STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (124 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1861 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 octombrie 2021 - 13:05

Rog sa nu depasim unele limite, asta pentru a nu fi nevoit sa sterg postari. Multumesc pentru intelegere.
9

#1862 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 532
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 18 octombrie 2021 - 16:35

Eu as zice sa se faca un topic special unde sa comenteze si razboiasca cat vor, fie cruci, steaguri lgbt, robu x fritz, dumnezeu vs allah, whatever. M-am cam saturat sa tot citesc chestii pe langa subiect cand unii intram aici sa vedem DOAR actualizari din centru.

Se renoveaza si poarta din spatele bisericii sarbe, intrarea din Unirii. Probabil vor folosi aceleasi culori.
Imagine atasata: B8418075-A5F6-4920-A291-60EA93102955.jpeg

Aceasta postare a fost editata de Adian: 18 octombrie 2021 - 16:36

6

#1863 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 20 octombrie 2021 - 23:33

Pe palatul Dauerbach, observ o noua schelă inșirată pe colțul din dreapta. Daca ne amintim, de cateva luni a fost data jos toata schela de pe fatada, dar s-au facut lucrări doar la acoperis. Sa fie o schela doar pentru o problema locala in acel colt sau e alta incercare de renovare?

Cu Loffler (cel cu Mec-ul) se mai aude ceva? Oricate ai face in piata respectiva, iti sare drept in ochi aceasta cladire, precum un spine.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 20 octombrie 2021 - 23:36

0

#1864 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 21 octombrie 2021 - 11:19

La Dauerbach e un constructor nou. Din pacate sunt probleme si cu acesta...pare blestemata cladirea asta! In primul rand se lucreaza la repararea greselilor facute de fostul constructor la acoperis...apoi ar trebui facuta si fatada, dar apar tot felul de impedimente si probleme. Per total e un construtor mai ok decat Lagorom. E vorba de Nobletea Lemnului, constructorul care tocmai a renovat Casa Emmer pe Mercy (unde rezultatul e mai mult decat decent) si care se ocupa in prezent si de Neuhausz langa rectorat.
4

#1865 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 21 octombrie 2021 - 16:05

Fiind o lucrare privată, finanțată din bani privați nu pot decât sa le tin pumnii beneficiarilor să ducă la bun succes lucrarea.

Mai știe cineva ceva despre programul minune de reabilitare a clădirilor istorice cu susținere din partea primăriei, anunțat de Șpriț?
Câți proprietari s-au înscris, câte șantiere au început? Ca eu nu am mai auzit nimic de el...
Am înțeles ca robu nu a făcut nimic că era el om rău, sau ceva...dar ăsta e mult mai deștept și clar va avea succes!
Sau a fost doar gargară pentru proști, numa' bună de postat pe FB ca sa fie rostogolita de țuțări?

In bunul stil, cu care ne-au obișnuit in ultimul an, fac pariu pe o bere rece ca acest program minune va fi doar un epic fail, așa cum ne-a obișnuit deja noua administrație.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
-9

#1866 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 21 octombrie 2021 - 16:10

Fara sa intru in discutii, dar nu mi se pare ca Robu a facut ceva in privinta asta. Atata timp cat impui supra impozitari fara o baza legala si pierzi in procent de 100% procesele, e egal cu 0...sau nici macar 0, e egal cu un minus in buget. Deci sa nu vorbim de Robu si cladirile istorice. E un capitol complet strain pentru el. A facut altele, dar nu asta. Ce a prezentat Spritz a fost fix programul implementat la Oradea, program ce a functionat. Daca il va putea implementa in timp si aici, foarte bine. Asta chiar se face in timp avand in vedere ca depinde de proprietati private, eventual sustinute de administratie. Nu faci reguli dupa bunul plac, nu suntem pe maidan. Aplici supra-impozitari si supra-taxe doar cand ai ceva solid in spate, altfel sunt o pierdere pentru buget.

Din pacate observ ca multe persoane se informeaza strict dintr-un anume loc. Ar fi ok sa deschidem ochii si pe alte site-uri, pe alte pagini de facebook si asa mai departe, sau chiar sa intrebam oamenii efectiv implicati in astfel de procese si probleme. Nu uitati ca toate informatiile de la oamenii politici contin intr-o mica sau mare masura, informatii de campanie, automat minciuni. Sa nu mai punem botul, ne-a ajuns 30 de ani.

Schimband subiectul, Loffler?

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 21 octombrie 2021 - 16:17

3

#1867 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 21 octombrie 2021 - 16:55

Ar fi bine sa te informezi și tu puțin mai bine si mai atent. Știi vorba aia cu paiul din ochiul altuia...

Daca ai fi făcut asta, si nu ai fi înghițit pe nemestecate propaganda ăstora, poate ai fi aflat că programul implementat la Oradea nu poate fi adus/copiat la noi din simplul motiv ca Timișoara este încadrată într-o altă clasa seismică si orice reabilitare "ajutata" cu bani publici nu se poate face in lipsa unui certificat seismic (sau ceva de genul - nu știu exact denumirea), acesta fiind foarte greu/scump de obținut.
Obținerea acestui certificat stă in obligația proprietarului, legea nu permite sa fie finanțat de primărie, abia apoi existând posibilitatea primăriei sa ajute la reabilitarea estetica a clădirilor.

Acest certificat nu este obligatoriu de obținut în celelalte orase...știu, ghinion!

Întrebarea mea rămâne valabila, câți avem înscriși în programul lui Fritz? Chiar sunt curios.
Presupun ca niciunul, altfel ar fi ieșit Latcau sa ne informeze pe Facebook.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 21 octombrie 2021 - 22:14
Motiv editare: Rog sa folosim numele corect al edililor

-6

#1868 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 21 octombrie 2021 - 17:00

Foto - Silviu Năstase - Facebook
Imagine postata

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
4

#1869 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 21 octombrie 2021 - 23:30

Ca sa nu raman dezinformat si neatent zic sa cer ajutorul...

Eu unul am incercat sa gasesc dovezi ca programul de la Oradea nu ar putea fi aplicat la noi dar dincolo de propaganda unor fosti edili sau functionari nu am avut sorti de izbanda.

Dar sunt convins ca domnul Cata M are niste surse oficiale, legi etc. de unde sa reiasa obligativitatea unui certificat seismic in functie regiune. Fosta administratie nu a reusit sa citeze vreun articol de lege cand i s-a solicitat aceasta informatie pe cai oficiale de doua ori, dar nu am dubiu ca domnul Cata M se informeaza din surse exacte si nu postari sau lozinci propagandistice. Mai ales la niste afirmatii atat de vehemente, dovezile ma gandesc ca sunt pregatite negresit!

Asa ca sunt foarte curios pe ce va bazati afirmatiile ca in Timisoara nu se poate face nicio reabilitare fara un certificat seismic care in alte orase nu ar fi obligatoriu?

Iar legat de programul actual situatia e urmatoarea: s-a lansat noul program, s-au emis noile notificari pentru supraimpozitari proprietarilor, la sfarsit de an se voteaza supraimpozitarea celor care nu demareaza lucrarile in perioada de notificare, s-a redeschis biroul de informare si consultanta pentru renovari din Piata Traian si cam atat. Nu e niciun santier demarat sau vreo renovare scoasa la licitatie (deoarece prin acest program constructorul trebuie numit prin licitatie). Asa ca raspunsul e zero lucrari dupa un an. O sa vedem daca se bat pe recordul de 0 dupa 8 cat au bifat ceilalti, asta daca mai continua dupa 4. Nu incearca nimeni sa indulceasca bilantul vreunei tabere daca asta era asteptarea!

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 21 octombrie 2021 - 23:37

7

#1870 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 532
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 21 octombrie 2021 - 23:58

Stie cineva ce s-a intamplat cu imaginile actualizate din cetate in street view? In august stiu ca erau imagini noi cu toate strazile pietonale, iar acum vad din nou cele cu masini de prin 2012.
0

#1871 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 23 octombrie 2021 - 12:41

Vezi postareaAdian, la 21 octombrie 2021 - 23:58, a spus:

Stie cineva ce s-a intamplat cu imaginile actualizate din cetate in street view? In august stiu ca erau imagini noi cu toate strazile pietonale, iar acum vad din nou cele cu masini de prin 2012.

Eu nu am apucat sa vad niciodata Street View din cetate fara masini. Sigur a fost in August? Am cautat acum si pe Google Earth PRO si sunt aceleasi imagini cu masini. Daca sigur ai vazut imagini actualizate poate au testat in August si urmeaza sa faca un update final in lunile urmatoare.

Imaginile din satelit din Google Earth sunt actualizate la zi aproape dar street view inca nu.
1

#1872 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 23 octombrie 2021 - 17:54

Astazi, la pas prin centru:
- Opera Nationala -> Latcau, 15 septembrie 2021: "Lucrarea la fațada Operei Naționale se apropie de sfârșit, constructorul a început să dea jos schela..." -> astazi, schela este la fel ca in postarea lui, adica.. inceput de dat jos
- Parcul Civic -> Fritz, 28 februarie 2021: "Firma care a castigat este in insolventa, continua lucrarile, mi-au cerut o amendare a contractului pentru o crestere a sumei, in jur de 500.000 de lei, cu care am fost de acord, tocmai pentru ca nu mai vreau sa lungesc acest proiect." -> astazi, parcul este departe de a fi gata (nu il vad facut nici anul acesta)
- Pavaj Catedrala -> Latcau, 28 august 2021: "In momentul asta se alege modelul de piatra. In acest moment se alege modelul de piatra exact, se face comanda. Situatia este, practic, pe ultima suta de metri" -> astazi, inca pe ultima suta de metri :))
- Fantana cu pesti -> Latcau, 29 septembrie 2021: "In momentul asta suntem inca in termen. Din pacate, constructorul nu pare sa fie atat de serios pe cat ar trebui." -> nu este nimic miscat, au asezat o placa mai bine sa nu mai poata fi fotografiata din lateral - nimic de adaugat, finalizarea fiind in februarie 2022, desi nu s-a miscat nimic sa speram ca va fi gata la timp
- Cablurile pentru umbrelutele colorate de pe Alba Iulia -> daca tot nu s-au mai pus si nu se mai doreste a fi puse, ce bine ar fi sa dispara complet din peisaj ..
- Cladirea renovata din Piata Libertatii -> etajele superioare stanga .. ce proprietari mai sunt si acolo? In buricul targului, ploua afara, ploua si inauntru
- Printre altele, atentie la biciclete .. unii cred ca si-au propus sa vada care e limita de viteza la care pot executa slalomul :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20211023_145159.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_145203.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_145215.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_145237.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_150352.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_150410.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_154327.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_154510.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_155209.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_165930.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_165934.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_170930.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_171106.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_171123.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_171156.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_171412.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_171429.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_171454.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_171503.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211023_171631.jpg

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 23 octombrie 2021 - 17:58

3

#1873 Userul este online   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 octombrie 2021 - 20:48

Legat de Operă: Acum vreo săptămână-două am văzut o știre la PRO TV în care se spunea că va trebui refăcută o parte din fațadă, deoarece s-au montat greșit plăcile de travertin(Și aparent, modelul nu mai este așa cum a fost conceput de arhitect).
Menționez că această știre nu am regăsit-o în nicio altă sursă.

Aceasta postare a fost editata de Janto A.: 23 octombrie 2021 - 20:48

0

#1874 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2454
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 23 octombrie 2021 - 21:04

@Bogdan_tmtm nu o lua în nume de rău, dar am câteva mari probleme cu tine.

1. Nu înțeleg de ce formulezi de unul singur scuze dacă nimeni nu le cere/nu te întreabă nimic.
2. Fii mai concis când transmiți un mesaj că obosești și denotă deviații.
3. Încearcă să-ți transmiți mesajele prin cuvinte nu emoji.

Baftă!
0

#1875 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 23 octombrie 2021 - 21:45

Sigur! Ce m-as fi facut fara tine. Poti dormi linistit acum dupa ce m-ai pus la punct.
0

#1876 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 23 octombrie 2021 - 21:56

Vezi postareaJanto A., la 23 octombrie 2021 - 20:48, a spus:

Legat de Operă: Acum vreo săptămână-două am văzut o știre la PRO TV în care se spunea că va trebui refăcută o parte din fațadă, deoarece s-au montat greșit plăcile de travertin(Și aparent, modelul nu mai este așa cum a fost conceput de arhitect).
Menționez că această știre nu am regăsit-o în nicio altă sursă.

Daca nu ma insel chiar Latcau a venit cu observatia asta, doar ca a lasat subiectul oarecum in aer. Ar fi urmat o expertiza, stabilirea sursei erorii si o posibila corectare.
Ceea ce ma duce cu gandul ca schelele ar putea fi remontate.
0

#1877 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 24 octombrie 2021 - 13:59

Da da, a zis Latzcau chestia asta dar nu a zis ce si cand se va face remedierea, in stilul romanesc pb ca vor mai sparge o data mai incolo:)
0

#1878 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 24 octombrie 2021 - 18:42

Pai de reabilitarea fațadei se ocupa marea firma Alex-Dia, veche abonata la contractele de dezvoltare în forță cu vechea administrație care cu multa bunăvoința i-a tot lungitsi termenul de finalizare. Dacă nu ma înșel lor cu ceva timp in urma li s-a prăbușit toată schela de pe fațada bine ca nua fost nimeni rănit sau sa moara strivit sub fiare. Atunci a fost și un scandal în media pentru ca politia locala care trebuia sa dea sancțiune pentru neglijenta de montaj aștepta ca să i se dea voie sa amendeze și sa fie decis cuantumul amenzii de către El Insusi...
Poate și acum se uita la prognoza meteo și o vor demonta tot apelând la forță naturii sa mai scadă din cheltuielile cu organizarea de șantier..
3

#1879 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 octombrie 2021 - 16:57

Ce era offtopic s-a mutat aici
0

#1880 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 26 octombrie 2021 - 22:14

Multumim domnu Dej :rofl:
-1

Arata acest topic


  • (124 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi