STP Timișoara Forum: Plata cu telefonul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Plata cu telefonul

#21 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 iunie 2018 - 23:26

Eu am scanat cu succes acelasi cod QR de doua ori la rind, fiindca eram cu o alta persoana si aveam amindoi nevoie de bilet. Aplicatia 24pay m-a lasat, de unde am dedus ca nu-i o problema sa cumperi atitea bilete cite ai nevoie :)

Apropo de ce zicea @housewave: Poate o idee ar fi sa fie lipite afisele astea si pe usile vehiculelor, in loc sa fie la geam? Am avut si eu mici amuzamente incercind sa-mi strecor mina printre oameni ...
1

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 iunie 2018 - 11:54

Pai, aplicatia te lasa sa scanezi, dar aveai tranzactie pe care sa apara doua bilete? Daca da, inseamna ca au modificat deja cei de la 24pay.
0

#23 Useril este offline   marinu 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 31 mai 18

Postat 12 iunie 2018 - 00:05

Vezi postareaBogdanTm, la 07 iunie 2018 - 06:39, a spus:

Poate ar fi ok sa se implementeze optiunea "bilete multiple" si sa alegi numarul de bilete pe care doresti sa le achiti...sau de la al doilea bilet in sus cumparat sa ceara parola de confirmare a tranzactiei..asa s-ar elimina riscul achizitiei accidentale a mai multora bilete...

cred ca este o solutie de bun simt

Vezi postareamarinu, la 12 iunie 2018 - 00:05, a spus:

cred ca este o solutie de bun simt

dar sunt de parere ca aceste probleme trebuiau rezolvate inainte de implementarea platii cu telefonul, avand in vedere ca se puteau plati mai mute bilete cu portofelul electronic, deci era o situatie cunoscuta la nivelul regiei
0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iunie 2018 - 10:58

Noi nu putem implementa nimic, sistemul fiind al 24pay, care-l aveau deja folosit in Arad si parca si in Oradea, deci ei ar trebui sa stie mult mai bine decat noi ce poate sistemul si ce nu.
Ca o chestie generala: niciun astfel de sistem nu poate fi perfect din minutul unu, perfectionandu-se pe parcurs, la sugestia si cererea utilizatorilor.
0

#25 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 iunie 2018 - 23:57

Sistemul este binevenit ca alternativa la plata a calatoriei insa din punctul meu de vedere afisele trebuiau sa contina mesajul si intr-o limba straina de circulatie internationala.
1

#26 Userul este online   Archi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 12 februarie 17

Postat 04 iulie 2018 - 00:47

Oare nu s-ar putea plasa stickere cu codul QR si pe validatoare, sau cumva in preajma validatoarelor? Instinctual eu as cauta codul QR intai in zona validatoarelor fiindca o asociez cu "locul de plata al calatoriei". Daca nu si varianta cu afise pe usi ar fi ok.
2

#27 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 04 iulie 2018 - 08:17

Ieri am incercat si eu plata cu telefonul, dar nu mi-a iesit. Am instalat aplicatia 24pay, mi-am configurat-o, am bagat cardu, mi-a luat aia 0.20 lei si la un moment dat am primit un cod de 6 cifre care trebuia introdus in aplicatie, dar pana am intrat in mesaje sa-l copiez mi-a disparut fereastra aia.
Zic, bun, na, daca nu il mai vrea nu trebuie. Am urcat in autobuz, ca idee, mi s-a parut sport extrem sa scanezi codul din mers si era sa ma imprastii de 2-3 ori pana la prima oprire in statie unde am reusit s-o fac, deci dupa mine, daca mergi doar o statie si nu urci primu nu ai sanse se iei bilet asa, sau daca e plin ochi autobuzul, oricum, duoa ce am scanat, am selectat biletul, am dat plateste dar am primit eroare cu tranzactia nu a fost autorizata. Am reincercat de 3-4 ori dar degeeaba. Asa ca am mers moca, ce sa fac. Acum, eu plati am facut cu cardul, de toate felurile, testul ala cu 20 de bani a mers, deci mi-e greu sa cred ca ar fi din cauza cardului.
Poate e pentru ca nu am apucat sa bag codul ala de 6 cifre, dar nu am mai gasit unde sa-l bag, ca m-am uitat prin setari si nimic, am gasit doar pin-ul sa-l schimb.
O sa imi dezinstalez aplicatia si cand o sa mai merg cu autobuzul o sa mai incerc o data toata schema.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 04 iulie 2018 - 08:18

0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iulie 2018 - 18:00

Poti sa incerci sa scanezi codul din statie, daca vezi in departare MTC-ul apropiindu-se. Vad ca au rezistat destul de bine pana acum.
0

#29 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 05 iulie 2018 - 06:27

Am o nelamurire..codul din statie e valabil pentru orice linie care trece prin acea statie? Adica daca stau la Consiliul Europei, scanez codul din statie, platesc biletul in aplicatie si iau mtc acel bilet e valabil si pe e2, si pe 14, 17, 18 firobuz? Chiar daca acest cod din statie banuiesc ca e diferit de codul din respectivele mtc-uri?
0

#30 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 05 iulie 2018 - 08:13

Am scanat codul din statie dar aveam posibilitatea sa cumpar doar bilet de o zi cu 12 lei, mie imi trebuia o calatorie.
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2018 - 09:03

Da, ai dreptate...
0

#32 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2018 - 18:00

Apropo, statia troleibuzului 16, vizavi de ETc (pe sensul spre Grozavescu, pe pod) nu are abtibild sau nu l-am vazut eu :)

E drept ca nici nu prea exista loc acolo, poate doar atasat la panoul cu timpii cumva..
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2018 - 21:15

Le spun colegilor de ea.
1

#34 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 iulie 2018 - 20:53

Am observat in unele troleibuze, pe langa abtibildul original de la STPT, mai exista niste foi laminate lipite de geamuri, pe care scrie ca pentru plata cu Pay24 sa scanezi codul QR. Ce mi s-a parut ciudat insa este faptul ca codul QR nu este la fel cu cel de pe abtibildul original. Ce e cu ele? Sunt oficiale?
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 iulie 2018 - 21:04

Ciudat...O sa intreb sa vad despre ce e vorba.
0

#36 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 iulie 2018 - 21:18

Le-am vazut pe 3021 si 3029. Daca mai prind si maine o sa fac niste poze.
0

#37 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 iulie 2018 - 21:30

Din trolebuzul 3032.

E amplasat in spate si imediat langa cel "oficial"...

Imagine atasata: IMG_20180718_135424R.jpg
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 iulie 2018 - 21:55

Am intrebat si e tot al nostru. Seful de garaj de la troleibuze avea modelul acesta la el pe masa.
1

#39 Useril este offline   Meitricsu' 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29 septembrie 16

Postat 19 iulie 2018 - 16:45

In sfarsit! Se pare ca, totusi, cineva mai asculta ce spune lumea aici ori li se mai spune de catre cei din STPT/RATT care mai citesc pe forum sau comentariile de la articolele din presa locala. DA, DA, DA(de trei ori da), era nevoie de coduri puse in format cat mai mare si asezate peste tot prin mijlocul de transport. Folosesc serviciul acesta de la o zi, doua dupa lansare si este aproape imposibil sa scanezi codul acela mic daca este un autobuz semiaglomerat, nu mai spun cand este plin. Rogi lumea sa se dea la o parte, dupa care incepi un dans mai ceva decat samanii africani, in care sa tii telefonul cat mai fix, pe post de cap de gaina, nemiscat, si prinzand codul in cadru, in timp ce autobuzul te zboara in toate partile, in functie de cum conduce soferul in acea zi. Si asta cand esti singurul care scaneaza, ganditi-va cum este cand toti din autobuz ar trebui sa scaneze. :Facepalm_emote_gif: Asa ca sper sa se raspandeasca acele afise in toate mijloacele de transport si sa fie puse cat mai multe, in toate segmentele mijlocului, nu doar in spate ori pe un geam la mijloc.

Aceasta postare a fost editata de Meitricsu': 19 iulie 2018 - 16:46

0

#40 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 iulie 2018 - 21:35

Pacat ca nu-s stabile vehiculele, sa stii ca acelasi vehicul va iesi tot pe aceeasi linie ... s-ar fi putut pune codurile si pe validator, printre altele.

Oare daca s-ar pune langa usi, afara? Astfel, omul poate pregati aplicatia, asteapta sa intre vehiculul in statie, si scaneaza in 1-2 secunde inainte sa urce.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi