa nu fie coada de 30 de oameni cand se urca in ele. E drept ca civilizatia se invata...dar conteaza si sa ai conditiile potrivite. E ca si cum ai amenda pe drept pe oricine arunca gunoi pe strada dar tu ai cosuri de gunoi la 3 km distanta... Sa vedem ce ne asteapta dupa rezilierea contractului cu RETIM.. Sper sa nu ajungem ca si Napoli..capitala europeana a gunoaielor...
0

#43 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 20 iulie 2018 - 08:38

Nu cred ca doar o frecventa mai mare va rezolva asta.

Exemplu: Bordeaux, cu un sistem de transport bine pus la punct. Se urca doar pe usa din fata, am vazut de nenumarate ori cozi de 20-30 de pers, nimeni nu era frustrat sau suparat. Concluzia, tine de mentalitatea noastra, parerea mea.

2

#44 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iulie 2018 - 09:57

Pai cei cu abonamente sau legitimatii pe o zi cumparate din statie ar putea urca pe oriunde. Doar cei cu bilete de hartie sau cei care doresc sa cumpere ar trebui sa urce prin fata in situatia de mai sus. Oricum, cred ca cel mai simplu se rezolva problema daca se amplaseaza acele coduri undeva in apropieriea usilor.
0

#45 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 20 iulie 2018 - 16:47

Si cei cu abonamente validau in Bordeaux la urcare (tot prin fata) totul se facea prin fata. Am stat 2 luni (mi-am facut abonament ca era mult mai simplu) si tot la fel se proceda. Urcai si validai ori in fata ori la mijloc (dar urcarea se facea prin fata).
0

#46 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 23 iulie 2018 - 13:44

Am o intrebare: pe afis e mentionat ca, daca achizitionezi din statie un bilet pe 24h, la urcarea in mijlocul de transport trebuie sa repeti pasii de la punctul 3 si 4 pentru validare. Adica mai scanezi odata codul si mai confirmi odata tranzactia? Trebuie sa accesezi din nou sectiunea "transport public" din aplicatie, "achizitionare bilet" sau ajunge "scanare rapida"? E confuz un pic pentru mine. Multumesc anticipat.
0

#47 Useril este offline   Meitricsu' 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29 septembrie 16

Postat 23 iulie 2018 - 17:00

Trebuie doar sa dai scanare rapida, va aparea un mesaj ca ai validat si atat, nu mai apare partea de cumparat; ar fi bine sa specifice asta undeva, cu pasii aferenti, pentru ca nu e clara procedura si o sa cumpere multi bilete in plus, din greseala.
3

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 iulie 2018 - 17:18

O sa sesizez aspectul acesta sefilor. Intre timp o sa adaug mentiunea aceasta pe pagina web a sistemului.
1

#49 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 23 iulie 2018 - 19:28

Multumesc pentru lamurire Meitricsu'. Este ambiguu asa cum este acum. Deci, practic este doar un singur pas de facut daca prin scanare rapida ai mesajul ca ai validat. Este bine de corectat si precizat corect. Multumesc si lui Florin.B RATT pentru promptitudine in a rezolva problema.
3

#50 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 04 august 2019 - 19:33

Ce-i cu tigania asta? Un mod mai frumos nu s-a putut gasi?
Imagine atasata: div-04.aug.2019-001.jpg

2

#51 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 04 august 2019 - 20:45

Cred că erau parcate în pantă când le-au pus, că majoritatea sunt lipite strâmb.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
0

#52 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 22 august 2019 - 09:03

Exista undeva, cineva, care se ocupa cu 24Pay-ul? Dimineata imi dadea eroare de scanare a codului QR, am insistat cu scanarea si ulterior in aplicatia bancii am vazut ca mi-a tras bani pentru fiecare scanare - desi in 24Pay la Portofel nu aparea nimic valid /nici macar o incercare.
0

#53 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 22 august 2019 - 15:07

Aplicatia 24 pay e sustinuta de PTP Online, nu de STPT.

Aici dunt date de contact pentru a lua legatura cu ei si a rezolva problema:



PTP Online SRL


0721.10.24.24

021.250.35.87

office@24pay.ro

Str. Măgura Vulturului nr. 73, sector 2, Bucureşti




Sper sa te ajute


3

#54 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 22 august 2019 - 19:49

Ii voi contacta maine. Multumesc frumos!
0

#55 Useril este offline   xander89 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16 decembrie 16

Postat 27 septembrie 2019 - 14:59

am incercat astazi sa platesc un bilet prin SMS de pe o cartela Telekom, am trimis sms-ul la 7442 cu B si numarul liniei (tramvaiul 9) dar nu mi-a venit nici un mesaj de comfirmare sau ceva de genul, din credit mi-a luat doar aia 0.05centi care sunt extra la orange si telekom. Credit am suficient si imi apare acolo bifat si delivery report ca numarul respectiv a primit mesajul.

Imagine atasata: Screenshot_20190927-155312_Messaging.png

Aceasta postare a fost editata de xander89: 27 septembrie 2019 - 15:01

0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 septembrie 2019 - 19:05

Din pacate, toate aceste situatii trebuie semnalate direct lor, STPT neavand niciun control asupra aplicatiilor acestea.
0

#57 Useril este offline   xander89 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16 decembrie 16

Postat 16 octombrie 2019 - 10:59

Tot nu functioneaza plata prin SMS de pe Telekom pre paid, ia doar 5 centi din credit doar pentru expedierea mesajului in loc de 50 cat e pretul biletului. Faceti-le sesizari astora pentru ca pierdeti bani aiurea asa. in print screen-ul de mai sus aveam un X pe semnal, aia nu inseamna ca nu aveam semnal (probabil asta v-ar fi spus cei de la suport), inseamna ca aveam datele mobile dezactivate.

in printul asta am si datele mobile active, si semnal, si acea bifa de delivery report ca numarul respectiv a primit mesajul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_20191012-134832_Messaging.png

Aceasta postare a fost editata de xander89: 16 octombrie 2019 - 10:59

1

#58 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 12 noiembrie 2019 - 18:55

ce se intampla daca modalitatea asumata de plata in autobuz ratt nu functioneaza? de ex nu merge POS, sau nu merge utilizarea cardului ratt, tu nu ai alta modalitate disponibila decat cea pentru care intentionai initial. Trebuie sa cobori sau e asumat de RATT si de controlorii lor ca clientul poate folosi serviciul de calatorie?
0

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 noiembrie 2019 - 19:50

Pai sigur ca daca se demonstreaza ca modalitatea de plata aleasa nu functioneaza, nu vei avea probleme in cazul unui control.
1

#60 Useril este offline   dawin45 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 mai 10

Postat 11 august 2023 - 06:29

Buna ziua.
Dimineata asta mi-am scanat cu telefonul prin aplicatia 24 pay pentru o calatorie pentru 1 ora codul din mijlocul de transport.
Dar cand am verificat portofelul a aparut timpul la care am cumparat calatoria dar si butonul de valideaza bilet.
Acum nu inteleg de ce trebuie validat de 2 ori in aceesi mijloc avand in vedere ca biletul de o ora expira intr-o ora, nu se poate valida automat biletul prin scanare in mijlocul de transport?
Credeam ca trebuie folosit acel buton cand schimb mijlocul de transport dar asta nu a fost valabil...

Aceasta postare a fost editata de dawin45: 11 august 2023 - 06:30

0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi